Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Complete Encyclopedia of Natural Healing, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
3,3 (× 4гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване, форматиране и допълнителна корекция
zelenkroki(2012-2013 г.)

Издание:

Гари Нъл

Наръчник по алтернативна медицина

 

Gary Null. Ph.D

The Complete Encyclopedia of Natural Healing

1998

 

Преводач: Елисавета Камбурова

Редактор: Василка Ванчева

 

Формат: 60×90/16

Печатни коли: 37

Размер: 14.50 x 21.00

 

ИК „ЕМАС“, 1233 София, п.к. 10

История

  1. —Добавяне

Заболявания на храносмилателната система

Някой би могъл да нарече храносмилателните проблеми скритата епидемия в Съединените щати заради въздействието им върху две трети от американците. Гастроентерологът д-р Кенет Бок от Ню Йорк определя повечето от пациентите си като ходещи рани. Ранните симптоми при такива болни показват, че храносмилателната им система не е в състояние да си върши работата — да превръща храната в енергия и да доставя хранителни вещества на другите системи в организма.

Оставени нелекувани, дребните хронични неразположения на храносмилателната система постепенно се влошават до първите предупредителни сигнали — болки в корема, спазми, диария, подуване, газове, язвени колити и синдром на възпалените черва в долната част на храносмилателния тракт. Освен това чревните неразположения могат да предизвикат привидно нямащи нищо общо с тях болести, като рак, сърдечни заболявания, артрит или бъбречни неразположения. В този случай заболяванията се третират със скъпи токсични лекарства, като игнорират корените на проблема.

Коригирането на храносмилателните проблеми в ранния им стадий е най-добрият начин да се избегне нуждата от агресивна и вредна терапия на по-късен етап. Но дори и много от заболяванията да са налице, то те могат да се овладеят, ако се обърне навреме внимание на храносмилателния баланс.

Преди всичко добре е да се разберат различните типове храносмилателни неразположения.

Обичайни храносмилателни неразположения

Киселинна диспепсия

Този термин се отнася до неспособността на организма да разгражда правилно храната поради недостиг на стомашна киселина. Къркоренето, подуването на стомаха, газовете, а понякога и диарията са индикация за заболяването. Ниското съдържание на стомашна киселина може да попречи на стомашната лигавица да освобождава достатъчно количество вътрешен фактор, субстанция, съществена за чревната абсорбция на витамин B12. Това може да прерасне в злокачествена анемия или в субклинични симптоми като слабост, загуба на паметта и неразположение.

Киселинната диспепсия обикновено се изпитва след приемането на богата и тежка мазна храна. На тялото е трудно да се справи с нея, особено ако е погълната набързо. В резултат на това големите хапки, които са лошо сдъвкани, не може да се смелят в стомаха, тъй като там просто няма достатъчно киселина. Киселинната диспепсия може да се получи в резултат на стареенето, стреса или чувствителността към определена храна.

Лош дъх

Много от нас използват ментови бонбони или вода за уста, за да освежат дъха си. Но това не решава проблема, защото в повечето случаи лошият дъх произлиза от бактериални токсини, натрупани в червото. При наличие на запек те започват да пълзят от червата към устата.

Констипация

Ако нямате поне две изпразвания на червата на ден, вероятно имате запек. Много хора смятат за нормална зависимостта от слабителни лекарства. И наистина, американците дават доста пари за тези продукти. Това показва, че като нация ние не се движим достатъчно и не приемаме достатъчно вода и целулоза с храната си. Богатият ни на консервирани храни хранителен режим е основната причина за констипацията. Други причини за запека са лошият избор на храна, преяждането, храненето през нощта, пиенето на течности с храната и богатата на протеин храна. Тези навици нарушават храносмилателния процес и натрупват слуз в дебелото черво.

