Метаданни
Данни
- Серия
- Звънтящите кедри на Русия (9)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Обрядм любви, 2006 (Пълни авторски права)
- Превод отруски
- Диана Робова, 2006 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 1 (× 1глас)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Автор: Владимир Мегре
Заглавие: Обредите на любовта
Преводач: Диана Робова
Година на превод: 2006
Език, от който е преведено: руски
Издание: второ
Издател: Аливго
Град на издателя: София
Година на издаване: 2006
Националност: руска
Редактор: Нина Наумова
ISBN: 10:954-8454-47-5; 13:978-954-8454-47-6
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/4865
История
- —Добавяне
Грешката на старейшините от лакеи в князе
В началото на днешната ера в много страни вече е имало императори, фараони, царе. Формата на управление, когато начело на голяма държава се намира един човек, е противоестествена. Тя не е донесла благополучен, щастлив живот нито на един народ на Земята и никога няма да донесе. Такава форма е изгодна на жреците, които манипулират страните чрез владетелите. Трудно е да се споразумееш с цял народ, но с един човек е по-лесно.
Само в Русия не успяват да поставят едноличен владетел. Русия била управлявана от съвети, състоящи се от старейшините на родовете. Тези съвети било невъзможно да бъдат подкупени или заставени със заплаха да приемат някакво решение, което да притесни народа. Кой ще взема непотребно решение за собствените си деца?
Затова помощниците на жреците неведнъж правели опити да поставят едноличен владетел. В различните места — по различен начин, прилагайки различни хитрости, помощниците на жреците се стараели да установят над народа княжеска власт.
В тази местност, например, се е случило ето така.
Веднъж във ведруското капище, което се намирало на мястото на днешния Суздал, дошъл странник отдалече. Както за влъхвите, бродещите артисти и занаятчиите, за него също имало покрив и храна.
Странникът живял две седмици, но с нищо полезно не се заел. Разпоредителят-лакей го попитал:
— С какво можеш да бъдеш полезен на капището, страннико?
Отговорил му странникът:
— С нищо, но на теб мога да ти направя голяма услуга. Чух, че старейшините не са доволни от теб. Година няма да мине и ще те отстранят. Ако приемеш моя съвет, пред теб на колене ще лазят старейшините. Ще можеш да си избираш от което искаш имение девица за жена. А сега нито една не иска да живее с теб. Мога да направя така, че всички да изпълняват твоите решения, а не тези на старейшините на родовете.
Съгласил се лакеят — разпоредител на капището и чистач, да послуша пришълеца — агент на жреците. И пришълецът му предложил:
— Когато хората от околността се съберат в капището на панаир и легнат да спят, ти през нощта си нарежи с нож лицето и с верни другари се махни от капището. През нощта аз и моите помощници (те вече са се събрали тук, преоблечени като занаятчии и артисти) ще отвържа конете, а ти ще ги върнеш вечерта, сякаш си ги изтръгнал от ръцете на злодеите. С рани на лицето, ще помолиш старейшините да създадеш въоръжена дружина за тяхната охрана. Те ще се съгласят. В дружината си вземи моите другари: всички те ще ти се подчиняват покорно.
Лакеят се съгласил да стори това злодеяние. Направил всичко така, както му предложил пришълецът.
Когато привечер се върнал „изранен“ с табуна „откраднати коне“, той разбрал, че подчинените на пришълеца не само са откраднали конете, но и са убили трима човека, изгорили са ковачницата и хамбара. Изправил се пред старейшините „раненият“ лакей. Разказал как е преследвал злодеите със своите помощници, но силите били неравни — победили го. И започнал да моли старейшините да му отпуснат средства за издръжка на силна дружина и да му предоставят възможност да взема решенията за всеобщата безопасност сам.
Старейшините били поразени от невижданото злодеяние и се съгласили да издържат дружина, само че не искали да откъсват синовете си от именията. И предложили дружината да се създаде от външни хора, а за издръжката им постановили — именията да дават дан. По техния пример в другите капища започнали също да създават въоръжени дружини.
Лакеите, придобили сила, започнали да се превръщат в князе. Повели битки помежду си, които обяснявали на старейшините като необходимост от предупредителни удари.
На князете им се струвало, че имат голяма власт. Всъщност, те векове, често без сами да разбират това, строго следвали жреческите съвети. Самата система на властта се оформила така. Лакеят си оставал лакей — сменил е само господаря си. Новият господар бил необикновено жесток към лакеите.
Хилядолетия лакеите на жреците, убивайки се помежду си, интригантствайки и заговорничейки, се стремят към въжделената власт. От историята е известно колко смърт са сеели по пътя си князете. Дори бащите и братята си са убивали. Така е ставало повсеместно в различните страни и сега не се е променило много.
Така започва княжеската епоха и в Русия, каквато в другите страни отдавна е имало. След това историята ти е известна. Дружините и сега служат някому. Въоръжението се е сменило, но същността е все същата. И злодеянията не намаляват, стават все повече, все по-рафинирани.
Старейшините са допуснали грешка. Вие, които сте решили да създавате партия, пазете се да не повторите тяхната грешка.