Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Complete Idiot’s guide to Diabetes, 2009 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Таня Виронова, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- Steis(2014 г.)
Издание:
Автор: Д-р Майер Б. Дейвисън; Дебра Л. Гордън
Заглавие: Енциклопедия на диабетика
Преводач: Таня Виронова
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: Хомо Футурус
Град на издателя: София
Година на издаване: 2011
Националност: американска
ISBN: 978-954-8086-46-2
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/2057
История
- —Добавяне
Глава 16
Вашето сърце при диабет
В тази глава ще научите за:
• риска от сърдечна болест
• типовете болести на сърцето
• високото кръвно и диабета
• високия холестерол и диабета
• терапия с аспирин за хората с диабет
Ето няколко новини, които може би искате или не искате да чуете. Вероятно няма да умрете от диабет. Никой не е умрял. Но много вероятно е да умрете от сърдечен удар, от сърдечна атака или от други сърдечно-съдови заболявания. Като човек с диабет, рискът да умрете от сърдечно-съдова болест — без значение от кой тип е диабетът, е два до четири пъти по-голям отколкото при хората без диабет.
Всъщност оценките са, че 65% от хората с диабет умират от някаква форма на увреждане на сърцето или кръвоносните съдове. Така че нека да се фокусираме върху това защо рискът от сърдечна болест е толкова висок и какво вие и вашият екип може да направите по този въпрос.
Много хора не са запознати с риска от сърдечни увреждания
Ние знаем някои от отговорите защо рисковете са толкова по-големи при хора с диабет и, което е по-важно, знаем как да предпазим много хора от подобна смърт. Проблемът е, че нито хората с диабет, нито техните доктори изпълняват онова, което е необходимо за предотвратяване или лекуване на причинена от диабет сърдечна болест.
Всъщност едно изследване на Американската диабетична асоциация открива, че 68% от хората с диабет знаят за повишения риск от сърдечни болести и удар, и 60% не знаят, че има риск за високо кръвно налягане и ненормални липиди (модерното име за мазнини) в кръвта, които увеличават риска от сърдечни смущения и удар.
Дефиниция
Сърдечно-съдова болест означава болест на артериите.
Сърдечна болест означава болести на сърцето в това число и на артериите вътре в сърцето и сърдечна недостатъчност.
Удар се получава, когато една артерия в мозъка блокира (исхемичен удар) или се спука (хеморагичен удар).
Липиди се наричат мазнините в кръвта, основно холестерол и триглицериди.
Сърдечна недостатъчност означава, че сърдечният мускул е прекалено слаб, за да помпа кръв както трябва. Не значи, че сърцето буквално спира. Сърдечната недостатъчност се развива бавно с времето и може да има голямо влияние върху живота на човека и възможността му да върши ежедневните дейности, като обличане, къпане и движение. Фразата застойна сърдечна недостатъчност се използва за описване на сърдечна недостатъчност, свързана със задържане на течности в дробовете.
ACE инхибитор е лекарство, използване за лечение на високо кръвно налягане.
Да започнем с основното
Първо, нека да започнем с основното: какво точно е сърдечна болест и сърдечно-съдова болест и каква е разликата между тях?
Сърдечна болест означава болест на сърцето и артериите вътре в него (коронарните артерии). Това включва неща като сърдечни атаки, сърдечна недостатъчност, ангина пекторис и проблеми с пулса или електрическата активност, най-честите от които са артериалната фибрилация.
Сърдечно-съдовата болест означава болести на артериите и цялото тяло, в това число в мозъка и белите дробове. Така че един удар например, ще бъде сърдечно-съдова болест, а не сърдечна. По подобен начин проблемите с артериите в краката, наречени периферни кръвоносни съдове или болест на периферните артерии, са друг пример за сърдечно-съдова, който не е сърдечна болест.
Сърдечна недостатъчност се появява, когато сърцето става прекалено слабо, за да изпомпва кръвта по тялото и така течността се връща в дробовете. Сърдечно-съдова болест е една от причините, но има и други причини, като високо кръвно налягане и промени на микроартериите в малките кръвоносни съдове на сърцето. Хората с диабет са по-склонни да развият сърдечна недостатъчност, отколкото онези, които нямат.
