Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Балкани (1)
Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
Оценка
5,9 (× 18гласа)

Информация

Сканиране
moni777(2014)
Корекция
penchev
Корекция
Fingli(2018)
Допълнителна корекция
moosehead(2022)

Издание:

Автор: Яна Язова

Заглавие: Левски

Издание: първо

Издател: „Български писател“

Град на издателя: София

Година на издаване: 1987

Тип: роман

Националност: българска

Печатница: ДП „Димитър Благоев“, София

Излязла от печат: 15. IV. 1987 година

Отговорен редактор: Мария Кондова

Редактор: Петър Величков

Редактор на издателството: Михаил Неделчев

Художествен редактор: Кънчо Кънев

Технически редактор: Емилия Дончева

Рецензент: Крумка Шарова

Художник: Богдан Мавродинов

Коректор: Добрина Имова; Лили Пеева

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/6593

История

  1. —Добавяне
  2. —Корекция на правописни грешки

7. Ново светилище

Когато стъпиха на Голините, тримата поклонници се видяха сред страшната обстановка на свършеното геройско сражение. Това беше „Новото светилище“.

С разперени, вкочанени ръце и крака и с отрязани глави, голите тела на героите се търкаляха по цялата поляна, разпръснати от тържествуващите победители, които са ги обирали, посичали, осквернявали.

Поройният дъжд, който бе валял с гръмовержени бури върху тях, бе довършил тяхното осакатяване. Подути и страшни, тези, които бяха свършили тъй добре своята битка, лежаха на горещото утринно слънце и чакаха своето погребение. Очевидно телата проявяваха голяма търпеливост и усилие да не се разложат, преди да бъдат опяти, пуснати в гробовете и зарити с пръст. Край поляната зееха наредени един до други пресноизкопани 23 гроба. Петнадесетте момци, изловени от село Хасът, бяха свършили добре тази работа. Сега те седяха на купчините земя, отвърнали пожълтели и позеленели лица от мъртвите тела. Повечето от момчетата отиваха в гората и за стотен път се опитваха да изплюят своите вътрешности, но тъй като нищо не бе останало от вчера в стомаха им, повличаха се като пребити до черните дупки на гробовете и припадаха върху купчините изхвърлена пръст.

Шестимата заптии се бяха отдалечили от поляната и покачени върху високи дървета, с пушки в ръце наблюдаваха тяхната работа.

Когато свещеникът, когото чакаха, пристигна, придружен от две черни жени, те слязоха. Всеки от тях бързаше час по-скоро да изпълни заповедта на казанлъшкия каймакамин, да зарови телата и да бяга от това зловещо място.

Когато стъпиха върху Голините и видяха какво е останало върху тях, сестра Ефросиния изтърва своя товар и едва се задържа на нозете си. Силно прежълтялото й лице накара госпожа Евпраксия веднага да я отведе настрани, но след няколко мига сестра Ефросиния възвърна своето самообладание и дойде да вдигне товара, който бе изтървала. Когато видя, че заптиите ги гледат отдалече и се смеят, тя вдигна своя товар и с изправен кръст тръгна към телата, които чакаха с последни усилия своето погребение.

Госпожа Евпраксия повдигна своите конски дисаги и погледна разтреперания до плач старец, който стоеше, като че ли ей сега се готвеше да падне в несвяст, и каза:

— Дядо попе, те са умрели с радост за своята родина! Не плачи! Нека се радваме, че те са били храбри! Нека се радваме, че нашите братя са загинали като герои!

Старецът изправи слабия си гръб и като се прекръсти, за да повика на помощ една много по-голяма сила в това трудно дело, което му предстоеше да извърши, разгърна вехтия си патрахил и го провря с разтреперана ръка през беловласата си глава, която слабо се тресеше.

— Защо, защо — каза той с угаснал и разтреперан глас — те са извършили това ужасно нещо?… Толкова млади!… Виж!… Някои почти деца!…

— Защото не са могли да търпят ярема на врата си! — рязко отговори Евпраксия. — Защото техният дух е бил горд, независим и никоя сила, никое оръжие не е могло да ги възпре от въстание!

