Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Complete Encyclopedia of Natural Healing, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
3,3 (× 4гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване, форматиране и допълнителна корекция
zelenkroki(2012-2013 г.)

Издание:

Гари Нъл

Наръчник по алтернативна медицина

 

Gary Null. Ph.D

The Complete Encyclopedia of Natural Healing

1998

 

Преводач: Елисавета Камбурова

Редактор: Василка Ванчева

 

Формат: 60×90/16

Печатни коли: 37

Размер: 14.50 x 21.00

 

ИК „ЕМАС“, 1233 София, п.к. 10

История

  1. —Добавяне

Кожни заболявания

Кожата представлява тънък слой тъкан, която покрива тялото. Освен че предпазва вътрешността на организма ни, тя е и свързана с него. Следователно реагира на инфекциите независимо къде е огнището им. Нещо повече, ако човек не е достатъчно внимателен, кожата реагира и на токсините в околната среда. Независимо от това дали кожните дразнители са с вътрешен или външен произход, те не само че са неприятни, но могат да причинят по-тежки страдания, като белези и кървене. Затова е важно да се разбере как да се предотвратят и лекуват най-често срещаните кожни заболявания.

Често срещани заболявания

Акне

Това оплакване, често наричано „пъпки“, се причинява от бактерии и други дразнители, намиращи се под кожните местни жлези и фоликулите на космите. Обикновено то е резултат от неправилна хигиена или лошо хранене и т.н. излишни количества от консервирана, мазна и пържена храна, както и от млечни храни, месо и захар. Черният дроб и бъбреците действат за прочистването на организма от токсини. Но когато количеството микроби е прекалено голямо, на кожата се пада по-голям дял за прочистването им. Ако бактериите не се изчистят, се появява този тип възпаление. Акнето се развива основно върху лицето, гърдите, гърба и раменете. Обикновено състоянието се свързва с подрастването, но при някои хора присъства и в по-зряла възраст и оставя постоянни белези.

Псориазис

Това е хронично заболяване, при което тялото произвежда излишни кожни клетки. Характеризира се с дебели, сухи, червени, люспести петна по кожата. От това заболяване страдат под 2% от американците. Появява се при хора, изложени на токсини, свързани с лошото хранене и неправилната чернодробна функция. Смята се също, че много хора имат генетично предразположение към това заболяване. Изглежда, че стресът води до изострянето му. Въпреки че може да бъде поразена всяка част от тялото, най-често страдат ръцете, главата, ушите, коленете и гениталиите. Дори може да се появят изменения по ноктите на ръцете, като цепене и деформиране на повърхността им. Заболяването може да се придружава и от подуване на ставите.

Гъбични обриви

Тези често срещани обриви причиняват инфекции по различни части на тялото. Tinea cruiris предизвиква зачервен, възпален и предизвикващ сърбеж обрив по слабините или бедрата. Tinea versicolor се получава при дълго излагане на слънце и поразява гърдите и гърба. Той се появява във вид на тъмен плосък люспест обрив, предизвикващ обезцветяване при тъмнокожите хора. „Спортистки крак“ е обрив със сърбеж, появяващ се между пръстите на краката. Кръглите червеи, които основно са детски паразити, могат да се определят по кръглите червени пръстеновидни възпаления.

Цисти и абсцеси

Когато се запуши, мастната жлеза започва прогресивно да нараства във формата на подкожен оток. Тогава говорим за мастна киста. Съдържа течност, която, като се инфектира, причинява зачервяване и чувствителност. По тази причина, ако не се лекува незабавно, може да доведе до абсцес, което представлява концентрирано натрупване на гной. Друга причина за абсцеса могат да са наранявания по кожата, оставени без лечение. Този проблем обикновено се получава по ръцете, гениталиите, бедрата и долните крайници.