Информация за сърдечно-съдовите заболявания
Сърдечната болест и сърдечно-съдовите заболявания са категории; под тези категории се крият отделни болести и състояния, които заплашват здравето ви. Тъй като в тази глава говорим за тях, трябва да разберете какво са те и какви са техните разлики:
• Атеросклероза е уплътняване и втвърдяване на вътрешните стени на артериите. Вътрешността на вашите артерии намалява тъй като по стените се натрупва плака и други утаечни продукти. (Тази плака е по-различна от материала, който се натрупва върху зъбите ни и също се нарича плака.) Повече плака означава по-тесен отвор и по-голяма трудност за кръвта да премине по кръвоносния съд. Освен това потокът кръв може да откъсне сам част от плаката. Ако едно парченце се откъсне от някоя артерия във врата към мозъка, то може да предизвика инсулт. Ако плаката идва от по-голямата артерия в сърцето и тръгне с потока кръв към по-малки артерии, тя може да блокира кръвния поток и да причини инфаркт.
• Коронарна сърдечна болест (или коронарно-артериална болест) е най-често срещаната форма на сърдечна болест. Случва се, когато коронарните артерии се стеснят или запушат от холестерол и други мастни отлагания, предимно от плаката, и не могат да доставят достатъчно кръв към сърцето. Увреждането на артериалните стени привлича бели кръвни клетки, които се опитват да „поправят“ нещата. Всички те повишават възпалението на стените на артерията и създават повече клетъчен боклук, който се прибавя към плаката.
• Ангина пекторис е болката или чувството за стягане, което човек усеща в гръдния си кош, когато сърцето му не получава достатъчно кръв. Това не е инфаркт, но е ясно предупреждение, че може да се случи. Най-често срещаната причина за ангина пекторис е физическо напрежение: дори нещо толкова просто като пресичане на стаята може да предизвика атака у човек с лоша сърдечна недостатъчност.
• Инсулт се получава, когато един кръвен съсирек (тромб) блокира потока от кръв към мозъка или когато някой кръвоносен съд към мозъка се пръсне, което е по-рядко срещано. При някои болни от диабет рискът от такъв удар е поне три пъти по-голям. Жена с диабет е изложена на по-голям риск от удар от мъж.
• Високо кръвно налягане (хипертония). Кръвното налягане измерва силата на кръвта, която се изпомпва от сърцето и тече по кръвоносните съдове. Точно както силата на водата по време на наводнение може да повреди тръбите и каналите, по които се движи, ако кръвното налягане е прекалено високо, кръвта може да повреди стените на артериите ви. Както споменахме по-горе до три четвърти от хората с диабет имат високо кръвно, а това е рисков фактор за всеки тип сърдечно-съдова болест.
Дефиниция
Плака е натрупване на липиди и клетъчен материал по стените на артериите.
Диабет и сърдечносъдово заболяване: каква е връзката?
При хората с диабет има безброй причини за по-често срещане на болести на сърцето и съдовете. Първо, много от рисковите фактори на сърдечносъдовата болест — затлъстяване, липса на физическа активност, хипертония, високи нива на триглицеридите и ниски нива на липопротеините с висока плътност (добрия холестерол) са присъщи за хората с диабет тип 2.
Второ, един от основните начини, по които диабетът уврежда тялото ни, е увреждането на кръвоносните съдове. Ако това става в малките кръвоносни съдове, като капилярите, се нарича микроваскуларна болест и е резултат от високите нива на кръвната захар. Увреждането на тези малки кръвоносни съдове води до усложнения в очите, бъбреците, нервите и сърцето.
Ако увреждането е в големите артерии, тогава се нарича макроваскуларна болест. Тази форма на увреждане е виновна за повишения риск от сърдечносъдова болест. Въпреки че между нея и високата кръвна захар има определена връзка, все още не сме сигурни, че намаляването на захарта ще намали риска от макроваскуларна болест. Учените все още работят върху това.
Засега рискът е съвсем реален. Макар че изследователите обсъждат всички други рискови фактори за сърдечна недостатъчност и удар, те все още твърдят, че рискът при хора с диабет 2 е два пъти по-висок.
Като казваме това трябва да ви дадем още една информация: нивото на вашия HGA1C е на трето място, при подреждане на риска от сърдечна атака и други сърдечни болести при хората с диабет.
Какво означава това за вас? Означава, че освен да продължавате с усилията си да управлявате нивата на кръвната захар, трябва да предприемете и други стъпки за намаляване на риска: да свалите от теглото си, да спортувате, да намалите пушенето, да намалите кръвното налягане, да намалите лошия холестерол и нивата на триглицеридите и да повишите нивата на добрия холестерол. Какъв е начинът за повишаване на добрия холестерол? Спорт!
