Анди Андрюс
Стани проницател (13) (24 урока за малките неща, от които е съставена голямата картина)

Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Проницателят
Включено в книгата
Оригинално заглавие
Becoming a Noticer, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
4 (× 2гласа)

Информация

Сканиране, корекция и форматиране
Еми(2020 г.)

Издание:

Автор: Анди Андрюс

Заглавие: Стани проницател

Преводач: Весела Прошкова

Година на превод: 2014

Език, от който е преведено: английски (не е указано)

Издание: първо (не е указано)

Издател: SKYPRINT

Година на издаване: 2014

Националност: американска (не е указано)

ISBN: 954-390-109-8

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/12779

История

  1. —Добавяне

13. Излишен багаж

Първата ти стъпка е да започнеш да забелязваш подробности, свързани със самия теб. Започни със себе си. Задай си поредица от въпроси. Нали помниш, че само качествените въпроси водят до качествени отговори? Целта е да разбереш защо общуваш по определен начин. Може да направиш нещо повече: да отговориш на въпросите заедно с брачната си половинка, с гаджето си или с приятел.

Ключът към успеха на това упражнение е откровеността. Започваме и ще те моля да си записваш. Първо: Кога се чувствам най-много обичан при общуването със съпругата или със съпруга си? Второ: Кога се чувствам най-малко обичан при общуването със съпругата или със съпруга си? Трето: В кои случай съпругата ми или съпругът ми се чувстват най-много обичани, когато общувам с тях? Четвърто: В кои случай съпругата ми или съпругът ми се чувстват най-малко обичани, когато общувам с тях? Пето: Какво да направя, та брачният ми партньор или партньорка да се почувстват повече обичани? Шесто: Какво да направи или да каже брачната ми половинка, за да се почувствам повече обичан? Седмо: Как най-ефективно да им съобщя колко искам да ми казват тези неща по-често? Как думите им ще въздействат на самите тях? Осмо: Чакам ли брачният партньор да даде нещо, за да дам в замяна? Девето: Какво трябва да се случи, за да се почувстваме по-живи, да се разбираме по-добре и да внесем повече интимност във връзката с партньора? И накрая десето: Как да започнем да правим и да казваме онова, което още днес ще допринесе да се обичаме и да се разбираме повече, да се сближим още повече? Откъде да започнем?

Навярно схващаш, че ключът към успеха е да правиш тези упражнения и да си напълно откровен със себе си и с партньора си. Може би ще предпочетеш отначало да си сам и по-късно да го поканиш или поотделно да отговорите на въпросите и после да ги обсъдите, но е задължително да сте заедно в определен момент, за да изхвърлите излишния багаж. Вероятно ще се наложи възстановяване на взаимното доверие, този елемент е задължителен, защото без доверие и най-добрите намерения ще останат безрезултатни. Важно е дори само да кажеш: „Окей, искам да възстановим загубеното доверие“.

Понякога се налага да преоцениш стойностите и да се отървеш от излишния багаж, който носиш, или с който си натоварил партньорката или съпругата. Така обидите и душевните рани ще се заличат. Може да си бил наранен, може би те също, но сега имаш възможност да използваш отлични инструменти, та животът ви да стане по-добър отпреди.

Недоразуменията, дори сериозните, са нормални за всяка връзка, но за съвместното израстване е задължително да ги опознаеш по-добре и да общуваш по-успешно, като ги преодоляваш. Неестествено е дадено неразбирателство да добие по-голяма важност от самата връзка, това не води до нищо добро.

Отново се връщам на първите години от брака ми с Поли. Боже, за пръв път се сблъсквах с толкова недоразумения! За щастие не допуснахме те да се умножат или да станат по-важни от брака ни. В крайна сметка на първо място винаги беше стремежът да изградим взаимоотношенията си на здрава основа и те да прераснат в нещо прекрасно, каквото и да ни струва. Понякога беше много трудно, но след двайсет години брак чистосърдечно ще ти кажа, че си струва. Някой може да ме чуе и да си каже: „Не може да се случи с мен“. Може, убеден съм. Сега обичам Поли повече, отколкото като се оженихме. Мисля, че е по-красива, по-умна, по-духовита, по… мисля, че връзката ни е по-здрава във всяко отношение, отколкото през първата ни брачна седмица.

