Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Complete Encyclopedia of Natural Healing, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
3,3 (× 4гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване, форматиране и допълнителна корекция
zelenkroki(2012-2013 г.)

Издание:

Гари Нъл

Наръчник по алтернативна медицина

 

Gary Null. Ph.D

The Complete Encyclopedia of Natural Healing

1998

 

Преводач: Елисавета Камбурова

Редактор: Василка Ванчева

 

Формат: 60×90/16

Печатни коли: 37

Размер: 14.50 x 21.00

 

ИК „ЕМАС“, 1233 София, п.к. 10

История

  1. —Добавяне

Хронична болка

Постоянната или продължителна болка е широко разпространен проблем. Според медиите единственият начин за облекчаването й са болкоуспокояващите лекарства, произведени от големи фармацевтични компании. Обаче съществуват и други алтернативи. Американците, които страдат от хронична болка, биха направили най-добре, ако престанат да се подчиняват на командите от телевизорите си. Независимо от факта, че приемането на няколко лекарства без рецепта или пък непредписани от лекар може да облекчи веднага възприемането на болката от мозъка, това не отстранява причината, която я поражда и не се подобрява общото здраве. Напротив, съществуват много природни терапии, които помагат на тялото само да се справи с хроничната болка.

Причини

Болката е сигнал, че нещо в тялото не е наред. Тя може да е предизвикана от милиарди фактори, сред които заболявания, като ревматоиден артрит, рак или спортни и други травми, хранителни алергии, които например биха могли да предизвикат мигрена. Независимо от това, че причините за болката са много, механизмите, по които тялото я произвежда, са подобни. Когато тялото изпитва болка, нервният импулс преминава от наранената част през гръбначния мозък и достига до главния мозък. Тук мозъкът регистрира болката в съзнанието ни.

Обикновено причината тялото да изпитва болка е възпалението. То се характеризира с подуване, зачервяване, топлина и болка. Ако се остави нелекувано, настъпва частична или цялостна загуба на функциите на поразения участък. Във възпаления участък се освобождава протеаза — ензим, помагащ за усвояването на белтъците, и се дава тласък на верижна реакция, която усложнява ситуацията. Малки частици от протеин, известни като брадикинини, също си взаимодействат с нервните рецептори, като предизвикват заповед за болка. Освен това брадикинините събират имунните клетки и разширяват кръвоносните съдове.

Лечение

Хранене

Един от най-ефикасните методи за борба с хроничната болка е насищането. То може да се постигне, като се пият по осем водни чаши вода на ден. За по-възрастните това е от съществено значение, тъй като последните изследвания разкриват, че дехидратацията може да играе важна роля за началото на хроничната болка, дължаща се на изсъхване на гръбначните дискове. Забележете, че когато тялото усеща жажда, вече е настъпила частична дехидратация. Затова трябва да опитаме да задоволим нуждите на организма от течности, преди да ги усетим.

Освен водата, екологично чистата храна и зеленчуците и някои определени сокове създават киселинно-основен баланс в организма, което е от значение за премахването на болката. Излишната киселинност подпомага стимулацията на периферната нервна система и увеличава нашето възприемане на болката. С алкализирането на организма тази стимулация може да се предотврати. Още повече соковете от растителен произход представляват обилен източник на фитохимикали и антиоксидантни витамини, минерали и ензими.

Активността на тялото също може да се окаже дълбоко въздействие върху здравето. Според д-р Емануел Ревичи, известен преподавател и изследовател по въпросите на здравето, който е посветил голяма част от живота си да раздели леченията за болката, усещането за нея може да се облекчи значително с подобряването на хранителните ни навици. Д-р Ревичи е успял да отстрани острата болка от рак на панкреаса чрез повишаване на pH-нивата в организма на пациентите си. Докато излишъкът на кисели храни може да доведе до акумулиране на рискови отпадъчни продукти в организма, последните изследвания на обичайната американска храна разкриват, че 80% от нея е киселинна, а 20% — алкална. В здравословното хранене това съотношение трябва да е точно обратното. Добър пример за алкална храна са соята, картофите, пъпешът и лимоните: тези храни помагат на тялото да отстрани вредните натрупвания. Важно е да се отбележи, че съществуват полезни форми на киселина, която може да се получи от кокосов орех, бразилски ядки, цариградски лешник, американски орех и гръцки орех. И въпреки че различните бобови храни — черен фасул, адзуки, грах, фасул, зелен фасул, син боб, червен боб, бял боб и шарен боб, показват резултати в киселинния обхват на pH-скалата, те също се смятат за здравословни киселини. Същият принцип може да се приложи спрямо овесените ядки, ориза и житото на зърна. Негативните киселини обикновено се регистрират в най-ниския обхват на pH-скалата, което означава, че те са силни киселини. В тази категория влизат червените меса. Ако основата на храната, която приемате, се базира на киселинната част от pH-скалата, вие трябва да неутрализирате организма си, като се концентрирате върху повече алкални храни.