Приемането на слабителни средства създава зависимост, тъй като тялото забравя какво е да има собствена перисталтика. Лаксативите също могат да предизвикат възпаления и кръвоизливи в червата. Стресът води до проблем с мускулите на дебелото черво. Много то хората отказват да ходят до тоалетна извън дома си, въпреки че трябва да обръщат по-голямо внимание на телесните си нужди.

Продължителната констипация може да доведе до сериозни проблеми. Действително, лекарите, практикуващи холистична медицина, вярват, че повече от половината заболявания започват от дебелото черво. Ленивите черва причиняват отравяне на кръвта; отровата циркулира и стимулира другите отделителни органи — черен дроб, бъбреци, бял дроб и кожа. В резултат може да се появи всякаква болест.

Болест на Крон

Това е възпалително заболяване, което поразява обикновено дебелото черво, но би могло да се намери навсякъде в храносмилателния тракт, дори и в езофагуса. Възпалението прониква дълбоко в тъканите и причинява структурни промени. Симптомите на болестта включват диария, болки в стомаха, повдигане, треска, тръпки и загуба на апетит.

Диария

Меките, чести и воднисти изпражнения обикновено са сигнал за друго заболяване, като хранително отравяне, грип, синдром на маладсорбция или друго по-сериозно заболяване. Те може да съдържат слуз, гной, кръв или мазнина. Нелекуваната диария може да доведе до дехидратация или до загуба на микроелементи.

Дивертикулити

В дебелото черво обикновено се образуват малки джобчета, където се струпват хранителни частици, бактерии и вируси. Повечето хора имат тези джобове, без дори да подозират за тяхното съществуване, но понякога те се възпаляват и инфектират. Това заболяване е известно като дивертикулит. То се придружава от диария и газове и може да е изключително болезнено. Много лекари препоръчват да се избягват храните, съдържащи семена, като малини и ягоди, които задръстват джобовете, но след овладяване на инфекцията тези храни могат да се консумират отново.

Образуване на газове

Газовете се причиняват от ферментацията на въглехидратите в тънките черва. Това може да е признак за неправилна чревна флора и сигнал за приемането на малко пробиотични хранителни добавки. Газовете също може да са резултат от лошо храносмилане. Правилното сдъвкване на храната, поддържането на черния дроб, панкреаса и жлъчката и възстановяването на баланса на ензимната активност на стомаха спомагат за отстраняването на проблема.

Хранителни алергии

Класическите алергии дават моментални симптоми. Но маскираните или цикличните алергии, които са по-чести, също създават проблеми, въпреки че е трудно да се проследи връзката. Този тип хранителни алергии може да се появи в резултат на честото хранене с еднообразна храна или когато балансът в организма е нарушен от кандида, паразити или нестероидни лекарства. Тези фактори възпаляват лигавиците и предизвикват появата на дупки в слизестия слой на тънките черва, феномен, познат като синдром на пробитите черва. Прекалено едрите частици храна в този случай могат да навлязат в кръвта. Имунната система изгражда антитяло — отговор спрямо ненужните частици храна и в резултат на това се появяват многобройни проблеми, включително астма, артрит, главоболие и хронична умора. Хранителните алергии могат да предизвикат различни симптоми — умора и подуване до кожни заболявания, депресия и главоболие. Храната или храните, причиняващи заболявания, могат да се открият с помощта на тест имуноглобулин E — антитяло.

Гастричен отлив

Малък сфинктер (кръгъл мускул) в основата на хранопровода задържа стомашната киселина от изливане с преминаването на храната. Когато не работи правилно, киселината от стомаха се връща в езофагуса и предизвиква парене. Хиациалната херния може да е следствие от гастричен отлив. В някои случаи могат да помогнат мануалната терапия и някои билки като сладник и бряст.

Синдром на възпалените черва

Десет-двадесет процента от хората страдат от синдром на възпалените черва, характеризиращ се със засилена констипация и диария, а понякога с коремни болки, спазми, подуване и газове. При тежките форми може да се появят слуз или кръв в изпражненията и висока температура. Също така може да се влоши апетитът, дори да се появят анорексия (което означава и липса на апетит) и в различна степен нервност и депресия.