Понякога имахме пререкания, водехме разгорещени спорове, настоявах, че имам право, Поли настояваше на своето, но в крайна сметка постигахме съгласие заради желанието си да затвърдим и задълбочим връзката си. Наложително е да разбираме гледната точка на другия, дори да не съвпада с нашата. И така, кой начин на общуване те кара да се чувстваш най-силно обичан? Каква е партньорката ти — кученце, канарче, златна рибка, котенце?

Ако искаш да овладееш до съвършенство общуването, започни със себе си, постарай се да разбереш как контактуваш, какво те кара да се чувстваш обичан и какво — не, защо си устроен по този начин. Дали защото като малък си наблюдавал как родителите ти споделят любовта си? Най-сигурният път към опознаването на другите е първо да опознаеш себе си — защо постъпваш по определен начин и как да повлияеш на поведението си — така ще овладееш един от многото начини за подобряване на живота си, ще го направляваш в правилната посока и ще му придадеш смисъл.

След като опознаеш своя диалект, постарай се да научиш диалекта на брачната си половинка или на децата си, като ги наблюдаваш. Скоро всичко ще ти се изясни. Според теб защо са устроени така? Прави ли ти впечатление след коя твоя постъпка се оживяват и се развеселяват? Кога виждаш радостта, изписана на лицата им? Има ли връзка с конкретна твоя постъпка? Дали по време на най-сериозните ви недоразумения в миналото не си общувал със съпругата си на непознат диалект и как да започнеш да контактуваш на разбираем за нея диалект? Често повтарям „съпруг“ или „съпруга“ и говоря предимно за брачния живот. Ако не си женен, помисли за любимата, за родителите и за приятелите си. Думите ми се отнасят за всички аспекти на обвързаността. Например единият ми син е кученце като мен, а другият — котенце. Накратко, в семейството имаме канарче, две кученца и котенце, само жена ми е предимно канарче и съвсем малко — златна рибка. С Поли сме пълна противоположност един на друг. Аз съм повече кученце и по-малко — коте, тя е предимно канарче и по-малко — златна рибка. Напълно сме различни и все пак Джоунс има право: ако бяхме еднакви, единият щеше да е излишен. Научихме се да преодоляваме различията и взаимно да се допълваме.

В моменти на стрес по навик преминаваш към предишния начин на общуване, защото ти е познат. Типично е за нас, хората, да предпочитаме познатото, защото така е по-удобно. Дори когато добре познатото е болезнено, ние винаги се връщаме към него, за да избегнем сблъсъка с новото, което може да ни причини още повече страдания.

Ето няколко кратки въпроса, които ще ти помогнат да не се връщаш към познатото: Първо: Какво ще означава за твоя брачен партньор новият ти начин на общуване? Второ: Ако научиш диалекта му, как това ще повлияе на връзката ви? Запиши си и въпросите, и отговорите, защото след време ще си дадеш сметка, че твоите удивителни отговори са донесли промяна. Това е начинът да станеш проницател, да промениш гледната си точка и живота си. Трето: Възможно ли е при запознанството си с бъдещата си съпруга (или ако отначало сте били само приятели) и по време на първите ви срещи по-често да си говорил на нейния диалект? Четвърто: Кои прилагателни най-точно описват връзката ви по това време? С кои би описал сегашните ви отношения? Какво трябва да направиш, за да стане бракът ви още по-успешен, по-удовлетворяващ и по-емоционален? И последен въпрос: ако смяташ, че на този етап това е невъзможно, какво би сторил, за да стане възможно?

Надали си представяш по колко много начини можеш да обичаш. Първо трябва да приемеш тази възможност, после да я потърсиш. Искам да търсиш практически начини за изразяване на обичта си и да почувстваш истинността й. Ако имаш щастлив брак, постарай се да вградиш повече любов в отношенията със съпругата си. Как ли? Задай си гореспоменатите въпроси. Ще установиш, че е възможно да изпитваш много по-силни обич, уважение и радост, отколкото си чувствал или си си представял. Не се шегувам — изглежда невероятно, но е вярно. Попитай съпругата си какво да предприемеш, за да се почувства обичана от теб, и го направи.

Обречен си на неуспех, ако не се стремиш към положителна промяна във връзката ви и не предприемаш решителни действия. Съзряването по отношение на връзките се постига с постоянна практика. Давам си сметка, че няма да ти е лесно, че понякога грешките и заблудите ще замъгляват трезвата ти преценка. Но не е ли настъпило времето да ги загърбиш? Да изгладиш противоречията? Има ли по-подходящ момент от този? Едва ли.