Хранителни добавки

Нашият организъм може да блокира усещането за болка с помощта на ендорфини, които са естествени протеини, произведени от епифизата в мозъка. Ендорфините са ефикасна алтернатива на типичната конвенционална терапия и за щастие тяхната продукция в мозъка може да се улесни с помощта на храната.

DL Фенилаланин (DLPA)

Веществото DLPA може да е част от това лечение. Тази незаменима мастна киселина е съдбоносна за защитата на ендорфините от ензимното въздействие в мозъка. Тези ензими се секретират от мозъка, за да предпазят организма от привикване към собствените си ендорфини. Със забавянето на този процес тялото ще изпитва по-малко болка. Изследванията показват, че 4 мг от DLPA, приети половин час преди вадене на зъб, могат да намалят болката с 50%. DLPA е показал ефикасността си и при лечение на хроничните болки в гърба. Важно е да помним, че този продукт не може да отстрани напълно всяка болка, обаче може да намали значително болката при много пациенти и да послужи като безвредна алтернатива на конвенционалните обезболяващи вещества. Обикновено препоръчителната доза е 500 мг три или четири пъти дневно за значително намаляване на възприемането за болка.

Витамини B

Клиничните доказателства показват, че инжектирането на витамини от B-група и B12 може да смекчи силната болка, предизвикана от главоболие, артрити и стоматологична хирургия. Липсата на витамин B12 често пъти е отговорна за началото на невропатии и може да се елиминира с помощта на мускулна инжекция. Пациентът се инжектира с доза от по 1 мг в кабинета на лекуващия лекар, в резултат на което симптомите на невропатия могат да изчезнат за няколко дни. В много случаи изследванията на кръвта не доказват наличието на дефицит на витамин B12 и на пациента се обяснява, че се нуждае от мускулна инжекция. Важно е да се знае, че няма пряка връзка между количеството витамин B12 в кръвта и това в нервните клетки. Една инжекция с витамин B12 е напълно безопасна и може да има голям ефект.

Витамин C

Витамин C облекчава проблемите с чувствителните венци. Последните клинични изследвания показват, че повечето пациенти с този проблем получават облекчение след приемането на витамин C в количества, поносими за храносмилателната система — граничната доза е точката преди предизвикването на диария. Дори и ако всички опити за лечение с помощта на болкоуспокояващи нестероиди и кортизон не са помогнали, терапията с витамин C може да помогне. Докато някои хора могат да понесат само 10 г дневно, други са в състояние да абсорбират 50 г. Средно приемливата доза е 20 г дневно. Много по-високи дози могат да бъдат приемани по венозен път.

Протеаза

Както беше споменато, протеолитичните ензими причиняват възпаление след травма, а следователно и болка. С възпрепятстването на протеазната продукция може да се намали ефектът от възпалението. Но тъй като оздравителният процес и възпалението са свързани, не ви съветваме да елиминирате възпалението. Правейки това, може да попречите на организма да се излекува сам. Целта на протеазното добавяне е възпалението да се ограничи до ниво, което да не пречи на оздравителния процес.

В миналото изследванията свързваха инжектирането на протеаза с алергичните реакции, но сега се препоръчват пероралните препарати заради възможността им да предизвикат оздравителен процес и да ликвидират възпалението. Ензимите се асимилират в кръвния поток, откъдето се транспортират до травмираните участъци и помагат за естествената протеаза в организма. Протеазните добавки са показали ефективността си при облекчаване на спортни травми, епистомии, екстракция на зъби и слънчеви изгаряния. Добавките, съдържащи протеаза, ускоряват оздравителния процес и намаляват силата на болката с над 50%. Ако ви е необходима една седмица, за да се възстановите от една травма, с протеазата това време ще се намали на три дни.

