Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
4,5 (× 2гласа)

Информация

Корекция
logixoul(2020 г.)
Източник
veren.bg

Издание:

Автор: Здравко Ненов; Питър ван Кампен

Заглавие: Сектите и как да ги разпознаваме

Издание: първо

Издател: Верен

Град на издателя: София

Година на издаване: 2014

Тип: справочник

Националност: българска

Художник: Станислав Абаджиев

ISBN: 978-619-7015-17-1

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10613

История

  1. —Добавяне

Нова епоха (New Age)

Това движение, ако въобще може да се нарече движение, след като заля западния свят, напоследък бързо навлиза и у нас. Ако започнете да се занимавате с ученията на Новата епоха, може би първите неща, които ще откриете, ще ви изненадат. Противно на всички останали течения, не съществува движение или организация, разпространяваща идеите на Новата епоха или пък носеща това име. Няма всеобщо признато ръководство или главна квартира, нито „изповед на вярата“, която всички членове трябва да подпишат. Новата епоха се представя от своите последователи по-скоро като една растяща мрежа от свободни групи хора със сходни убеждения, макар и общите черти на доста от тези групи да не са особено много.

Огромното мнозинство от последователите на Новата епоха са мили и приятни хора. Доста от тях са изпробвали „някоя форма“ на християнството и са я намерили духовно мъртва, след което са се обърнали към Новата епоха. Те искрено търсят отговори на своите дълбоки нужди и на критичното състояние на света и човечеството.

Те предпочитат да говорят за Новата епоха като за „ново съзнание“, „дух“, „надежда“ и други подобни понятия. По същество основите на това движение следва де се търсят в окултизма и спиритизма. Затова това движение не може да бъде разглеждано като другите секти.

Идеологията на Новата епоха

Основната характеристика, която обединява всички групи, колкото и различни да са конкретните им учения, е видението за настъпващата нова епоха. Те търсят една лична и обществена промяна, толкова радикална, че човечеството да получи нов старт — зазоряването на Новата епоха. Понятието Нова епоха (New Age), изглежда, е въведено от Алис Бейли — спиритически медиум и ръководителка на Теософското дружество (починала през 1949 г.). Нейният духовен водач, тибетският учител Джвал Кул, й дал великия „План“, на който се основава голяма част от учението за новата епоха. Тя обикновено се описва като епоха на любов, равенство, радост, свобода и реализация, но в ученията на някои от водачите на движението се долавят и мрачни тонове. Те говорят за „нов обществен ред“ с едно световно правителство, една световна икономика и една обща световна окултна религия.

Друг често използуван израз за Новата епоха е астрологическото понятие „Епохата на Водолея“, което беше популяризирано през 60-те години от мюзикъла „Коса“. Астролозите вярват, че на всеки 2000 години небесният ред се сменя и това води и до големи промени на земята. Епохата на Рибите била белязана от насилие и доминирана от християнството. Тази епоха върви към своя край през 2000-та година, след което ще настъпи епохата на Водолея, която ще се характеризира с любов, светлина и задоволяване на дълбоката духовна жажда на човечеството.

Въпреки че традиционното християнство ще бъде елиминирано, мнозина очакват появяването на „Христос на Новата епоха“. Той е възвисен Учител, духовно същество, което е обитавало в човека Исус, докато той е живял на земята. Сега той е готов да се завърне отново (или, според някои, вече е тук), за да ни въведе в Новата епоха. Това показва, че въпреки че използват понятието Христос, последователите на Новата епоха влагат в него съдържание, което няма нищо общо с християнското. Основно учение на Библията е, че Исус е Христос, т. е. човекът Исус от Назарет, живял преди около 2000 години в Палестина, е бил Божият Помазаник — Христос. Той е бил единствен и друг освен Него няма. Според Новата епоха Христос е някакъв космически дух или принцип, който може да обитава в различни хора. Той е бил в Исус, но е също така и Кришна в хиндуизма, имам Махди в исляма, Майтрея Буда в будизма и Месия в юдеизма. С други думи, всички религии сочат в една и съща посока и са еднакво валидни според учението на Новата епоха.

