Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, 2011 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Юлия Чернева, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 3гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, Корекция, Форматиране
- analda(2020)
Издание:
Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър
Заглавие: Пътеводител Париж
Преводач: Юлия Чернева
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2013
Тип: научнопопулярен текст
Националност: американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Петя Дочева
Коректор: Петя Дочева
ISBN: 978-954-27-0219-1
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783
История
- —Добавяне
Полезни съвети
Комуникации
Пощи
Централна поща: ул. „Лувър“
52, 75001, тел. 01 40 28 76 00
Метро: Лувър или Ал
отворено: денонощно
Пощенски клонове: работно
време пон. — пет 8–17 ч.
съб. 9–12 ч.
Френските пощи (La poste) имат клонове във всеки квартал. За да получавате писма в тях, името ви трябва да е написано четливо и след него трябва да е посочено „До поискване“ („Poste restante“), както и адресът на пощенския клон. Всички пощенски кодове в Париж започват със 75 и завършват с номера на градската част или квартала. Например пощенски код 75010 е на 10-и градски район, а 75002 — на 2-и район, и т.н.
Пощенски кутии
Пред всеки пощенски клон има жълти пощенски кутии (boites postales). Те могат да имат отделения за писма с адрес в департамента (departamental) или другаде във Франция и в чужбина (autres departements/etranger).
Телефони
За да се обадите във Франция от България, наберете 359, след това деветцифрения номер (без да набирате нулата в началото). За да се обадите от уличен автомат във Франция, си купете от пощата или магазин за цигари (tabac) фонокарта(télécarte). Върху дисплея на телефона ще се появят следните указания: décrochez (вдигнете слушалката), inserez votre carte (сложете картата), patientez (изчакайте), numerotez/composez (наберете номера) и raccrochez (затворете). В повечето кафенета има телефонни автомати с монети.
Всички телефонни номера във Франция са с десет числа; в района на Париж започват с 01. Другите четири национални кода са: 02 — за северозападните райони, 03 — за североизточните, 04 — за югоизточните, и 05 — за югозападните. Номерата, започващи с 08 00, са безплатни. За другите номера, започващи с 08, се взима допълнителна такса.
За да се обадите в чужбина, наберете 00 и след това кода на държавата (359 — за България), кода на района и телефонния номер. За да се свържете с френската служба „Телефонни справки“ наберете 12. За международната служба „Справки“ наберете 32–12, след това кода на държавата или проверете на www.pagesjaunes.fr.
Вестници
По повечето будки за вестници се продават и издания на английски, включително „Интернешънъл Хералд Трибюн“ „Ю Ес Ей Тудей“ „Уол Стрийт Джърнъл“ „Файненшъл Таймс“ и понякога други британски и ирландски всекидневници. Сред най-тиражните френски всекидневници са левият „Либерасион“ „Монд“ който също клони наляво, и консервативният „Фигаро“. В неделя излиза само един вестник — „Журнал дю диманш“.
Телевизия
Националните програми, които се приемат без кабел, са ТВ и ТФ1, Франс 2, Франс 3 и М6. Повечето предавания са на френски. Вечерно време Франс 5 се превръща в Арте, френско-германски канал, който често излъчва игрални и документални филми със субтитри. Сред кабелните канали са Канал +, киноканал, по който някои филми не са озвучени на френски, Си Ен Ен, Би Би Си Прайм, Ем Ти Ви, Ем Си Ем (музикални клипове), Юроспорт, Планет (природа и наука), РАЙ Уно (на италиански), Те Ве Е 1 (на испански) и Юронюс. Каналът „Джими“ излъчва много американски сериали на английски, напр. „Приятели“ По „Пари Прьомиер“ има Актьорско студио, излъчват се и стари, и нови филми, които не са озвучени на френски. До 20 ч. Канал „Ж“ излъчва програма за децата. Сега повечето филми, излъчвани във Франция, могат да се видят и на оригиналния език, и озвучени на френски — проверете в програмата дали филмът е отбелязан с „VM“.
Радио
Ако искате да слушате поп, рок, джаз и класическа музика без реклами, опитайте Еф И Пе (105,1 FM). „Радио Нова“ (101,5 FM) предлага рап, соул и друга афроамериканска, африканска и афрокарибска музика, „Радио Латина“ (99 FM) излъчва латиноамериканска музика, „Франс-Енфо“ (105,5 FM) е денонощна програма за новини на френски, „Скайрок“ (96 FM) е за окмузика, Ер Еф Ем (103,9 FM) — за поп и рокмузика, „Радио Класик“ (101,1 FM) — за класическа музика, а „Радио Монмартър“ (102,7 FM) — за chansons francaises (френски песни).
Филми и книги, в които действието се развива в Париж
„Видеотек дьо Пари“ „Гранд Галери дю Форюм де Ал“ 2, Порт Сен Юсташ, тел. 01 44 76 62 00; метро: Ал
Романтичната обстановка в Париж е била декор на безброй филми и литературни творби. Списъкът е безкраен.
