Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Does it Pay to Pray?, 1982 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- [Няма данни за преводача; помогнете за добавянето му], ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Религиозен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5 (× 1глас)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Автор: Уилиям Макдоналд; Карл Нот
Заглавие: Молитва и ежедневие
Преводач: Момчил Петров
Година на превод: 2014
Език, от който е преведено: английски (не е указано)
Издание: второ (не е указано)
Издател: Верен
Град на издателя: София
Година на издаване: 2014
Тип: беседи
Националност: американска (не е указано)
Редактор: Детелина Георгиева
Художник: Мая Димова
ISBN: 978-619-7015-29-4
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10496
История
- —Добавяне
Колко време на ден трябва да отделяме за молитва?
Не бива да има фиксирани правила. Трябва да избягваме да мислим за молитвата като за състезание по издръжливост или маратон. В действителност, качеството на нашата молитва е по-важно от количеството.
Количеството време, което инвестираме в молитва, ще зависи от редица фактори като собственото ни усещане за нужда и спешност, приоритета, който даваме на молитвата спрямо другите неща, които правим през деня, спектъра на нашите интереси и нивото на нашата духовна зрялост. Понякога Божият Дух ни дава желанието да се молим продължително време. В други моменти това желание за молитва може да не е толкова голямо. Фактът, че в определени случаи Господ е посвещавал цяла нощ на молитва, вероятно се дължи на Неговото съзнание за огромните духовни конфликти и нужди около Него. По същия начин хората, които имат ясно съзнание за конфликтите и нуждите в днешно време, ще постъпят добре, ако инвестират много време в молитва.
Трябва да имаме редовни моменти за молитва всеки ден (Пс. 55:17; Дан. 6:10), но също така трябва да се научим да живеем в атмосфера на молитва. Това означава да говорим на Господа винаги, когато възникне случай. Неемия е класическа илюстрация за това. Преди да отговори на въпроса на царя, той отправя молитва към Бога в небесата (Неем. 2:4). Павел ни учи да се молим „непрестанно“ (1 Сол. 5:17; Еф. 6:18) и Писанието потвърждава факта, че той е практикувал онова, което е проповядвал (Римл. 1:9; Еф. 1:16; Кол. 1:3, 4, 9; 1 Сол. 1:2, 3; 2 Тим. 1:3).
Ако сме измъчвани от безсъние, можем да изкупим времето с молитва (Пс. 63:6).
Събуждам се внезапно! Часовникът показва два;
Домът е много тих.
Свободни да витаят където пожелаят
са мислите ми пак.
Прекрасно, тихо нещо знам да правя —
дошло е време за молба.
Когато Генерал Стоунуол Джаксън преподавал във Военния институт във Вирджиния, той казал: „Така здраво съм вкоренил навика на молитвата в ума си, че никога не вдигам дори чаша вода към устните си, без да поискам Божието благословение; никога не подпечатвам писмо без да сложа молитва под печата; никога не вземам писмо от пощата, без да издигна мислите си към небесата; никога не влизам в нов час в залата за лекции без молба за кадетите, които излизат, и за онези, които влизат.“
Когато сме изправени пред необичайно натоварен ден и в бързането ни се струва, че имаме много малко време за молитва, трябва да си припомним думите на Мартин Лутер: „Имам толкова много работа, че не мога да се справя, без да прекарам в молитва три часа през деня.“ Въпросът, който би трябвало да си зададем, е не „Мога ли да си позволя време за молитва?“, а „Мога ли да си позволя да не се моля?“ Трябва да приемем за угодна жертва за Бога да ставаме рано от сън, за да имаме достатъчно време за молитва.