Старият свещеник преклони глава пред тази страшна жена и тръгна като сянка подир нея.

Стиснала побелели устни, в това време сестра Ефросиния отмерваше за всяко голо тяло по няколко лакти бяло платно, цепеше го от общия топ, който носеше в торбата си, и го оставяше до трупа. По този начин тя стигна до един труп с претрошена от куршуми ръка, на която още личаха нарисувани букви X. Д. Слив. Тя извика госпожа Евпраксия и й посочи обезглавеното тяло.

Хаджи Димитър! — каза игуменията, като остави дисагите си при него и почувства, че се разтриса. Тя хвана разпокъсаната, вече вкочанена ръка и прошепна:

— Колко си била здрава!…

Сестра Ефросиния вече миеше и обвиваше с бяло платно телата на Хаджи-Димитровите четници. Госпожа Евпраксия стана и се присъедини към нейната работа.

От всички юнаци само един, Никола Иванов, случайно бе останал с глава. Той изглеждаше около двадесетгодишен, с русо, младежко лице. Евпраксия изми неговото лице старателно и го остави вън от платното, за да може след опелото на мъртвите да се простят с тях, като целунат това едничко оцеляло лице.

Додето те извършваха с бързина и самообладание своята страшна работа, старият поп Иван събра душа и се приготви за опелото.

Какво щеше да свърши той тука, ако тези две героични жени не бяха дошли с него? А ето че и чисто измитите и обвити в бяло платно тела не изглеждаха вече тъй страшни. Той дори се осмели да се приближи до Евпраксия, която беше запретнала ръкавите на расото си над един труп, и я попита не може ли да й помогне.

— Ние привършваме, а твоята работа ще почне сега! — отвърна му тя.

Дори и младежите от село Хасът, които с последни сили чакаха да заринат мъртвите тела в изкопаните гробове и да побягнат към село, се окуражиха и приближиха двете жени. Заптиите, които се държаха надалеч, учудено гледаха каквото се вършеше на поляната, а някои споменаха, че такива грижи за телата на разбойниците не са били разрешавани от каймакамина, но други се изказаха, че по-добре би било да не пречат на тази работа. „Час по-скоро да се махаме!“ — казаха те.

Момците от село Хасът помогнаха на двете жени да пренесат здраво увитите в бяло платно тела до отворените дупки на гробовете.

Опелото започна. Отец Иван направи широк кръст на гърдите си и като се поклони на умрелите, отвори разтрепераните си устни.

Тук, в тази бузлуджанска пустиня, неговият глас изглеждаше не вече немощен, а силен и то на едно място, където само преди два дена са гърмели пет часа хиляди пушки. Хиляди пушки върху тези малцина, които лежаха увити в белите платна пред отворените гробове.

Отец Иван пееше, а Евпраксия и Ефросиния тихо пригласяха. Момците от село Хасът бяха свалили калпаците си и слушаха молитвата със зачервени очи.

Накрая поп Иван измоли прошка от Господа за греховете на неговите раби, паднали с оръжие в ръка, и запя „Вечная памят!“.

— Додето свят светува, амин! — прибави Евпраксия. Един подир други присъстващите на опелото се изредиха да целуват по челото четника Никола Иванов. Така те си взимаха сбогом с всички негови другари.

Момците от село Хасът спуснаха телата в черните дупки и ги зариха със земя. „От пръст си дошъл и на пръст ще станеш!…“

Госпожа Евпраксия се огледа за някой голям камък и го отъркули при гроба на Хаджи Димитра.

— Да се знае! — каза тя. — Додето има хора в тая земя, който и да чуе колко храбро се е бил той за свободата на своя народ, ще дойде тука и ще пита къде лежат неговите кости.

Може би всяка година на днешния ден Илинден тук ще идват много хора. Защото това място ще стане светилище за българския народ.