Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Complete Idiot’s guide to Diabetes, 2009 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Таня Виронова, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- Steis(2014 г.)
Издание:
Автор: Д-р Майер Б. Дейвисън; Дебра Л. Гордън
Заглавие: Енциклопедия на диабетика
Преводач: Таня Виронова
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: Хомо Футурус
Град на издателя: София
Година на издаване: 2011
Националност: американска
ISBN: 978-954-8086-46-2
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/2057
История
- —Добавяне
Глава 14
Непланираното майчинство (или когато едно дете ще си има дете)
В тази глава ще научите:
• как да планирате бременността си
• всичко за вашия екип по време на бременност
• ядене и упражнения за двама
• износване и раждане
Значи сте решили да си имате бебе, така ли? Поздравления! Това е огромна стъпка в много посоки: емоционална, финансова и физическа. Не, не говорим за наддаването на тегло и големия корем. Като човек, който има диабет тип 2, вие и вашият доктор ще имате много повече тревоги, свързани със здравето ви и здравето на бебето, отколкото останалите бременни жени.
Надяваме се, че ще прочетете тази глава, преди да забременеете — защото времето да започнете планиране на тази бременност е точно сега — а не денят, в който тестът се окаже положителен. Трябва да се подготвите сериозно, ако искате да си осигурите здравословна бременност и най-важното — здраво бебе.
След като установите, че сте бременна: факти за бременността и диабета
В глава 1 говорихме за гестационния диабет — тип диабет, който се случва само по време на бременност, но тази глава е посветена изцяло на бременността, износването и раждането при жени, които вече имат диагноза диабет тип 2, независимо дали са на инсулин, на орални лекарства или се справят чрез диета и упражнения.
Трябва да знаете, че вие сте уникални. Съвсем до скоро повечето бременни жени с диабет бяха само от тип 1, защото младите жени в детеродна възраст почти не развиваха тип 2. Но нещата се промениха. Днес, въпреки че преобладаващият тип диабет е нараснал в САЩ с 33% от 1990 до 1998, при хората на възраст от 30 до 39 той се е увеличил със 70%!
Това означава, че има повече бременни жени с диабет тип 2 отколкото с тип 1. А с увеличаване на броя на юношите, заболяващи от тази болест, експертите са силно притеснени за опасностите, на които са подложени младите момичета и техният плод, ако не са диагностицирани или не са лекувани от диабет и забременеят.
Също така има доказателства, че процентът на жени в ранна бременност, диагностицирани с гестационен диабет, вероятно са имали неоткрит диабет тип 2 преди да забременеят. И тъй като не всички жени се изследват за диабет тип 2, някои може да изкарат цялата си бременност без да им бъде поставена диагноза.
Това е основният извод. Докторите бързо откриват, че диабет тип 2 носи толкова значителен риск за майката и бебето, колкото и тип 1, ако майката има висока и неконтролирана кръвна захар и не я контролира по време на бременността. Не се опитваме да ви плашим, просто искаме да разберете възможния риск — и какво можете да направите, за да го намалите до минимум.
Предпазване от непланирана бременност
Като жена с диабет тип 2, за вас е важно да не забременеете случайно, защото докато разберете, че сте заченали, може да са минали 4 до 6 седмици. Това не изглежда чак толкова много в реално време, но като време за развитие на плода, е важно. До деня, в който тестът за бременност покаже синьо, много от важните органи на бебето вече са се оформили. Ако през това време кръвната ви захар е била висока, това може вече да е причинило проблем в първоначалното развитие на детето.
Най-добрият начин да не забременеете (освен, разбира се, неупражняването на секс) е добрият контрол на раждаемостта. Няма причина да не използвате контрацептиви, диафрагма, или други противозачатъчни средства. Може дори да говорите с лекаря си да имплантира в ръката ви устройство за контрол на раждаемостта или да ви инжектира на всеки три месеца. Така нима да забравите да вземате нещо всеки ден, както е с хапчетата.
