Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Complete Encyclopedia of Natural Healing, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
3,3 (× 4гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване, форматиране и допълнителна корекция
zelenkroki(2012-2013 г.)

Издание:

Гари Нъл

Наръчник по алтернативна медицина

 

Gary Null. Ph.D

The Complete Encyclopedia of Natural Healing

1998

 

Преводач: Елисавета Камбурова

Редактор: Василка Ванчева

 

Формат: 60×90/16

Печатни коли: 37

Размер: 14.50 x 21.00

 

ИК „ЕМАС“, 1233 София, п.к. 10

История

  1. —Добавяне

Артрит

Четиридесет милиона американци страдат от болезненото схващащо въздействие на артритните заболявания. В това число около 16 милиона са болни от остеоартрити и 7 милиона са поразени от ревматоидни артрити. Много други страдат от по-слабо разпространени форми на това заболяване.

Остеоартритите са най-често срещаната форма на болестта, от която страдат възрастните хора. Те се развиват вследствие на износване на ставите или при злополука. Това е възпаление, засягащо някоя от 68-те стави в тялото. Получава се, когато се счупи спонгиозният край на костта, известен като хрущял. Хрущялите са обвити от синовиум, чиято функция е да смазва участъка между костите и да подхранва хрущяла. Когато хрущялът се износи, той престава да действа като буфер. Костите се допират една до друга и причиняват схващания, подуване и болезнено триене.

Ревматоидният артрит е заболяване на организма, характеризиращо се също така с болезнени и подути стави, но за разлика от остеоартрита тук е възпалена и синовиалната мембрана и към ставата протича допълнителна течност. В резултат се получава болка и подуване. Понякога страда цялото тяло, а не само ставите. Ранните симптоми са умора, слабост, невисока температура и анемия. Най-предразположени към заболяването са жените между 20 и 50 години. 25% от болните са мъже. Понякога болестта се появява внезапно със силни симптоми. В други случаи няма никакви начални признаци. В най-тежката си форма ревматоидният артрит действа осакатяващо.

По-рядко срещаните форми са подагрен артрит, проявяващ се в излишно количество пикринова киселина под формата на кристали в ставите и тъканите. Това заболяване засяга главно мъжете. Те изпитват болки и възпаление в ставите, придружено с висока температура и тръпки. Болестта е осакатяваща и ако не се лекува, може да доведе до счупване на ставите.

Псориазният артрит е форма на ревматоиден артрит, засягаща костите най-често на пръстите на ръцете или краката.

Ювенилният ревматоиден артрит поразява големите стави у децата и може да доведе до деформация на костите. Анкилозните спондилити представляват възпаление на прешлените, което причинява болки в гърба и схващане, особено при младежите.

Причини

Алергии

Артритът е обикновено алергична реакция към дадена храна или вещество. Обикновено храната, с която най-често се хранят хората, е тази, която причинява алергията. Например много хора ежедневно се хранят с мляко, телешко месо, царевица или пшеница. Също така много хора реагират на вдишваните от въздуха вещества, като прах, микроорганизми или цветен прашец. При постоянно и незабележимо излагане на тези алергени и когато реакцията не настъпи мигновено, хората не могат да направят връзката и не отстраняват веществата или храната, довели до проблема.

Защо при едни хора алергените засягат ставите, докато при други — стомах, дробовете или кожата? Причината трябва да се търси в генетичното предразположение. Различните хора имат различни слаби места. Така че когато тялото е отслабено от алергия, инфекция или каквото и да е заболяване, страда най-слабата част от организма. Понякога могат да бъдат засегнати няколко системи едновременно. Например при алергия към млякото човек може да получи артрит и астма.

Токсичност на околната среда

Тялото може да бъде отслабено от отровната околна среда. От пестицидите, изкуствените оцветители и консервантите в храната, както и от хлора и флуора във водата. Тези вещества попадат в кръвта и причиняват отравяния, водещи до артритни изменения. Невидим враг е електромагнитното излъчване от енергийните системи. То създава дисбаланс, водещ до артритна реакция.

Хронични инфекции

Пролиферацията на патогенните бактерии, вируси и гъбички може да е допълнителен фактор за артрита. Мазнините и въглехидратите ферментират и създават среда за развитието на кандида албиканс. Някои от бактериите произвеждат токсини и атакуват ставите. Резултатът е остро възпаление и бавно разрушаване на ставния хрущял. Хронични инфекции също могат да се получат след отравяне с тежки метали, олово, кадмий и живак, отделящ се от пломбите в зъбите.

