Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Complete Encyclopedia of Natural Healing, 1998 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Елисавета Камбурова, 1999 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 3,3 (× 4гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване, форматиране и допълнителна корекция
- zelenkroki(2012-2013 г.)
Издание:
Гари Нъл
Наръчник по алтернативна медицина
Gary Null. Ph.D
The Complete Encyclopedia of Natural Healing
1998
Преводач: Елисавета Камбурова
Редактор: Василка Ванчева
Формат: 60×90/16
Печатни коли: 37
Размер: 14.50 x 21.00
ИК „ЕМАС“, 1233 София, п.к. 10
История
- —Добавяне
Алергии
Алергиите се появяват в резултат на свръхагресивен имунен отговор на вдишвано или усвоено от храносмилателната система или чрез кожата вещество. Докато един човек може да се разхожда в прашна стая и да не реагира, защото клетките на имунната му система (лимфоцити и фагоцити например) са в състояние да фагоцитират или по някакъв друг начин да обезвредят антигените в праха, други хора имат алергичен отговор при влизането в същата стая, защото имунната им система не е така ефективна.
Алергиите са толкова често срещано явление, че почти всеки ги притежава в една или друга степен. Когато чуят думата алергия, много от нас си представят класическите или фиксираните алергии, като висока температура или мигновена реакция към някои храни. Но ние сме запознати много по-малко с цикличните хранителни алергии и чувствителността към химически вещества. По-долу са описани различните видове алергии.
Сенна хрема
Около 37 милиона хора страдат от това сезонно състояние. През пролетта и лятото хората реагират на цъфтежа на плевелите, които изпълват въздуха с микроскопични частици. Тези вещества влизат в тялото, свързват се с клетките на имунната система, познати като имуноглобулини (специален тип, наречен IgE), след което участват в химични реакции с освобождаване на хистамин. Това причинява алергичен отговор и човек започва да киха, да чувства сърбежи и да му се запушва носът. Ако сенната хрема не се лекува, могат да се развият по-сериозни проблеми, като астма например.
Хранителни алергии
Понякога хранителните алергии са очевидни, защото причиняват мигновена реакция след усвояването на храната. Например, след като яде ягоди, пациентът се обрива. Това е тип 1 или фиксиран алергичен отговор, защото се появява при всяко ядене на ягоди. Други хранителни алергии са по-трудни за диагностициране, понеже симптомите не се появяват веднага след ядене на предизвикващото алергия вещество, а след няколко часа или дни. Също така с възрастта, сезон, стреса и други фактори могат да се изменят реакциите. Те могат да преминават и от една система от органи в друга. Следователно млякото например може да причинява астматичен отговор у малкото дете и кожни неравности при същия човек в младежка възраст.
Тези замаскирани или циклични алергии са отговорни за повечето реакции. В действителност опитът показва, че деветдесет процента от обичайните оплаквания, изслушвани от лекарите, се отнасят до хранителни алергии, въпреки че не се разбират като такива от повечето конвенционални лекари. Алергичните симптоми, които изглеждат несвързани със състоянието, могат да включват депресии, главоболие, болки в ставите, мускулни болки, оплаквания в коремната кухина.
Хранителните алергии могат да се отнасят и до състоянието, познато като синдром на пропускливостта. То е резултат от продължителното негативно въздействие върху стомашно-чревния тракт, от дългогодишната употреба на храни и напитки със захар, кофеин, рафинирани храни и други токсини. Този синдром се провокира от храните, приемани ежедневно и постоянно, като житни и в млечни продукти. След многократна употреба тънките отвори на полупропускливата мембрана на червата се разширяват и пропускат по-големи неусвояеми частици да преминат през нея. Тези частици могат да се установят на различни места в тялото. Ако се установят в кожата, те могат да причинят кожни алергии, а ако се установят в мозъка — мозъчни алергии. Понякога могат да причинят заболявания, като синдром на хроничната умора, епилепсия и проблеми със съсредоточаването на вниманието. В тези случаи вместо кръвта да храни тялото, му причинява вреда.
