Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Нашествието на монголите (2)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
Батый, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
Оценка
5,7 (× 3гласа)

Информация

Сканиране
Bridget(2016)
Корекция
plqsak(2017)
Форматиране
Analda(2017)

Издание:

Автор: Василий Ян

Заглавие: Внукът на Чингис Бату хан

Преводач: Мариян Петров

Година на превод: 2006

Език, от който е преведено: руски

Издание: първо

Издател: ИК „Ирина Галчовска — Гея 11“

Град на издателя: София

Година на издаване: 2006

Тип: роман

Националност: руска

Печатница: „Мултипринт“ ООД

Технически редактор: Валентин Иванов

ISBN: 954-361-007-X ; 978-954-361-007-5

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/1809

История

  1. —Добавяне

Четвърта глава
Обсадата на Рязан

Написано от Хаджи Рахим:

О, какви времена настъпиха и колко много жестокости и мъка има наоколо ни! След битката с отчаяната рязанска войска в Кипчакската степ Бату хан не пожела да се чака и почива. Изпрати куриери при Гуюк хан, като му заповяда пръв да се придвижи към Рязан и да нападне града. Самият Гуюк хан също таеше мисълта да изпревари джихангира и да даде на войската си радостта да ограби богатия град, но когато такава заповед пристигна от омразния му Бату хан, той се наду важно пред куриерите и отвърна: „Войската ми е уморена след славния бой и аз искам да й дам възможност да отдъхне. Ще тръгна едва след това, а Рязан няма да се изплъзне от ръцете ми…“.

Гуюк хан бе подтикнат да даде такъв отговор още и поради това, че туменът[1] му бе полуразбит от боя с урусутите и шаманите неумело превързваха ранените.

Бату хан се посъветва със Субетей-багатур какво да прави? След свирепата зимна буря в степта бе настъпил покой. Слънцето ярко осветяваше сребърните далечини. От останалите отряди, които бяха разпръснати от виелицата, отново започнаха да пристигат куриери с донесения. Бурундай съобщаваше, че се придвижва към Пронск, но го бавят тесните пътеки и гъстите гори. „Каруците ни с мъка се придвижват по тези пътища и е направо невъзможно да бъдат промъкнати пороките[2]“.

Отговори му Субетей-багатур от името на Бату хан:

„Ти си храбър, но не си находчив! Накарай пленените урусути да секат широки просеки, по които да могат да минават едновременно по три каруци. Превземи Пронск и веднага тръгвай за Рязан! Подгони насам пленниците. Около Рязан ще ги посрещнат татарските войски. Който не изпълни заповедта и закъснее, го очаква смърт.“

Без да дочакат отговор и с ускорени преходи Бату хан и Субетей-багатур тръгнаха на север. Ранените ги следваха отзад в каруци и на камили.

Бату хан заяви: „Сам ще превзема Рязан“.

Два дни по-късно бе начело на хиляда „непобедими“ пред стените на Рязан. Джихангирът изпрати изменника преводач, стария рязански княз Глеб, с една десетка конници пред залостената градска порта. Князът крещеше на стоящите на стените да предадат града. От стените го замериха с камъни и той се върна, ругаейки и като триеше с кърпа разсеченото си от камък лице.

Искайки да уплаши рязанците, Бату хан заповяда да бъдат подпалени околните селища. Той лично обиколи в кръг около Рязан, заедно с княз Глеб, когото подробно разпитваше откъде е най-добре да се атакуват стените, къде да бъдат пробити, къде — подкопани. Нямаше да бъде лесно да се влезе в града, защото от всички страни около него се издигаха стръмни и заледени валове.

„Градът не може да бъде превзет без стълби и пороки!“ — реши Бату хан.

Монголите започнаха да докарват пленени — полуголи, дрипави и изранени — урусути. Татарите ги биеха с бичовете си и ги караха да правят щурмови стълби. Урусутите попитаха кой ще ги храни? Били гладни, защото два дни не били яли нищо.

— Конете и другият добитък ни возят, а за храна не питат — отговориха им татарите. — Сами си намират фуража. Можете да ядете корените на растенията или конски тор, но правете стълбите!

По-упоритите татарите удряха по главите с тояги с железни топки на краищата си. Мрачните и почернели от глад урусути мълчаливо издирваха в изоставените колиби топори и ръчни триони. Откъртваха от къщите греди и дъски и правеха стълби. На другия ден пристигнаха и първите пороки, поставени върху плазове. Срещу главната градска порта издигнаха стенобитна машина, която с грохот започна да мята големи камъни. Докато прекарваха през реката другата машина, тя продъни леда и потъна във водата. Пленените урусути бяха заставени да я измъкнат и те работеха, пропадайки под леда…

„Аллах е велик! Бату хан е упорит. Ще се случи нещо страшно!“

Бележки

[1] Тумен — отряд от десет хиляди воина. — Б.а.

[2] Пороки — стенобитни машини. — Б.а.