Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Хората на херцога (1)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
What the Duke Desires, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
4,9 (× 71гласа)

Информация

Сканиране
Silverkata(2018)
Разпознаване и корекция
Epsilon(2020)

Издание:

Автор: Сабрина Джефрис

Заглавие: Желанията на херцога

Преводач: Силвия Желева

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Издателство „Kalpazanov“

Град на издателя: София

Година на издаване: 2014

Тип: роман

Националност: английска

Излязла от печат: 12.12.2014

Редактор: Мая Арсенова

Технически редактор: Никола Христов

ISBN: 978-954-17-0296-3

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/8055

История

  1. —Добавяне

Бележка на автора

Южен Видок действително е живял по това време и е смятан от доста широк кръг за първия детектив и баща на съвременната криминология, без да споменаваме, че е основател на Националната сигурност. Когато се създава Скотланд Ярд, сър Робърт Пийл изпраща хора да се съветват с Видок и да проучат методите му. Някои подробности от историята ми са взети от живота му. Видок наистина е започнал като престъпник и е решил да се промени, когато бива обесен негов приятел. Наистина е разполагал със състав от четирима чиновници, които да поддържат в ред шейсет хилядите досиета и характеристики на престъпници. И наистина е направил състояние, като изобретил хартията за банките, която не можела да бъде фалшифицирана. И наистина е наемал жени агенти!

Наистина е имало град Гхеел — сега Геел — в Белгия, станал известен в началото на 19 век като „колония за маниаци“. Навремето там разполагали с една от най-напредничавите програми за лекуването на психическите заболявания. Хората от града се грижели за болните срещу заплащане и дори им давали да упражняват полезен труд. Болните, които не били опасни, се разхождали свободно по улиците, а опасните били държани във вериги, докато не станели отново достатъчно разумни. Програмата била следена от комитет. В Геел все още настаняват психично болни в къщите на гражданите.

Сифилисът невинаги причинява лудост, но тя наистина може да се прояви години след изчезването на болестта. Макар че връзката между сифилиса и лудостта е потвърдена едва наскоро и много след периода, в който се развива действието в моя роман, предположих, че някои лекари вероятно все пак са забелязали връзката, макар и да не са могли да я докажат научно.

Случаят с карантината е достоверен. Навремето никой не бил много сигурен относно случаите, в които да бъде наложена карантина, затова я налагали често като предпазна мярка. После търговците започнали да се оплакват и много от законите били променени… И се променяли, и се променяли. Накрая наистина на Градския съвет била дадена силата да решава, което довело до по-реални преценки. Предполагам, че е имало и достатъчно влиятелни хора, които са го убеждавали да действа в тяхна полза!

Край