Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Complete Encyclopedia of Natural Healing, 1998 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Елисавета Камбурова, 1999 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 3,3 (× 4гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване, форматиране и допълнителна корекция
- zelenkroki(2012-2013 г.)
Издание:
Гари Нъл
Наръчник по алтернативна медицина
Gary Null. Ph.D
The Complete Encyclopedia of Natural Healing
1998
Преводач: Елисавета Камбурова
Редактор: Василка Ванчева
Формат: 60×90/16
Печатни коли: 37
Размер: 14.50 x 21.00
ИК „ЕМАС“, 1233 София, п.к. 10
История
- —Добавяне
Анемия
Анемията е страдание, характеризиращо се с недостиг на хемоглобин в червените кръвни телца. Недостатъчното количество хемоглобин намалява способността на кръвта да транспортира кислород до тъканите и да отнема въглеродния двуокис от дробовете. Анемията е често срещано страдание в Съединените щати, което може да изглежда изненадващо предвид факта, че повечето храни са подсилени с желязо. Обаче железният дефицит е само една от няколкото възможни причини за заболяването.
Според нюйоркския лекар д-р Далия Ейбрахам съществуват три основни причини за анемията. На първо място, за това състояние може да е причина острата или хроничната загуба на кръв. Хроничен кръвоизлив може да се получи при редица състояния, включително хемороиди, рак, менструация и язви на лигавиците. Друга причина за анемията е високата степен на разрушаване на еритроцитите, при което броят на разрушените остарели клетки надвишава този на новообразуваните. Това състояние може да се получи в резултат на дефектен хемоглобинов синтез или травма на артериите. Последната причина на анемия е липсата на жизненоважни хранителни вещества — желязо, витамин B12 или фолиева киселина. Този тип анемия — най-вече желязодефицитната — е най-често срещаният.
Приемането на достатъчно желязо е изключително важно в периода на растеж в детската и юношеската възраст, както и при жените по време на бременност и кърмене. Желязодефицитната анемия се среща чест опри деца под двегодишна възраст и при подрастващите. Децата, които се хранят бедна на хранителни вещества или еднообразна храна, са изложени на голям риск. Често пъти подрастващите придобиват навика да се хранят с храни, които не задоволяват нуждата им от хранителни вещества. Понякога хранителните добавки не оказват достатъчно противодействие, тъй като много хора е затрудняват при усвояването на желязото. Това се дължи на липсата на солна киселина, която позволява на стомаха правилно да асимилира минералните вещества. Железният дефицит се получава обикновено в напреднала възраст, когато хората не произвеждат необходимите количества солна киселина, както и при хора, страдащи от хронична диария.
Липсата на витамин B12 обикновено се получава в резултат на грешка в процеса на абсорбция. След като се приеме храната, витамин B12 се освобождава с помощта на солната киселина и се свързва с друго химическо вещество, съществен фактор, произведено от стомаха. Проблемът възниква, когато организмът не произвежда необходимите количества солна киселина, или от стомашния фактор, защото при това положение той не е в състояние пълно да усвои витамин B12, съдържащ се в храната. Децата, подложени на стриктна вегетарианска диета, могат да развият B12 анемия, ако родителите им не добавят витамини.
Витамин B12-анемията, често се придружава от анемия, предизвикана от липсата на фолиева киселина. Една от причините фолиевата киселина да е толкова важна е, че тя осигурява здраво вътреутробно развитие. Помага при предпазването от вродени дефекти, като тези на невронната тръба, и е от съществено значение за правилното образуване на клетки при растящия плод. Фолиевата киселина се разрушава лесно от топлината, което означава, че хранителни режими, състоящи се основно от готвени храни и малко сурови продукти, често могат да причинят този дефицит. Децата могат да развият недостатъчност на фолиева киселина, ако им се дава козе мляко. (Въпреки че е по-качествено от кравето мляко по много показатели козето мляко е бедно на фолиева киселина.) Подрастващите и възрастните вегетарианци също могат да станат жертва на този тип анемия, ако не балансират внимателно хранителния си режим. И накрая, анемията, причинена от липса на фолиева киселина, може да се дължи на алкохолизъм, който напълно извлича това хранително вещество то тялото, както и на употребата на някои лекарства, като пероралните контрацептиви и противораковите препарати.