За нещастие, прекалено много момичета с диабет забременяват непланирано, случайно. Едно изследване показва, че процентът им е 60.
Да разберем рисковете
Въпреки че едва напоследък започнаха да се печатат обширни изследвания за бременността при жени с диабет тип 2, онова, което научаваме, е доста сериозно. Както изглежда, този тип диабет носи рискове за майката и бебето дори повече отколкото диабет тип 1. И по-точно:
• Висока степен на прееклампсия. Това е опасно състояние, при което кръвното налягане на жената скача много високо, тя задържа течности и започва да изпуска протеин в урината, което е знак за бъбречно увреждане. Може да доведе до еклампсия — токсично състояние, при което майката изпада в конвулсия и е възможно да изпадне в кома по време на бременността или веднага след нея. То поставя живота на майката и на бебето в опасност. Изследване на 207 жени с диабет тип 2 показва, че почти 40% развиват прееклампсия — което е по-висока стойност дори в сравнение с тип 1.
• Високи стойности на спонтанни аборти и мъртво раждане. При жените с тип 2 се наблюдават около четири пъти повече спонтанни аборти и недоносвания, отколкото при жените с тип 1, и девет пъти по-често раждане на мъртъв плод в сравнение с жените без диабет. Причините за загубата на плода обаче между жените с тип 1 и тип 2 се различават, дори когато нивата на гликиран хемоглобин са близки по стойност. Докато жените с тип 1 са по-предразположени да загубят бебето поради важни вродени дефекти или преждевременно раждане, жените с тип 2 е по-вероятно да родят мъртвородено или да загубят бебето поради състояние, наречено хориоамнионит (възпаление на плацентата и околоплодните води) причинено от инфекция на плацентата.
• Високи стойности на вродени дефекти. Бебетата на жени с тип 2 имат около пет пъти повече сериозни вродени дефекти, които обикновено са увреждания на сърцето, на централната нервна система, на мускулно-скелетната система, отколкото при жени без диабет. Това се случва доста често, ако майката не е следвала програма за предпазване, което е довело до неконтролирано висока кръвна захар, когато е забременяла.
• По-големи бебета. Ако кръвната захар е прекалено висока, вашият плод приема прекалено много глюкоза. Това кара панкреасът на бебето да произвежда повече инсулин от нормалното, което води до натрупване на мазнини около раменцата и телцето на плода. В резултат може да се стигне до трудно или преждевременно раждане и цезарово сечение.
• Повече цезарови сечения и преждевременни раждания. Едно обширно изследване при жени с тип 2 показва, че 61% от бебетата са били родени с цезарово сечение и 62% са били родени преди тридесет и осмата седмица на бременността.
Дефиниция
Хориоамнионит е инфекция на плацентата и околоплодните течности. Наблюдава се при 1 до 2 процента от всички бременности, особено онези, които водят до преждевременно раждане. Симптомите включват треска, повишен сърдечен пулс на майката и плода, чувствителна или болезнена матка и лоша миризма на амниотичната течност. Най-често се получава, когато е пробита амниотичната обвивка. Лекува се с антибиотик.
Тези по-високи стойности на недоносване, мъртвородени бебета и вродени дефекти са свързани с по-слабия контрол при жените с диабет, както преди забременяването, така и по време на бременността. Например, в едно изследване на жените със стойност на HGA1C по-ниска от 9.3% се вижда, че 12.4% от тях са направили спонтанни аборти, а 3% от техните бебета са с вродени дефекти; 37.5% от жените със стойности на HGA1C от 14.4% или по-високи са направили аборти и 40% от техните бебета са се родили с вродени аномалии. Разликата е голяма, нали? Изследването включва жени с диабет и от двата типа.
Както се оказва, няма значение дали майката приема инсулин, орални медикаменти или се справя с диабета чрез промяна на начина на живот по време на бременността — ако има хипергликемия, при детето ще се прояви повишен риск от проблеми.