Симптоми

Симптомите на остеоартрита се усилват с напредването на заболяването. В началото няма никакви сигнали. Първият сигнал обикновено е болка в ставите и се свързва със спортно упражнение или с вдигане на тежък предмет. Друг сигнал е трудната подвижност при ставане от сън сутрин и при студено и влажно време. С напредването на болестта се появяват и подуване и възпаление на ставите. Ако мускулите са отпуснати, поради липса на движение се появяват умора и схващания на краката.

Сигналите за ревматоиден артрит също се влошават постепенно. Отначало човек се чувства общо недобре. По-късно се проявяват и специфичните за заболяването симптоми, болки в ставите, скованост, подуване и зачервяване. Ставите са топли при допир. Слабостта се предава и на сърцето и дробовете.

Лечение

Конвенционално лечение

Конвенционалната медицина смята артрита за нелечимо заболяване. Терапиите са ориентирани само към облекчаване на симптомите, а не към спиране на дегенеративния процес. Лечението се състои от почивка, лечебна гимнастика, топли компреси и операция (в това число и поставяне на нова става) и рехабилитация. Най-вече конвенционалната терапия се осланя на медикаментите.

Артритните лекарства в основата си са болкоуспокояващи със значителни странични въздействия. Дори и аспиринът, който се препоръчва рутинно на пациентите в големи дози, може да бъде опасен и да причини световъртеж, шум в ушите, стомашно-чревно кръвотечение, увреждане на бъбреците и понижаване на имунните сили (аспиринът унищожава витамин C).

Когато престане да действа аспиринът, на негово място се изписва Motrin. Макар и по-малко вреден от кортизоновите лекарства, той причинява същите странични въздействия като аспирина. Освен това може да се появят и повръщане, гадене и напрежение.

Следват стероидните лекарства като Prednizolone. Те са известни със сериозните си странични ефекти. Директно въздействат на имунната система и оставят болния беззащитен към инфекциите и другите заболявания, затруднявайки лечението.

Някои ревматолози предписват златни инжекции. От известно време лечението се счита за опасно, но за съжаление има още лекари, които го използват. Златото унищожава имунната система. И по този начин прави организма податлив на масивни инфекции.

Тези лечения въобще не постигат целта си. Не само че не лекуват причината за артрита, но и са невероятно скъпи, нетолерантни и токсични.

Естествени лечения

Естествените лечения докладват за големи успехи при лечението на артрити, защото са насочени към причинителя на заболяването, вместо просто да замаскират симптомите. Пациентите трябва да знаят, че не всички твърдения за естествени лечения отговарят на истината. Но има и такива, които действат и са научно доказани. Методите, описани по-долу, водят до благоприятни резултати.

Антиартритна диета

За профилактика на артрита трябва да се консумират въглехидратни храни в комбинация с много плодове и зеленчуци. Също така е необходимо малко количество висококачествени протеини и мазнини. Следните храни са изключително полезни при профилактиката:

Храни, богати на фолиева киселина, като леща, сушен грах, ечемик, алфалфа, соя и овес.

Чесън и лук — високото съдържание в тях на сяра спира възпалението.

Дълбоководна и студеноводна риба — сьомга, пъстърва, тон, сардина, скумрия. Те съдържат омега-мастни киселини, които смазват ставите. Зехтинът, авокадото, ядките и семената също са полезни заради мазнините, които съдържат.

Соевите продукти, като тофу, темпе и мизо. Те имат високо съдържание на аминокиселината метионин.

Храните, които разграждат и елиминират пикриновата киселина, са глухарчетата, магданоз и алфалфа.

Много вода за пиене, над литър и половина дневно.

Сокове от червени, жълти и зелени плодове и зеленчуци шест-осем пъти дневно. Това е най-добрият начин за получаването на голямо количество фитохимикали. (Някои от препоръчваните сокове са изброени по-долу в тази глава.)

Препоръчителен хранителен режим според кръвната група

Съществуват доказателства за влиянието на кръвната група върху вида на артрита и начина му за лечение. Преди двадесет и пет години лекарят — натуропат д-р Джеймс Д’Адамо е наблюдавал това за първи път. Той е забелязал, че хората от кръвна група A обикновено развиват подувания, които могат да се определят като ревматоидни артрити, докато тези от кръвна група 0 са предразположени повече към грануларния или пясъчен тип, свързан с остеоартритите.