Недостатъчното количество на протеин в организма е друга възможна причина за анемия, тъй като липсата му може да е причина за намаляването на броя на червените кръвни телца. Всъщност повечето хора в Съединените щати приемат излишни количества протеин и така не страдат от това състояние. Обаче протеиновият дефицит може да се прояви при вегетарианците, които се хранят предимно с рафинирани храни и малко или изобщо не употребяват зърнени и бобови храни, ядки, семена и соеви продукти. Синдромът на малабсорбцията е друга възможна причина за анемията на протеиновия дефицит. Той обикновено поразява възрастните хора, които не произвеждат необходимото количество протеаза, ензим, който подпомага разграждането на белтъка. Независимо че се консумира достатъчно количество белтък, липсата на протеаза означава, че организмът не може да го усвои.
Нюйоркският иглотерапевт д-р Пат Гордън предлага азиатска версия на анемията при жените. Според тази философия кръвта в женското тяло циклично се увеличава и намалява. Жените могат да развият анемия, ако пренебрегнат нуждите на месечния си цикъл, специално по време на менструация. В днешния забързан свят обаче много жени се оплакват, че просто не могат да пренебрегнат многобройните си задължения и да си починат, когато телата им се преуморят. Освен това Гордън обяснява, че анемията може да се получи в резултат на неправилен подход по време на бременността.
След приключване на бременността, независимо дали резултатът е аборт или раждане, жените трябва да дадат почивка на организма поне за един месец, независимо от другите си задължения. Плюс това след бременността трябва да се избягва зачеване поне една година, защото тялото се нуждае от изграждане на нова кръв, за да понесе следващата бременност. Ако тези предписания се спазват, жените ще зачеват здрави деца и ще избегнат анемията.
Лечение
Хранене
Децата трябва да бъдат поощрявани да се хранят с разнообразна храна. По-специално листни зеленчуци и бобови растения. От приблизително шестмесечна възраст родителите трябва да дават на децата си цвекло, броколи, моркови, ябълково пюре, касис, боровинки и череши. (Не наведнъж! Новите храни се дават на бебетата постепенно.) Тези храни са относително хипоалергични и богати на фитохимикали и антиоксиданти.
Богат на желязо зеленчуков сок може да се получи като комбинация от сокове от цвекло, магданоз, спанак, млада целина и воден кресон. Зелените сокове трябва да се дават в малки количества. Четвърт чаша на ден може да подобри състоянието на детето за кратък период от време. Соковете трябва да се разреждат 50% с вода или ябълков сок и да се пият бавно.
Вегетарианската храна, богата на витамини, съдържа кълнове, стафиди, къдраво зеле, сливи, магданоз, воден кресон, цвекло глухарче и касис. Морските водорасли, като хаиджики, уакаме и дулсе, са също прекрасен хранителен източник и може да се добавят към супи и салати. Вегетарианските източници на витамин B12 включват ферментирали соеви продукти, като соев сос и темпе, кисело мляко, прясно сирене и яйца. Източници на фолиева киселина са бобовите култури, портокаловият сок, овесените ядки, спанакът, цвеклото, броколито и кълновете. Протеините трябва да бъдат част от всекидневната храна, особено ако са получени от растителен източник, като зърнени, бобови храни и соево мляко. Ако се консумира месо, важно е животните да са отглеждани здравословно.
Хранителни добавки
С хранителни добавки можем да се борим с анемията само когато са пригодени към специфичната й форма. Ето защо трябва да бъдете наблюдавани от компетентен лекар. Въпреки че желязото си остава най-често предписваното лекарство, помнете, че някои форми на анемия не включват железен дефицит. В тези случаи дори е опасно да се добавя желязо.
