Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Complete Encyclopedia of Natural Healing, 1998 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Елисавета Камбурова, 1999 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 3,3 (× 4гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване, форматиране и допълнителна корекция
- zelenkroki(2012-2013 г.)
Издание:
Гари Нъл
Наръчник по алтернативна медицина
Gary Null. Ph.D
The Complete Encyclopedia of Natural Healing
1998
Преводач: Елисавета Камбурова
Редактор: Василка Ванчева
Формат: 60×90/16
Печатни коли: 37
Размер: 14.50 x 21.00
ИК „ЕМАС“, 1233 София, п.к. 10
История
- —Добавяне
Техниката „Александър“
През ХІХ век актьорът Федерик Александър, опитвайки се да превъзмогне физически проблем, нелечим от лекарите, създал техниката „Александър“. Проблемът се състоял в това, че Александър губел гласа си винаги, когато изпълнявал дълъг монолог. След заключението на няколко лекари, че няма физическо нарушение, Александър решил, че проблемът му се дължи навярно на неговата стойка. Тогава започнал да се наблюдава в тройно огледало, докато изпълнявал ролята си. Забелязал, че носът и брадичката му се повдигат така, че притискат задната част на шията, което спира въздуха. Забелязал също, че при повдигането на гърдите и притискането на долната част на гърба назад се стеснява гърбът и се освобождава диафрагмата. Самонаблюдението продължило 11 години и през това време Александър открил по-естествен начин за разполагане на тялото в пространството.
Той създал система, при която в движението участвала цялостната личност, а не само тялото. Техниката му разглежда по-специално връзката между главата и гръбначния стълб. Когато главата не е в равновесие с гърба, следват отрицателни последици — оказва се прекалено силен натиск върху вътрешните органи и се наблюдава взаимодействие с дишането, защото диафрагмата не е достатъчно свободна, за да се движи.
Техниката „Александър“ помага на хората да преоткрият естественото си състояние и баланс. С помощта на прости инструкции учениците му се докосват до умения, които са имали като деца, но са забравили впоследствие. Запознават се с начина на движение, след което се освобождават от неправилните пози и създават нови, които да отговарят на центъра на тежестта.
Техниката „Александър“ е физиологично, психично и неврологично обучение. Някои хора смятат, че притежава и духовни качества, защото е необходимо огромно доверие, за да се откажеш от стария си начин на седене и стоене и да преминеш към друг.
Разкази на пациенти
Мим: травма на гърба
Изучавах техниката „Александър“ 20 години. Когато започнах, бях родила дете и се борех с умората. Техниката много ми помогна след като нараних гърба си.
Когато започнах, бях в началото на тридесетте. Имах нужда от помощ, за да работя изправена дълго време. Днес, 20 години по-късно, тази техника ми помага да работя добре и да се чувствам силна. Тя представлява постигане на равновесие. Колкото по-добре овладявате техниката, а това може да направи всеки, толкова по-лесно научавате какво да правите в ежедневието, за да изпитвате по-малко напрежение и по-добро равновесие.