Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
Оценка
4 (× 6гласа)

Информация

Корекция и форматиране
cattiva2511(2020 г.)

Издание:

Автор: Снежана Ташева

Заглавие: Групата от ада

Издател: Самиздат

Година на издаване: 2017

Тип: роман

Националност: българска

Печатница: Симолини 94

Редактор: Калин М. Ненов

Художник: Божидар Жеков (Буж)

Художник на илюстрациите: Божидар Жеков (Буж)

ISBN: 978-619-188-117-8

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/5193

История

  1. —Добавяне

* * *

В петък имах общо шест часа, като последна беше странната група с чуждестранните студенти. Появиха се горе-долу навреме и ме поздравиха един по един на чист български:

— Здравейте, госпожице!

— Добър ден, госпожице!

През това време аз ги разглеждах и се убедих, че не са кой знае колко странни. Някои бяха малко по-мургави от обичайното, но пък аз не съм расист и стига да се къпят редовно, това няма да ми пречи. Скоро всички, включително Станчо, си седнаха по местата и започнахме.

Забелязах, че докато обяснявах теорията, не се чуваше никакъв шум от стаята. Никой не си отвори устата да приказва за автомобили и гримове, както в другите ми групи. Напротив — беше толкова тихо, не прошумоляваше дори хартийка.

Раздадох реактивите и студентите се заловиха за работа. Започнаха да преливат от шишенцата в епруветките, да късат лакмусовата хартия.

Въобще, лабораторното потръгна. Минавах край масите, за да видя как се справят с неутрализацията, да помогна където трябва. В един момент нещо странно привлече вниманието ми — студентът пред мен имаше опашка, която стърчеше от задната страна на панталона му. Този до него също. След малко забелязах, че опашките им завършват с мъничко триъгълниче. Мисля, че това беше и моментът, в който припаднах.

Свестих се може би само минута по-късно от противния мирис на амонячна вода, която моят познайник Станчо беше поднесъл точно под носа ми. Намирах се на пода, а половината група се беше скупчила над мен. Не можах да видя задниците им, но забелязах, че всички имат чифт рогца на главата си.

— Госпожице, добре ли сте? — запита Станчо.

— Да, добре съм. А вие ми кажете амонячната вода какъв характер има.

— Основен — отговори той, без да се замисля. След което извика на останалите: — Не се безпокойте, госпожицата е добре, щом вече пита за химия.

Групата се разхили, някак си демонично.

Помогнаха ми да седна зад бюрото и един от студентите изтича да ми купи шоколад. Въобще, новата ми група беше много внимателна към мен. Като изключим това, че всички имаха рогца и опашки, се оказаха доста симпатични момчета.

Скоро занятието свърши и те се разотидоха, като дори ми казаха „довиждане“ преди това. Само Станчо остана, предполагам, за да се увери, че съм се оправила съвсем.

— Искате ли още шоколад, госпожице? — попита той, като затвори вратата след тях и се приближи към мен.

— Не, благодаря ви, вече се възстанових. Защо не ме предупредихте по-рано?

— А щяхте ли да ми повярвате? — попита той много внимателно.

— Не, но поне щях да знам.

— Следващия определено ще го подготвя. Вие бяхте… ъъъ… първият преподавател, пред който трябваше да обяснявам как стоят нещата. Май не се справих много добре, а?

Тактично замълчах.

— Обяснете ми по-добре — обадих се след малко, — защо ви е притрябвало да учите химия, при това тук, в България?

— Ами, стана така, че нямаме достатъчно химици при нас. И изобщо на хората на нашата, ммм, планета не им се преподава вече. Пък и не се справят добре, като цяло. Трябва да дойдем тук, на Земята, ако искаме качествено образование. А то е задължително за всеки, който ще се занимава с административна работа и поддръжка на съоръженията.

— Нека се изясним, става въпрос за планетата Ад, така ли?

— Точно така, госпожице. Макар че ние се стараем да не използваме това наименование тук. Много е, някак си, ограничаващо.

— Разбирам. Но… — канех се да задам пак втория си въпрос, обаче се сетих навреме: господин Асмодей ми беше казал, че неговите повереници предпочитат да се обучават в среда, близка до родната им. Толкова ли зле бяхме тук? — Ще ми обясните ли тогава защо на влизане и на излизане никой нямаше рога и опашка, а по време на лабораторното всички се сдобиха с такива?

— Въпросът е там, госпожице, че химията е част от нашата природа и най-голямата ни страст. Нямаме физическата възможност да прикриваме истинския си външен вид, когато се занимаваме с нея собственоръчно.

Канех се да попитам защо са избрали мен за асистент, но се спрях. Все пак ми се носеше някаква репутация, че умея да преподавам, пък и досието от психиатрията — така де, от неврологията — също вършеше добра работа. Вместо това се усмихнах на отговорника и го попитах:

— Ще ме придружите ли до кафето, за да си взема чаша какао?

— Разбира се, госпожице. Нека ви нося тетрадките.