Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Story of Edgar Cayce. There Is a River, ???? (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Снежана Милева, 2010 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
-
- Алтернативни възгледи и теории
- Биографичен роман
- Биография
- Здраве и алтернативна медицина
- Съвременен роман (XX век)
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 3гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция и форматиране
- NMereva(2019)
Издание:
Автор: Томас Съгрю
Заглавие: Животът на Едгар Кейси
Преводач: Снежана Милева
Година на превод: 2010
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: ИК „Хермес“
Град на издателя: Пловдив
Година на издаване: 2010
Тип: роман
Националност: американска
Печатница: Печатница „Полиграфюг“ АД — Хасково
Отговорен редактор: Вера Янчелова
Консултант: д-р Светла Балтова
Художник: Аглика Маринова Чонева-Стоилова
Коректор: Юлия Георгиева
ISBN: 978-954-26-0909-4
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/9647
История
- —Добавяне
5. Пълно изтощение, или пълна прострация
„Когато бе отправена молба за първото тълкуване, се предполагаше, че г-жа Т. умира. При леглото й бяха повикани много от членовете на семейството. Лекарите обявиха, че се намира в състояние на пълна прострация. Тя страдаше от изключително силни болки в главата, които и най-силните сънотворни не успяваха да облекчат. Имаше пристъпи на остра сърдечна недостатъчност, а пулсът й бе ускорен и слаб. На моменти изпадаше в делириум, а друг път оставаше в безсъзнание часове наред. Нямаше апетит, а храносмилането и усвояването бяха затруднени. По седалището и хълбоците имаше големи бучки, почти сини на цвят, които бяха много болезнени при допир. Крайниците бяха схванати и неподвижни. Беше отслабнала с обезпокоителна скорост през последните няколко седмици преди тълкуването. Разслабителните и очистителните не бяха подействали и коремът бе раздут и болезнен при допир. Не бе в състояние да стои или да ходи повече от две години.“
Това са сведения, дадени от членове на семейството, които описват състоянието по времето, когато бе направено първото тълкуване.
Молбата дойде от сина на пациентката, който по това време живееше във Вирджиния Бийч. Получил бе телеграма, която съобщаваше за критичното състояние на майка му и го съветваше веднага да се прибере. След като се погрижи да получи тълкуването, той го занесе у дома.
Първо тълкуване
Както откриваме, условията, които нарушават добрите физически сили на тялото, са от доста комплексно естество, тъй като има и причини, и следствия, които трябва да се вземат предвид при облекчаването на тялото.
Много от смущенията са от отдавна; така че системата се е нагодила към тях.
При внасянето на облекчение или обновителни сили в системата всички тези състояния трябва да се вземат предвид, тъй като много от тях са достигнали такива размери, че е засегнато не само физическото, но и менталното тяло.
Ето какви са състоянията, които откриваме в това тяло, на Дж. Х. Т., за което говорим:
Откриваме, че кръвоснабдяването е с много намалени жизнени сили и въпреки това способността циркулацията да продължава работата си посредством силна сърдечна дейност често е спасявала тялото от разпадане. Те трябва да бъдат приети в това си състояние и заедно със засилената сърдечна дейност да се възстанови кръвната плазма в циркулаторната система.
Нервната система, както откриваме, е достигнала такова състояние, че понякога е почти изчерпана. Ето защо има периоди, когато напълно отсъства нормална реакция на приложените стимулатори; тоест реакцията, която може да се очаква като резултат от прилагането на активни принципи в системата. Затова малко лекарства имат ефект; само успокоителни и приспивателни — но и те понякога губят ефективността си в системата.
Тогава кои са причините във физическото функциониране? Дали са засегнати функциите на органите, или е имало външни намеси, причинили органични увреждания? Или има условия от общо или конституциално естество, при което органите работят в противоречие един с друг?