За разлика от обикновените болкоуспокояващи средства, като аспирина например, протеолитичните ензими не блокират напълно болката. Това е особено положително въздействие, защото развиващото се възпаление стимулира естествените оздравителни сили на тялото. Въпреки че голяма част от медицинското общество е оценила ролята на протеазата в оздравителния процес, широката общественост все още не е информирана за потенциалните й възможности. Причината е, че нестероидните противовъзпалителни лекарства от рода на ибупрофена се намират лесно на пазара, докато поротеазните добавки тепърва се възприемат. За съжаление болкоуспокояващите лекарства играят доминантна роля на медицинския пазар. Независимо от това, че не помагат на естествените оздравителни сили на организма, те доставят пълно облекчение, докато протеазните добавки осигуряват само частично преодоляване на болката.

Хората, интересуващи се от естествените протеазни хранителни добавки, трябва да следят някои основни препоръки. Първо, протеазните добавки се приемат на гладно, за да се избегне разграждането им от други естествени ензими. Препоръчва се да се вземат три-четири пъти дневно преди хранене и сън. Много важно е да се употребяват висококачествени продукти. Качеството на протеазата намалява с времето, като пакетите, съхранявани с години, стават напълно безполезни.

Протеазните добавки могат да се намерят под формата на различни продукти в повечето аптеки. Един пример е бромелайнът, който се получава от ананас. Друг често употребяван източник е папаинът, получен от папая. Животинските източници на протеазата се състоят от трипсин (химотрипсин). Тъй като силата на протеазата се характеризира с чистотата й, трябва да се избере продукт с възможно най-високо протеазно съдържание. Ако точно този продукт не е ефикасен, опитайте с друга опаковка или друг продукт.

Билкови лекарства

По-долу са представени някои от многото билки, които могат да се използват за лечение на болка от обичаен източник. Помнете, че преди да започнете билкова терапия, е добре да си осигурите професионален медицински контрол. Компетентната помощ може да окаже и опитният билколечител.

За болка по време на менструация

Най-често срещаната билка за лечение на болки по време на менструация е дон-куай, но може да бъде използвана и смес и от други лечебни растения. Билколечителят Кристофър Трахан препоръчва тинктура от равни части китайска пищялка, Viburnum opulus и китайска билка грудеста лисичина за облекчаване на контракциите. Мускулният релаксант — американският див ямс, се включва в тинктурата заедно с малки количества от черен глог. Другите билки, които могат да се включат в антиспазматичната смес, са китайската канела, дивият джинджифил и канелата. Ако са под формата на тинктура, описаните билки се приемат в количество 15–30 капки на всеки половин час, а и под формата на чай.

При предменструален синдром

Предменструалните проблеми могат да се лекуват с донг-куай, както и с корени от американско глухарче. Последното е изключително полезно, защото може да насочи другите лечебни треви към наранената тъкан в тялото. Китайската билка кръглолиста урока повишава енергийния поток и е особено полезна при облекчаване на болките в областта на гърдите. За салвията, която е китайският вариант на градински чай, се смята, че повишава ци (жизнената сила) и може да се използва за лечение на проблеми в сърдечната и гръдната област.

За главоболие

При силно главоболие се използват билките валериан и превара (Scutellaria). Те действат особено ефикасно, когато се приемат заедно. Добре е да се вземат по 15–30 капки от тинктурата, приготвена от двете билки, или по няколко капсули от всяка една. Трябва да знаете обаче, че макар валерианът да е полезен за намаляване на болка, нервни състояния и безсъние, може да предизвика сериозни странични въздействия, като прегряване и прескачане на пулса. Преварата, обратно, е относително безвредна и успешно отстранява главоболието. Тя може да се използва от хора, страдащи от болестта на Паркинсон, мускулни спазми и тремори.