Първата група отговаря по-добре на стриктната вегетарианска диета, докато втората група приема животинските протеини от постни меса, но не ежедневно. Хората от кръвна група B или AB се нуждаят от индивидуален подход. Днес тази диагностична и лечебна стратегия се прилага от сина на д-р Д’Адамо — Питър, в Грийнуич, Кънектикът.

Сокове

Пресните сокове са важна част от което и да е антиартритно лечение. Ето някои препоръки:

Ананасов сок. Стъблото на ананаса съдържа бромни съединения, които доставят на организма важни ензими, полезни за борба с артрита. Ако се прибави към този сок и сокът от кълнове на алфалфа, ефектът се повишава.

Сок от картофи. Един суров картоф се изстисква и се разрежда с вода. Пие се сутрин.

Сок от комбинирани зеленчуци. Алое може да се смеси с червено зеле, тиква, глухарче, целина, мента, ябълка и морков.

Сок от зеле. Това е подходящият сок за пациенти с артрит. Може да се смеси с моркови за вкус и алое за по-добър пречистващ ефект.

Комбинация от хлорофил. Две унции течен хлорофил може да се смесят с разреден ябълков или морковен сок и да се примат ежедневно.

Други полезни зелени сокове. Следните сокове могат да се приемат в каквато и да е комбинация: цвекло, броколи, тиквички, тиква, къдраво зеле, магданоз и спанак. Корени от джинджифил, ябълки или моркови могат да се добавят за аромат и допълнителен хранителен ефект.

Билки

Много природни лекове може би растат направо в задния двор. Ако страдате от артрит ще са ви много полезни долу изброените:

Алфалфа — тя е богата на хлорофил, което я прави чудесна за пречистване на кръвта. С елиминирането на пикриновата киселина се облекчава и болката в ставите. Ако я приемате под формата на таблетки, трябва да се вземат 20 таблетки дневно през първия ден, след което се намаляват до 6–10 таблетки дневно.

Алое — почиствайки червата, алоето освобождава тялото от токсините, които причиняват артрита.

Boneset — както се вижда от името й, тази билка облекчава болката в косите.

Хайдушка трева — много хора предполагат, че това растение е най-доброто лекарство за артрити. Действително неговите лечебни свойства са документирани от аюрведическата литература отпреди хиляди години. Тя действа като нестероидно, противовъзпалително съединение без странични ефекти. Също така стимулира възстановяването, като увеличава кръвообращението в ставите.

Корени от репей — пречистващо кръвта растение, помагащо на пациенти с подагра.

Лют пипер — това е популярно лекарство при лечение на артрит, използвано в цял свят. Може да се приема вътрешно във вид на капсули, чай или тинктура. Може да се използва външно под формата на пластири. Ако се употребява като подправка, трябва да се постави и в храната, след като тя е приготвена, за да се предотврати дразненето на стомаха.

Зарасличе — зарасличето лекува фиброзната обвивка на костите.

Дяволски нокти — една от най-добрите билки, помагащи на ставите. Премахва отлаганията и помага за отстраняването на пикриновата киселина от тялото.

Коприва — листата от коприва се смилат и от тях се приготвя лапа, за да се облекчи ревматичната болка.

Кора от бодлив ясен — полезна е при ревматизъм и артрит. Като пречистващо кръвта средство отстранява отлаганията в ставите.

Кора от бяла върба — естествен аспирин, облекчава болката в ставите.

Юка — научните изследвания предполагат, че ваксината с юка може да облекчи симптомите на ревматоидния артрит.

Витамини и минерални вещества

Казано ни е, че хранителните вещества не влияят върху лечението на артрита. Всъщност голяма част от медицинската литература показва точно обратното. Истината е, че болните от артрит пациенти могат да получат облекчение от пълния обхват от хранителни вещества, включващи изброените по-долу:

Антиоксидантни витамини. Витамините A, C и E ограничават възпалението и преустановяват вредното въздействие върху костите на свободните радикали. Освен другите полезни качества на витамин C той е незаменим при възстановяването на костите и хрущялите и още повече, когато се приема в комбинация с глюкозамин. Ежедневно може да се приема разпределен на дози, невредящи на стомаха и червата. (Общата дневна доза може да е от 2000 до 20000 мг.) Обикновено 400 IU витамин E и 50000 IU витамин A или бетакаротин помагат ежедневно за намаляване на артритната болка. В напредналата фаза на артрит пациентите получават облекчение от мегадози на тези вещества, приети по венозен път.