Филми
Ето някои от многото американски и други филми, в които действието се развива в Париж; „Един американец в Париж“ „Следобедна любов“, „Странно лице“ „Копнеж“ „Париж, когато пращи“ „Париж нощем“ „Зовът на Париж“ „Националният памфлетист в отпуск в Европа“, „400 удара“, „Дребни пари“ „До последен дъх“, „Последно метро“ „Последно танго в Париж“ „Безумецът“, „Френска целувка“. Ако искате да видите някой или всички от изброените филми, отидете във „Видеотек дьо Пари“, където ще намерите почти всички филми, свързани по един или друг начин с Париж. Срещу малка сума можете да гледате всеки от тях на екрана на домашния си видеоплейър.
Книги
Изброените по-долу романи и мемоари са просмукани с духа на Париж: „Тропикът на Рака“ и „Спокойни дни в Клиши“ на Хенри Милър, „Квартет“ на Джийн Рис, „Безкраен празник“ на Ърнест Хемингуей, „Автобиографията на Алис Б. Токлас“ и „Париж, Франция“ на Гъртруд Стейн, „Гении заедно“ на Робърт Макалмън и Кей Бойл, „Шекспир и сие“ на Силвия Бийч, „Парижко издание“ на Уотърли Рут,"Бездом и работа в Париж и Лондон" на Джордж Оруел, „Тайният Париж от трийсетте години“ на Брасай, „Дневникът“ на Анаис Нин, „Силата на обстоятелствата“ на Симон дьо Бовоар, „Парижки записки“ на Мавис Галан, „Парижки дневник“ и „Париж беше вчера“ на Джанет Фланър, „Парижки дневник“ на М. Ф. К. Фишър, „Париж“ на Джулиан Грийн, „Париж през петдесетте години“ на Стенд и Карноу. Най-великата творба, в която действието се развива в Париж, е „По следите на изгубеното време“ на Марсел Пруст.
Електричество
Електрическата мрежа във Франция е с 220 волта.
Местни обичаи
Когато влизате и излизате от магазин, ресторант или кафене, поздравявайте персонала с bonjour и au revoir. Французите са по-затворени, но навсякъде любезността поражда приветливост, така че те определено ще ви упътят с готовност. Ако сте поканени на вечеря у французи, за предпочитане е да занесете цветя, а не вино.
Пари
Банк дьо Франс,
ул. „Кроа де Пти Шан“
1, 75001, тел. 01 42 92 42 92,
метро: Пале Роял
Америкън Експрес,
ул. „Скриб“ 11, 75009,
тел. 01 47 77 77 07,
01 47 77 70 00,
метро: Опера
През август 2006 г. един щатски долар се равнява на 0,77 евро. Едно евро се равнява на 100 сантима, които са на монети от 1, 2, 5,10, 20 и 50 сантима. Еврото е на монети от 1 и 2 евро и на банкноти от 5, 10, 20, 50, 100 и 500 евро, макар че в много магазини не приемат банкноти над 50 евро.
Обменни бюра има на железопътните гари, летищата и на много други места из града. На банковите клонове, които обменят валута, има табела „Change“ Обикновено се взима комисиона. Курсът на Банк дьо Франс често е най-изгоден. В банките и обменните бюра можете да теглите пари и с кредитна карта. Клонът на „Америкън Експрес“ също обменя пари, като предлага специално обслужване на притежателите на „Амекс“.
Най-лесният начин да изтеглите пари са банкоматите, но трябва да имате международен Пинкод. Проверете във вашата банка, преди да заминете. Кредитните карти във Франция често са с чип, удостоверяващ самоличността. Чуждите карти обикновено съдържат тази информация върху магнитна лента, което понякога създава проблеми. За пари, теглени с кредитни карти, обикновено се взима комисиона, но курсът вероятно е по-изгоден, отколкото в банките.
Официални празници
1 януари, понеделник след Великден, 1 май, 8 май, Възнесение Христово (40 дни след Великден), понеделник след Петдесетница (10 дни след Възнесение Христово), 14 юли, 15 август, 1 ноември, 11 ноември, 25 декември.
Работно време
Повечето банки работят от понеделник до петък и от 9 до 17 ч. Някои имат обедна почивка или работят в събота сутрин. Големите универсални магазини работят от 9:30 до 19 ч., а някои и до 22 ч. веднъж в седмицата. Бутиците работят от ок. 10 до 19 или 19:30 ч., някои почиват в понеделник или имат обедна почивка обикновено от 13 до 14:30 ч. Все повече магазини работят и в неделя, но първо проверете. Работното време на кафенетата е от ранна утрин до 20 или 22 ч., някои са отворени до 2 след полунощ. Работното време на повечето ресторанти е от 12 до 15 ч. и от 19:30 до 23 ч. През август много магазини и ресторанти са в годишен отпуск.