Билката мъжка лайка се използва за предотвратяване на мигрената, която засилва дейността на кръвоносните съдове и трансфера на клетъчния магнезий. (Главоболие, предизвикано от стресови ситуации или мускулно съкращение, не може да бъде лекувано с тази билка, тя въздейства на истинската мигрена.) Дивият джинджифил също се използва за облекчаване на главоболието, докато пластичният дон-куай действа на мускулната тъкан. След гимнастика дон-куай може да се приема заедно с джинджифил или мента. Наведнъж могат да бъдат приемани само малки количества джинджифил. Особено внимателни трябва да бъдем през горещите дни заради загряващия му ефект.

Кората от бяла върба е полезна при главоболие. Аспиринът — добре познатият продукт, представлява вещество, извлечено от кората на бяла върба, салицилова киселина. Естествени източници на това съединение обаче са по-малко вредни от синтетичния им аналог, доминиращ в много аптеки, защото са по-слаби. За да се получи аспириноподобен ефект, се препоръчват няколко грама от кората на бяла върба.

За болки в стомаха

За болки в стомаха се използва мента, често пъти в комбинация с бряст или корени от сладник, а също така и китайската билка лисичина. Може да се приложи при широка гама от болки, включително и при стомашни и маточни. За стомашната болка, както и за другите видове болка трябва да се консултирате с лекар.

При инфекции в уринарния тракт

Болките, причинени от инфекции в уринарния тракт, обикновено се лекуват с билки, съдържащи алкалоида берберин. Понякога е подходящ хидрастисът, но корените от орегонско грозде се използват много по-често заради силната им концентрация. Друга често използвана билка е кората от обикновен кисел трън. Китайската билка коптис, която наподобява хидрастиса, е толкова силна, че би могла да се използва като антибиотик или антисептик. Често пъти след консумацията на коптис се приема бяла ружа заради омекотяващото й въздействие.

За обща болка

Кава-кава, която може да се намери на островите Фиджи и някои други острови в Тихия океан, е изключително ефикасна в борбата с хроничната болка заради свойствата си да свързва с рецепторите на нервите и да блокира мозъчните рецептори за болка. Действието на кава–кава прилича на това на лекарствата без елемент на привикване. Относително безвредните билки могат също така да предизвикат отпускане и да намалят нервността.

Другите билки, които помагат при лечението на хронична болка, са ранилистът и розмаринът. Ранилистът е бил използван от векове от народните лечители. Той може да служи като седатив и газогонно средство и е полезно лекарство при диария и тежки случаи на подагра. Розмаринът, познат като подправка, има силни аналгетични свойства и е особено полезен, когато се използва като масажно масло при болки в мускулите или главоболие. Розмариновото масло се комбинира с дифузен агент, обикновено при бадемово масло или зехтин.

Билката върбинка притежава противовъзпалителни и аналгетични свойства. И накрая, куркуминът, ясно жълто вещество, получено от tumeric и къри, е другото естествено вещество, използвано при лечение на болка. Както и лекарството индометацин, куркуминът намалява възпалението при артрит и други заболявания. Но той не предизвиква странични въздействия, като изгаряне на стомашната лигавица и заболяване на ставите, свързано с индометацина. Препоръчителната доза от куркумин е 1200 мг дневно.

Упражнения

Хората, които изпитват изключително силна болка, очевидно не са потенциални спортисти. Но много примери показват, че умереният спортен режим може да бъде полезен в процеса на лечение на болката. Когато болният се увлече от упражнението, се освобождават ендорфини, които действат като естествени опиати. Чак след като приключат упражненията, се чувства болка.

Освен това умерените упражнения предизвикват освобождаване на естествен кортизон. И понеже болката и дискомфортът често пъти са придружени от нервност, антистресовото въздействие на спортните упражнения е благотворно. Освен това те могат да нормализират съня и да повишат увереността, два фактора, които са полезни при лечението на болката. Умерените упражнения включват дейности като бързо ходене, каране на колело и плуване. Идеята е да се избере нещо приятно, което да се прави с удоволствие.

Някои упражнения и загрявания могат да бъдат от полза в оздравителния процес, както и да облекчат много болезнени неразположения.

При ишиас

Болните, страдащи от остра ишиасна болка, която се характеризира с изтръпване или стягане на бедрото, прасеца, пръстите на краката или слабините, трябва да легнат по гръб и внимателно да повдигат колене до гърдите си. Това действие облекчава симптомите на статичната болка чрез разтваряне на лумбалните дискове на гръбначния стълб. Лечението за ишиасна болка може да бъде изпълнено чрез лягане на една страна и заемане на ембрионална поза.