Чувствителност към химически вещества
Реакциите могат да бъдат предизвикани от вещества, намиращи се в околната среда. Такива, отделяни при работата на фотокопирните машини, прах и домашна плесен, остатъци от пестициди в храната. Днес хората са изложени на хиляди подобни токсини. В резултат на това имунитетът може да се отслабне и постепенно да изчезне. Имунната система реагира на един дразнител, след това на два, на три и на повече. В крайните форми на заболяванията, предизвикани от околната среда, човешкият организъм може да изпадне в невъзможност да функционира.
Алергични тестове
Алергиите от тип 1 са класически, свързани с IgE. Имуноглобулин E е антитяло или имунна клетка, водеща до причинителя на възпалението, от рода на храна или цветен прашец. Високото съдържание на IgE, открито в кръвта, е доказателство за алергия от тип 1. Обаче с кръвните тестове не могат да се идентифицират цикличните хранителни алергии.
Те могат да се идентифицират с помощта на обективни и субективни методи. Лекарите измерват нивата на IgG, или реакцията на белите кръвни клетки към антигените. Също така могат да бъдат направени кожни тестове, за да се провери реакцията към храни, химични вещества, цветен прашец, прах, плесен и други алергени. Проблемите, като паразитни инфекции, кандида и ненужното отделяне на храносмилателни ензими, могат да се идентифицират, както и да се лекуват, така излекуваните участъци подобряват абсорбцията и намаляват реагентността на храната. Освен това пациентите отговарят на редица въпроси, за да се улесни определянето на причината и разширяването на проблема.
Приложната кинезиология е друга техника, използвана понякога за определяне на алергии. Тази диагностична процедура предвижда поставянето на храна под езика, като през това време лекарят се опитва да наведе надолу изправената му встрани ръка. Усилието, което лекарят използва при това действие, показва дали и доколко храната, поставена под езика, може да предизвика слабост.
Алергиите предизвикват стимулиращо действие, последвано от дегенеративно действие. Лекарите определят силата им в скала от едно до четири. Първото ниво на стимулация, при което човек остава относително без симптоми, се нарича ниво +1. Човек е активен, стегнат, с нормални реакции и поведение. При стадий +2 човек става свръхактивен, раздразнителен, гладен, жаден, притеснен, нервен, бъбрив, свадлив и свръхчувствителен. От ниво +3 на реакции, човек в предманиакално състояние става неспокоен, егоист, агресивен, словоохотлив, смешен и изпълнен с предчувствия. Последното ниво +4 причинява мании, възбуда, треперене, възможни са и конвулсии.
При дегенеративния ход на скалата ниво –1 дава алергична индикация, като хрема, обриви, газове, диария, често уриниране или различни зрителни или слухови симптоми. При ниво –2 имаме систематични алергични въздействия, като умора, лека депресия, сърбеж, болка и сърдечно-съдови оплаквания. При ниво –3 има депресия, нарушени мисловни процеси, притеснение, лошо настроение, прилошаване. Накрая в стадий –4 може да се появят тежки депресии, параноя или дори самоубийство.
Самодиагноза
Съществуват няколко начина сами да се изследваме за алергия. Единият е Кока-изследването, основаващо се на наблюдението на д-р Кока, че пулсът се ускорява, след като пациентът консумира храна, към която е алергичен. Изследването се състои в измерване на пулса преди хранене и след това на всеки тридесет минути в продължение на два часа. Нормално пулсът е в границите на 70–78 удара в минута. След приемането на храна, към която сме алергични, пулсът нараства с около 20–40 удара над нормата.
Друг ефикасен метод за диагностика е тестът с елиминиране. При него продуктите, за които има подозрение, че причиняват алергия, се елиминират от хранителния режим за четири дни. Всеки пети ден една от храните се връща в хранителния режим, за да се види дали ще настъпи алергична реакция. Така че, ако например бъде елиминирана пшеницата, на петия ден се приема порция счукано жито. (С тази цел не може да се използва хляб, защото човек може да е алергичен към маята, захарта или добавките.)
Регистриране на симптомите
Полезно е да се води дневник на храните, за да се изолират химикалите и храните, които ви действат зле. Наблюдавайте дали се подувате, дали сте изморени? Боли ли ви глава? Дори симптомите да не настъпват непосредствено след приемането на храна, записвайте си ги. Ако сте алергични към храна, зависимостта ще се оформи. Един широк спектър ще се появи в зависимост от това кои системи са най-много засегнати.