Както при много от храносмилателните проблеми, изявената причина за синдрома на възпалените черва е чувствителността към храната. Често пъти виновните за това състояние храни действат със закъснение, като организмът реагира 24–48 часа, след като са били погълнати. Най-честите причинители са житото и млечните продукти, скритата съставна на много от храните. Други често срещани виновници са царевицата, кафето, чаят и цитрусовите плодове. Синдромът на възпалените черва може да се появи и в резултат на кандида, паразити, синдром на пропускащите черва и чувствителност към химикали.

Синдром на малабсорбцията

Синдромът на малабсорбцията е загуба на способността на организма да абсорбира хранителни вещества. Това се дължи на лошото храносмилане. За заболяването е характерно, че след като се приеме храна, витамините и минералите не влизат в клетките, а се отстраняват като отпадъчни продукти. Резултатът е липса на хранителни вещества, изразяваща се в многостранни симптоми, като слабост, анемия, загуба на апетит, загуба на тегло, подут корем, мускулни спазми и болка в костите. Малабсорбцията може да бъде и страничен ефект от други заболявания, като циститна фиброза и болестта на Уайпъл. Тя може да се причини от нерви, безпокойство и страх, а също и от операция на стомаха или тънките черва и алкохолна зависимост.

Пептидни язви

Язвите могат да бъдат остри или хронични. Острите язви са повърхностни и често пъти без симптоми, докато хроничните язви, известни като истински язви, са болезнени и дълбоки. В зависимост от поразената част на храносмилателната система пептидните язви са познати като язви на стомаха и язви на дванадесетопръстника. И двата вида предизвикват силна болка в горната част на корема, но по различно време. Болката от стомашната язва се изпитва обикновено след хранене, докато тази от дванадесетопръстника, намиращ се в първата третина от тънките черва, обикновено се чувства при празен стомах. Болният получава болки между храненията или се буди през нощта.

Конвенционалната западна медицина свързва язвите с излишъка от стомашна киселина и с присъствието на бактерии, като Campilobacter и Heliobacter pylori. Действително, някои изследвания свързват бактериите с 80% от случаите на язва. Въпреки че стомашната киселина и бактериите могат да предизвикат възпаление, водещо до язва, проблемът се свежда до възприемчивостта на засегнатия участък. Епителната покривка на стомаха или дванадесетопръстника е тънка и податлива на атака.

Стандартното лечение е с лекарства, създадени да блокират стомашната киселина, като зантаг, симетидин и тагамет. С маскирането на симптомите отначало изглежда, че те лекуват язвата. Но понеже не действат върху истинската причина за проблема, категорично могат да навредят повече, отколкото да помогнат.

Източният медицински подход е доказано полезен за пациентите с язва. В източната медицина не всички язви се лекуват по един и същ начин. Терапевтите внимателно диагностицират пациентите си, разглеждат балансиращите системи (меридианите) и базират препоръките си върху тези изследвания. Някои от пациентите с язва не трябва да приемат люти храни например, докато за други това не е необходимо. Някои получават облекчение от билкови препарати, други се нуждаят от акупунктура.

Язвени колити

Язвеният колит е хронично, епизодично, възпалително заболяване на дебелото и правото черво, причинен често пъти от хранителни алергии. Симптомите са омаломощаващи и включват остра болка, изпражненията съдържат кръв, гной и слуз; силно къркорене на червата, хронично газообразуване, подуване на червата, язви; диария и запек; висока температура; тръпки; анемия и загуба на тегло. Усложненията са периферни артрити, анкилозни спондилити, заболявания на бъбреците и черния дроб и възпаление на очите, кожата и устата. Болестта има склонността да се появява и изчезва и човек може да се чувства добре с месеци. Понякога причина за това заболяване са паразитите и бактериите.

