Метаданни
Данни
- Серия
- Архипелагът на сънищата (3)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Islanders, 2011 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Петър Тушков, 2013 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
-
- Интелектуален (експериментален) роман
- Научна фантастика
- Постмодерен роман
- Роман за съзряването
- Социална фантастика
- Характеристика
-
- Алтернативен свят
- Магически реализъм
- Неопределено време на действие
- Постмодернизъм
- Сюрреализъм
- Хаотичен сюжет
- Оценка
- 5,2 (× 8гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- NomaD(2019 г.)
- Корекция
- sir_Ivanhoe(2019 г.)
Издание:
Автор: Кристофър Прийст
Заглавие: Островитяни
Преводач: Петър Тушков
Година на превод: 2013
Език, от който е преведено: Английски
Издание: Първо издание
Издател: Издателство „Август“
Година на издаване: 2013
Националност: Английска
Художник: Николай Пекарев
ISBN: 978-954-9688-55-9
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/8382
История
- —Добавяне
Манлейл
Наполовина завършено
Наполовина започнато
Малък остров в умерените ширини на северното Средпътно море, близо до северния континент, Манлейл от векове е известен единствено със своя риболов. Водите край континенталния шелф в манлейлския регион са изключително богати на разнообразна риба и уловът се изнася до всички части на Архипелага.
С настъпването на войната обаче всички острови в тази част от морето са проучени за възможни стратегически цели. По това време Спогодбата за неутралност не е в сила и много островчета са реквизирани и превърнати в наблюдателни и подслушвателни постове, летища, дълбоководни пристанища, учебни полигони и други подобни. В случая Манлейл е секвестиран насилствено от Глондската република и на него започва изграждането на подземни ракетни площадки. На хората от острова остава единствено да стоят и да наблюдават безсилно случващото се.
Спасението на острова идва под формата на набързо съставените Първи протоколи от онова, което с времето ще се превърне в Спогодбата. Обявена е протекция по силата на неутралитет, глондианците се изтеглят позорно, а мирът се завръща на Манлейл и много други островчета като него.
След себе си глондианците оставят наследство от няколко дълбоки тунела, прокопани дълбоко в скалите. Изкопните работи разкриват, че скалите на Манлейл са предимно стари и стабилни формации от варовик — мек, но издръжлив камък, подходящ за амбициозни проекти, свързани с тунелирането.
Слуховете за това достигат и до Джорден Йо, художничката, известна със своите земекопни инсталации. Използвайки фалшиви документи, за да докаже, че е спечелила от глондианските окупатори права за разработка на минерално находище, Йо превозва техниката си, наема необходимите местни специалисти и тунелирането започва. Не много след като се разнасят слуховете за нейните инсталации, на Манлейл започват да пристигат стотици тунелисти на свободна практика. Съвсем скоро техните проекти влизат в конкуренция с този на Йо.
Тъй като са наясно със случаите на други острови, от Манлейлския департамент на Сеньорията инвестират по-голямата част от натрупаните богатства на острова в отчаян съдебен иск, чиято цел е да опази острова от безразсъдното тунелиране. След продължителни и често отсрочвани съдебни процедури, в крайна сметка печелят делото.
По това време Джорден Йо отдавна е напуснала Манлейл, осъзнавайки, че в противен случай я грози опасността оборудването й да бъде конфискувано от властите. Тя вече е излежавала затворнически присъди на други места. Много от останалите тунелисти на свободна практика обаче продължават да ровят и копаят до последния възможен момент. Някои от тях са изведени насила едва след намесата на разпратените пристави.
Накрая битката е спечелена и последният от тунелистите си заминава. Някои влизат в затвора. Манлейл е в безопасност пред перспективата да бъде тунелиран и много други острови, чувствайки се изложени на същия риск, използват случая като прецедент, за да въведат свои собствени законодателни мерки против тунелирането. Животът на острова бавно се завръща към ритъма на предишните години.
Все пак са нанесени много непоправими щети и сега повече от половината остров е прокопан от дълги, вретеновидни пасажи в скалистата му основа. Много от тях имат сервизни отвори. На средното ниво на прилива, които са причина за всекидневни прииждания на вода. Няколко от по-малките хълмове започват да пропадат, а с всеки прилив част от северното крайбрежие се руши. Скоро наводненията и срутванията се разпространяват дълбоко във вътрешността на острова. Дори и днес в много райони на Манлейл не е безопасно за разходки.
Все пак основните южни и източни райони на острова са си такива, каквито винаги са били, а търговският риболов е възобновен. Островът е приятно и интересно място за посещения, с множество исторически забележителности. Главният му порт, град Манлейл, има няколко малки хотела и пансиони, подходящи за двойки и семейства, а кухнята, основана главно на екзотични морски специалитети, е неустоима. Най-подходящи за посещение са лятото и есента, защото през зимните бури Манлейл изключително шумно и дисхармонично място. Не е препоръчително да показвате какъвто и да е интерес към тунелирането.
Валута: архипелагски паралеон, гантенски кредит, обракски талант.