Обзалагаме се, че не знаете:
Въпреки че много жени се страхуват от рак на гърдата повече, отколкото от сърдечна недостатъчност, те по-често умират от второто, отколкото от първото. Всъщност сърдечните болести са причина номер едно за смъртността при жените (и мъжете) в САЩ. Инсултът е третата причина за смърт. Така че не позволявайте на доктора ви да пренебрегне риска от сърдечносъдова болест и не позволявайте на никой да ви казва, че жените не умирали от сърдечен удар. Напротив. Умират.
Доколко можете да свалите кръвното налягане
Преди да стигнем прекалено далеч във връзката между кръвното налягане и диабета, нека да разгледаме отблизо самото кръвно. Вероятно са ви мерили кръвното поне дузина пъти в живота, но някога разбирали ли сте какво ви казва сестрата, когато обявява резултатите?
Не е трудно да се разбере. Кръвното налягане се измерва в милиметри живачен стълб (mm/Hg). Има две стойност — горна и долна. Горната, наречена систолично налягане, измерва налягането, когато лявата камера на сърцето се свива; долната, наречена диастолично, измерва налягането, когато камерата се отпуска.
Кръвно налягане 125/85 обикновено се смята за страхотно. Но както всичко в живота дори и нормите за кръвното се променят.
Днес, ако имате кръвно 120–129 на 80–89 и нямате диабет, се смята, че имате предварителна хипертония. Трябва да имате кръвно по-ниско от 120/80, за да се смята за нормално. Някои изследвания предполагат, че оптималното кръвно налягане трябва да бъде 115/75. Разликата със старата цел е голяма, нали?
Дефиниция
Лява камера е сърдечна камера, която изпомпва кръвта от сърцето към останалите части на тялото през артериите.
Внимание!
Когато става дума за кръвно налягане, обърнете внимание на горната граница. Систоличното налягане е онова, което както изглежда допринася повече за сърдечносъдовите болести при хората над 50 години. Намаляването на тази стойност е най-ефективният начин да намалите увреждането на кръвоносните съдове, което пък води доувреждане на бъбреци, сърце, мозък и очи.
Долната граница или диастоличното налягане, също е важно. Когато то е над 120 съществува висока опасност. Веднага се обадете на лекаря или вървете в спешното отделение. Ако горната граница е над 220, направете същото.
Ако имате диабет, трябва да поддържате кръвно под 130/80. Много изследвания показват, че при хора с диабет, контролиращи кръвното си налягане под 130/80 (да, още нещо за контролиране и още цифри за помнене), значително намалява риска от сърдечносъдова болест или удар, както и развиването на бъбречна болест, което често води до краен стадий на бъбречна недостатъчност.
За жалост едно изследване, публикувано през 2008 в „Анали на вътрешните болести“ показва, че дори когато хора с диабет отиват при лекаря си с високо кръвно, съществува шанс само 50 на 50 да им бъде променено лечението. Така че да обобщим: ако контролирате кръвното си налягане, можете да се предпазите от сърдечен удар или инсулт, да не стигнете до диализа, да не е необходима трансплантация на бъбрек и да не ослепеете. Звучи като добра инвестиция!
Дефиниция
Краен стадий на бъбречна недостатъчност означава точката, в която бъбреците повече не могат да пречистват кръвта и човек трябва да премине на диализа три дни в седмицата, която ще поеме функциите на бъбреците, или да получи чужд здрав бъбрек чрез трансплантация.
Чувство за захар
За жалост изследванията показват, че една трета от хората с диабет, които имат хипертония, не знаят за тази диагноза, и почти половината с високо кръвно не се лекуват! Така че първата стъпка за контролиране на хипертонията е да проверявате кръвното си всеки път, когато отивате при лекаря. Може да го правите няколко пъти в месеца, в аптеката или с домашен апарат за кръвно.
Как да свалим стойностите
Ако имате диабет и хипертония и се опитвате да поддържате кръвно налягане под 130/80, първоначално може да се опитате да промените начина си на живот, но ако това не помогне (което често се случва), се нуждаете и от лекарства.
Ако кръвното ви налягане е между 120/80 и 139/89, вероятно ще бъдете в състояние да се справите просто с промяна на навиците си — диета, упражнения, намаляване на стреса. В този случай, ако вече сте на хранителна диета, ако отслабвате и правите регулярни физически упражнения, единственото нещо, което трябва да промените, е приемът на сол.
Въпреки че тя въздейства на някои хора по-слабо, отколкото на други, солта, или натрият, най-вероятно е главният виновник за хипертонията. Изследване от 1999, публикувано в „Джърнал от дъ Американ Медикъл Асосиейшън“ показало повишен риск от удар при хора с наднормено тегло, чиято храна включва много сол.
