Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Does it Pay to Pray?, (Пълни авторски права)
Превод от
[Няма данни за преводача; помогнете за добавянето му], ???? (Пълни авторски права)
Форма
Религиозен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5 (× 1глас)

Информация

Корекция и форматиране
logixoul(2020 г.)
Източник
veren.bg

Издание:

Автор: Уилиям Макдоналд; Карл Нот

Заглавие: Молитва и ежедневие

Преводач: Момчил Петров

Година на превод: 2014

Език, от който е преведено: английски (не е указано)

Издание: второ (не е указано)

Издател: Верен

Град на издателя: София

Година на издаване: 2014

Тип: беседи

Националност: американска (не е указано)

Редактор: Детелина Георгиева

Художник: Мая Димова

ISBN: 978-619-7015-29-4

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10496

История

  1. —Добавяне

Колко време на ден трябва да отделяме за молитва?

Не бива да има фиксирани правила. Трябва да избягваме да мислим за молитвата като за състезание по издръжливост или маратон. В действителност, качеството на нашата молитва е по-важно от количеството.

Количеството време, което инвестираме в молитва, ще зависи от редица фактори като собственото ни усещане за нужда и спешност, приоритета, който даваме на молитвата спрямо другите неща, които правим през деня, спектъра на нашите интереси и нивото на нашата духовна зрялост. Понякога Божият Дух ни дава желанието да се молим продължително време. В други моменти това желание за молитва може да не е толкова голямо. Фактът, че в определени случаи Господ е посвещавал цяла нощ на молитва, вероятно се дължи на Неговото съзнание за огромните духовни конфликти и нужди около Него. По същия начин хората, които имат ясно съзнание за конфликтите и нуждите в днешно време, ще постъпят добре, ако инвестират много време в молитва.

Трябва да имаме редовни моменти за молитва всеки ден (Пс. 55:17; Дан. 6:10), но също така трябва да се научим да живеем в атмосфера на молитва. Това означава да говорим на Господа винаги, когато възникне случай. Неемия е класическа илюстрация за това. Преди да отговори на въпроса на царя, той отправя молитва към Бога в небесата (Неем. 2:4). Павел ни учи да се молим „непрестанно“ (1 Сол. 5:17; Еф. 6:18) и Писанието потвърждава факта, че той е практикувал онова, което е проповядвал (Римл. 1:9; Еф. 1:16; Кол. 1:3, 4, 9; 1 Сол. 1:2, 3; 2 Тим. 1:3).

Ако сме измъчвани от безсъние, можем да изкупим времето с молитва (Пс. 63:6).

Събуждам се внезапно! Часовникът показва два;

Домът е много тих.

Свободни да витаят където пожелаят

са мислите ми пак.

Прекрасно, тихо нещо знам да правя —

дошло е време за молба.

Р. У. Тобиас

(превод — Детелина Георгиева)

Когато Генерал Стоунуол Джаксън преподавал във Военния институт във Вирджиния, той казал: „Така здраво съм вкоренил навика на молитвата в ума си, че никога не вдигам дори чаша вода към устните си, без да поискам Божието благословение; никога не подпечатвам писмо без да сложа молитва под печата; никога не вземам писмо от пощата, без да издигна мислите си към небесата; никога не влизам в нов час в залата за лекции без молба за кадетите, които излизат, и за онези, които влизат.“

Когато сме изправени пред необичайно натоварен ден и в бързането ни се струва, че имаме много малко време за молитва, трябва да си припомним думите на Мартин Лутер: „Имам толкова много работа, че не мога да се справя, без да прекарам в молитва три часа през деня.“ Въпросът, който би трябвало да си зададем, е не „Мога ли да си позволя време за молитва?“, а „Мога ли да си позволя да не се моля?“ Трябва да приемем за угодна жертва за Бога да ставаме рано от сън, за да имаме достатъчно време за молитва.