Метаданни
Данни
- Серия
- Хенинг Юл (1)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Skinndod, 2009 (Пълни авторски права)
- Превод отнорвежки
- Неда Димова-Бренстрьом, 2014 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 4,4 (× 5гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Автор: Томас Енгер
Заглавие: Мнима смърт
Преводач: Неда Димова-Бренстрьом
Издател: Персей
Година на издаване: 2014
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/2144
История
- —Добавяне
13
Детектив Бругелан сваля якето си и го окача на закачалката в кабинета си. След това тръгва надолу по коридора и чука на вратата на сержант Санлан. Тайно надявайки се да я завари обладана от еротична фантазия за него той не чака отговор и отваря вратата. За съжаление, тя сякаш изобщо не разбира похотливите му намеци, защото досега не е обърнала внимание на нито един от тях. „Може би съм твърде директен. Или може би е, защото съм женен“ — мисли си Бругелан и влиза.
Санлан седи пред компютъра си и пише. Не вдига глава, когато Бругелан нахълтва в кабинета й.
— Готова ли си? — пита той. Тя вдига един пръст, след което продължава да набира текст на клавиатурата със скоростта на тайландска масажистка.
Бругелан се оглежда. „Типичен женски кабинет“ — мисли си той. Чист и подреден, всички документи събрани на купчини, чаша с две сини химикалки и една червена, телбод и перфоратор, лепящи се листчета, дневник, отворен на днешната дата, но без уговорени срещи, черни папки на рафтовете зад бюрото й, полицейски журнали и справочници на отделен рафт. Розите в стъклената ваза на бюрото са дългостеблени и свежи, в една дървена купа има ябълки и круши, напълно зрели, разбира се, а до тях — кактус, който изобщо не е прашен.
„Ти също си бодлива като кактус, Санлан — мисли си Бругелан, изучавайки съсредоточеното изражение на лицето и. Бодлива си, но в това има нещо възбуждащо“. Той се опитва да вдиша уханието й, без тя да забележи. Не си слага парфюм. Или може би си слага, но той е твърде дискретен.
Повечето жени, с които е спал, имат навика да се пръскат с толкова сладки и тежки парфюми, че след това все е трябвало да си взима дълги душове. Желанието му да ги изчука отново, се изпарява в мига, в който си спомня парфюмите им.
Със Санлан няма да е така. О, не. Той си представя как лежи до нея, потен и щастливо изтощен след продължителния, чувствен и див секс. Без обичайното неловко мълчание и мисли, насочени към това колко скоро ще дойде таксито му.
„Трябва да е лесбийка — заключва той, — щом не иска да ме изчука.“
Санлан натиска „Enter“ малко по-силно, отколкото е необходимо и принтерът започва да бълва листа. Тя става, отива до принтера и взима малката купчина, която е изплюта.
— Готова съм — заявява тя, без да се усмихне.
Проклятие. Бругелан й отваря вратата. Санлан излиза и те се насочват към стаята за разпити, където ги чакат Махмуд Мархони и неговият адвокат.
Първото впечатление на Бругелан, когато поглежда Махмуд Мархони, е „твърде много дюнери и твърде малко физически упражнения“. Качил е няколко килца от последния път, когато го е видял. Въпреки това носи плътно прилепнала тениска. Около ханша му виси обръч от тлъстини. „Ако искам да отвращавам жените — мисли си Бругелан, — ще направя точно това.“
Лицето на Мархони е кръгло. Бругелан преценява, че брадата му е на около седмица, но се е обръснал под брадичката, оформяйки триъгълник. Кожата му е кестеново кафява. Висок е малко под метър и седемдесет, но има самочувствието на човек, който не се притеснява от ниския си ръст и наднорменото си тегло.
Изражението на Мархони е предизвикателно, сякаш казва: „Какво зяпаш, прасе?“ Бругелан е виждал подобно изражение стотици пъти. Виждал е всичко. Вече знае точно как ще протече разпитът.
Адвокатът на Мархони, Ларш Индрехауг, е гнусна твар, посветила живота си на това да защитава други гнусни твари в съда. Всички го мразят и го считат за чакал, който използва пропуски в закона, за да връща изнасилвачи, наркотрафиканти и други отрепки обратно на улицата. Той е висок, мършав и длъгнест. Косата му постоянно влиза в очите и той я приглажда назад с ръка.
Бругелан и Санлан сядат срещу Индрехауг и неговия клиент. Бругелан започва пръв, минава през всички формалности и зяпва Мархони.
— Защо побягна, когато дойдохме да говорим с теб?
Мархони свива рамене. „Продължавай да си играеш игрички“ — мисли си Бругелан.
— Защо изгори лаптопа си?