Надбъбречна система
Вялостта или хроничната умора, е обичайната реакция, когато имунната система почти не действа. Друга възможност е затлъстяването, което може да произлиза от тенденцията към преяждане в отговор на ниско съдържание на гликоза в кръвта. Пациентът с хипогликемия се храни така, че да повиши нивата на кръвната си захар и да преодолее инерцията, и спортува прекалено малко, защото не притежава достатъчно енергия.
Реакция на централната нервна система
Мозъчните алергии се появяват, когато молекулите, вдишани или приети чрез храната, напускат кръвта и навлизат в мозъка. Тези чужди субстанции реагират с ензимите и водят до редица реакции — намаляване на способността за концентриране, разкъсана мисъл, празнота, нервност, главоболие, агресивно или асоциално поведение, депресия, бърза смяна на настроенията, халюцинации, епизодични периоди на загуба на паметта. Много деца страдат от свръхактивност или умора, дължащи се на алергени. Те могат да предизвикат дори сериозни психологични проблеми. Изчислено е, че за над 90% от шизофрениите основният виновник, довел организма до това състояние, са хранителните или химическите несъвместимости. За съжаление много от алергичните реакции и много от физиологичните проблеми, допълнени с алергични реакции, грешно се приемат за чисто физиологични проблеми.
Кожни проблеми
Някои хора страдат от обриви или зачервяване на кожата, депигментация, загрубяване на кожата или възпаления.
Проблеми на дихателната система
Могат да се получат задушавания, астма или бронхити.
Сърдечносъдови симптоми
Те включват сърдечен удар, сърцебиене или аритмия, зачервяване, пребледняване, изтръпване, почервеняване или посиняване на ръцете и загуба на съзнание.
Стомашно-чревни симптоми
Включват многобройни симптоми, включително пресъхване на устата, къркорене, подуване, газове в стомаха и червата, язва, обложен език, диария, запек, повръщане, болки в корема, сърбежи на правото черво и лошо храносмилане.
Други проблеми
Други досадни и неприятни симптоми са болките в мускулите и ставите, шумът в ушите и честото уриниране.
Повечето хора не лекуват субклиничното състояние, те маскират състоянието си с лекарства, вместо да се концентрират върху причината за проблема. Те не разбират, че въпреки привидно различните състояния, като ревматоидни артрити, остеоартрити, астма, мигрени, синдром на възпалените черва, старчески диабет, кожни заболявания, основната причина може да бъде хранителна или кожна алергия.
Лечение
Дезинтоксикация
Повечето алергии могат да бъдат проследени до неизправната храносмилателна система, резултат на токсични натрупвания в червата. Подлагането на пречистваща програма в такъв случай е първата стъпка за преодоляването на проблема и може да включва следното:
Бентонитова глина
Бентонитовата глина е с отрицателен заряд и затова привлича положително натоварените частици. Токсините се привличат от глината и се изхвърлят от тялото. Бентонитовата глина се приема като напитка — една лъжица се разтваря в малко вода.
Хидротерапия
Серия от промивки на дебелото черво и клизми почистват и възстановяват функционирането му. В резултат на това много от алергичните симптоми започват да изчезват.
Гладуване
Краткотрайна динена и лимонена диета действа като прекрасна противоотрова и помага да се отстранят алергиите.
Дезинфекцията на дома, класната стая и работното място има същото значение. Първата стъпка е да се провери качеството на стайния въздух, за да се разбере какви замърсители се съдържат. Не е чак толкова скъпо да се наемат специалисти, които да измерят замърсяването.
Качеството на въздуха може да се подобри със системата от 3–4 филтъра. Филтри с размер 3 микрона могат да задържат повечето бактерии, плесени, цветен прашец и животински дразнители. Поставянето на филтър на прозореца ще ограничи количеството на цветния прашец в стаята. (Много хора поставят филтъра на около метър разстояние от прозореца, което не позволява на повечето навлизащ въздух да премине през системата.)