Дерматити

Под това име са известни широк спектър кожни раздразнения — обикновено зачервен възпален обрив, включващ лющене и херпеси. Той може да е придружен от сърбеж, парене или болка. Един от видовете дерматити е контактният дерматит, който се получава най-често при излагане на отровното действие на бръшляна или отровния дъб. Тези растения произвеждат отровни масла, които при допир с човешката кожа предизвикват този тип реакция. Същата реакция може да се получи при допир с някои метали, като никел, съдържащ се в много продукти за ежедневна употреба.

Друг тип кожно възпаление е екземата. Това е раздразнение на кожата, причинено от алергична реакция спрямо замърсената околна среда (напр. химически вещества в храната, сапуна, от студения въздух или от топлината). Екземата е най-често срещана сред хората, които трябва да си мият ръцете по няколко пъти на ден и не ги изсушават добре (здравни работници или персонала в ресторант).

Друг вид дерматит е себорейният дерматит. Той се дължи главно на генетични предпоставки и обикновено се среща при децата и пациентите, страдащи от болестта на Паркинсон. Въпреки че себорейният дерматит проявява много от симптомите, характерни за тази категория кожни проблеми, той не предизвиква сърбеж. Проявява се около носа, брадичката, веждите, ушите и устните.

Лечение

Конвенционалното лечение на тези заболявания обикновено третира вече възникналия проблем. Той се състои в използването на медицински кремове и мехлеми за почистване на инфектираните участъци. Те обаче могат да предизвикат странични въздействия вследствие на съдържащите се в тях антибиотици, стероиди или хормони. И понеже не са насочени към причината за проблема, ефектът им обикновено е временен. Природните лечения, от друга страна, са прости, нямат странични ефекти и целят предотвратяването на заболяването, т.е. намаляване на възприемчивостта от страна на индивида.

Диета

За да се подпомогне на организма да се очисти от токсините и да се защити от инфекциите, свързани с акнето, псориазиса и абсцеса, трябва да се оптимизира приеманата храна. Най-добрата храна за здрава и привлекателна кожа е бедната на мазнини и протеини и богатата на комплексни въглехидрати. Общо взето богатата на целулоза вегетарианска храна е най-добрата за тази цел. Храните трябва да се консумират в състояние, възможно най-близко до естественото им, а не рафинирани или консервирани. Полезните за хубава кожа са храните, богати на витамин A и C, бетакаротин и хлорофил. Те включват стръкове цвекло, моркови, яйчен жълтък, картофи, ямс, чушки, артишок и тъмнозелени зеленчуци. Чистата вода е незаменима при грижата за чиста кожа. Необходимо е приемането поне на пет чаши вода на ден. Две-три чаши пресен сок също са от значение. Морковеният сок, комбиниран с малко сок от зелени зеленчуци, изобилства от хранителни вещества.

Важно е да се отбележи, когато става дума за кожни заболявания, че алергиите към определени храни могат да усложнят състоянието. Често срещани са алергиите към царевица, соя, пшеница и фъстъци. Можете да се обърнете за помощ към природната и конвенционалната медицина.

Билки

Билките помагат по много начини. Някои билки подобряват функцията на черния дроб и бъбреците и по този начин помагат за изчистването на тялото от токсини, които предизвикват акне и псориазис. Други билки помагат на кожата по директен път.

За подобряване на функцията на черния дроб могат да се използват камшичето, корените от глухарче, ехинацеята, млечният магарешки трън, лавровото дърво, жълтият лапад, ливадната детелина и сарсапарилата. За бъбреците са полезни магданозът, семената от целина, царевичната свила, лепката и златичето.

За да се почисти и подхрани директно кожата, може да приемате корени от репей, орегонско грозде или жълт подбел. Тя може да се подхранва и външно чрез парни процедури или вани, които помагат за отваряне на порите за извличане на токсините. Парните процедури се правят, като залеете с вряла вода шепа билки, поставите хавлиена кърпа на главата и се наведете над съда. За тази цел се препоръчват листа от ягода, евкалипт, мащерка. Лин Нюман, специалист по билколечение, препоръчва за вана смес от лайка, коприва, ехинацея и невен, залети с вряла вода. След като се запарят един час, билките се отцеждат и се добавят към водата във ваната.