Но бременността и усложненията при раждане на жени с диабет тип 2 са свързани и с други фактори, не само поддържане на нормална кръвна захар. Много по-вероятно е жените с тип 2 да са били на по-зряла възраст и с по-високо тегло, когато са забременели и да са имали високо кръвно налягане.
Обзалагаме се, че не знаете:
Широко разпространено е мнението, че диабетът по време на бременност може да изиграе роля в повишение процента на диабет сред децата, защото те са изложени на него още докато са били в утробата на майката. Това, от своя страна, се смята, че ще доведе до състояние, наречено фетална хиперинсулинемия, при която плодът има прекалено много инсулин в кръвта, което повишава броя на мастните клетки в детето и води до затлъстяване и инсулинова резистентност още в детството.
Инсулинова резистентност
Бременността сама по себе си причинява инсулинова резистентност при всички жени, независимо дали имат или нямат диабет. Това става, защото плацентата произвежда собствен инсулин, част от който пречи на действието на инсулина. Тъй като плацентата расте заедно с растежа на бебето, инсулиновата резистентност нараства през цялата бременност.
Тази инсулинова резистентност има ли положителна страна? При бременни с тип 2 се срещат относително малко случаи на хипогликемия, което прави контрола на кръвната захар по-лесен.
Моля ви, не се побърквайте! Само защото имате диабет не значи, че не може да износите и родите здраво бебе. Просто трябва да направите някои приготовления и да останете здрави.
Дефиниция
Плацентата е временен орган, който свързва майката с нарастващия плод и позволява пренасянето на хранителни вещества и други елементи от майката към бебето.
Планирайте вашата бременност
Защо е толкова важно да планирате бременността си? По няколко причини:
• Ще посещавате по-често акушер-гинеколог преди да забременеете, ако имате такива планове.
• Рискът от усложнения по време на бременността или раждането, или от проблеми с бебето ще бъдат значително по-нисък.
• Ще получите повече подкрепа и положителна обратна връзка от своя екип, докато се опитвате да забременеете и по време на бременността.
• Ще бъдете сигурни, че сте във възможно най-добро здраве, преди да забременеете — от контролирана кръвна захар до здравословното тегло, за да започнете с пренаталните витамини и минерали.
Най-добре е да започнете планирането три до шест месеца преди забременяване.
Централизиране на грижата
Първата стъпка в планирането на вашата бременност е да намерите подходящият доктор. Нищо че се разбирате отлично с личния си лекар и посещавате ендокринолог на всеки месец, трябва да имате акушер-гинеколог, за предпочитане някой, който е специализирал високорискова бременност, каквато е вашата.
Тези доктори, наречени също перинатолози, са супернатоварени акушер-гинеколози, защото имат допълнително обучение за трудна бременност и раждане. Често пъти те са свързани с големи академични медицински центрове или практикуват в болници, които имат специализирани детски отделения за много болни бебета.
По време на вашата бременност този специалист (сам или в екип с ендокринолог) ще наблюдава вашата бременност и свързаните с диабета специфични нужди. Обаче, ако сте в район, където няма лесен достъп до подобни специалисти, вашият личен лекар и обикновен акушер-гинеколог може да бъдат тези, които ще се погрижат за всичко.
Не си мислете да обръщате гръб на личния си лекар за девет месеца! Той трябва да остане на бойното поле и да работи с вашия акушер-гинеколог и ендокринолог. Сега повече от всякога ще се нуждаете и от диетолог и вероятно от социален работник. С напредване на бременността ще се нуждаете от педиатър или неонатолог, както и от педиатър, специално обучен да се грижи за болно новородено бебе.
По време на бременността ще трябва да се виждате с вашия лекар — всъщност с всички лекари от екипа по-често, отколкото другите жени, които нямат диабет.
Дефиниция
Високорискова бременност е тази, при която майката или плода са в състояние да развият или вече имат проблем, който поставя единия или и двамата в риск от усложнение. Специално обучени лекари, наречени перинатолози, се грижат за жени с рискова бременност.