Същият отговор.
— Какво имаше на него?
Пак мълчание.
— Знаеш, че рано или късно ще открием, нали? Можеш да направиш живота си по-лесен, като ни помогнеш и ни спестиш малко време.
Мархони му хвърля поглед, изпълнен с презрение. Бругелан въздъхва.
— Какво можеш да ми кажеш за връзката ти с Хенриете Хагерюп?
Мархони дори не го поглежда. Индрехауг се накланя към него и прошепва нещо в ухото му, което нито Бругелан, нито Санлан могат да чуят.
— Тя ми беше гадже — отговаря Мархони на лош норвежки.
— От кога сте заедно?
— От около година.
— Къде се запознахте?
— На концерт.
— На какъв концерт?
— Нима това на какъв концерт са се запознали има някакво отношение към разследването? — намесва се Индрехауг.
Бругелан му хвърля мръсен поглед. Адвокатът го поглежда предизвикателно от името на клиента си.
— Опитваме се да установим какъв е бил характерът на връзката, която клиентът ви е имал с жертвата — обажда се Санлан.
Този път Бругелан решава да не поглежда към нея. Вместо това поглежда изпитателно към Индрехауг, но той изобщо не се впечатлява.
— Какъв концерт? — повтаря въпроса си Бругелан.
— Ноори.
— Ноори?
— На фестивала „Мела“.
— Ноори е сравнително известна пакистанска рок група — казва Санлан.
Този път Бругелан поглежда към нея, защото е вбесен от това, че го прекъсва.
— Членовете на групата са двама братя от…
— Да, ясно.
За първи път от началото на разпита нещо, различно от презрение, се изписва на лицето на Мархони. Той поглежда към Санлан с подобие на интерес. Бругелан забелязва това и й прави знак да поеме щафетата. Санлан се придвижва малко по-близо до масата.
— Кога видя Хенриете за последен път?
Мархони се замисля.
— Вчера следобед.
— Можеш ли да бъдеш по-точен?
— Беше у нас, докато свърши „Хотел Сесар“[1].
— Гледали сте „Хотел Сесар“?
— Какво значение има това? — пита Индрехауг. Бузите му са почервенели от възмущение. Очевидно си пада по червеното вино. Санлан вдига ръце в извинителен жест.
— За какво си говорехте?
— За това-онова.
— Като например?
Индрехауг отново прошепва нещо в ухото на Мархони.
— Не е твоя работа.
Санлан се усмихва. Накланя се към Бругелан, имитирайки представлението от другата страна на масата, но Бругелан спира да слуша, когато осъзнава, че не го кани да отидат у тях, след края на този скучен разпит — думи, които е мечтал да чуе от устата й от толкова време.
— Къде отиде тя след края на „Хотел Сесар“?
— Не знам.
— Не знаеш? Не я ли попита?
— Не.
— Понякога прекарва нощта в твоя апартамент, нали?
— Да, понякога.
— Но вчера не си я питал защо няма да остане?
— Не.
Санлан въздъхва. Безизразната маска на Мархони остава непокътната.
— Чувал ли си за парка „Екеберг“? — пита го тя.
— Не.
— Бил ли си някога там?
— Не си спомням да съм бил.
— Ходил ли си там да гледаш мачове от Купата на Норвегия?
— Не се интересувам от футбол.
— Нямаш ли братя или племенници, които играят? Не си ли ходил там, за да гледаш техни мачове?
Той клати глава и в очите му заиграват весели пламъчета.
— Играл ли си някога крикет там?
Кани се машинално да отвърне „не“, но се поколебава секунда по-дълго, отколкото трябва. Бругелан си отбелязва „Ходил е в «Екеберг», но ни лъже“. Санлан прочита изречението и продължава:
— Притежаваш ли електрошоков пистолет?
Реакцията му е такава, сякаш току-що са му задали най-глупавия въпрос на света.
— Какво дали притежавам?
— Не ми ги разправяй тези. Знаещ какво е електрошоков пистолет. Не ходиш ли на кино? Не гледаш ли полицейски сериали?
Той отново клати глава и се усмихва самодоволно.
— Не харесвам ченгетата.
— Каква е целта на тези въпроси? — пита Индрехауг.
— Ще стигнем и до нея — отговаря Бругелан, опитвайки да запази тона си учтив. Санлан се подготвя за атака. Вади лист хартия.
— Жертвата бе открита с белези на врата. Сравнихме ги и открихме, че са били направени с електрошоков пистолет. Предполагам, че знаете какво е това.
Тя плъзга листа по масата към тях и го обръща, за да го видят. Близък план на врата на жертвата. Двете изгаряния с цвят на ръжда се виждат съвсем ясно. Индрехауг взима снимката и я разглежда.
