Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Complete Encyclopedia of Natural Healing, 1998 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Елисавета Камбурова, 1999 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 3,3 (× 4гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване, форматиране и допълнителна корекция
- zelenkroki(2012-2013 г.)
Издание:
Гари Нъл
Наръчник по алтернативна медицина
Gary Null. Ph.D
The Complete Encyclopedia of Natural Healing
1998
Преводач: Елисавета Камбурова
Редактор: Василка Ванчева
Формат: 60×90/16
Печатни коли: 37
Размер: 14.50 x 21.00
ИК „ЕМАС“, 1233 София, п.к. 10
История
- —Добавяне
Множествена склероза
Множествената склероза е автоимунно заболяване, при което се разрушава от защитната система на самия организъм миелиновият слой (мастната обвивка на нервните клетки). Болестта се съпътства с многообразни симптоми с различна тежест, които се появяват и изчезват. МС-симптомите включват слабост в ръцете или краката, изненадващи изтръпвания или странни усещания в различни части на тялото, двоен образ, загуба на зрението, проблеми с говора или ходенето, често уриниране, невъздържаност и проблеми с паметта.
На алопатичната медицина не е известна точната причина за възникването на болестта, но факторите на околната среда, храната и дори вирусите определено имат съществено значение. По някаква причина хората, живеещи далеч от екватора, са по-податливи на болестта. Някои теории свързват заболяването със слънчевата светлина. Други — с храната, тъй като северните народи се хранят с по-големи количества наситени мазнини.
Лечения
Тъй като МС е автоимунно заболяване, повечето невролози смятат, че спирането дейността на имунната система е най-добрият подход. В този процес обаче се използват вредни стероиди, като преднизолон и солу медрол, а също и химиотерапевтични вещества. Последните изследвания показват, че инфекциите с бетаинтерферон намаляват честотата на кризите, но пък могат да предизвикат грипоподобни симптоми, включително силни болки, висока температура и немощна слабост.
Конвенционалната медицина има склонността да пренебрегва по-простите подходи, които биха могли да помогнат. Много ефикасни могат да се окажат промяната в храненето, употребата на хранителни добавки и намаляването на приетите от околната среда токсини.
Диета
Неврологът д-р Швранк е изследвал хранителните фактори, свързани с МС, и е публикувал резултатите в медицинските списания от 1950 г. насам. Многоспектърните му изследвания показват, че най-добри резултати дава стриктното придържане към диета, бедна на мазнини и състояща се от 20 г мазнини на ден. Наситените мазнини, в това число и тези, намиращи се в червеното месо, тъмното месо, палмовото и кокосовото масло, трябва да се отстранят от храната или да се консумират рядко. Този подход може да подобри състоянието на болния и дори да удължи продължителността на живота, дори и при тежките случаи. Подробности за това лечение можете да намерите в книгата на д-р Шванк „Диетично хранене при множествена склероза“.
Добавки
Много полезно е ежедневното приемане на хранителни вещества. Те могат да повишат дейността на невроните, да предотвратят пораженията, нанасяни от свободните радикали, и да повишат съдържанието на кислород.
Чесън — 1000–2000 мг
L-цистеин — 500 мг
Иноситол — 1000 мг
Холин — 1000 мг
Витамин C — 1000 мг шест пъти дневно
Витамин E — 600 IU
Натриев селенит — 200 мкг
Коензим Q10 — над 200 мг
Ниацин — 200–500 мг три пъти дневно
Витамин B12 — 1000 мкг
Витамин B6 — 100–500 мг
DMG — 100–400 мг
Масло от нощна свещ — 1500 мг
В някои случаи DMG води до повторна миелизация на слоя, предпазващ гръбначния стълб. Чесънът е полезен поради високото си съдържание на сяра. Маслата от пореч, семената от касис и нощната свещ са ценени заради високото им съдържание на гама-линоленовата киселина. Изследванията показват, че употребата на тази киселина намалява тежестта на симптомите.
Понеже северните народи са изложени на по-малко слънчева светлина и следователно синтезират по-малко количество витамин D, добавянето на този витамин B храната може да е от полза. В действителност едно изследване показва, че над 5000 единици витамин D, приети в комбинация с калций (16 мг/кг телесно тегло) и магнезий (10 мг/кг телесно тегло), намаляват наполовина честотата на кризите на МС. Това лечение трябва да се провежда под лекарско наблюдение, тъй като високите дози витамин D са токсични.
Магнитолечение
Магнитите могат да помогнат при лечението на повредена мускулна и нервна тъкан. Носенето или спането върху магнитно легло въздейства върху симптомите на МС.
Биостоматология
Токсичните изпарения от живачната амалгама на пломбите или бактериите, разположили се по венците, могат да причинят симптоми на немощна слабост, видимо несвързани с устата, а дори и поражения на централната нервна система. Всеки може да се обърне към биостоматолог за отстраняване на токсичните пломби и да си направи други.
Преглед на леченията
Изследванията показват, че придържането към диета, бедна на мазнини, поддържа състоянието и удължава доста живота на болните от МС.
Хранителните вещества, приемани допълнително, могат да повишат невронната дейност и да предотвратят пораженията от свободните радикали, да подобрят кръвообращението и да увеличат кислорода.
Употребата на магнити може да помогне за оздравяването на повредените мускули и нервната тъкан.
Тъй като токсичните изпарения от пломбите, изработени с живачна амалгама, могат да влошат много от проблемите, свързани с МС, е препоръчително да се консултирате с биостоматолог за отстраняването на тези пломби.