Те били застрашени и по други причини. Вероятността да умрат от удар била с 89% по-висока, от коронарна болест с 44%, от сърдечносъдова болест с 61%, и от всички причини взети заедно с 39% повече от онези, които приемали само 2.2 грама по-малко сол на ден.
Обаче, ако хората в това изследване не били с наднормено тегло, нямало да бъдат изложени на по-висок риск от смърт, без значение колко сол приемали. Така че, ако искате да ядете повече сол, по-добре свалете първо част от килограмите.
Без да вземаме предвид теглото, типичната американска храна, съдържаща 3,600 до 4,000 мг сол на ден, е просто прекалено солена. И вие нямате нужда от нея. Защото вкусът за сол е придобит; означава, че я харесваме, защото я използваме. Ако започнем постепенно да намаляваме количеството й малко по малко, след няколко седмици ще открием, че въобще не се нуждаем от нея.
А как е най-лесно да намалим солта? Като намалим обработената храна. Обработените храни са истински складове за натрий, добавен за подобряване на продължителността на съхранение, цвета, текстурата и миризмата.
Така че вместо да купувате консервирана пилешка супа, направете си една голяма тенджера през уикенда и я замразете на отделни порции. Забравете пакетираната храна за вечеря в полза на прясната. Избягвайте консервирани домати, фасул и други консервирани зеленчуци, а си купете замразени или пресни.
Дори пакетираните сладкиши имат изненадващо високо ниво натрий.
Чувство за захар
Както захарта, езикът на солта и натрия може да бъде измамен. Така че, когато четете етикетите, не се лъжете по фразите на производителя на храната. Ето какво всъщност означават те според Администрацията на САЩ за храни и лекарства:
„Без натрий и сол“ — значи по малко от 5 мг. на порция.
„Много малко натрий“: т.е. 35 мг. или по-малко на порция.
„Ниско съдържание на натрий“: 140 мг или по-малко натрий.
„Бедна на натрий храна“: 140 мг или по-малко на 125 г.
„Намалено съдържание на натрий“: поне 25% по-малко натрий, отколкото в обикновената версия.
„Лека на натрий“: 50% по-малко натрий, отколкото обикновено.
„Безсолно или без добавена сол“: към продукта по време на обработката няма добавена сол.
Лекарства за сваляне на кръвното налягане
Ако кръвното ви налягане все пак е 130/80 или по-високо, след като сте променили навиците си, докторът вероятно ще ви предпише едно или повече лекарства за кръвно. Всъщност, не се изненадвайте, ако са ви необходими три, че и повече! Лекарствата зависят от много фактори, в това число усложнения, които може да имате в допълнение към хипертонията. Например бета-блокерите може да влошат периферните съдове, въпреки че са предпочитан избор за човек, който е имал сърдечна атака. Някои диуретици не действат добре, ако бъбречната функция е прекалено слаба. Други лекарства не бива да бъдат използвани, ако нивата на калий в кръвта са прекалено високи.
Основните типове лекарства за хипертония са следните:
• Инхибитори на ангиотензин-конвертиращ ензим (ACE). Чрез свързване с произведения от тялото ангиотензин — един химикал, който осъществява свиване на артериите, ACE инхибиторите отпускат кръвоносните съдове. Изследванията показват, че тези лекарства допринасят за намаляване на случаите на сърдечни инфаркти, инсулти и ангина пекторис и предотвратяване на развитието на бъбречна недостатъчност.
• Блокери на ангиотензин II рецептор. Тези лекарства действат точно така, както подсказва името им: да предотвратят влизането на ангиотензин в клетките. Те също така играят голяма роля за предпазване на бъбреците от увреждане. Заради благотворния ефект върху бъбреците Американската диабетична асоциация и Националната бъбречна фондация препоръчват инхибитор ACE или ARB да бъдат първото лекарство, използвано за лечение на хипертония (освен ако съществува причина да не го правите).
• Диуретици. Тези лекарства действат в бъбреците и изхвърлят излишната вода и натрий от тялото. Те се използват при хора с високо кръвно налягане и нормална бъбречна функция, при които ACE или ARB инхибитор не са достатъчни да намалят налягането.
• Блокери на калциевите канали (калциев антагонист). Тези лекарства третират хипертонията, като помагат на кръвоносните съдове да се отпуснат. Някои също така намаляват сърдечния пулс.