Хондриотин сулфат. Хондриотин сулфатът е молекулният цимент, който свърза хрущяла и позволява на колагена да образува истинска тъкан. И двете вещества предпазват от увреждания и стимулират възстановяването.

Масло от дроб на треска. В миналото това беше добре познато лекарство за артрити. Въпреки че популярността му намаля, лекарството все още действа.

Гама-линоленова киселина (GLA). Тя е богата на простагландини, които действат и спират възпалението. Съдържат се в маслата от нощна свещ, пореч и касис. Всичките са полезни в еднаква степен, но някои са по-евтини от други. Шест капсули масло нощна свещ или една капсула поречово масло доставят необходимите 240 мг GLA.

Глюкозамин. Това е едно от най-важните хранителни вещества за възстановяване на ставните, хрущялните и тъканните нарушения. Продава се като глюкозаминсулфат и глюкозаминхидрохлорид. И двата са еднакво ефикасни. Тъй като глюкозаминът е субстанция, която природно се произвежда от всяка клетка на организма, напълно е безопасно да се използва. Изследванията показват, че са необходими 1500–2000 мг на ден, разделени на две или три дози.

Екстракт от гроздови семена. Екстрактът от гроздови семена е богат на антиоксиданта пикногенол. Той е познат със свойството си да стяга колагена и да укрепва капилярите и вените.

Мастните киселини омега-3. Те имат противовъзпалително действие, което ги прави изключително полезни при лечението с тези мастни киселини. Вегетарианският им източник е лененото семе, което също така е богато и на важните омега-6 и омега-9 мастни киселини, правейки ги пълен източник на ненаситени киселини. Обикновено се препоръчват три капсули дневно. Ако мастните киселини омега-3 се приемат като мазнина, необходимата доза е една супер лъжица, която се добавя в салатата (не бива да се готви с нея).

Минералите. Адекватното доставяне и абсорбиране от организма на калций, фосфор и магнезий е незаменимо условие за образуването на здрави кости, докато цинкът и селеният са важни за имунната система. Също така новите открития показват, че 3 до 6 мг бор могат да облекчат симптомите на остеоартрита. Други необходими минерали са калий, мед и магнезий. Важно е да се отбележи, че обикновената американска храна не съдържа достатъчно от необходимите минерали, така че храненето с нея лесно може да предизвика страдания в костите. Суровоядството, богато на сурови плодове, зеленчуци и пресни сокове, ядки семена и зърнени храни в комбинация с мултивитаминен/минерален комплекс, може да окаже положителен ефект.

Супероксид дисмутаза. Супероксид дисмутазата трябва да се приема на празен стомах с вода около половин час преди хранене. По този начин дава енергия и намалява болката и възпалението. Действа по-добре, като се добави витамин E.

Витамин B-комплекс:

Ниацинамид. Тази форма на витамин B3 помага за остеопорозата и ревматоидния артрит. За най-добър резултат трябва да се взимат по 150–250 мг три-четири пъти дневно. Ефектът не е мигновен, но симптомите постепенно намаляват и се подобрява обхватът на движение с времето. Ниацинамидът не трябва да се бърка с ниацин, който предизвиква намаляване на холестерола.

Пантотеновата киселина (витамин B5) е полезна най-вече за хора с подагра.

Другите витамини B — включват B-комплекс с приблизително 150 мг витамин B6, 50 мг B2 и 15–50 мг B1.

Тест за алергии на проблемни храни

Тъй като алергичната реакция към храната е основната причина за артрита, кожните и кръвните тестове за алергия, разкриващи храните и химическите вещества, причиняващи проблема, предписани от компетентен лекар, могат да бъдат от голяма полза. Храните, към които хората са силно чувствителни, трябва напълно да се елиминират поне за малко. По-късно някои от тях могат да се върнат към привичния хранителен режим. Храните, които причиняват по-малко реакции, трябва да се ядат рядко, на ротационен принцип, при който всяка храна не се консумира по-често от веднъж в седмицата. Така например, ако се яде жито в понеделник, най-рано може да се приеме в петък.

Понякога хората са алергични към всяка храна, която ядат. В тези случаи им се предписват малки дози антиалергични ваксини. За разлика от обичайните инжекции, където на пациентите им се дават подобни дози от веществото, тези ваксини са приготвени за нуждите на всеки един организъм. Малки количества антиген се вкарват в организма, за да стимулират ензимните системи. Ензимите са от особено значение, защото разграждат имунните комплекси, намиращи се в кръвта, които водят до заболявания. Ако ензимите не са достатъчни, тези имунни комплекси се изграждат и навлизат през синовиалната мембрана на ставата. Резултатът от това е подуване, болка и артрит. Когато ензимите са активни, храната се разгражда и организмът не реагира на нея като на чуждо вещество. Затова не се появява нито възпаление, нито заболяване.