Съществуват всички тези условия, и повече; защото, както се вижда, отдавна има нарушение в сетивната система, включващо и слуховите сили. А в миналото е имало такова пълнокръвие в органите в областта на таза, в действията на асимилиращата система, че се е наложило отстраняването на части от самите органи. Така е била засегната ефективността на нервните сили в органите и създаването на обновяващи сили в системата, докато под напрежението и стреса на сраствания и лезии е останала съвсем малко от нормалната активност на храносмилането; довеждайки до задръстване системата, що се отнася до усвояването в цялото тяло.
Така в системата е настъпило общо изчерпване, тоест всички органи са засегнати; не по начина, характерен за органични смущения, не в способността им да функционират според съответните им цикли на активност в тялото. Оттук и състоянията в момента.
За да посрещнем тези състояния, които откриваме, трябва да добавим определени средства, които ще работят в сътрудничество с действията на тялото и може да доведат до сила, много по-близка до нормалната, така че системата да е способна да реагира и да засили разпределянето на необходимите възобновителни сили.
Един от нужните фактори за това, както откриваме, е създаването на повече кислород, който, освободен в системата, да възстанови действието на циркулацията (кръвоснабдяването) и оросяването на органите, чието функциониране не само е свързано със създаването на плазма, за да се активира физическа реакция в тялото (жизнените сили), но които допринасят и за укрепването на съпротивителните сили на системата.
За това, както откриваме, може да допринесе приемането на малки количества пепел от въглен в системата. Давайте по една осма грама всеки ден, а за да подейства по-добре, трийсет минути след като дозата е приета, ние бихме приложили вибрациите на виолетовия лъч върху онези части на тялото, където ще бъде предизвикано усвояването, за да помогне на въглена във въздействието му за кръвоснабдяването. Това са горната дорзална и шийната област, или кардиачната и вторичната кардиачна област. После да бъде приложен от областта на 9-ия и 10-ия дорзален до областта на 3-тия и 4-тия лумбален прешлен.
Също така откриваме, че за възстановяването на необходимата жизненост ще е особено благотворно да се добавят активните сили на ниски електрически честоти, които да снабдят системата с елементи за създаването на по-добра координация в нервните импулси като добавка към поддържащите сили в действието на самите жлези. Тези вибрации бихме приложили посредством мократа клетка, като използваме анодите, които внасят в системата лечебните свойства — в ниските честоти; да се редуват три вида, всеки ден по един.
Първият ще пренася разтвор от златен хлорид. Конкретно в този случай ние бихме свързали към тялото първо анода без лекарствените вещества в областта на трети и четвърти дорзален дял, или плексус. По-голямата пластина със златния разтвор ще бъде свързана в областта на умбиликалния плексус, но най-вече да покрива лактеалния дуктус, или жлези. Процедурата трябва да продължи половин час.
Следващия ден използвайте друга връзка, но същата батерия. Същият анод — положителен, без лекарствено съдържание, трябва да бъде прикрепен в основата на мозъка, а другият, зареден с камфоров спирт, да бъде свързан с областта на четвъртия лумбален плексус. Това също трябва да продължи половин час.
Третия ден използвайте друг разтвор… първият анод да е прикрепен към центъра, който е в началото на стомаха, тоест кардиалния център на стомаха, а другият — при девети дорзален плексус, разпределителен център за цялата област на слънчевия сплит. Нека процедурата продължи трийсет минути. После започнете пак с първия разтвор.
Бихме препоръчали масаж през ден с комбинация от следните съставки — смесени в този ред:
към 2 унции какаово масло (в разтвор и докато е още топло) добавете:
руско бяло олио — 1 унция
лаврово масло — 1 унция
хамамелис — 1 унция.
Сместа е склонна леко да се втвърдява и трябва енергично да се бърка всеки път преди втриването й в гръбнака. Масажирайте най-вече където се чувства умора и болка от лежането — тоест областите на лумбалния и слънчевия сплит, както и в раменната област — и особено от четвърти и пети шиен прешлен до основата на мозъка.
