Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, 2011 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Юлия Чернева, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 3гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, Корекция, Форматиране
- analda(2020)
Издание:
Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър
Заглавие: Пътеводител Париж
Преводач: Юлия Чернева
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2013
Тип: научнопопулярен текст
Националност: американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Петя Дочева
Коректор: Петя Дочева
ISBN: 978-954-27-0219-1
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783
История
- —Добавяне
Консиержри
От X в. до 1378 г. Консиержри (La Conciergerie) е част от кралския дворец, а впоследствие се превръща в средище на парижката съдебна система. Повечето запазени до днес средновековни сгради са построени от Филип IV (упр. 1285–1314), макар че през XIX в. са изцяло реставрирани. След като премества кралската резиденция в Лувъра, Шарл V назначава concierge, (пазач), който да бъде негов наместник, и постройките са превърнати в затвор.
Консиержри
Карта 1
Бул. „Пале“ 2
тел. 01 53 40 60 97
Затв. — 1 ян., 1 май, 25 дек.
цена билет €€
Метро: Cite, St.Michel, Chatelet
www.monum.fr
Средновековна светска архитектура
В другия край на двора, срещу главния вход на кея „Орлож“, ви очаква внушителната Зала на оръженосците (Gens d’Armes), един от най-големите и най-красиви образци на средновековната светска архитектура. Именно от Gens d’Armes идва думата „жандарми“ (полицаи). Тук е била трапезарията на царедворците и прислугата, наброяващи 2000 души. На ул. „Пари“ в най-западния край на залата е имало затворнически килии и затова тя носи името на палача, известен като Monsieur de Paris (господин Париж). Кралската банкетна зала горе е опожарена и през 1622 г. е възстановена като Залата на изгубените стъпки (Salle des Pas Perdus). Днес в просторното помещение адвокатите и клиентите им чакат започването на делото в съда.
Назъбената Дърдореща кула (Tour Bonbec) от XIII в. е била помещение за изтезания. Макар че тук вече няма затвор, сградите и досега се използват за предварителен арест, като задържаните са далеч от потока туристи.
Средновековни огнища
Всяко от четирите огнища в средновековните кухни има предназначение: първото е за супи, второто — за готвено, третото — за месо. Пред назначението на четвъртото не е установено със сигурност.
Революционен трибунал
По време на Френската революция и най-вече на Терора Революционният трибунал осъжда над 2700 души на смърт под т.нар. „демократично острие на гилотината“ (дотогава благородниците умират от острието на меча, а обикновените престъпници са налагани с камшик, в отворените им рани посипват сяра и след което са обесвани, давени или разчленявани на парчета).
Днес тук не затварят никого. Качете се на горния етаж, за да видите трите възстановени килии, от които личи какво е можело да се купи с пари: pailleux (затворниците без пари, които са спели върху слама на пода), la pistole (истинско легло), а сановниците, пратени в тъмницата, са разполагали с покъщнина и прислуга. Възстановена е и килията на Мария-Антоанета — днес в част от нея има параклис на опрощението. По ирония на съдбата обвинителите на императрицата Максимилиан Робеспиер и Жорж Дантон след време също са хвърлени в затвора, а няколко месеца по-късно и гилотинирани.