При болки в шията

Лошата стойка при седене зад бюрото или компютъра, както и спането по корем, обикновено причиняват напрежение в шията, а вероятно и болка. Движението, което би могло да го облекчи, се състои в леко завъртане на главата и задържане на едно място и във всяка посока.

Не забравяйте, че заседналият начин на живот в някои случаи може да причини хронична болка в шията и болки в краката. Важно е на всеки час да се прави кратка почивка за разтягане на мускулите и за намаляване на предразположеността към хронична болка.

При артрит

Изследванията показват, че артритът, който включва по-тясно сближаване на прешлените на гръбначния стълб и вероятно притискане на нервите, може да се лекува ефикасно с редовна гимнастика, упражнения и мануална терапия. Особено полезно е да се плува 30–40 минути три-четири пъти в седмицата. Травмирането на ставите, поразени от артрит, се предотвратява от способността на водата да държи тялото на повърхността.

При болки в краката

Хроничната болка в краката се лекува, като травмираният крак се постави на стол и се извършват наклони напред. Това упражнение помага на пациента да стегне мускулите на краката. При изпълнението му се използва кръстът, а не долната част на гърба. Друго условие е пациентът да се накланя напред до седящо положение. Тези упражнения са изключително полезни за хората, които водят заседнал начин на живот.

Мануална терапия

Изследванията са показали, че мануалната терапия е най-ефикасна за лечението на хроничната болка, особено когато обхваща зоната на долната част на гърба, и на артритната болка. Мануалните терапевти облекчават болката, като отстраняват сублуксациите или притиснатите нерви. Те действат с манипулации по гръбначния стълб и изключват лекарствата и хирургичната намеса. Някои от тях използват и хранителни диети.

Домашно лечение

Силното главоболие и напрежението в шията могат да се повлияят положително, като няколко тенис топки се сложат в чорап и пакетът се постави в основата на гърба. В това положение се лежи около двадесет минути, след което мускулите на шията започват да се отпускат, болката в шията и придружаващото я главоболие изчезват. Често пъти главоболието, което се появява вследствие на болката в шията, е причинено от притискане на шийните прешлени.

При мускулни спазми върху поразеното място може да се приложи лед за 10–15 минути и след това да се почива около час. Тази процедура трябва да се повтори няколко пъти. Ледът действа на мускулните спазми, защото ограничава сигналите, изпращани до мозъка, тоест намалява възприемането на болката.

Психично здраве

Хората, страдащи от хронична болка, често пъти са поразени от депресия. Това може да се окаже пагубно за възстановителния процес, тъй като има опасност негативните емоции да дадат началото на други симптоми. Тогава болката и депресията се превръщат в порочен кръг. От друга страна, хората медитират, релаксират или увеличават притока на ендорфини чрез упражнения и впоследствие помагат на оздравителния процес. Депресията може да се излекува също така и с хранителен режим. Лекарите, съставящи програми за лечение според специфичните нужди на всеки един пациент, се наричат ортомолекулярни терапевти. С премахването на депресията и придобиването на положителна психологична нагласа можем да контролираме лечението на хроничната болка, като оставяме мозъка да секретира химически вещества, стимулиращи оздравителния процес.

Акупунктура

Китайската концепция за „ци“ се отнася за потока енергия, който циркулира в нашето тяло. Най-общо ци може да се опише като сума от всички физиологични процеси, метаболизъм и съзнание. Според китайските вярвания клиничните неразположения се обясняват с липсата на ци, което може да се постигне с акупунктура. Тази терапия включва поставянето на изключително тънки игли в кожата по продължението на серия от линии, наречени меридиани. Те улесняват трансфера на йоните и стимулират произвеждането на клетъчна енергия.

Акупунктурата се използва при различни ситуации. Тя служи като болкоуспокояващо, успокоително средство и като мускулен релаксант. Може да подобри дейността на имунната система, кръвообращението и да засили лимфната система. Освен това акупунктурата стимулира производството на допамин в мозъка, подобрява физиологичното състояние на организма и подпомага възстановяването след травма.