По отношение на диетата поддържайте вече дадените предписания. Когато е необходимо, продължете с лекарствата, които действат отпускащо, или нека тялото е неподвижно, за да си почива. Погрижете се отделянето да се нормализира възможно най-бързо. Трийсет дни след започването на тези терапии ще дадем по-нататъшни инструкции.
Въпрос: „Каква част от настоящото лечение трябва да бъде продължена или спряна?“
Отговор: „Както току-що казахме, в случай на нужда продължете прилагането на средствата, които пораждат спокойствие в тялото; като при наличието на подобрение, разбира се, намалите, доколкото е възможно, бромидите, които въздействат върху умствените функции.
Защото средствата, които предписахме, имат за цел да използват физическите съпротивителни сили, все още действащи в циркулацията, и да предизвикат отклик от всички функциониращи органи, усвояване и разпределяне на усвоеното за засилване възстановителните сили на тялото. Тези средства, подадени с ниски електрически честоти, ще помогнат.
Пепелта трябва да облекчи напрежението върху общата система и да възстанови кръвоснабдяването; а прилагането на виолетовия лъч в продължение на 15–20 минути върху посочените части — 30 минути след поемането на пепелта, има за цел просто да спомогне за ефективното й действие в системата.
Веществата, подавани чрез батерията, действат възобновително на органите и техните жлези в съответните части на тялото, когато се прилагат посредством ниско електричество, за поддържане и укрепване на тялото.
Масажът, предписан за споменатите части на тялото, има за цел просто да го отпусне и да даде възможност за по-добра координация в гръбначномозъчната, симпатиковата и сетивната система. Умът ще е в много по-добро състояние.
Нека самото тяло познае източника, от който идват инструкциите за тези лечения, и целта на всяко от тях.“
Други тълкувания
Второ тълкуване — 15 септември 1933 година: да се продължат същите лечения.
Сведения от приятел на семейството от 12 октомври 1933 година:
„Тя беше доста зле… Но сега значително се е подобрила.
Утре може отново да е по-зле. Семейството иска ново тълкуване.“
Трето тълкуване — 26 ноември 1933 година: необходими са корекции в горната дорзална и шийна област. Препоръчва се намаляване на бромидите. Спиране на употребата на атомидин с апарата.
Четвърто тълкуване — 6 януари 1934 година: невропатични масажи, корекции в лумбалната, кръстната и опашната област. Подновяване на атомидиновия разтвор.
Пето тълкуване — 15 февруари 1934 година: поддържане на свободно отделяне — правене на клизми и приемане на елементи. Използване на гликотимолин във водата за клизмите. Специален ежедневен масаж в областта на лумбалния и сакралния сегмент, седалищния нерв и долните крайници; съставки: зехтин, тинктура от смирна, руско бяло олио, алкохол за разтриване, тинктура от бензое и лаврово масло. Алкална диета. Да се започнат опити за ходене.
Шесто тълкуване — 11 март 1934 година: (Спешно поръчано, след като пациентката е получила сърдечна недостатъчност) Влошаването се дължи на пренапрягане. Тялото да се поддържа в покой. Стимулиране на повърхностната циркулация и даване на малки дози дигиталис под лекарски контрол. Продължаване на другите лечения.
Седмо тълкуване — 17 юли 1934 година: по-специфични указания за корекции в лумбалната и сакралната област.
Сведения
Писмо от пациентката — 4 август 1934 година:
„В най-скоро време ще пиша на г-н Кейси и лично ще му изразя благодарността си. Ако не бяха неговите тълкувания, диагноза и съвети, сега щях да съм или в лудницата, или в гробището.
В момента съм хиляда (не сто) процента по-добре и очаквам с нетърпение и надежда след броени месеци вече да ходя. Както казах, подобрението е много голямо, въпреки че далеч не съм оздравяла. Изглежда, че веднъж на около пет седмици получавам пристъп… Минават седмици, преди последствията да отшумят. Последният, който започна на 10 юни, бе по-кратък и не толкова остър. Това поне е окуражаващо. Д-р… — казва, че докато в тялото ми има отрови, тези пристъпи ще продължат на интервали. Така ли е?