Чувство за захар
Започнете да вземате пренатални витамини около три месеца преди да забременеете. Изследванията показват, че фолиевата киселина е критично важна за предпазване от вродени дефекти като спина бифида и че първите няколко седмици от бременността (често преди дори да знаете, че сте бременна) е най-критичното време.
Но не забравяйте — вие сте най-важният човек в екипа! Вие сте шефът и ако някой предложи нещо, от което не се чувствате добре, кажете го! От друга страна, вашият здравен екип може само да предлага какво да правите. Вие имате последната дума. Помнете: вие сте отговорни не само за собственото си здраве, но и за здравето на вашето бебе! Това е огромна отговорност!
Дефиниция
Фолиевата киселина е витамин B, критичен за здравословното развитие на плода. Спина бифида е вроден дефект, при който гръбначният стълб на плода не се е съединил в ранния стадий на развитието му.
Целите на предварителната грижа
Целта на програмата преди оплождането е да свали нивата на HGA1C по-близо до нормалните, доколкото това е възможно (в повечето лаборатории това е 6% или по-малко). Идеалният случай е да поддържате стойности, по-ниски от 1% над нормалното. Колкото по-нисък е HGA1C, толкова по-малък е рискът за помятане или вродени дефекти у бебето.
Как да го постигнете? Ето сега ще научите:
• следвайте правилен хранителен режим
• проверявайте редовно нивата на кръвната глюкоза
• продължавайте да приемате своите орални лекарства или инсулин (и променете дозировката на инсулина, ако е необходимо, за поддържането на добрия контрол върху кръвната захар)
• веднага се погрижете, ако имате хипогликемия
• правете редовни упражнения
• намалете нивото на стреса и се научете да се справяте с него
Много приятно, нали?
Започвайте!
И така, вече сте събрали своя медицински екип. Браво! Посетете новия си акушер-гинеколог, за да оцени здравето ви преди забременяване. Това трябва да включва пълна медицинска история, физическа проверка на усложненията, свързани с диабета, и различни лабораторни тестове.
Обзалагаме се, че не знаете:
Може да останете на своите лекарства, ако вземате сулфанилурейното лекарство глюбурид. Тестове при жени с гестационен диабет не показват разлика от гледна точка на кръвната глюкоза или броя на ненормално големи деца при жени, които ползват глюбурид или инсулин, и не откриват наличие на лекарство в кръвта на пъпната връв на бебето (знак, че не е преминало през плацентата в плода).
В същото време, ако вземате орални медикаменти за глюкозата, докторът сигурно ще говори с вас да преминете на инсулин. След като вече сте бременна, вероятно моментално ще преминете от орални лекарства към инсулин. Но не се паникьосвайте! Това не означава, че диабетът се е влошил. Тази мярка се предприема просто защото вашите орални лекарства не са достатъчно силни, за да преодолеят допълнителната инсулинова резистентност, която се появява при бременност, и следователно кръвната ви захар може да се повиши прекалено и да навреди на бебето; освен това, както отбелязахме по-рано, вие ставате много по-устойчиви на инсулин, след като забременеете, така че допълнителният ще ви бъде от полза.
Кажете на вашия лекар за всяко лекарство, което вземате, дори без рецепта, тъй като много от тях може да увредят развитието на плода, още преди да знаете, че сте бременна.
Едно лекарство, което хората с диабет вземат често и което знаем, че може да причини вродени дефекти, е инхибиторът ACE. То се взема честно за лечение на високо кръвно налягане или на ранно увреждане на бъбреците. Белята може да стане в първия триместър, затова спрете да го пиете преди да забременеете (с одобрение на доктора ви, разбира се.)
Когато тестът за бременност посинее
И така, след като сте започнали програмата си за подготовка за бременност, след три месеца заровете хапчетата за контрол на бременността на дъното на чекмеджето и започнете опити за забременяване. И ето че няколко месеца по-късно пропускате един период, мръщите се при миризмата на сутрешното кафе, и какво? Ами вие сте бременна!