Често пъти мускулните изкълчвания и навяхвания могат да доведат до хронична болка. Дори травмата да е получена преди няколко години, в един момент тялото може да започне да изпитва постоянна болка. Мускулният тонус в тази област не е равномерен и се появяват мускулни спазми. Задачата на акупунктурата е да помогне на тялото да се защити от хроничните симптоми, като действа като антивъзпалително средство.

И най-накрая, акупунктурата може да се приложи за лечение на травми на ставите, за да се избегнат методите на съвременната медицина, включително и ортопедичните изследвания. Документирани са много случаи, при които акупунктурата е излекувала заболявания с „неясен“ произход.

Според традицията на китайската медицина опитният иглотерапевт не само спира болката, но и лекува цялото тяло. Китайците вярват, че един симптом не може да се развие от само себе си. Той е придружаван от широка гама проблеми и следователно трябва де се лекува целият организъм. Освен това, когато лекува един пациент, иглотерапевтът взима под внимание историята на всичките му заболявания. Макар и много от лекарите и пациентите на Запад трудно да приемат това схващане, балансирането на ци в тялото може да даде невероятни резултати при лечението на хроничната болка.

Биологична обратна връзка

Биологичната обратна връзка използва научна апаратура, за да помогне на пациентите да определят сами какво оказва стрес върху тялото им и кога то почива. Тази апаратура регистрира физиологичния аспект, например мускулното напрежение, температурата на пръстите на ръцете или мозъчните вълни. Когато тялото изпитва гняв или страх например, крайниците ни понижават температурата си. В резултат на стрес често пъти се появява неравномерно дишане.

Идеята е хората да се научат да почиват, подобрявайки по този начин процесите в организма си. Дишането може да бъде анализирано и подобрено, за да предизвика по-спокойно състояние. Напрежението в мускулите може да бъде намалено, което намалява и болката. Съвременната апаратура е в състояние да регистрира и най-слабите промени в тялото.

Голямото разнообразие от здравословни проблеми, свързани с болка, могат да бъдат лекувани ефикасно с биологична обратна връзка, включително болки в шията и раменете, мускулни навяхвания и силна болка. Освен това тя може да се използва при лечение на хронично главоболие. За пациента с главоболие прегледът при специалист се изразява в изследване и анализиране на стреса, за да се определи толерантността му към него. Освен това специалистът може да снеме пълна анамнеза на заболяванията му, за да провери дали някое от тях не е причина за главоболието. След като получи тази предварителна информация, включва съответната апаратура към пациента. Могат да се включат няколко устройства, които определят състоянието на пациента, страдащ от главоболие, включително и такива, които измерват мускулното напрежение и нервното изпотяване. Пациентът сяда пред монитор и наблюдава как инструментите отчитат електрическите сигнали от повърхността на кожата му. След това терапевтът го инструктира да затвори очи. Наблюдавайки способността му да почива, той се опитва да възстанови събитието, предизвикало стрес в миналото. Инструментите отчитат промени в дишането и мускулното напрежение и изпотяването. Следващата стъпка е пациентът да се научи да променя тези показатели. Препоръчват се няколко сеанса при биологична обратна връзка, за да се провери дали има напредък. Основният елемент в терапията е личното посвещаване на пациента в изпълнението на техниките на отпускане в домашна обстановка.

Магнитолечение

Тази терапия не е призната от всички, но нейните привърженици са убедени в ефикасността й, твърдейки, че магнитите помагат за превъзмогване на болката, защото разполяризират клетките. Това дава възможност в клетките на тялото да постъпят повече хранителни вещества и кислород и да се секретират и повече токсини от тях.

При систематична болка се използват магнитни възглавници с цел цялото тяло да се потопи в благотворното магнитно поле за през нощта. Освен това два магнита от десет или четири от осемнадесет сантиметра, поставени отстрани на главата, действат на епифизата, която представлява малка, но силна жлеза в центъра на главата. Епифизата е отговорна и за произвеждането на мелатонин от организма, който подпомага възстановяващия сън.

През деня магнитите могат да се поставят и върху поразения участък. Един друг метод ни съветва да използваме два правоъгълни магнита от по петнадесет сантиметра или кръгли магнити. Те са с много силно действие, затова се препоръчва да се прилагат за кратък период от време, приблизително по половин час дневно.

