Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Complete Encyclopedia of Natural Healing, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
3,3 (× 4гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване, форматиране и допълнителна корекция
zelenkroki(2012-2013 г.)

Издание:

Гари Нъл

Наръчник по алтернативна медицина

 

Gary Null. Ph.D

The Complete Encyclopedia of Natural Healing

1998

 

Преводач: Елисавета Камбурова

Редактор: Василка Ванчева

 

Формат: 60×90/16

Печатни коли: 37

Размер: 14.50 x 21.00

 

ИК „ЕМАС“, 1233 София, п.к. 10

История

  1. —Добавяне

Ароматотерапия

Ароматотерапията е прилагане на ароматни масла за здравни цели. Ароматните масла са етерна материя, което значи, че те могат да се изпаряват. Нека дадем пример с листото от мента, откъснато направо от градината. Стиснете го и го помиришете. Това е ароматът на етеричното масло. Тези масла се различават от олиото за готвене, което не се изпарява.

От векове ароматотерапията е била част от различните цивилизации. Древните египтяни, считани за родоначалници на медицината, ценели ароматните масла и ги включвали в религиозните ритуали — основа на културата им. Маслата са били ценени и в ежедневието им заради ползата при лечението на емоционални и физически страдания, като диабет, рак, язва и депресия. Древните гърци и римляни също са уважавали тази терапия. През І век гръцкият лекар Диоскоридес възхвалява есенцията от лук заради диуретичните и тонизиращите й свойства и ефикасността й срещу инфекции. За щастие до днес са запазени хиляди рецепти за растителни масла. Тази терапия се използва широко във Франция, където много лекари не прибягват до употребата на антибиотици, а вместо това използват ароматни субстанции.

Изследванията потвърждават предимствата на ароматните масла пред антибиотиците. Първо, пациентът не си изработва имунитет срещу маслата. Те действат ефикасно продължително време. Второ, те не притежават отрицателни странични въздействия. Трето, ароматните вещества успешно лекуват много заболявания, с които медикаментите не могат да се справят.

Ароматните вещества са леснодостъпни и приятни за експериментиране. Въпреки това е необходимо при тяхното използване да се спазват някои условия.

Използвайте само чисти естествени масла.

Използвайте ги умерено. Те са висококонцентрирани силни субстанции.

Научете се да ги употребявате правилно. Някои от тях трябва да се приемат вътрешно, а други — външно, трети просто да се разпръснат из стаята. Макар да са безвредни, някои от маслата са противопоказни за определени заболявания. Добре е да се започне ароматотерапия под ръководството на ароматотерапевт или друг терапевт, добре запознат с тази материя.