Дезинтоксикация

За да се преборим с артрита, е необходимо да се изчисти тялото и околната среда. Ето някои методи:

Хелацио-терапия. Хелацио-терапията е метод за лечение, при който организмът се освобождава от токсичните тежки метали и плаката. Това е допълнително лечение, което посредством подобрението на цялостното функциониране на кръвоносната система и отстраняването на свободните радикали отстранява и артритните симптоми. Тази терапия е особено ефикасна за облекчаване на инвалидния ефект от ревматоидния артрит. Учените предполагат, че лекарството за хелацио-терапия ЕДТА има химически свойства на пенициламина — лекарството, използвано от ревматолозите за лечение на заболяването.

Лечение на дебелото черво. Много пациенти, страдащи от артрит, имат запек, вследствие на натрупване на токсини в тялото. В резултат на това получават възпаления и страдат от автотоксични реакции, чрез които тялото реагира на отровите. Това може да предизвика различни заболявания, включително артрит.

Промиването на дебелото черво отваря храносмилателния тракт и внимателно отстранява натрупалите се отпадни продукти, освобождава се от болестотворните бактерии. Серия от манипулации кара човек да се чувства по-лек, по-чист и много жизнен. Когато лечението на дебелото черво се комбинира с подобрен хранителен режим и хранителни добавки, се възстановява балансът. В резултат на това се подобрява движението и артритът може да изчезне.

Балансирано хормонално лечение

Това лечение е развито от д-р Робърт Лайфман, лекар от Калифорния, посветил целия си живот на откриването на причината за артрита. След лечението много от пациентите са били в състояние да водят нормален безболезнен живот.

Д-р Лайфман и неговите сътрудници започват изследванията си през 1940, когато кортизонът се е смятал за чудотворно лекарство. Скоро след това става ясно, че хормоните предизвикват опасни странични ефекти, но те стават по-малко опасни, когато се комбинират с естрогени и още по-малко, когато се добави тестостерон. Д-р Лайфман е създал препарати, съдържащи различни количества от тези три основни съставки.

Според привържениците на тази терапия тя не причинява възпаления и е здравословна, с минимални странични ефекти, защото субстанциите се намират в равновесие. Ефикасността се повишава с времето, защото се пригажда към индивидуалните нужди на пациента и се използва в комбинация със здравословен хранителен режим и програма с физически упражнения.

Мануална терапия

Мануалната терапия е нежна, безопасна и представлява един ненатрапчив начин за облекчение на остеопорозата. Наместването на прешлените облекчава натиска върху нервите. Това позволява на нервните импулси да протичат нормално. Кръвообращението в ставите се засилва, като им дава възможност да функционират по-добре.

Хората, на които този метод не помага, са в напреднал стадий на болестта, когато ставите са прилепени, което причинява блокиране на предаването на нервния импулс.

Лекуването с помощта на мануалната терапия увеличава обхвата на движенията, облекчава болката и удължава гръбначния стълб, което позволява на пациента да стои изправен и да изглежда по-висок. Стимулирайки правилния стоеж, мануалната терапия намалява до минимум натиска на ставите. (Вижте опита, споделен от пациентите, подложени на мануална терапия, в раздела Лечения и споделен от пациентите опит.)

Хомеопатични лекарства

Хомеопатичните лекарства за артрит, както и тези за другите заболявания се опират на специфичните индивидуални състояния.

Rhus toxicodendron. За болки, които се влошават през нощта и сутрин при събуждане. Болката е силна при студено и влажно време, преди буря или при промяна на времето или при силен вятър. Симптомите се облекчават с топлина и движение.

Cacarea carbonica. За болка, която се влошава при студено и влажно време, при усилие и движение и когато се обърне крайникът.

Aconitum hapellus. За болки и възпаления, особено при гореща и суха кожа.

Реконструктивна терапия

Понякога се използва реконструктивна терапия, за да се стимулира лечението на лигаментите, сухожилието и хрущяла. Лечението включва слаби дози на хранителни субстанции, инжектирани директно в лигаментите. Субстанциите са различни в зависимост от лекуваната част, могат да включват витамин C, глутатион, хрущял от акула и глюкозамин сулфат. В резултат на това лиманентите се заздравяват и поддържат с по-голяма лекота гръбначния стълб и ставите.