Билките, които помагат за преустановяването на сърбежа, се поставят директно върху кожата. За тази цел се препоръчват алоето, лавандулата, невенът и дъбът.

Добавки

Следните хранителни вещества са ценни за предотвратяването и лечението на кожните заболявания и техните симптоми:

Хром

Това може би е единственото ценно вещество за кожата. Балансира кръвната захар и понижава стреса, двата основни причинителя на кожните неразположения. Освен във вид на добавка хром може да се набави и от бирената мая, комплексните въглехидрати и пресните плодове.

Цинк

Приемано по 30–150 мг дневно, това вещество може да предотврати удебеляването на кожата, наблюдавано при по-сериозните случаи на акне, екзема и псориазис. Той е толкова ефикасен, колкото и антибиотикът „Тетрациклин“, но без странични въздействия. Полезното му действие вероятно се дължи на факта, че подпомага освобождаването на витамин A. Източници на цинк са яйцата, морските храни, чесънът, лукът и морските зеленчуци.

Витамин A

Приемането на минимум 10000 IU витамин A дневно лекува акнето. Това се дължи на антивирусното му действие. Водоразтворимата му форма — палмитатът, е доказал лечебното си действие върху упорити брадавици. И тъй като не е токсичен, спокойно може да се приема и в по-големи дози.

Витамин E

За вътрешно и външно лечение на кожната тъкан и белезите може да се използват 200–800 IU витамин E на ден. Тази добавка помага на кожата да изглежда по-дълго време млада.

Витамин B6

Пиридоксинът, или витамин B6, предпазва от инфекции. Това вещество помага за предотвратяването на акнето, специално преди менструационния цикъл.

Лецитин

Тази добавка доставя мастни киселини, нужни за здрава кожа, и е ефикасна при лечението на много дерматологични неразположения. Лецитинът помага на тялото да използва по-пълноценно мастноразтворимите витамини A, D, и E. Важни източници на незаменими мастни киселини са маслото от нощна свещ, поречът и семената от касис, които действат в комбинация с лецитина.

Методи за дезинтоксикация

Дезинтоксикацията на червата с помощта на клизми или промивки на дебелото черво са полезни за лечението на кожните заболявания, и по-специално на акне, екзема и псориазис. Когато се подобри дейността на червата и се преодолее запушването на черния дроб, кожата става по-малко натоварена и изглежда по-здрава. Промивките на дебелото черво подпомагат страдащите от псориазис да превъзмогнат сърбежите и разраняванията.

Магнитотерапия

Отстраняванията на токсичните отпадъци от тялото с помощта на магнитотерапия е полезно за лечението на кожните проблеми. Спането в магнитно легло е начин за увеличаване на кислорода в организма и за премахване на киселинността. Освен това магнитите помагат срещу възпаленията. Те могат да се поставят директно върху тялото, но от съображения за чистота се препоръчва да се постави памук между тялото и магнита. Ако участъкът е чувствителен към магнитите, като заместител може да се разпръсне магнитно заредена вода. Използвайте само отрицателния полюс на магнита.

Рефлексотерапия

Друг начин за предотвратяване и преодоляване на кожните неразположения, както и за подобряване на отделителните функции на организма е рефлексотерапията. Тя представлява масажна техника с прилагане на натиск върху определени места по стъпалата, отговарящи на други участъци от тялото. За да се подпомогне отстраняването на токсините от черния дроб, може да се масажира стъпалото от петата до средата. За да се подпомогнат бъбреците в процеса на отделяне на течности от тялото, натиск трябва да се приложи върху средата и долната част от стъпалото. Нервната система също може да бъде стимулирана за намаляването на стреса, свързан с кожните заболявания. Мястото, на което трябва да се приложи натиск, е долният край на стъпалото, като се започне от петата и се придвижва напред към върха на пръстите. След това трябва да се масажират всичките пръсти. Тази процедура стимулира гръбначния стълб и мозъка.