• Бета-блокери. Тези лекарства отчасти блокират друг вид нервен сигнал към кръвоносните съдове. Това отпуска кръвоносните съдове и намалява сърдечния пулс, както и количеството кръв, което сърцето изтласква към останалата част от тялото.
• Алфа-блокери. Лекарства, които отчасти блокират друг вид нервен сигнал към кръвоносните съдове. Това от своя страна позволява на кръвта да премине по-лесно през кръвоносните съдове и в резултат кръвното налягане се намалява.
• Алфа-бета-блокери. Тези лекарства блокират и двата вида нервни сигнали към кръвоносните съдове (алфа и бета).
• Инхибитори на нервната система, наречени също инхибитори на симпатиковите нерви. Тези лекарства отпускат кръвоносните съдове чрез контролиране на нервните сигнали, което причинява стягане на кръвоносните съдове. Така те се разширяват и позволяват на кръвта да тече по-лесно, а това намалява кръвното налягане.
• Вазодилатори. Тези лекарства действат като мускулен релаксатор, който изглажда стените на кръвоносните съдове, позволявайки им да се отворят по-широко, и по този начин намаляват налягането.
Дефиниция
Това са различни видове лекарства за кръвно налягане. Инхибитори на ангиотензин конвертиращ ензим (ACE) взаимодействат с производството на ангиотензин — химикал, който кара артериите да се свиват, за отпускане на кръвоносните съдове. Блокери на ангиотензин II рецептор (ARB) предпазват от влизането на ангиотензин в клетките. Диуретиците изваждат излишната вода и натрий от тялото. Блокерите на калциеви канали спомагат за отпускане на съдовете. Алфа и бета-блокерите частично блокират нервните сигнали към кръвоносните съдове и сърцето за отпускане на съдовете и сваляне на сърдечния ритъм. Инхибиторите на нервната система наречени още инхибитори на симпатиковите нерви отпускат кръвоносните съдове, контролирайки сигналите, които ги карат да се свиват. Вазодилаторите действат като мускулен релаксатор за мускулите в стените на кръвоносните съдове, позволявайки им да се отворят по-широко.
За холестерола и другите кръвни липиди
Някъде в тази книга говорихме за ефекта от диабета върху холестерола, както добрия, така и лошия. Вие вече знаете, че хората с диабет тип 2 са по-предразположени към ниски нива на липопротеините с висока плътност (добрия холестерол) и високи нива на триглицеридите, другият тип на кръвните мазнини.
Дори по-лошо, макар че липопротеините с ниска плътност (лошия холестерол) обикновено не се повишават така при хората с диабет, по-вероятно е те да бъдат преведени чрез кръвния поток като малки, гъсти холестеролни частици. Те може да се окислят и да причинят проблеми върху стените на артериите, което в резултат води до образуването на плака.
Както знаете, високите нива от малки, гъсти липопротеинови с ниска плътност холестеролни частици и триглицериди, комбинирани с ниски нива на добрия холестерол, значително повишават риска от сърдечносъдова болест. Добрите новини са, че ставаме все по-добри в лекуването на тези рискови фактори, благодарение на някои отлични лекарства, които буквално могат да спасят живота ви.
Инсулиновата резистентност отново на работа
И така, защо хората с диабет тип 2 имат повишен риск от ненормално високи нива на кръвните липиди? Обвинявайте за това старата ви познайница — инсулиновата резистентност.
Въпреки че все още предстоят доказателства, ние сме почти убедени, че инсулиновата резистентност е причината за това. Теорията е, че високите нива на инсулин, наблюдавани у хора с инсулинова резистентност, повишават производството на една форма на липидите от черния дроб, известни като липопротеини с много ниска плътност. Тези частици пренасят много триглицериди.
Тези липиди изглежда водят до повишено производство на малки, по-плътни частици липопротеини с ниска плътност. На свой ред повишените нива на триглицеридите задействат един химически процес, водещ до намалени нива на холестерола от липопротеини с висока плътност.
Мислете за него като за серия свързани кръгове. Една промяна в кръвните липиди предизвиква следваща промяна, която води до следваща и така нататък.
И това е само върхът на айсберга, наречен метаболизъм!
И какво означава всичко това?
Защо трябва да се тревожим за всички тези цифри? Много просто. Изследванията откриват, че едно повишение от 89 мг/дл в нивата на триглицеридите повишава значително риска от коронарно заболяване — 14% при мъжете и 37% при жените.