Желязо
Ако кърмачето страда от недостиг на желязо, майката трябва да го приема в подходяща форма, така че млякото да се обогати с минерали. Обикновено кърмените бебета не развиват желязодефицитна анемия, освен ако майките им не страдат от нея. В повечето аптеки може да се намери лекарството Floradix, ценен източник на желязо. Течната му форма е за предпочитане пред сухата.
Пчелен прашец
Една унция пчелен прашец на ден действа като допълнително лекарство при желязо-дефицитната анемия.
В12
Вегетарианците трябва да добавят този витамин към храната си, за да предотвратят дефицита. Въпреки че се развива за три-четири години, тази анемия е сериозно заболяване и води до нервни заболявания. Добавката му е изключително важна за бременните жени, които очакват да отглеждат деца вегетарианци. Инжектирането на витамин B12 е полезно при пациенти със злокачествена анемия, най-често срещана при възрастните хора и причинена от дефицит на съществен вътрешен фактор, необходим за пълното преработване на витамина.
Спирулина
Една чаена лъжичка спирулина доставя на тялото полезното количество витамин B12 и хлорофил.
Фолиева киселина
Тъй като фолиевата киселина е жизненоважен компонент за правилното развитие на ембриона, на бременните жени е необходима в количество от 800 мкг на ден, независимо колко е добра храната им. Понеже е водоразтворима, излишната фолиева киселина просто се отмива от тялото. Родителите, които хранят децата си с козе мляко, трябва да добавят около 800 мкг течна фолиева киселина към него.
Допълнителни добавки
Понякога е необходимо да бъде предписано добавянето на солна киселина и вътрешен фактор при хора с недостиг на тези химически вещества, за да се подпомогне усвояването на храната.
Билки
Корените от глухарче, тинтявата и жълтия лапад са ефикасно лечение при желязодефицитна анемия. Други полезни билки са алфалфа, магданоз, корени от репей и зарасличе, жен-шен, малина и листа от коприва. Билките могат да се приемат поотделно или комбинирани в капсули или чай. Китайската билка дон куай съдържа фитоестрогени, които помагат за анемии при жените, получени в резултат на тежка менструация. Билката съдържа витамини A, E и B12 и може да се приема много дни в месеца, преди да започне менструацията.
За хора със затруднения в усвояването на витамин B12 може да помогне комбинацията от хидрастис, тинтява и прах от пелин, приеман на капсули. Той повишава нивата на солната киселина и помага на стомаха при усвояването на витамина. Този препарат трябва да се приема само временно за две седмици.
Външно лечение
Редуването на топъл и студен душ 30 минути преди и два часа след хранене, както и разтриването на кожата с растителна гъба на сухо може да се използват като допълнителна мярка при настъпилата анемия. Освен това упражненията с дълбоко дишане помагат за приемането на кислород и отделянето на въглероден двуокис.
Какво да се избягва
Стойте надалеч от рафинираните храни, солта и многото месо. Кофеинът и алкохолът също са определящи за здравата кръв и трябва да бъдат елиминирани.
Обобщение на леченията
Преди да се лекува анемията, трябва да бъдат установени от лекар причините, които са я предизвикали. Анемията, произлизаща от хранителни проблеми, може да се дължи на липса на желязо, витамин B12 или фолиева киселина. Богатата на желязо храна включва листните зеленчуци, бобовите храни и зеленчуковите сокове. Добри източници на витамин B12 (хранително вещество, особено важно за бременните жени) са ферментиралите храни, като соевите продукти, темпе и киселото мляко. Фолиевата киселина може да се достави от портокаловия сок, овесените ядки, спанака и цвеклото.
Сред добрите източници на желязо са продуктът, наречен Floradix и пчелния прашец. B12 може да се получи от витамин B комплекс или от спирулина.
Билките, препоръчвани при дефицит на желязо са: морските водорасли, сокът от зеленчуци, корените от глухарче, тинтявата и жълтият лапад.
Редуването на топъл и студен душ, разтриването на кожата и упражненията за дълбоко дишане са допълнителни мерки, полезни за лечението.