Растенията са евтин естествен филтър, който е и много полезен. Пълзящите растения филтрират токсините, включително формалдехида, и произвеждат в замяна на това кислород. Други помощни растения са тропическите и широколистните стайни растения.
Хранителен режим
Промяната на хранителния режим често пъти помага за преодоляването на алергиите. Както споменахме по-рано, храните, за които имаме подозрение, че причиняват алергии, трябва да се елиминират от храната и постепенно да се въвеждат в хранителния режим, за да се провери за реакциите. Най-често срещаните алергени са захарта, житото, солените храни, говеждото месо, картофите, мидите, яйцата, доматите, кафето, фъстъците, соята, царевицата, дрождите и цитрусовите плодове. Всяка от останалите храни, които се консумират ежедневно, също може да буди съмнение. Най-доброто меню за предотвратяване на алергии е кръгообразната диета. Тя включва храненето с разнообразна храна всеки ден, която да не се повтаря в течение на четири или седем дни. Например, когато се използват зърнени храни, ако се храните с ориз в понеделник, може да приемате просо във вторник, жито в сряда и овес в четвъртък. Ориз не може се консумира преди петък. Този начин на хранене предпазва организма от силно изразена реакция, въпреки че някои от храните трябва да се изключат напълно. Например млякото може да причинява реакции всеки път, когато се приема. Но болшинството от хората могат да се хранят с всички храни на ротационен принцип. Забележете, че този начин на хранене свежда до минимум алергичните реакции. Ротационният принцип има и друго полезно въздействие, дава ви възможност да получавате голямо разнообразие от хранителни вещества.
Също така имайте предвид, че някои храни помагат за изграждането на имунния отговор. Такива хранителни вещества могат да се получат най-вече от прясно изстискани плодове, кълнове, зърнени храни и бобови храни.
При слаба форма на алергия могат да бъдат достатъчни само някои промени в храненето. Но понякога, за да се разреши този проблем из основи, може да помогне лекарят, квалифициран да вижда връзката между хората и заобикалящата ги среда, познат като лекар-еколог.
Неутрализираща имунотерапия
Неутрализиращата имунотерапия е начин да бъде провокирано тялото да произвежда антитела срещу вредни за него субстанции. Лекарят-еколог изследва кръвта и когато открива кои храни, химикали, цветен прашец и други са причинили алергията, предписва ваксина. Това се различава от класическото лечение на алерголозите, при което на пациентите се предписва еквивалентно количество антигени. Използват се малки специфично разредени дози, приспособени за всеки отделен индивид. Когато инжекциите се поставят в малки количества, тялото реагира, като образува антитела срещу тези алергени. Пациентите се изследват, докато симптомите изчезнат. Този метод е много ефикасен.
Промяна в начина на живот
Много от нашите ежедневни задължения са свързани с употребата на търговски продукти с изкуствени съставки, които предизвикват чувствителност. За щастие съществуват много безопасни и евтини алтернативи, като изброените по-долу:
Сапун без допълнително ароматизиране и оцветяване може да се достави от местните дрогерии.
Крем за бръснене може да се приготви от естествен сапун.
Шампоан може да се направи от кастилски сапун и зехтин или масло от авокадо. Малко сусамово масло може да се използва като балсам.
Евтина паста за зъби може да се приготви от ментов екстракт и сода за хляб.
Дезодорантът може да се замени с царевично нишесте.
Талк не бива да се употребява, тъй като може да съдържа азбестови нишки. Добър заместител е царевичното нишесте.
Овлажнител може да се приготви от сусамово масло, тъй като съдържа витамин E.
Тоалетни трици могат да се получат от растително масло, което с помощта на растителна гъба отстранява мъртвите епителни клетки.
Почистващо от мазнините средство може да се приготви от краве масло.
Освежители за стая могат да се приготвят от лимонов сок и оцет, впръскани във въздуха. Тази комбинация ще улови и убие много болестотворни бактерии. Също така ефикасен освежител е и содата за хляб, която може да се поставя в стаята и да се сменя на всеки шест седмици. Врящото ментово масло също действа ефикасно като освежител. Един вентилатор може успешно да замени освежителя за въздух.