Две характерни черти на мирогледа на Новата епоха са хуманизмът — вярата, че човекът е в основата си добър, свободен на действа, както желае, стига да не вреди на никого, и господар на собствената си съдба, и мистицизмът — вярата, че съществува един „духовен свят“, населен от духовни същества, по-мъдри от хората, които желаят да общуват с нас и да ни водят. Промяната на мирогледа на един човек се нарича „развиване или издигане на съзнанието“. Тук под „съзнание“ се разбира начинът на мислене и възприемане на действителността. Това „развитие“ може да стане постепенно и незабележимо, чрез слаби и ненатрапчиви въздействия. То може да стане и рязко вследствие на някакво драматично преживяване или изпадане в особено психическо състояние. Начините на постигане на тази промяна са напр. йога, трансцедентална медитация, приемане на психотропни вещества (лекарства и наркотици), методът Силва и много други сходни практики. Всички те боравят с понятията „себереализация“, „самоусъвършенстване“, „здравословен начин на живот“, „холистична медицина“, „овладяване на съзнанието“, „творчески интелект“, „развиване на творческия потенциал“ и други подобни.

Последователите на Новата епоха вярват, че с времето ще има достатъчно „посредници“, които ще повлияят на духовните вибрации на цялата планета, така че ще настъпи масово обръщане на хората към този тип съзнание. С тази цел през точно определени периоди от годината, напр. в средата на лятото, те изпълняват определени ритуали на специални места като напр. Стоунхендж, които се смятат за особени „енергетични точки“.

Тук е мястото да отбележим, че българското „Бяло братство“ или, както са известни, дъновистите, макар и отделна организация, се вписват напълно в схемата на това учение. Такова място, което „концентрира космическа енергия“, в България, според тях е районът около Седемте рилски езера. Всяка година през лятото там се организират дъновистки лагери и се провеждат конгреси. Чрез общи молитви, духовни песни, медитация и други духовни упражнения, които могат да са най-разнообразни, последователите на Новата епоха търсят контакт с духовния свят или с извънземен интелект. Тъй като липсва единно установено учение или организация, формите могат да бъдат най-разнообразни. Чрез всички тези практики се цели духовното повлияване на цялата земя и установяването на Новата епоха.

Някои варианти на движението

Ще разгледаме някои от най-често срещаните форми, под които се разпространяват идеите на Новата епоха. Те никога не се представят като религиозни убеждения, а се маскират под изобилна псевдонаучна терминология, което им дава възможност лесно да проникват във всички слоеве на обществото.

Движението за „потенциала на човека“

Това движение води началото си от психолозите Абрахам Маслов и Карл Роджърс, но то вече е достигнало много по-далеч от просто твърдението, че човекът е добър по принцип. Те говорят за развиването на „по-висшето Аз“ в човека и вярват, че за него няма нищо невъзможно. Други казват, че човекът е божествен, той е „бог“. Духовната основа на това е пантеизмът (всичко е бог), идеология, изповядвана от повечето последователи на Новата епоха, както и от повечето източни религии. За тях злото не е грях или вътрешна злина на човека, а невежество, и следователно най-доброто, което можем да сторим за хората, е да ги научим кои са те в действителност и какъв е техният потенциал.

Холистична медицина

Идеята тук е лекуването или развиването на цялостната личност — тяло, съзнание и дух. За постигането на това се търси психически и физиологичен баланс както вътре в личността, така и в нейната връзка със света и природата (философията на таоизма).

Тези съвременни „алтернативни“ терапевтични методи в голямата си част се базират на източно религиозни възгледи за човешката природа и анатомия. Пример за това е акупунктурата, която се основава на идеята за меридиани в тялото, през които протичат жизнените енергии. Въпреки че това може да изглежда безобидно и акупунктурата се прилага масово и се твърди, че дава добри резултати, нейната основа е религиозна, а не природонаучна, и подлагането на такава терапия означава отваряне на човека за неясни и съмнителни духовни въздействия.

Друг пример е радиестезията, която измерва енергетични вибрации на тялото, показващи заболяване. Някои използват за тази цел махало, но в някои случаи се използват електронни измервателни уреди. Въпреки претенциите на метода за „научност“, той няма ясна теоретична основа и никакво научно доказателство. По-вероятно изглежда операторите да са под влияние на „познати духове“, а някои от тях и открито признават това.