Диагностициране

Дребните храносмилателни проблеми с техните дребни неразположения често пъти се пренебрегват от конвенционалната медицина. При влошаване на състоянието диагнозите се поставят с помощта на рентгенови лъчи, скопии, кръвни изследвания и обикновено се предписва лекарствена терапия. Но лекарствата са само бързо облекчение, а не решават проблема.

И тъй като милиарди фактори могат да причинят заболявания на храносмилателната система, трябва да се изследват всичките възможни етиологии. Традиционните лекари включват множество изследвания, за да поставят диагноза, включително и тестове за чувствителност към храна, паразити, кандида, функциониране на тироидната жлеза и ниво на хранителните вещества.

Лечение

Хранителните неразположения отговарят на промените на хранителния режим: витамини и минерални добавки, билки, дезинтоксикация. Освен това техниките, намаляващи стреса, могат да предизвикат дълбока промяна. Работете с холистично ориентирани лекари, които могат да ви помогнат да си създадете програма, отговаряща на индивидуалните ви нужди. Следните препоръки са основани на общото добро състояние.

Храна, богата на целулоза

Храната, която работи съвместно с организма, е непреработена и естествена, без химически добавки. Това означава, че здравословната храна съдържа много комплексни въглехидрати, които са храни, богати на целулоза. Ние се опитваме да последваме примера на примитивните култури, които не са страдали от стомашно-чревни заболявания, както е в съвременния свят, и са консумирали от пет до девет порции плодове и зеленчуци на ден. Ако за вас проблем е констипацията, включете в дневния си порцион пресни плодове, най-вече ябълки, смокини, праскови, ягоди, портокали и сливи. Зеленчуците, суровите сокове и кълновете също са добър избор. Хранете се леко и провеждайте кратки диети със зеленчукови или плодови сокове. Полезно също така е да пиете по чаша гореща вода сутрин и по лъжичка зехтин преди сън. Останалата диета трябва де се фокусира върху пълнозърнестите и бобовите храни с малки количества ядки и семена. Трябва да знаете, че независимо от името си пълнозърнестият хляб съдържа доста бяло брашно. Много по-добър източник на целулоза са кафявият ориз, ечемикът, просото и брашното от елда. Освен целулоза зелените листни зеленчуци са богати на магнезий, помагащ на чревните мускули да се свиват ритмично (перисталтика).

Здравословната храна не трябва да е безвкусна. Обикновените подправки и билки са повече от благоприятни. Те в действителност помагат на храносмилането. Бахарът и розмаринът облекчават затрудненото храносмилане. Босилекът и копърът успокояват напрегнатия стомах, а лютият пипер и хрянът стимулират кръвообращението и ускоряват храносмилането. Подправките помагат на храната да навлезе в организма по-лесно през стомашно-чревния тракт.

Храните и стомашно-чревната флора

Ние притежаваме повече бактерии в храносмилателната си система, отколкото клетки в тялото си. Може и да не съзнаваме този факт, но тези добри бактерии правят много, като ни позволяват да се облагодетелстваме от витамините, които приемаме. Те действат и като предна линия за защитата ни от други микроорганизми. За съжаление съвременният начин на живот често пъти унищожава приятелските колонии чрез стрес или лекарства и най-вече с използването на антибиотици. Затова е важно храносмилателният тракт да се населява повторно с естествена флора, като се храним с естествени храни с високо съдържание на бактерии, такива като темпе и кисело мляко.

Приготвяне на храната

Когато се приготвя храната, е важно да се увеличи до максимум смилаемостта, без да се променя целостта на клетъчната структура. Това означава избягването на дразнещите храни, на храни, приготвени в микровълнови печки, и на прегорелите храни.

