Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Алиансът и Съюзът
Включено в книгата
Оригинално заглавие
Cyteen, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
Оценка
4,5 (× 6гласа)

Информация

Сканиране
sadeyes(2018 г.)
Разпознаване и начална корекция
NomaD(2018 г.)
Допълнителна корекция
sir_Ivanhoe(2018 г.)

Издание:

Автор: К. Дж. Чери

Заглавие: Сайтин

Преводач: Крум Бъчваров

Година на превод: 2000

Език, от който е преведено: английски (не е указан)

Издание: първо

Издател: ИК „Бард“ ООД

Град на издателя: София

Година на издаване: 2000

Тип: роман

Националност: американска

Редактор: Иван Тотоманов

ISBN: 954-585-122-8

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/1012

История

  1. —Добавяне

Транскрибиран откъс от:
ПРИНЦИПИ НА РАСТЕЖА Учебен запис по генетика: №1
„Рисюнски календар: 2396“

Рисюнски образователни публикации: 8970-8768-1
Одобрени за 80+
Серия АЛ-5766: четири екземпляра

След репликирането на генетичен материал лаборантът започва рутинна процедура в Рисюн. Десет екземпляра АЛ-5766 остават неизползвани в генетичната банка, нещо обичайно за търговски и експериментални материали.

АЛ-5766 е женски, клас алфа, най-висшият интелект според не/гражданската класификация, който варира над 150 по скалата на Резнер. Максималната известна стойност е 215. АЛ-5766 има интелигентност 190, което се равнява на гениалност. Такива екземпляри се произвеждат съвсем рядко и само за конкретни ръководни задачи, експериментални изследвания и колонизационни операции с минимално население и значителен потенциал за лична преценка. При отсъствие на социални контакти в ранна възраст представителите на тази серия са склонни към личностни разстройства: най-големи успехи при изолирани алфи са постигнати с позитивна обратна връзка при ранно и ускорено запасно обучение, включващо осъзнаване на света, четене и математически умения с минимална намеса. Най-добри резултати се наблюдават при алфи, дадени за отглеждане на човешки родители от момента на раждането: в тези случаи поведенческата и социална статистика следва същия профил като на родени от граждани индивиди със съответния интелектуален капацитет. Не бива да се забравя, че генетичните особености и до известна степен класификацията на ази се определя от запис, създаден специално за такива гени, и че първоначалните неуспехи с алфите, изглежда, се дължат на проблеми в записите.

Отглежданите от хора АЛ-5766 се развиват в допустимите граници, но проявяват агресивни склонности. В азиобществата статистиката на АЛ-5766 е абсолютно неприемлива и включва агресивност, депресивност и ирационални страхове. След проявяването им тези смущения не могат да се преодолеят чрез записи, но в два случая е бил постигнат положителен резултат чрез прехвърляне във военни ситуации с изключителни трудности и физически предизвикателства.

Нито в един от тях обаче не е приложен огромният им математически потенциал и от 2353 г. гените на АЛ-5766 не са използвани дори за експериментални цели. Сега обаче Рисюн смята, че е открил записно решение на проблема при АЛ-5767 от клас Бета, при които не се наблюдават особеностите, превръщащи 5766 едновременно в изключително интелигентни и опасни.

В тази група има четири екземпляра, тъй като записният екип е разработил две коренно различни решения. Като начало двете двойки са достатъчни за адекватно сравнение. Не е необходимо контролно използване на първоначалния запис: налице са пълните данни за АЛ-5766 от четиридесет и шестте години на тяхното създаване и е излишно да се доказва, че проблемът е в старите записи.

Яйцеклетките нямат собствен код, докато не получат пълния диплоиден комплекс на АЛ-5766. Процедурата е стандартна и за ази, и за репликиране на граждани.

Утробата, в която се поставя всяка яйцеклетка, е снабдена с биоплазма. Средата имитира специфична естествена бременност, използвана в Рисюн от четиридесет и девет години: копирани са всички движения, звуци, химически състояния и интерактивни цикли на живата утроба.

Серия Ю-4651: десет екземпляра

Екземплярите АЛ-5766 са на един ден, четири живи точици с еднакъв генетичен код, които бързо растат в тъмните утроби. Ю-4651 са мъжки и имат идентично начало. В генетичната банка обикновено се оставят десет екземпляра.

Ю-4651 е стар тип от клас Ета, между 90 и 95 по скалата на Резнер. Те проявяват изключителна стабилност, един от най-успешните типове в класа, произвеждан за промишлени и военни цели. Той не е ограничен на Сайтин, а е патентован във всичките си разновидности. При други обстоятелства Рисюн просто би продавал яйцеклетките в количествата, поръчани от съответните лаборатории, но това е ново приложение на Ю-4651. Повечето екземпляри от този тип служат в армията. В един случай е наблюдавана нехарактерна, късно проявила се способност за реагиране при извънредни ситуации.

Серия Рикс-20: двадесет екземпляра

Тази група е от клас Ро, под 45 по скалата на Резнер. Ро е последният клас ази, произвеждан в Рисюн за търговски цели. Индивидите се представят отлично с позитивна обратна връзка и минимална намеса. Проявяват известна склонност към отклонение от програмата. Способността им да се възстановяват от неправилна употреба и от т.нар. „лоши записи“ ги прави ценни за проучване на нови запасни структури, за каквото ще се използват в Рисюн. Тъй като са склонни към физическо напрежение, подобно на класове от Ню до Ро, те не се подлагат на подмладяване, което, разбира се, почти не облекчава скелетните увреждания, но получават ценна структура, която осигурява огромно задоволство от продължаването на генотипа.