Такъв е случаят и при рефлексологията (масаж на краката за лечение на органични заболявания). Нейният механизъм не е ясен и редица практикуващи терапевти признават, че всъщност те боравят с духовни сили.

Характерно е, че тези методи на лечение се препоръчват за широк спектър от най-различни болести.

Нетрадиционни образователни методи

Те си поставят за цел да възпитават у децата още от най-ранна възраст „планетарно съзнание, дух на мир и взаимно разбирателство“, да ги подпомагат към тяхната „себереализация“, като се набляга на духовната страна на образователния процес. В тези училища децата биват закърмени с хиндуистки и окултни идеи. Те биват обучавани в „методите на биодинамичното земеделие“ (при което растенията и животните се третират като одушевени същества, общува се напр. с „духа на тиквичката“ и пр.). Типични примери в това отношение са образователната система на Валдорф, Новото образование и педагогика на Селестен Френе, на Петър Дънов, Педагогиката на сътрудничеството (Амонашвили, Шчетинин и др.). С такива цели в България е основана фондация БЪДНО (Българско движение за ново образование).

Движенията за мир и партиите на „зелените“

В тези движения има много чудесни неща и те са имали много положителен ефект върху обществото. Но в голяма част от тези движения има религиозни нотки, които не винаги се виждат от пръв поглед. Например много хора аргументират стремежите си за мир и защита на застрашени животински видове с идеята, че земята е жива богиня (Гея или Гая). Тя е жив организъм, в който всичко е взаимно свързано. Тази вяра много бързо води и до вярата в дух, който обитава „Майката земя“ и до поклонение на този дух. Последователите на Новата епоха отричат, че човекът има някакво по-високо положение от останалото творение и смятат, че мирът и хармонията ще настъпят, когато хората осъзнаят истината, че „всичко е божествено“ и човечеството започне да живее в унисон със света — както физически, така и духовно.

Феминизмът

Феминисткото движение на Запад на пръв поглед изглежда лишено от всякаква религиозна основа. То е продължение на борбата на жените за еманципация и равни граждански права. Но неговото развитие напоследък показва други тенденции. Все повече се набляга на разликата в „мъжкия“ и „женския“ начин на мислене. Това се подплатява с „научни изследвания“ за различните функции на мозъчните полукълба, като функциите на лявото полукълбо (аналитичност, интелектуалност, линейност, рационалност) се приписват на мъжкия начин на мислене, а функциите на дясното полукълбо (чувственост, сетивност, нелинейност, поетичност) се приписват на женския начин на мислене. От това следват и „мъжкият и женският начин на взаимоотношения със света“. Тези функции не се разглеждат като взаимно допълващи се, а като конкурентни, алтернативни и несъвместими. Развитието на западната наука се характеризира като „мъжки начин на мислене“ и върху нея се хвърля вината за екологичните катастрофи и надпреварата във въоръжаването („мъжки игри“). Спасението на света се вижда в коригиращото въздействие на „женския начин на мислене“, който ще бъде характерен за настъпващата Нова епоха.

Окултизъм

Напоследък все по-широко навлизат в обществото и все по-нормално се възприемат неща като астрология, гадателство и пр., контактуване с духове и астрални пътешествия (преживявания извън тялото), възраждането на древни религии като друидизма, култове към природата и плодородието, бяла и черна магия и, разбира се, източните религии, които са изтъкани от окултни практики. Само във Великобритания има 10 000 официално регистрирани магьосници! Също толкова са в Германия, а тази цифра постоянно нараства. Магьосничеството вече не се смята за диво суеверие и възраждане на средновековни легенди, а е станало една напълно узряла религия, която се бори за официално признание.

Всичко казано дотук характеризира движението Нова епоха като изцяло противоречащо на християнството и несъвместимо с него. На световните конгреси на движението открито се поставя целта за унищожение на християнството в световен мащаб. Колкото и хуманистични да изглеждат идеите на Новата епоха, цялостната идеология на Новата епоха нескрито се стреми към световно господство.