Може би ще е добре да обясня в какво се изразяват пристъпите. През гърдите ми сякаш преминават светкавици, които завършват с пробождаща болка в сърцето. Силна болка се появява и в лявото рамо, и в ръката. Като че ли нищо не може да ги облекчи, освен подкожна инжекция с морфин. Червата и вътрешностите ми са зле. Нервите или мускулите в областта на врата и в други части на тялото са толкова напрегнати, че не мога да се движа, а това, което най-много ме мъчи, са крайниците. Стават толкова сковани, че не мога да си вдигна стъпалото дори на сантиметър. Хълбоците стават раздразнени и възпалени.
След като прочетете всичко това, сигурно ще се зачудите къде тогава е подобрението? Слава богу, това състояние не продължава безкрайно. Повечето от проблемите постепенно затихват до следващия пристъп и въпреки че не съм напълно свободна от болката, се чувствам сравнително приятно. Напоследък прекарвам седнала час и половина всяка сутрин и отново в късния следобед. Движа крайниците бавно и мога донякъде да се надигна от стола, като се държа за страничните облегалки. Всеки ден правя по нещо ново.“
Писмо от пациентката — 3 април 1935 година:
„Силите бавно се връщат и правя по няколко крачки всеки ден, в който се чувствам достатъчно добре да го направя… също така седя по три часа на ден. Ще успея ли някога да прекарвам седнала часове наред? Кръстът, хълбоците и седалището много ме мъчат. Понякога се чувствам комфортно, а после тези места отново се зачервяват и подуват, горят и пулсират като циреи. Пристъпите на ангина вече не са толкова остри и чести“.
Девето тълкуване — 10 април 1935 година:
„Както откриваме, състоянието продължава да се подобрява значително. Въпреки това, има още много какво да се желае в някои насоки, особено в тенденциите към периоди, в които реакциите, подадени към системата, предизвикват свръхактивност чрез циркулацията или палпитацията на сърцето и тенденциите към пристъпи на задушаване. Има още много да се желае в подобряването на циркулацията на долните крайници. Но както откриваме, имало е периоди, в които нервните окончания на най-малките разклонения в цереброспиналната система са били толкова обезчувствени от нещо студено, което е било приложено, или от температура, че циркулацията е била сериозно нарушена. Така в повърхностната циркулация понякога възникват — когато липсва правилно отделяне през храносмилателната система… или при настинка или конгестия, или при възбуждането на симпатиковите нервни сили, въпросните тенденции към натрупването и появата по хълбоците, слабините и части от долните крайници на възелчета, които мъчат тялото. Бихме препоръчали следната малка промяна в приложението на активните сили на батерията:
Сменете връзките на мократа клетка с различен тип. Медният анод, или пластина, трябва да бъде прикачен към центъра на третия дорзален плексус, а анодът от никел (със същата големина) — към левия глезен за един период и към десния за следващия… първо към левия, а после към десния глезен. По същия начин медната пластина трябва да се прикрепи и в дорзалната област, както бе посочено. На другия ден при тази процедура бихме прикрепили пластините към дясната китка и левия глезен; а на следващия ден — към лявата китка и десния глезен. На следващия — пак към вторичната кардиачна област, както бе посочено. Всяка процедура да бъде от половин до един час. Без да се използват медикаментите, а само като се променя начинът на прикачването им.