Пестицидите трябва да се избягват и по естествен път. В дома може да се постави борна киселина в тънка като конец нишка, далеч от достъп на деца и домашни животни в ниски места и мазета, където има влага и хартия, за да отстраним мравките и хлебарките. За да предотвратите тяхното повторно нашествие, просто прибавете чесън на прах, смесен с борна киселина и боракс, в периметъра на стаята. В градината може да се използва един продукт, наречен безвреден инсектициден сапун, за да се пръскат плодните дървета и зеленчуците. Този нетоксичен продукт е съставен от естествени мастни киселини и унищожава повечето градински вредители, без да вреди на полезните насекоми.
Естествено приготвените почистващи препарати са толкова ефикасни, колкото и търговските препарати, но далеч по-малко токсични. Препарат за почистване на стъкло може да се приготви, като се добавят три супени лъжици оцет в четвърт литър вода. Бакпулверът може да се употребява като абразивно средство за почистване на бани и кухни. Боракс, смесен с вода, служи като универсално почистващо средство.
При прането чистата изплакваща сода ще отстрани остатъците от прах за пране по дрехите и след това дрехите могат да се изплакнат отново със сода и сапун. Малко оцет, прибавен към последното изплакване, ще послужи като омекотител на тъканите и няма да остави миризма. Още повече, че могат да бъдат използвани някои естествени сапуни и прахове, които са по-слабо токсични от повечето търговски продукти. Добри прахове за пране са содата, бораксът и „Бон ами“.
Химическото чистене трябва да се избягва винаги когато е възможно. Ако дрехите трябва да се дадат на химическо чистене, те или трябва да се накиснат в студена вода след това, за да се премахнат остатъците от химикали, или да се проветрят на слънце, преди да се облекат.
Хранителни добавки
Насищането на организма с допълнителни хранителни вещества можа да е много полезно, специално когато алергиите са в своя апогей. Конкретни препоръки могат да бъдат дадени от лекуващия лекар, но следните общи ежедневни съвети могат да ви дадат някои насоки:
Витамин C
Приемането на 3000 мг витамин C, разделени на няколко дози през деня, е чудесно средство за намаляване нивото на хистамина в кръвта. По-голямо количество може да се приема при борба с алергиите. Витамин C дезинтоксикира организма, заздравява имунната система и помага за преодоляването на симптомите на отказването в началото на диетата без алергени.
Витамин C действа най-добре в комбинация със 100–200 мг биофлавоноида кверцетин и 100–200 мг пикногенол. Кверцетинът повишава устойчивостта на мембраните на мастните клетки. Мастните клетки са част от съединителната тъкан, съдържат хистамин, който предизвиква алергични реакции. Чрез засилването на мембраните с кверцетин се предотвратява разрушаването им и по този начин се спира освобождаването на хистамин. Действието на витамин C и на биофлавоноидите се повишава впоследствие с добавянето на други антиоксидантни хранителни вещества, като витамин E, бетакаротин и селений.
Витамин E
Сред многобройните му благотворни за организма специфични качества витамин E засилва ендокринната система и по този начин косвено изгражда имунитет. Витамин E е изключително важен за жените с алергии, страдащи от хормонален дисбаланс. Добър хранителен източник на витамин E е соевото масло, което доставя на организма неестрофициран d-алфа токоферол. Хората със затруднения при адсорбирането на естествен витамин E в мастната му форма могат да използват лесната за храносмилане водоразтворима форма. Жените с алергии и хормонален дисбаланс обикновено се нуждаят от 600 IU на ден. Мъжете обикновено имат нужда от 400. Витамин E действа заедно със 100 мкг от микроелемента селений.
B комплекс
Витамините от B-групата работят заедно, за да повишат имунитета. Пантотеновата киселина B5, пиридоксинът B6 и B12 са особено ефикасни при възстановяване баланса на имунната система. Витамин B5 е изключително важен, защото представлява единица, изграждаща кортизона, един от основните защитни механизми на алергичната реакция.
Минерали
Минералът цинк може да помогне за лечението на хранителните алергии, когато проблемът се корени в неусвоените хранителни частици в резултат на недостатъчна продукция на солна киселина в стомаха. Друг полезен минерал е калцият под формата на 400–600 мг калциев цитрат или калциев хелат (дозата може да нарасне до 1000 мг по време на алергична реакции).