Помните ги, нали? — малките гъсти частици липопротеини с ниска плътност, които причиняват промени върху артериалните стени, което в резултат води до сърдечносъдова болест. От друга страна ниските нива на добрия холестерол (липопротеини с висока плътност) също повишават риска от сърдечна недостатъчност.
Обзалагаме се, че не знаете:
Холестеролът в кръвта се измерва в милиграми на децилитър (мг/дл, един децилитър е 1/10 от литъра).
Холестеролът в цифри
Нивата на идеалния холестерол зависят от много неща, в това число от генетична обремененост (наследственост), от възрастта, от това дали сте пушач, имате ли болни бъбреци или предишно сърдечно заболяване. В зависимост от това колко от тези рискови фактори са налице, всяко ниво липопротеини с ниска плътност над 100 мг/дл може да се счита за високо. Обаче при хора с диабет рискът от сърдечносъдова болест е толкова висок, че идеалните нива на лошия холестерол винаги трябва да бъдат по-ниски от 100 мг/дл. А ако вече страдате от сърдечносъдово заболяване, ви препоръчваме нива под 70 мг/дл.
Въпреки това, има някои основни препоръки за здрави хора без диабет, които имат много малко или почти никакви рискови фактори.
Нива на лош холестерол | Категория |
---|---|
По-малко от 100 мг/дл | нормален |
100–129 мг/дл | близо до нормалния |
130–159 мг/дл | на границата на висок |
160–189 мг/дл | висок |
190 и нагоре | много висок |
Нивата на вашия лош холестерол са само едната част от уравнението. Вие също искате да знаете нивата на добрия холестерол. Ще ви кажем — колкото по-високи са те, толкова по-добре. Ето таблица за стойностите на добрия холестерол.
Нива на добър холестерол | Категория |
---|---|
По-малко от 40 мг/дл | рисков |
40–59 мг/дл | среден |
60 мг/дл и нагоре | добър |
За нещастие вие не се смятате за здрав; вече имате един от основните рискови фактори за сърдечна недостатъчност: диабет.
Идеалните нива на липидите за вас са: лош холестерол по-малко от 100 мг/дл, нива на триглицеридите по-малки от 150 мг/ дл и нива на добрия холестерол по-високи от 40 мг/дл за мъжете и повече от 50 мг/дл за жените.
Как да стигнем до целта
Промяната в начина на живот, разбира се, обикновено е първото нещо, препоръчвано на повечето хора с ненормални нива на липидите. Вие обаче не сте повечето хора. Американската диабетична асоциация препоръчва, ако сте на 40 и повече години, вземайте статин — лекарството, което сваля холестерола, сваля риска от сърдечна недостатъчност и удар, дори ако лошият холестерол е по-малко от 100 мг/дл.
Ако сте под 40 години, но имате други рискови фактори за сърдечносъдова болест, освен диабет — като наднормено тегло, тютюнопушене и др., докторът може все пак да започне лечение със статин. И каква е причината за това?
Публикуваното през 2003 г. изследването за защита на сърцето в списание „Лансет“ показва, че използване на 40 мг от един от статините на ден — „Зокор“, намалява риска от сърдечносъдови проблеми при хора с диабет с около една трета, дори при хора, чиито нива на холестерол са били нормални.
Дефиниция
Статин е лекарство, използвано за лекуване на висок холестерол.
Изследването САРД — друга публикация в същото списание през лятото на 2004, открива същото. Десет милиграма от „Липитор“ (аторвастатин) — друг статин, намалява с 48% риска от сърдечносъдови проблеми при пациенти с диабет и концентрация на лош холестерол малко над или дори по-малко от 100 мг/дл.
Изследователи от „Защита на сърцето“ казали, че използването на статин за постигане на целеви нива на холестерола може да предпази 45 от 1000 човека с диабет от появата на основни сърдечносъдови проблеми, като ангина или инфаркт. А изследователите от САРД твърдят, че поне 37 човека от 1000 третирани със статин четири години може да бъдат предпазени от основни проблеми с кръвоносните съдове.
Накрая, когато изследванията сравнили почти 100 000 пациенти, които приемали статин или плацебо, те показали, че използването на статини намалява еднакво риска от инфаркт при хора със и без диабет. Тъй като шансовете да получите сърдечен удар са от два до четири пъти повече при човек с диабет, статините всъщност носят по-голяма полза при хора с диабет.
За жалост, повишаването на нивата на добрия холестерол не е толкова лесно както намаляването на нивата на лошия. Две от лекарствата, описани по-горе, ще повишат добрия холестерол само малко. Най-добрият начин да направите това, е с интензивна спортна програма, която е много полезна и за други неща, като инсулинова резистентност, отслабване и хипертония.