С коригирането на основата на проблема симптомите естествено стихват. Реконструктивната терапия подсилва скелета на тялото и болката внезапно изчезва. (Вижте опита на пациентите, подложени на реконструктивна терапия, в раздела Лечения и споделен от пациентите опит.)

Невромускулна терапия

Невромускулната терапия използва баланса между мускулната и нервната система. Терапевтът подобрява стойката на пациента и по този начин позволява на нервните импулси да протичат свободно през ставите. Това е важно, защото когато импулсът бъде спрян, кръвта и другите телесни течности също спират и се появява болката. Според невромускулния терапевт Сара Вогелер причинител на тази стресова ситуация може да е артритът. Тя обяснява, че нарушаването на стойката може да причини притискане на костите, които на свой ред могат да предизвикат притискане и свиване, предизвиквайки образуването на шипове. Костните шипове засягат окръжаващата ги мека тъкан и карат болката да пълзи към останалите части на тялото. Невромускулната терапия помага за намаляването на болката чрез подобряване на стойката и учи на правилен начин на движение.

Физически упражнения

Редовното спортуване е важно при възстановяването на подвижността, функционирането на организма и мускулната маса. Обаче хората не трябва да се пресилват над съответните си граници на издръжливост. Болката е предупреждаващ сигнал за намаляване на оборотите и хората трябва да изчакат, докато са в състояние да продължат спокойно дейността си.

Ходенето е прекрасно за цялото тяло и добър начин за начало при новаците. То може да подобри кръвообращението на ръцете, коленете, раменете и пръстите — частите, често поразявани от артрит. Друг спорт, който е полезен при всяка възраст, е йога. Бавните разтягания овлажняват ставите и повишават гъвкавостта, а специалната техника изхвърля токсините от ставите и мускулите.

Други терапии

Изчерпателна програма, включваща някои основни подходи на лечение. В допълнение на по-горе споменатите подходи болните от артрит трябва да се подложат на акупресура, акупунктура, ароматотерапия, аюрведическа медицина, терапия на Бах, биологична стоматология, хидротерапия, масаж, медитация, кислородна терапия, озонова терапия, физическа терапия, ци гун, тай чи и витамини. Комбинацията от няколко лечения е най-добрият начин да се отговори на нуждите на всеки отделен пациент.

Какво да избягваме

Както вече отбелязахме, повечето от храните и специално тези, с които се храним ежедневно, могат да предизвикат алергична реакция, от която произлиза артрит. Но някои определени храни и химически вещества са най-честите причинители. Киселите храни се свързват с изострянето на симптомите на артрита. Наситените мазнини, намиращи се в месото, осолените и пържените храни, както и алкохолът и аспиринът произвеждат простагландин — E2, който потиска имунната система, причинява възпаления и болка. Свинското е едно от най-вредните меса, независимо дали под формата на шунка, бекон или каквато и да е храна, приготвена със свинска мас (тайната съставка в повечето ресторантски храни).

Един малък процент от пациентите, болни от артрит, трябва да избягват зеленчуци от семейството на картофовите: картофи, домати, патладжани и камби. Вие можете да прецените дали тези храни оказват някакво въздействие, ако не ги приемате 30 дни и след това ядете от всички в един ден. Ако не се чувствате по-зле, след като се подложите на това изпитание, няма от какво да се притеснявате. Ако болката в ставите се влоши, избягвайте тези храни.

Други вещества, които е добре да се избягват, са кафето и тютюнът (и двете растения са от сем. Картофови), кофеиновият чай, захарта и солта, както и изкуствените оцветители, хранителните пълнители и консервантите. Газираните напитки са богати на фосфати, които променят минералния баланс в организма. Маргаринът не е полезен заради частично хидрогенезираните трансмастни киселини, които организмът не може да усвои. Препечената или консервираната храна лишава тялото от незаменими хранителни вещества и прокарва пътя на артрита. Противовъзпалителните лекарства могат да се окажат ефикасни в началото, но при дълъг период на употреба действат разрушително.

Освен това при болни от артрит трябва да се избягва продължителната неподвижност при пътуване с кола или самолет. За да се предотврати изострянето на болката в коляното, глезена или стъпалата, която може да се появи при такова пътуване, пътниците трябва да се раздвижват по време на пътуването, ако това е възможно.

Вижте също. Алергии, Акупунктура, Мануална терапия, Кислородна терапия, Реконструктивна терапия, Витамини.