Незаменими мастни киселини и GLA
Незаменимите мастни киселини, открити в една лъжица ленено семе, или GLA, открита в 500 мг семки от касис или масло от нощна свещ, играят главна роля при възстановяване на имунната система.
Храносмилателни ензими
Храносмилателните ензими помагат на стомаха и панкреаса да разградят големите белтъчни молекули, така че да бъдат усвоени напълно от организма. Това предотвратява навлизането на големи пептидни молекули в кръвния поток и получаването на алергична реакция.
Билки
Билките намаляват алергичните симптоми по един много по-мек начин от повечето лекарства. По-долу са изброени някои от тях, които могат да бъдат полезни:
Чесън
Чесънът е билка номер едно на всички времена и трябва да е чест компонент на диетата на всички. Той изгражда имунитет и действа като естествен антисептичен агент.
Клиновиче
Клиновичето е най-добре изследваният засега стимулатор на имунната система. Действа като ехинацеята. Двете билки повишават броя и активността на имунните клетки. Клиновичето обаче действа насочено към изграждането на имунната система и за разлика от ехинацеята може да се приема ежедневно.
Ехинацея
Ехинацеята повишава активността на имунната система и подпомага бързото възстановяване, особено когато започне да се приема в началото на симптомите. По-силните билкови препарати имат изразено изтръпващо и отмаляващо действие върху езика. Тъй като тялото не може да понесе толкова силно въздействие без почивка, ехинацеята може да бъде приемана през кратки интервали. В Европа, където тя се употребява широко, хората я приемат по схемата четири дена прием четири дена почивка.
Жен-шен
Китайците казват, че жен-шенът изгражда съпротивителните сили и устойчивостта, като стабилизира „ци“, жизнената енергия на тялото. Друг начин за обяснение на ползата от жен-шена е, че стимулира имунната система.
Кора от дива череша
Действа при висока температура и други алергии, като облекчава възпалените лигавици, включително и тези на дробовете.
Пчелинок
Въздейства на дихателните процеси, като разширява мускулите.
Други билки, полезни при алергии, са копривата и лютите чушлета.
Какво да се избягва
Алергиите се предизвикват от стрес. Затова трябва да се избягват физиологичните или психологичните стресови фактори. Стимулаторите от рода на кофеина, цигарите или ободряващите лекарства са особено вредни. Не трябва да се приема еднообразна храна. Прекалено многото месо, захар или рафинирани въглехидрати могат да доведат до състояние на ацидоза. За да се неутрализира киселинната система и да се спре алергичната реакция, човек трябва да вземе сода за хляб с витамин C на прах или пантотенова киселина в чаша ябълков или ананасов сок.
Трябва да бъдат сведени до минимум алергените-химикали, поставени върху кожата във вид на сапун, лосион или шампоан, както и вдишаните и намиращите се във водата. И когато е възможно, да бъдат заместени с природните им аналози.
Обобщаване на лечението
Хората, страдащи от алергия, често се нуждаят от подобряване на храносмилането си. Препоръчваните мерки включват прочистваща диета с помощта на бентонитова глина, водна терапия и кратка динена и лимонена диета.
Човекът обикновено е алергичен към една или повече от следните храни: захар, жито, осолени храни, говеждо месо, фъстъци, миди, яйца, домати, кафе, соя, царевица и дрожди. Лекарят-еколог може да направи изследване за храна, причиняваща проблеми, която да бъде отстранена от диетата или да се приема на ротационен принцип — веднъж на 4 до 7 дни.
Неутрализиращата имунизационна терапия, инжекции с малки почиства алергени, пригодени за човешките нужди, помага на организма да произвежда антитела за тези вещества.
Пречистването на въздуха със система от филтри и растения намалява количеството на вдишаните замърсители.
Хранителните вещества, даващи на нашия организъм допълнителна сила, са: витамин C, кверцетин, пикногенол, витамин E, селений, витамин B комплекс, цинк, незаменими мастни киселини и гама-линоленова киселина (GLA).
Билките, подсилващи имунната система, включват чесън, клиновиче, ехинацея, жен-шен, кора от дива череша, пчелинок.