Чувство за захар
Американската диабетична асоциация предлага един ясен начин, чрез който да се помогне на хората да помнят от какво се нуждаят, за да намалят риска от сърдечна болест. Те го наричат азбука на диабета:
• Резултатът на HGA1C (гликиран хемоглобин) да бъде по-малко от 7%.
• Кръвното налягане да не е по-високо от 130/80.
• Лошият холестерол да е по-малко от 100 мг/дл.
Открито е, че последните две значително намаляват риска от сърдечна болест, а първото е много полезно за защита на очите, бъбреците и нервите от усложнения, които са така присъщи на диабета.
Я да ги видим тези статини
В допълнение към „Зокор“ и „Липитор“ пет други статини са одобрени за продажба в САЩ: това са „Лескол“ (флувастатин), „Мевакор“ (ловастатин), „Правахол“ (правастатин) и „Крестор“ (розувастатин) и разширената форма на „Мевакор — Алтокор“.
Статините, наречени също така HMG-CoA редуктазни инхибитори, действат чрез частично блокиране на ензима HMG-СоА, оттук и името им. Този ензим контролира колко бързо тялото произвежда холестерол. Статините също така повишават способността на организма да се освободи от лошия холестерол и дори показват добри резултати за намаляването на триглицеридите и повишаване нивата на добрия холестерол, макар че те са относително ниски.
Най-често срещаният страничен ефект от статина включва стомашно-чревни проблеми като повдигане и стомашни неразположения. Не толкова често срещан страничен ефект включва увреждане на черен дроб или бъбреци, мускулни болки или слабост, и много рядко състояние, наречено рабдомиолиза — разкъсване на мускулна тъкан.
Вашият лекар може да провери чернодробните ензими и други химически маркери за първите няколко месеца, за да е сигурен, че не проявявате някой от тези симптоми.
Внимание!
Съобщете на доктора си веднага, ако чувствате особено силни мускулни болки, отпадналост, летаргия, треска, тъмна урина, гадене или повръщане — всички възможни симптоми на рабдомиолиза. Това е много рядко състояние, което се получава в резултат от нарушаване на мускулната тъкан и понякога е свързано с приемането на статин.
Освен статини
Статините не са единствените инструменти за борба с холестерола. Вашият доктор разполага с няколко други медикамента, от които може да избирате, като следните:
• Смоли на жлъчната киселина. Три основни жлъчни киселини са описани в САЩ. Те свързват холестерола, произведен от черния дроб, и помагат за елиминирането му в изпражненията. Тези киселини свалят нивата на холестерол 10-20% и се добавят към статина, ако не се постигнат желаните резултати за лош холестерол от по-малко от 100 мг/дл. Приемат се при всяко хранене и може да причинят подуване, коремни спазми и диария. Смолите на жлъчната киселина обаче може да повишат триглицеридите, така че, ако вашите вече са високи, не бива да вземате това лекарство.
• Ниацин. Тази смес е по-известна като никотинова киселина — воден разтвор на витамин B, но версията без рецепта не е за вас. На вас ви трябва формула по рецепта. Взет преди ядене, той намалява нивата и на холестерола, и на триглицеридите, и повишава нивото на добрия холестерол.
Обаче има някои неприятни странични ефекти (чувство за горещина, смъдене, пищене на уши), но те са по-рядко срещани при формата с удължен разпад. Вземането на аспирин 30 минути преди ниацин също намалява страничните ефекти. Накрая, високите дози ниацин може да причинят проблеми с черния дроб, както и повишаване на кръвната захар.
• Фибрати. Тези лекарства намаляват триглицеридите с 20 до 50% и обикновено повишават добрия холестерол с 10 до 15%. Обаче имат слаб ефект върху лошия холестерол.
• Инхибитори за абсорбиране на холестерол. Този нов клас лекарства намалява холестерола, като му пречи да се абсорбира в червата. Първото одобрено лекарство в този клас е „Зетия“ (езетимибе). Изследванията откриват, че то намалява лошия холестерол с около 20%. Тъй като има странични ефекти, по-вероятно е да бъде добавено към статин, отколкото към смолите на жлъчната киселина, ако статинът не намалява лошия холестерол до по-малко от 100 мг/дл. Също така може да бъде комбиниран със статии (симвастатин).