Часова разлика
Париж е един час напред спрямо Гринуич. Ако там е полунощ, в София е 1 след полунощ.
Бакшиши
В сметките в повечето ресторанти е включено и обслужването. Това обикновено е посочено в долния край на листа с менюто. Ако не сте сигурни, попитайте: Est-ce que le service est compris? Ако обслужването е добро, е прието да се оставя малък допълнителен бакшиш за келнера. На таксиметровите шофьори обикновено се дава бакшиш, възлизащ на 10 на сто от сумата, но не е задължително. На носачи, пикола, екскурзоводи и фризьори обикновено се дава бакшиш от 1–2 евро, на разпоредителките и жените на гардероба — половин евро. Не е нужно да оставяте бакшиш на камериерките в хотела, освен ако не сте ги помолили да свършат нещо допълнително.
Тоалетни
Градските тоалетни по улиците (които не са пригодени за хора с инвалидни колички) струват половин евро и не бива да се използват от деца под 10 години без придружител. На някои станции на метрото, както и в големите универсални магазини има обществени тоалетни. Ако не намирате градска тоалетна, влезте в някое кафене и се отправете към табелата Toilette, telephone. Тоалетните в заведенията обикновено са безплатни, но могат да ви поискат половин евро; не се изненадвайте и ако ви помолят да си поръчате кафе. Ако влезете в голямо кафене с много посетители, вероятно няма да ви забележат.
Всички ресторанти са задължени да имат тоалетни, които обаче невинаги отговарят на изискванията за чистота; в много от тях няма тоалетни чинии.
Парижко туристическо бюро
(Office de tourisme de Paris)
Централен офис: ул. „Пирамид“
25, 75001, тел. 08 92 68 30 00,
www.parisinfo.com
Метро: Тюйлери, работно време:
всеки ден от 9 до 20 ч.
Служителите в бюрото ще отговорят на въпросите ви и ще ви помогнат с хотелските резервации. Бюрото има представителства по летищата и железопътните гари.
Инвалиди
Информация: Парижко туристическо бюро
(Office de tourisme de Paris), ул. „Пирамид“ 25,
75001, тел. 08 92 68 30 00, работно време:
всеки ден от 9 до 20 ч.
Новата станция на метрото „Метеор“ е пригодена и за инвалиди. „Еъроп“ разполага с превозни средства за инвалиди, които пътуват до и от летищата, тел. 08 10 64 64 64 (обадете се предварително), а когато викате такси, помолете да ви пратят „Рено еспас“.
Хората на инвалидни колички почти нямат достъп до метрото, същото важи и за почти всички спирки на RER.
„Сите Юниверситер“, „Обер“ и „Шарл дьо Гол-Етоал“ са с обществени асансьори. На изброените по-долу станции трябва да помолите някой от служителите да ви придружи до асансьорите, тъй като те се задвижват с ключ: „Шатле-Ал“ „Гар дьо Лион“ „Гранд Арк дьо ла Дефанс“ „Данферошро“ „Сен Мишел-Нотър Дам“ „Порт дьо Клиши“ „Порт Майо“, „Авеню Фош“ „Авеню Анри Мартен“ „Буленвилие“, „Авеню дю президан Кенеди“ и „Енвалид“. До другите станции на метрото инвалидите нямат достъп. Можете да се качите с инвалидна количка само на автобусите по Линия 20 (гара Сен Лазар-Лионската гара). Във високоскоростните влакове (TGV) има места, запазени за инвалиди, както и пригодени за тях тоалетни.
Таксиметровите шофьори са длъжни да качват пътници с физически недъзи, дори ако те се нуждаят от помощ и от кучета, водачи на слепи. Инвалидите не чакат на опашка за такси на летищата и железопътните гари. Когато викате такси, помолете да ви изпратят пикап. „Рено еспас“ „Херц“ и „Ейвис“ разполагат с автомобили, пригодени за инвалиди — обадете се 48 часа предварително.
Асансьорите в повечето хотели са тесни за инвалидни колички, същото важи и за баните. Пригодени за хора с недъзи са най-вече големите съвременни хотели. На всяко кръстовище има скосени тротоари, така че да могат да минават и инвалидни колички. Уличните тоалетни не са пригодени за тях.
За хората с увредено зрение по пероните (quays) на метрото има предпазни издатини, а цифрите на бутоните в асансьорите могат да се разчетат и с докосване.
Американското издателство РАДАР подготвя Access in Paris, пътеводител на английски за хора с увреждания. J’accede също издава веднъж в годината пътеводител със списък на местата, до които достъп имат и инвалидите. Полезна информация ще намерите и в интернет страницата на изданието (www.jaccede.com). Парижкото туристическо бюро разполага с информация за транспорта, музеите и паметниците, до които достъп имат и инвалиди. По всички станции на метрото и железопътни гари ще намерите и брошури със същата информация. Когато купувате някаква туристическа услуга, винаги описвайте ясно своите искания и потребности.