Бихме променили масажа, използван като стимулация, успоредно с промяната в циркулацията да работи в комбинация с повърхностното действие на някакъв вид противовъзпалително средство върху лумбалната и кръстната област, слабините и горните части на седалищните нервни окончания. Масажът обаче трябва да обхваща и долните крайници — чак до пръстите на краката; и веднъж — два пъти седмично… по цереброспиналната система… до раменния център и по долната страна на ръцете до върховете на пръстите. Сместа за този масаж да бъде приготвена по следния начин:
Към 4 унции чист зехтин като основа добавете… в споменатия по-долу ред и пропорции:
кедрово масло — 1 унция
масло от гаултерия (вечнозелено растение) — 1 унция
хамамелис — 1 1/2 унция
керосин — 1 унция
тинктура от бензое — 1/2 унция
лаврово масло — 1 течен драм.
Тези съставки, разбира се, трудно се смесват, затова преди масажа добре ги раздрусайте. Излейте малко количество в открит съд и втрийте по хода на гръбнака от долния дорзален дял до посочените области количеството, което тялото абсорбира; после и останалата част от тялото, която бе посочена. Това бихме правили всеки ден.
Бихме продължили с невропатичните корекции и невропатичния масаж, но по-скоро с масла, отколкото с пудри; това ще е от по-голяма хранителна стойност за респираторната система. Да не се допуска обаче запушването й — цялостно изчистване е необходимо, като редовно се правят бани с хладка вода. Защото трябва да се извършва стимулация на повърхностната циркулация, както е била стимулирана и по-дълбоката, вътрешна циркулация.
По отношение на храненето се погрижете да продължи придържането към алкална диета. Като цяло не давайте на това тяло големи количества скорбяла. В случай че то приеме някакво количество, като например при спагетите, картофите или хляба, който я съдържа, нека не се приемат въглехидрати или захари едновременно с това. Ето защо дръжте настрана сладкишите и тортите, въпреки че понякога могат да се приемат в умерени количества. Нека по-голямата част от храната бъде некиселинна. Засилващи неща като сок от говеждо, тоест екстракт от черен дроб, екстракт от казеините на вътрешните органи на говедо и други подобни. В умерени количества те са много полезни за засилването на тенденцията към разделяне в лимфната циркулация, предизвикана от това обезчувствяване на нервните окончания в посочените области. Но количествата трябва да са умерени. Никакво червено месо, нито говеждо, нито свинско. Никакъв бял хляб. Без сурови ябълки и сурови банани. Могат да бъдат приемани сготвени, стига да не се използва голямо количество захар. За подслаждане е препоръчително да се взима мед или захарин… това може да предизвика отклонение в реакцията при усвояването през хилусните проводи на системата, които са били подложени на такова изпитание… така да се каже… при изцеждането на жизнените сили от усвояваното“.
Писмо от пациентката, 5 август 1935 година:
„Първо ще кажа, че все повече се подобрявам, трупам сили и килограми. Също така напредвам с ходенето. Ходя от леглото до предната или задната веранда или по коридора и седя по три — три и половина часа всеки ден. По няколко пъти седмично се наслаждавам на половинчасова разходка с кола. Имах два пристъпа на сърдечна недостатъчност от 15 юни насам. Но тъй като съм по-силна, се възстановявам по-бързо. Последният пристъп не бе силен като предишните“.
Доклад на доктора, 12 октомври 1935 година:
„Физическите тълкувания описваха състоянието на пациентката и предписанията бяха, по мое мнение, подходящи. Пациентката вече няма главоболие; апетитът й се подобри. Забелязвам изчезването на възпаленията в ставите, натрупване на килограми, контрол на ангината. Тя отново ходи, силите й укрепват и има по-добра нервна координация“.
Отчет на пациентката, 12 октомври 1935 година:
„Няма болки в главата. От три месеца не е имало пристъп на сърдечна недостатъчност, като последните бяха по-леки. Трупам сили и килограми. Апетитът и храносмилането са добри. Възлите по бедрата и седалището изчезнаха. Вече седя по четири часа на ден и ходя без помощ от едната в другата стая. Умственото състояние е нормално“.
След последните сведения Дж. Х. Т. живя още седем по-ползотворни години със семейството си.