Няколко предупреждения: не спете на магнитна възглавница повече от 8–10 часа. Практикуващите тази терапия твърдят, че тялото трябва да се допира до северния (отрицателния) полюс на магнита, понеже именно той оказва оздравителното въздействие. За южния, положителния полюс се смята, че има противоположно действие.

Биоенерготерапия

Това е метод на лечение, при който се провежда съзнателно предаване на енергия от ръцете на лечителя към тялото на пациента. Техниката е древна и е документирана още от пещерните рисунки. През седемдесетте години на нашия век биоенерготерапията се въвежда отново от д-р Долорес Кригер, професор по хранене в Нюйоркския университет.

Този метод помага при различни заболявания, най-вече при свързаните с болка и нервност. Лекува хроничната болка, защото отпуска пациента и помага за движението на енергията.

По време на сеанса терапевтът центрира тялото, мозъка и емоциите на пациента. След това поставя ръцете си на пет-десет сантиметра от тялото му и го сканира, за да провери енергийния му баланс. Основните показатели са придръпване, натиск, статично напрежение, топлина и студ. Лечението се провежда по метода на противоположностите. С други думи, ако има повишаване на топлината, терапевтът балансира с изстудяваща енергия и визуализира цвета в синьо. Обратно, ако тялото излъчва студена енергия, терапевтът изпраща гореща енергия и визуализира жълт цвят. Другите техники включват изтегляне на статичната енергия от тялото и „почистване на аурата“, при което от полето се изхвърля негативната енергия. При биоенерготерапията лечителят използва спокойни ритмични движения от пръстите на краката до главата, с цел да отстрани дисбаланса.

Какво да се избягва

Както описахме по-горе, нивото на pH в тялото е в директна връзка с общото здравословно състояние. Изследванията показват, че хората, консумиращи много кисела храна, са по-предразположени към болка. При търсенето на потенциалния й източник е важно да се отстранят тежките протеини, например от червеното месо, защото те са изключително киселинни. Други киселинообразуващи храни са желатинът, оцетът, майонезата, горчицата, солта, соевият сос и кетчупът. Захарта, алкохолът, кафето, содата и дори черният чай са киселини и следователно не бива да се консумират в големи количества. Макар и умерената консумация на кисели храни да е приемлива, американският начин на хранене далеч надхвърля границата на умереността.

Ние трябва да се предпазваме от невидимите, но разрушителни електромагнитни полета, достигащи до нас чрез постоянното излагане на въздействието на компютри, цифрови часовници, микровълнови печки и електропроводи. Те могат да извадят организма от равновесие.

Преглед на леченията

Насищането на организма с вода може да предотврати болката, причинена от изсъхване на гръбначните дискове. Алкалната храна, състояща се от повече плодове, зеленчуци и прясно изцедени сокове, предотвратява стимулацията на периферните нерви, причиняващи усещанията за болка.

Ендорфините — протеини, произвеждани естествено от тялото, ни помагат да се чувстваме добре. Производството им се стимулира от някои храни като DLPA.

Витамин B притежава аналгетичен ефект, а витамин C повишава чувствителността на венците.

Пероралното приемане на протеазата повишава възстановяването след травми и намалява силата на болката.

Много билки имат болкоуспокояващи свойства, специфични за различните състояния. Пример за това е дон-куай — за менструални болки, мъжка лайка — за мигрена, и кора от бяла върба за главоболие.

Умерените физически упражнения произвеждат ендорфини, за да подпомогнат облекчаването на болката.

Мануалната терапия може да реши проблемите, които пораждат хроничната болка, особено когато тя е свързана с гръбначния стълб и нервите.

Превъзмогването на депресията, придружаваща често пъти хроничната болка, ускорява оздравителния процес.

Акупунктурата, издържала изпита на времето китайска система на лечение, облекчава болката посредством освобождаването на енергийния поток през тялото.

При биологично обратната връзка научната апаратура се използва, за да научи хората да се отпускат и да свеждат по този начин до минимум усещането за болка.

Някои намират, че магнитите могат да действат ефикасно срещу болката, като възстановяват полярното равновесие на клетъчно ниво.

Биоенерготерапията, включваща предаване на енергия от лечителя към пациента, може да успокои болката и нервността.