Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Journals of captain James Cook, –1775 (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
5,3 (× 3гласа)

Информация

Сканиране, корекция и форматиране
thefly(2017)

Издание:

Заглавие: Пътуванията на Джеймс Кук около света

Преводач: Стехан Хантов

Година на превод: 1969

Език, от който е преведено: немски

Издател: Държавно издателство — Варна

Град на издателя: Варна

Година на издаване: 1970

Печатница: ДПК „Странджата“, Варна

Излязла от печат: 25.I.1970 г.

Редактор: Петър Алипиев

Художествен редактор: Иван Кенаров

Технически редактор: Константин Пасков; Елена Върбанова

Художник: Иван Кьосев

Коректор: Паунка Камбурова; Светла Димитрова

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/4908

История

  1. —Добавяне

Свещеници и главатари

При тези народи професионалните лекари са съвсем непознати. Тъй като страдащият не знае нито причината на своята болест, нито средство срещу нея, той прибягва до помощта на суеверието. Поради това на Таити грижата за болните е поверена на свещениците. Техните лекарства се състоят от молитви и церемонии. Когато посетят някой болен, те казват определени изречения и вият палмови листа в различни форми. Слагат тези листа върху краката и ръцете на болния. Ако болният оздравее, то това е тяхна заслуга, а ако умре, то значи болестта е била неизлечима. В това отношение свещениците не се различават съществено от нашите лекари.

Според сведенията, които събрахме, таитяните приемат, че има двама сътворители на света. По-висшето от тези същества създало годината заедно с другото, което първоначално било скала. Освен това то се смята за нещо като жена и от неговото съединяване с праотеца са произлезли месеците. Месеците се смесили помежду си и от това в битието възникнали дните. От двамата създатели водят началото си и първите звезди, които родили останалите. Тези първосъздатели станали родители и на подчинени богове, еатуа, чийто плод е човекът. Не забелязахме да се кланят на идоли.

Таитяните вярват в безсмъртието, но не и във вечното възмездие. По тяхно мнение има два рая, единият за знатните, другият за низшия народ. Само званието определя къде ще отиде умрелият; какво е правил той на този свят е без значение, боговете не ги е грижа за това.

Както всеки пол, така и всяко съсловие има свои собствени свещеници. Свещениците образуват каста и техният език, „свещеният“, е различен от обикновения. Приходите на свещениците, изглежда, текат от две церемонии, правото за които те са си извоювали: от татуирането и от обрязването, което тук се практикува като надрязване.

През време на нашето присъствие всеки от двата полуострова, от които се състоеше Таити, имаше свой собствен крал. На всекиго се оказваше най-голяма почит, но те не притежаваха тази власт, която упражнява главатарят в своя район. Такива райони има почти сто и всеки главатар притежава по един или повече. Те разпределят владенията си между своите васали, които обаче не обработват земята сами. Земеделските и всички останали тежки дейности се извършват от селяните. Те също така ловят риба, носят дърва и готвят под надзора на господарката на къщата.

Всеки главатар поддържа нещо като двор и има многобройна свита, която се състои главно от по-младите синове в неговия район. По време на нашето посещение най-блестящ беше дворът на Тутаха. Съществува любопитният обичай първородният син в момента на своето раждане да наследява титлата и сана на бащата. Наистина той остава притежател и управител на имуществата, но отсега нататък никой не проявява към него страхопочитание. Този правен обичай вероятно много е допринесъл за възникването на срамните общества ареои.

Ако островът бъде нападнат, всеки район трябва да предостави определен брой войници. Тях ги командува главатарят, а цялата войска — кралят. Въоръжението се състои от прашки, метателни копия и тежки тояги, дълги от шест до седем фута. Таитяните, изглежда, се бият много упорито и в първото опиянение от победата повалят всичко, мъже, жени и деца.

Тъй като островът не произвежда нито един характерен търговски артикул, за европейските кораби той ще бъде от полза само за набавяне на пресни продукти. Затова ще бъде необходимо да се внесат от Европа рогат добитък, овце, кози, жито и зеленчук. Въпреки че Таити лежи близо до Тропика на Козирога, горещината не е непоносима и вятърът невинаги духа от изток. Ние често имахме по два-три дни прохладен вятър от югозапад и в редки случаи от северозапад. Тупиа ни казва, че през октомври, ноември и декември ветровете духат предимно от югозапад и аз не оспорвам това обстоятелство.