— Има много различни модели, но електрошоковият пистолет се използва тогава, когато искаш да парализираш, а не да нараниш жертвата си. Когато искаш да предизвикаш безпомощно състояние. За да можеш после да я сложиш в дупка и да я заровиш.
Санлан поглежда към Мархони, но той продължава да не се влияе от думите й.
— Не изглеждаш много разстроен или натъжен за човек, чиято приятелка е била убита по един изключително брутален начин — продължава тя. Това е въпрос, а не твърдение. Мархони отново свива рамене.
— Не ти ли е пукало за нея?
Той облизва нервно устните си.
— Не си ли я обичал?
Бузите му почервеняват.
— Може би вчера тя е скъсала с теб. Затова ли я уби?
Вече е бесен.
— Може би е имала друг любовник. Може би й е писнало от теб.
Мархони тръгва да става, но Индрехауг слага ръка на рамото му.
— Сержант…
— Затова ли я уби?
Мархони поглежда Санлан така, сякаш иска да я разкъса на парчета.
— Така ли я гледаше, когато взе камъка и счупи главата й?
— Сержант, достатъчно.
— Кажете на клиента си да отговори на въпроса.
Бругелан кашля в шепа и прави знак на Санлан да се успокои. В стаята става тихо. Бругелан вижда пулсиращата вена на челото на Мархони. Решава да кове желязото, докато е горещо.
— Предварителният оглед на местопрестъплението и медицинският преглед на жертвата разкриха, че тя е правила секс преди убийството. Знаеш ли нещо за това, Мархони? Можеш ли да ни кажеш нещо, което да ни помогне в разследването?
Мархони продължава да гледа свирепо към Санлан, след което мълчаливо се обръща към Бругелан. Не казва нищо.
— Въпреки че не гледаш полицейски сериали, сигурно знаеш, че най-хубавото нещо, което един убиец може да остави на местопрестъплението, е семенната си течност, нали? Най-хубавото за нас, разбира се. ДНК. Чувал ли си това съкращение?
Никакъв отговор. „Студенокръвно копеле“ — мисли си Бругелан.
— Снощи, точно в 21 часа и 17 минути, ти си получил есемес от Хенриете Хагерюп.
Зениците на Мархони се свиват. Бругелан забелязва това.
— Спомняш ли си какво пишеше в този есемес?
Той вижда, че Мархони се опитва да си спомни. Поглежда към листа пред себе си. Отново кашля в шепата си и прочита:
— „Извинявай. Това не означава нищо. ТОЙ не означава нищо. Ти си този, когото обичам. Може ли да поговорим за това? Моля те!“
Бругелан първо поглежда към Мархони, а после към Индрехауг. Дава им време да осъзнаят значението на есемеса, преди да продължи.
— Искаш ли да прочета следващия есемес, който ти е изпратила?
Мархони поглежда към адвоката си. За първи път от началото на разпита, каменната му маска започва да се пропуква.
— Изглежда, че Хенриете е била убита някъде между полунощ и два часа сутринта, няколко часа след като ти е изпратила три есемеса. Ако бях на твое място, щях да започна да говоря за това, което се е случило снощи между вас.
Мархони продължава да мълчи. Бругелан въздъхва и отново поглежда листа пред себе си.
— „Обещавам, че ще ти се реванширам. Дай ми още един шанс, моля те!“
Мархони клати глава.
— Инспекторе, струва ми се, че…
— Позвънил си й след втория есемес, но не ти е вдигнала. Нали така? — пита Бругелан. Мълчанието на копелето започва да го дразни. — „Моля те, отговори ми! Моля те! Никога повече няма да правя така. Обещавам.“ Това е третият есемес, изпратен десет минути по-късно.
Мархони забива поглед в краката си.
— Какво е обещала да не прави пак, Мархони? Какво е било това ужасно нещо, което е направила? Толкова ужасно, че не можеш да ме погледнеш в очите и да ми кажеш?
Нищо.
— Кой е „той“?
Мархони вдига глава, но не поглежда към Бругелан.
— Кой е този мъж, който не означава нищо за нея?
Мархони свива устни, но не казва нищо. Бругелан въздъхва.
— Ок. Не зависи от мен, но ти гарантирам, че по-късно днес ще бъдеш изправен пред съдия, който ще нареди да бъдеш върнат в ареста. Ако бях на мястото на адвоката ти, щях да те подготвям за между петнадесет и двадесет години, прекарани на закрито.
— Не съм я убил.
Гласът му е слаб, но Бругелан вече е станал от стола. Навежда се над масата и натиска един бутон.
— Разпитът приключва в 15 часа и 21 минути.