Обаче едно основно изследване, преценяващо ефективността му за намаляване на плаката във вратната артерия — основен маркер за сърдечна болест и удар — не открива разлика между атовастатин и комбинация от лекарства, наречена „Вайротин“ (въпреки факта, че той намалява повече нивата на лошия холестерол). Това предполага, че „Зетия“ може да бъде добро лекарство за намаляване на холестерола, но не за намаляване на риска от сърдечна болест или удар. Участниците в изследването обаче имали генетично обусловени предразположения, което ги подложило на висок риск от инфаркт и всички са приемали статини преди започването на изследването. Необходими са повече изследвания, преди да стане известна ролята на „Зетия“ в сърдечносъдовите болести.
Чувство за захар
Не вземайте „Зетия“ със сок от грейпфрут. Това ще да накара тялото ви да абсорбира повече лекарство, което ще доведе до прекалено високо количество от него във вашата система.
Вземете един аспирин и ми се обадете на сутринта
А, аспиринът! Може да се намери във всяка домашна аптечка във всеки дом в страната. В чанти и куфарчета, както и в тъмните чекмеджета винаги има кутийка от него.
А знаете ли, че това бяло хапче може да бъде едно от най-могъщите лекарства, когато става дума за намаляване на риска от инфаркт, и да ви помогне да оживеете?
То е толкова полезно всъщност, че Американската диабетична асоциация препоръчва на хора с диабет на възраст над 40 години да вземат ежедневно ниски дози аспирин, за да се предпазят от сърдечна атака. Хората, които са преживели такава, независимо дали имат или нямат диабет, трябва да вземат аспирин, освен ако няма други причини (като алергии или стомашни проблеми).
Аспиринът изглежда упражнява няколко ефекта върху сърцето. Най-важното, той прави кръвните клетки по-хлъзгави и не така предразположени към слепване. Също така успокоява възпалението в артериите, което помага да не се образуват плаки или кръвни съсиреци, които да причинят проблем.
Не бива да се взема много аспирин: изследванията показват, че между 75 и 100 мг е достатъчно за предпазване от сърдечна атака или ангина. Това е известно като нискодозова аспиринова терапия и повечето марки се продават с ниска концентрация от 81 мг.
Обаче аспиринът не е безобиден и при някои хора може да причини стомашни проблеми. Тъй като действа върху цялата кръвоносна система, аспиринът води и до повишаване на риска от кървене в стомаха, бъбреците и дебелото черво и може да повиши риска от инсулт, причинен не от образуване на съсирек, а от кръвотечение в мозъка.
Тъй като инфарктите са често срещани при хора с диабет и ефектът на аспирина е толкова благоприятен за намаляване на опасността от тях, рискът от страничните ефекти не бива да ви спират да пиете аспирин в ниски дози.
Но най-добре говорете преди това с доктора си. И не се страхувайте да го пиете. Едно изследване, публикувано през 2005, за оценка на аспирина, използван при хора над 30 с диабет или други рискови фактори за сърдечносъдово заболяване сочи, че докато повече от една трета от хората с диабет е трябвало да обсъдят аспиринова терапия, само 5.7% са я приели през 2000. Жените са били по-малко склонни от мъжете да пият аспирин, както и хората под 44.
Внимание!
Жените с диабет са по-малко склонни да приемат аспиринова терапия от мъжете. Между 1988 и 1994 само 20% от хората с диабет — мъже и жени, са приемали редовно аспирин. Това е имало някакъв ефект, защото през 2001 изследвания откриват, че половината от хората с диабет на възраст над 35 са приемали аспирин. Отново обаче по-малко жени са се възползвали от терапията, отколкото мъже.
Какво трябва да запомните:
• Тъй като имате диабет, вашият риск от сърдечносъдова болест и удар е много по-висок отколкото при хора без диабет.
• Вие сте много по-предразположени към високо кръвно налягане, високи триглицериди и ниски нива на добър холестерол, плътни частици лош холестерол, а всичко това допринася значително за увеличаване на риска от сърдечна недостатъчност.
• Трябва да се стремите нивата на кръвното ви да бъдат по-ниски от 130/80 мм живачен стълб.
• Трябва да се стремите към нива на лошия холестерол по-малки от 100 мг/дл, а на добрия повече от 40 (ако сте мъж) и над 50 (ако сте жена) и нивата на триглицеридите да са по-малки от 150 мг/дл.
• Вероятно ще ви дадат лекарства както за високото кръвно налягане, така и за ненормалните кръвни липиди.
• Като човек над 45 години, който има диабет, трябва всеки ден да приемате ниски дози аспирин, за да намалите риска от инфаркт.