Серия ГР-*-**-**-****: един екземпляр

ГР-*-**-**-**** преминава направо от резервоара в криогенна камера и фирмен реактивен самолет го откарва в Новгород, за да бъде натоварен на съботната совалка, ако позволява времето.

ГР-*-**-**-**** е от тъканна проба на седемгодишно дете от претърпяло фатално падане. Придружаващият сертификат предупреждава майката, че няма да има прехвърляне на самоличността: по закон клонингът трябва да премине специално обучение, но по желание на родителя може да носи името и гражданския номер на починалото дете, любимата дъщеря на Сюзън X. (Истинското име и номерата се пазят в тайна.) Ембрионът ще се развие в лабораторията на *** и впоследствие ще бъде предаден на генетичната му майка.

Серия ГР-*-**-**-**** КР: един екземпляр

Индивидите, които искат личен близнак вместо генетично смесено потомство, са се превърнали в доходен бизнес за обикновените лаборатории, тъй като цената надвишава 500 000 кредита, но като научноизследователска лаборатория, Рисюн не се занимава с такова клониране, освен в случаи с редки генотипи, представляващи търговски или експериментален интерес. Касае се за точно такъв случай, зародиш, наближаващ термина. Това клониране носи номер ГР-*-**-**-**** КР: родителят притежава изключителен талант и е готов да размени генетичната си уникалност за един клонинг, като подписва разрешение за разкриване на всички информационни източници, представляващи интерес за лабораторията. Рисюн ще съхрани тези данни за бъдещо използване на гените, но няма да разпространява информацията с търговски цели в срок от петдесет години след смъртта на родителя и клонинга.

Рисюн оставя на съхранение десет генни комплекта като А**-1.

Серия ЗМД-789ЕКС: един екземпляр

ЗМД-789ЕКС е на един ден и се развива в утробен резервоар в голяма сграда в подножието на хълма под последната сграда. Както показва обозначението „ЕКС“, той е експериментален и много напомня РИКС-20 и Ю-4651. Генетичните кодове на последните два типа обаче предвиждат два крака и гладка кожа, докато ЗМД-789ЕКС е с четири крака, има лъскава червеникавокафява козина и отлична способност за тичане.

ЗМД-789ЕКС представлява изключително рядък материал, земен по произход, пореден опит с вид, с който Сайтин няма особен успех. Програмите „ЗМД“, включващи не само животински видове, но и ботанически изследвания, са постигнали далеч по-добри резултати с алеите и долния край на хранителна верига, на която някой ден може да разчитат потомците на Земята. Като проява на добронамереност, планетата майка предостави на Сайтин гени и данни за всички земни видове, особено застрашените или вече изчезналите, както и човешки гени, съдържащи информация, която липсва в Съюза и Лигата.

От своя страна, Съюзът прати на земните генетични архиви представителни проби от генотипа на своето население. Целта на тази програма за научен обмен е извършване на сравнение между двете човешки общности и подсигуряване в случай на глобална катастрофа или неочаквано прекъсване на връзката.

Разбира се, единият от двата свята, които в момента поддържат човешки колонии, Долен, е протекторат и не може да става и дума за промяна на околната среда, която да доведе до унищожаване на местните обитатели. Хората завинаги ще останат гости на тази планета.

На далеч по-негостоприемния Сайтин няма по-еволюирали видове от различните платитери и анкилодерми, поради което планетата е много по-подходяща за радикално тераформиране. Съхраняването на генетичен материал като мярка срещу необратими климатични и атмосферни промени поне събужда надежда за избирателно възстановяване в конкретна среда.

Макар да води до унищожаването на много местни видове, тераформирането дава уникална възможност за проучване на контактните зони и за сравнение на адаптивните промени в земните и местните създания, което задълбочава познанията ни за катастрофите, оказвали влияние върху живота на Земята през различните геологични епохи, и за предстоящото развитие на човешкия вид при радикалните изменения на околната среда.

Тъй като разбира, че генетичните промени са неизбежни, но невинаги желателни, днес Земята възприема Сайтин като хранилище на генетична информация за застрашени видове. Някои проекти включват околната среда на големи бозайници — от самото дъно на хранителната верига нагоре. По ирония на съдбата, макар и пагубен за местния живот на Сайтин, придобитият при тераформирането на планетата опит прави възможно възстановяването на някои застрашени екосистеми на Земята и установяването на по-деликатни системи на Марс, четвъртата планета от Слънчевата система.

Някои от предложенията за бъдещ обмен са изключително амбициозни.

Земята особено се интересува от успешното адаптиране на китообразните и висшите примати на Сайтин. Щом този проект влезе в действие, ще започне съвместна програма за проучване на развитието на китообразните и за сравнение на песните на китовете на двете планети.

Сайтин също проявява интерес към такива бъдещи проекти, но непосредствените проблеми на тераформирането са свързани с атмосферните промени, контактните зони, високото съдържание на соли, редките минерали в залива Суигърт и делтата на гъсто заселената Нова Волга, която предлага най-благоприятни условия за мащабно подводно земеделие…