Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Jesus — unsere Chance!, 2006 (Пълни авторски права)
- Превод отнемски
- Емилия Бочева, 2009 (Пълни авторски права)
- Форма
- Религиозен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 2гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Разпознаване, корекция и форматиране
- Стаси 5(2020)
Издание:
Автор: Вилхелм Буш
Заглавие: Иисус нашият шанс
Преводач: Емилия Бочева
Година на превод: 2009
Език, от който е преведено: немски
Издание: второ (не е указано)
Издател: Верен
Град на издателя: София
Година на издаване: 2014
Тип: беседи
Националност: не е указана
Редактор: Юлиана Балканджиева
Художник: Здравко Ненов
ISBN: 978-619-7015-50-8
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10492
История
- —Добавяне
Тогава човек вижда нещастието си
„А пък аз умирам от глад“ — казва изгубеният син. Човекът без Спасителя е така ужасно окаян. Ужасно окаян през живота си, още повече при смъртта си и най-вече пред Божия съд. Навсякъде може да каже: „Аз загивам“.
Как е стигнал изгубеният син до това жалко положение? Целият му живот се е градил върху едно нещо: „Аз искам да задоволя желанията си“. Отначало е било желанието за света: „И той отиде в далечна страна“. После идват редица низки страсти. Само три изречения описват живота на младежа. И те свидетелстват, че той е имал само един стремеж — да задоволи страстите си: „И там пропиля имота си с разпуснатия си живот“. „Изпояде имота му (на баща си) с блудниците.“ „И желаеше да се насити с рошковите, от които ядат свинете.“
Желания! Страсти! А краят на всички усилия да се задоволят желанията: „Умирам от глад“. Това е илюстрация на живота на човек, който не знае нищо за живота с Бога.
Гърците са имали странни представи за отвъдния свят. Но в тези представи се крият някои истини. Например те разказват за Данаидите, които в подземния свят трябва да пълнят едно буре. Бурето обаче е пробито. Отдолу всичко изтича. И те работят и се мъчат безкрай, но целият им труд е напразен.
Така става и с човека, който се стреми да задоволи страстите си. Но той пак не спира да се опитва — чак до вечната гибел.
Никой ли не може да прекрати това мъчение? Може, Светият Дух може! Той може да подтикне хората да прекратят безсмисления си труд. Това е пробуждането. Тогава човек идва на себе си. И вижда окаяното си положение. „А пък аз умирам от глад.“