Поздравления! Сега вече ще започне истинската веселба!
Първо, тъй като скоро ще преминете на инсулин (ако вече не вземате такъв), се нуждаете от тестване на кръвната захар поне три пъти на ден, дори и повече. Ако не използвате инсулин, прочетете глава 8.
След това проверявайте нивата на кетоните всяка сутрин преди хранене и преди да приемете инсулин. Ако два последователни дни имате кетони в урината, дори и в малки количества, обадете се веднага на доктора си! Може да развивате състояние, наречено кетонен глад, което означава, че мускулните и другите ви клетки също гладуват за глюкоза. Поради това тялото ви започва да разгражда мастните клетки за енергия, освобождавайки кетони. Това състояние не е опасно за вас, но някои изследвания показват, че бебетата на майки, които са имали високи кетони по време на бременността, имат по-нисък коефициент за интелигентност, когато на 4–5 годишна възраст били тествани в сравнение с деца, чиито майки не са имали високи нива на кетоните.
Дефиниция
Кетонен глад се появява, когато тялото започне да разгражда мастните клетки за енергия, понеже няма достатъчно глюкоза, която да осигури енергия на мускулите и другите клетки.
Това състояние се овладява лесно. Всичко, което трябва да направите, е да ядете повече въглехидрати. Ето защо се оказва, че при бременните жени глюкозата се освобождава в урината при по-ниски нива на кръвната захар, отколкото преди бременността. И по този начин мускулите и другите клетки започват да гладуват за глюкоза, защото всичката захар се губи в урината, вместо да осигурява енергия за мускулите.
Затова вашето тяло трябва да използва повече мазнини за енергия. Като ядете повече въглехидрати, вие осигурявате повече глюкоза за мускулите и може да избегнете кетозата.
Първото ви посещение
По време на първото си пренатално посещение вашият акушер-гинеколог ще поиска цялата ви медицинска история, ще ви тегли и мери, и ще проведе всички кръвни тестов. През същата процедура минава всяка бременна жена, която няма диабет. Но тъй като вие имате, ще ви направят няколко допълнителни теста:
• Тест на урина, за да се види дали имате увреждане на бъбреците. Той може да се направи със събрана от 24 часа урина, за да се провери за албумин и креатинин, или с първата сутрешна урина, за да се измерят същите две неща.
• Кръвен тест за проверка за креатинин.
• Електрокардиограма (ЕКГ) за проверка на функцията на сърцето.
• Вероятно тест на HGA1C (гликиран хемоглобин).
Дефиниция
Електрокардиограмата — (ЕКГ) измерва и записва активността на сърцето. По време на ЕКГ електродите се прикрепят към гръдния кош и понякога към ръцете и краката. Те измерват електрическите сигнали от сърцето и изпращат към записващото устройство информацията по жици, наречени проводници.
Чувство за захар
Когато сте бременна, е много вероятно да изпитате ретинопатия, промени в капилярите на очите (вж. Глава 17), но трябва да знаете, че бременността може да влоши вече съществуваща ретинопатия. Ето защо е толкова важно да се прегледате при офталмолог (за предпочитане такъв, който е специализирал болести на ретината — задната част на окото, където се появяват увреждания, дължащи се на диабета) преди да забременеете. Ако имате ретинопатия и се нуждаете от лечение, преди да забременеете може да ви приложат лазерно лечение за корекция. Продължавайте да се виждате с офталмолога два или три пъти през бременността, за да сте сигурни, че не сте развили ретинопатия и, ако имате, тя не се е влошила.
Ядете за двама
Проведете дълъг разговор с диетолога си за хранителните ви нужди по време на бременността и как те ще бъдат променени в зависимост от нужните за вашето тяло от калории, тъй като бебето във вас ще расте. Има няколко основни принципа:
Първо, не бива рязко да увеличите теглото си през бременността. Вместо това трябва да наддавате постепенно. (Наслаждавайте се, това е единственото време в живота ви, когато преместването на стрелката на кантара нагоре е хубаво нещо).
