Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 3гласа)

Информация

Сканиране, Корекция, Форматиране
analda(2020)

Издание:

Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър

Заглавие: Пътеводител Париж

Преводач: Юлия Чернева

Година на превод: 2011

Език, от който е преведено: английски

Издател: Егмонт България

Град на издателя: София

Година на издаване: 2013

Тип: научнопопулярен текст

Националност: американска

Печатница: „Лито Балкан“ АД, София

Редактор: Петя Дочева

Коректор: Петя Дочева

ISBN: 978-954-27-0219-1

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783

История

  1. —Добавяне

Районът на църквата „Сен Северин“ и на хълма Св. Жонвиев

Кварталите, където се намират църквата „Сен Северин“ и хълмът Св. Жонвиев, са сред най-старите в Париж и в тях ще видите средновековни улици като „Фуар“ и „Галанд“. Названието на първата идва от френската дума fouarre — сеното, на което студентите са сядали, за да слушат лекциите.

32_asimetria.jpgАсиметричният интериор на „Сен Етиен от планината“.

Каво де-з-Ублиет

Карта 3

Ул. „Галанд“ 52

тел. 01 46 34 23 09

Затв. — нед.

Метро: St. Michel

www.caveaudesoubliettes.fr

Районът на „Сен Северин“

Сред най-изтъкнатите исторически личности в района е философът и богослов Пиер Абелар (1079–1142), живял през XII в. Той оспорва реда в манастирите, влиза в противоречие с канона и е отстранен от Богородичния манастир. Премества се на левия бряг на Сена, като взима със себе си 3000 студенти.

Църквата „Св. Жулиен Бедни“

През XVIII в. от двете страни на ул. „Галанд“ е имало кабарета със съмнителна слава. „Каво де-з-Ублиет“ (буквално Подземието на осъдените на доживотен затвор) е сред малкото места, където са се пеели само стари френски песни; днес към репертоара са до бавени джаз и кънтри музика. Заведението „Гийотин“ в приземния етаж е бледо подобие на старовремските кабарета. Можете също да видите гилотината (останала от музея на изтезанията, който навремето се е помещавал тук), на която при посещението си през 1960 г. Кенеди слага главата си.

Недалеч от ул. „Галанд“ се намира църквата „Св. Жулиен Бедни“. Построена през 1165–1220 г., тя е сред трите най-стари в Париж. Първоначално тук за почивка спират пътници, тръгнали на поклонение в прочутия Сантяго де Компостела в Испания, а в края на Средновековието на това място се събират буйни студенти. Изчистеният готически стил на църквата носи отпечатъка на романската архитектура, а прекрасната източна част е вместена между дървения иконостас и две колони с красиви изображения, изсечени по тях.

Църква „Сен Северин“

Карта 3

Ул. „Претър Сен Северин“ 3

тел. 01 42 34 93 50

Метро: St. Michel

www.saintseverin.com

Площад „Вивиани“ и църквата „Сен Северин“

От живописния площад „Вивиани“ в съседство се открива великолепна гледка към катедралата „Парижката Св. Богородица“. Тук ще видите съвременен фонтан, вдъхновен от Св. Жулиен, и изкуствена акация (ок. 1601 г.), поставена върху порутена каменна подпора. Не пропускайте църквата „Сен Северин“ в стил пламтяща готика, една от най-красивите в Париж — със спираловидни сводове, озарени от мека светлина, ярки витражи в апсидата.

Районът на хълма Св. Жонвиев

В района около хълма Св. Жонвиев, някогашен римски град — огледално повторение на гало-римското селище в Сите, има множество криволичещи улички и стръмни насипи.

На кръстовището на ул. „Екол“ и бул. „Сен Мишел“ ще намерите добре запазени останки от римски бани. Обиколете ги, като тръгнете на изток по ул. „Клюни“ и край площад „Пол Пенльове“, който отделя музея „Клюни“ и Сорбоната. На ъгъла на ул. „Екол“ и ул. „Сорбон“ е имало манастир, където е израсъл великият поет и разбойник Франсоа Вийон — през 1455 г. той убива свещеник, след което е изселен от Париж. „Сорбоната“ се употребява като синоним на Парижкия университет, но така всъщност се казва най-прочутият му колеж. По-нататък на ул. „Сен Жак“ се намира Пантеонът, построен през 1754 г.

Библиотека „Св. Жонвиев“

Карта 3

Пл. „Пантеон“ 10

тел. 01 44 41 97 97

Затв. — нед.

Метро: Luxembourg

(RER В) Maubert — Matualite

www.bgs.univ-paris.fr

Стената на Филип-Огюст

Карта 3

Ул. „Кловис“ 3

Метро: Cardinal Lemoine

В северния край на площад „Пантеон“ е библиотеката „Св. Жонвиев“, единствената голяма манастирска библиотека в Париж, пощадена по време на Френската революция. В нея се съхранява богата сбирка от средновековни ръкописи. Зад Пантеона се намира една от най-любопитните църкви в Париж, „Сен Етиен от планината“. От другата страна на улицата е престижният лицей „Анри IV“ — навремето на това място се е издигала базиликата, която Хлодвиг построява след победата си над вестготите (по-късно абатство „Св. Женвиев“). Надолу по ул. „Кловис“ се намира част от стената на Филип-Огюст.

 

 

ПРЕЖИВЯВАНЕ: Ресторанти с тераси

Обяд навън в хубаво време, докато гледате минувачите, е едно от най-хубавите преживявания в Париж.

Намирането на места в ресторант с тераса обаче не е лесно. Опитайте някой от следните, но си запазете предварително маса. Недалеч от Ботаническата градина се намира Chez Lena et Mimile ул. („Турнефорт“ 32, 75005, тел. 01 47 07 7247).

Там предлагат традиционна и смесена кухня и чудесна гледка от издигната тераса. Наблизо е Chantairelle (ул. „Лаплас“ 17, 75005, тел. 01 46 33 18 59), който предлага традиционна френска кухня и отдалечена от улицата тиха тераса. Наскоро обновеният Le Pavilion du Lac (парк Бют Шомон, пл. „Арманд Карел“, 75019, тел. 01 42 00 07 21) е разположен в парк. Le Relais du Parc (бул. „Реймон Поанкаре“ 55–57, 75016, тел. 01 44 05 66 10) в 16-и район предлага менюто на суперготвача Ален Дюкас и вътрешна тераса.