Хомеопатични лекарства

Когато избирате хомеопатичното лекарство, спрете се на това, което най-точно отговаря на симптомите ви. Един от следните препарати може да ви е от полза. Ако не се окаже ефикасен, обърнете се към опитен хомеопат.

Калкареа сулфурика

Препарат за акне, когато пъпките и циреите са на границата с окосмената част на главата и кървят, когато се разранят.

Хепар сулфурис калкареум

Помага за овлажняването на кожата, която е чувствителна на студен сух въздух и допир. Циреите също могат да се обработят с това лекарство.

Абротанум

Специален разтвор за циреи, и най-вече за тези, които се появяват на различни места по тялото (понякога са реакция към антибиотици в лечението на акне).

Сулфур

Лекарство за суха, сърбяща кожа, която се чувства по-зле на топло или след баня.

Беладона

В някои случаи на контактни дерматити, когато внезапният обрив е парещ, сух, червен, изгарящ, а понякога и сърбящ, на помощ може да дойде беладоната, приемана под формата на таблетки под езика.

Апис молифика

Това лекарство може да даде добри резултати при силно зачервени и възпалени обриви.

Пулзатила

Това лекарство може да се използва за някои случаи на дерматити, където сърбящият обрив, изложен на въздуха, се влошава при топлина.

Утика уренс

Това е друго лечение за контактни дерматити, при които обривът може да е сърбящ и бодящ и да са налице червени пришки. Може да се приема във вид на таблетки под езика или като тинктура, поставена директно върху обрива.

Дулкамара

Това лекарство е полезно в случаите на дерматити, при които кожата реагира на претоварен стомах или след излагане на студено, влажно време. Обикновено този тип кожни раздразнения се проявяват върху ръцете и лицето и се характеризират с червени петна.

Календула

Може да се приложи директно върху кожата при кожни възпаления, след като премине инфекцията.

Рус токсикодендрон

Може да се използва за предотвратяване на отравяне с бръшлян преди допир с растението само във вид на таблетки. Може да се използва при появата на обрив.

Кротон тиглиум

Може да се използва в по-напреднал стадий на отравяне с бръшлян, където налице е изключителен сърбеж и след разчесване се появява парене. Също така могат да се появят мокрещи херпеси.

Анакардиум

Това е друго лечение на случаи на тежко отравяне с бръшлян. Макар симптомите да са като за Кротон Тиглиум, те се засилват под въздействието на топлата вода. Това лекарство се приема под формата на таблетки, поставени под езика.

Какво да се избягва

Избягвайки рафинираните храни, които са лишени от микроелементи, така нужни за здравето на кожата. Пазете се също така от пържени и мазни храни, шоколад, сладкиши, безалкохолни напитки, алкохол и мляко. Тези храни съдържат вещества, които тялото превръща в простагландин E2. Това на свой ред потиска имунната система и причинява възпалителни реакции.

Стресът също трябва да се избягва, тъй като много кожни проблеми се влошават, когато човек е притеснен и напрегнат.

Преглед на леченията

Диетата, помагаща за изчистване на токсините от тялото и намаляващата по този начин кожните проблеми, трябва да е бедна на мазнини, умерено богата на протеин и богата на комплексни въглехидрати.

Различни билки, приети вътрешно или външно, могат да подобрят здравето на кожата.

Хромът е важен хранителен елемент за кожата. Също така полезни са цинкът, витамините A и B6 и лецитинът.

Методите за дезинтоксикация, като клизми и промивки, могат да са полезни за почистване на кожата.

Магнитотерапията и рефлексотерапията са допълнителни техники за подобряване на състоянието на кожата.

Хомеопатичните лекарства са ключът към специфичните кожни заболявания и симптоми.