През първия триместър например трябва да наддадете общо един до два и половина кг, докато през последните два триместъра трябва да наддавате около 200–300 г на седмица. Количеството килограми е за жени, които започват от нормално тегло. Вашето желано телесно тегло преди бременността определя колко трябва да наддадете и от колко калории се нуждаете.
Ето и една таблица за ориентиране
Тегло преди забременяване | Общо наддаване | Калории на кг ЖТТ/ден[1] |
---|---|---|
По-малко от 90% ЖТТ[2] | 14-20 кг. | 32-36 |
90-120% ЖТТ | 12-18 кг. | 28 |
120-150% ЖТТ | 8-12 кг. | 22 |
Повече от 150% ЖТТ | прибл. 8 кг. | 22 |
Чувство за захар
Ако имате проблем с управляването на кръвната захар чрез инжектиране на инсулин, докторът може да ви препоръча инсулинова помпичка за по-добър контрол през деня. Ако не ви предложи, но вие се интересувате (вж. Глава 9), може да си я доставите сами.
Останалата част от вашата диета през бременността
След хранене нивата на кръвната ви захар ще зависят основно от количеството въглехидрати, които сте поели с храната. Така диетичното предизвикателство при бременността е да ядете достатъчно въглехидрати, за да избегнете кетозата, но не чак толкова много, че да бъдете отнесени от висока кръвна захар след хранене.
Така че, количеството въглехидрати във вашата храна трябва да бъде по-малко от количеството, което сте приемали преди бременността. Например, може да решите да приемате 40% от дневните калории, вместо 50 или 55%.
Някои доктори и диетолози обичат да разпределят въглехидратите през целия ден. Те предлагат 10% на закуска, 30% на обяд, 30% на вечеря и останалите 30% като леки закуски (включително преди лягане).
Това прави определянето на дозите инсулин малко по-сложно. Затова някои лекари предписват три основни хранения и закуска преди лягане, въпреки по-малкото въглехидрати на закуска.
Без значение кой подход ще изберете, целта е да запазите кръвната си захар близо до нормалната. Това намалява необходимостта от инсулин и допринася за не толкова едри бебета.
Вие също така се нуждаете от допълнително желязо (обикновено част от добър витамин) и калций към витамините, предписани от лекаря.
Чувство за захар
Тъй като глюкозата нараства повече след закуска, отколкото след другите хранения (защото по това време на деня инсулиновата резистентност е по-висока), закуска с ниски въглехидрати е добра идея.
Упражнения за двама
Бременността не е време да зарежете упражненията и спорта. Трябва да знаете това. Повечето болници предлагат специални програми за бременни жени, които комбинират разтягане с модерни аеробни упражнения. Плуването е отлична дейност, когато сте бременна, защото водата ви кара да се чувствате по-лека и рискът от прегряване не съществува.
И разбира се, винаги можете да извадите своя педометър и да вървите. Само забавете темпото, когато коремът ви порасне, обуйте удобни и достатъчно широки обувки (може да ви трябва по-голям номер) и вървете по равен терен — избягвайте екскурзиите и разходките в гори и планини.
Внимание!
Обадете се веднага на своя лекар, ако забележите някой от следните симптоми по време на вашата бременност:
• Кетони в урината си.
• Загуба на тегло (теглото ви трябва да върви в другата посока, нали помните?).
• Неочаквано и рязко наддаване на тегло. Тъй като често се виждате със своя екип, те сигурно следят за това. Но ако забележите неочаквано повишение на теглото от ден на ден, това може да е сигнал за прееклампсия.
• Нивата на глюкозата, които са най-важни. Нещо не е наред, не е балансирано между инсулина, диетата и упражненията. Нуждаете се от настройване.
Когато дойде време за раждане на бебето
В миналото, когато наближавала датата за раждане, жените с диабет били хоспитализирани, за да бъдат наблюдавани и в безопасност. Днес това вече не се случва.
Въпреки това седмица или две преди определената дата, може да очаквате няколко допълнителни теста, за да сте сигурни, че бебето е добре. Те може да включват ултразвуково изследване, за да се определи размерът на бебето, особено ако смятате да раждате нормално, и мониторинг на плода със стрес тест, за да са сигурни, че бебето получава достатъчно кислород и сърцето му функционира нормално.
Дефиниция
Ултразвук е тест, които използва звукови вълни, за да създаде образа вътре в тялото ви. Често се използва при бременност, за да се определи големината и развитието на плода. Друг тест, използван по време на бременност, особено в късния стадий, е нестресов тест. Той включва поставяне на монитор около корема ви, който да запише сърдечните удари на бебето, които дават сведения за здравето на бебето. По време на стресовия тест същите измервания се записват, когато чрез лекарства се предизвикват контракции на матката.
Ето го и момента!
Докторът вероятно не иска да просрочите датата си за раждане; това увеличава риска бебето да продължи да расте, което усложнява вагиналното раждане. Това също повишава риска да е мъртвородено.
Така че, ако сте стигнали до термина си без да имате сигнали за родова дейност, докторът може да реши да я предизвика (в зависимост от сериозността на диабета, колко добре е била контролирана кръвната захар по време на бременността и разбира се, състоянието на бебето). Той може да реши да предизвика раждането на бебето няколко седмици по-рано — само от гледна точка на безопасността.
Раждането може да се предизвика чрез спукване на мехура с околоплодните води или като ви накара да се разхождате. Ако за няколко часа контракциите не станат редовни, може да ви даде хапчета, предизвикващи родова дейност като „Питоцин“ синтетична форма на естествения хормон окситоцин, който стимулира матката да контрактира.
Може да сте планирали доста интензивна медицинска намеса в раждането и не е време да настоявате за „естествено“. Вие сте от групата на рисковите бременности и вашето бебе ще бъде подложено на по-висока опасност от проблеми по време на раждането, включително дистокия[3] на рамото — при което раменцето на бебето се заклинва зад срамната кост на майката. Може да се постави монитор на плода, външен или вътрешен, който да следи за сърдечния ритъм на бебето по време на раждането.
Също така кръвната захар трябва да се измерва често по време на раждането и може да получите интравенозно инсулин (в зависимост от кръвната ви захар по време на израждането).
В някои случаи вашият лекар може да реши да улесни процеса с планирано цезарово сечение, поради прекалено големия риск за вас или за бебето.
След раждането
След като бебето вече е родено, не се тревожете, ако го отведат в специално детско отделение за ден-два. Естествено е докторите да искат да наблюдават кръвната захар на вашето бебче, освен всички други неща, за да са сигурни, че бебето е добре.
Колкото до вас… ако не сте се нуждаели от инсулин преди бременността, но сте приемали по време на нея, вероятно и сега няма да имате нужда от него. Ако сте приемали инсулин преди забременяването, дозата вероятно е била увеличена през бременността. След раждането ще откриете, че нуждата ви от инсулин е паднала драматично през първите няколко дни, но сетне ще се върне на нивата отпреди забременяването.
Какво трябва да запомните:
• Жените с диабет могат да забременеят и успешно да износят бебето до термина; обаче това изисква специално внимание по отношение на кръвната захар.
• Жените с диабет са изложени на по-висок риск от спонтанен аборт, недоносване, мъртво раждане или раждане на бебе с вродени дефекти; те също така може да се сблъскат с усложнения като прееклампсия.
• Жените с диабет трябва да се подготвят поне три месеца преди да забременеят.
• Бременността повишава риска от ретинопатия.
• Една жена с диабет обикновено минава на инсулин по време на бременността си, защото тя повишава нейната инсулинова резистентност.