Много храни могат да бъдат изстисквани или да се ядат сурови, защото готвенето унищожава важни ензими. Когато се готви, задушаването е за предпочитане пред варенето, вареното с два-три сантиметра вода е по-добро от варенето с десет сантиметра вода, а варенето пет минути е по-добре от варенето двадесет минути. Сготвените храни е добре да се приемат в състояние, най-близко до естественото. Например замразеният грах е за предпочитане през варения или консервирания. Видът на съда за готвене е също много важен. Алуминиевите съдове трябва да се избягват, защото алуминият влиза в храната и може да доведе до сериозни здравословни проблеми.

Билки

Както вече отбелязахме, природата ни дарява с голямо разнообразие от билки за засилване на храносмилането и за преодоляване на ежедневните проблеми. Хората с храносмилателни проблеми трябва да имат предвид следното:

Алое вера

Ценните фитохимикали, съдържащи се в алоето, могат да помогнат за коригирането на много хронични състояния, включително лошо храносмилане, малабсорбция, синдром на пропускащите черва, статично дебело черво и язвен колит.

Лайка

Това е леко, но високоефекасно лекарство против синдрома на възпалените черва и други храносмилателни нарушения, придружавани от нервност. Една лъжичка изсушена лайка се залива с гореща вода и се запарва няколко минути. Подсладен с мед, това е вкусен облекчаващ чай, който може да се пие през деня, между храненията и преди сън.

Копър

Копърът помага за облекчаване на газовете, спазмите и трудното храносмилане. Може да се приема като чай или чрез дъвчене на семената му.

Джинджифил

Чаша джинджифилов чай с пчелен прополис и суров необработван с топлина мед сутрин ще подсили организма и ще предизвика добро храносмилане.

Коприва

Копривата е добър чай при диария. Обикновено диарията се причинява от загуба на микроелементи, а копривният чай е добър източник на тези минерали, така както и на хлорофил.

Овес

Овесеният чай облекчава нервния стомах и засилва слабата храносмилателна система.

Риган

Известен е със затягането на стомаха и спиране на газообразуването.

Сладник

Сладникът е билка срещу киселини и язви. В действителност тя е полезна за стандартно лечение на стомашни язви и язви на дванадесетопръстника. Сладникът стимулира производството на простагландини, които помагат за оздравяването на целия стомашно-чревен тракт, но най-вече на стомаха. Деглициниризирана форма на екстракта предотвратява повишаването на кръвното налягане. Приемането на сладник три-четири пъти на ден води до значително подобрение.

Билките, стимулиращи активността на черния дроб, подобряват и храносмилането. Това са камшичето, глухарчето, киселият трън, дивият ямс и магарешкият трън. Билките, които омекотяват и покриват храносмилателния тракт са слезът, звездицата, лопенът, живовлякът. Други билки: лют пипер, корени от тинтява, жен-шен, хидрастис (периодично), подбел, лобелия, кора от дива череша, лимонка, бряст, пелин и клиновиче.

Добавки

Добавките дават допълнителна поддръжка на организма. Добре е да се започне бавно и да се достигне постепенно до оптималното ниво. Добавките се приемат под компетентното лекарско ръководство.

Фунгициди

Тези естествени алтернативи на антибиотиците могат да помогнат за отстраняване на паразитите и гъбичките. Екстрактът от семената на грейпфрут, чаят от pau d’arco, чесънът и различните хомеопатични лекарства притежават противогъбично действие. Понякога лекарите предписват и противогъбични лекарства, като нистатин или дифлукан. Противогъбичните лекарства действат най-добре, когато се придружават от диета без гъбички.

Антиоксиданти

За поддържане на храносмилателната система човек се нуждае от над 800 единици витамин E, от 1 до 6 г витамин C и между 25000 и 50000 единици бетакаротин. Пациентите със сериозни чревни възпаления могат да приемат по-високи дози хранителни вещества по венозен път. На човек може да се даде 20000 мг витамин C като начало и да се стигне до 50000 мг. Освен това могат да се използват хранителни вещества, като магнезий, витамин B, глутатион и глицерин.

Биофлавоноиди

Витамин C действа по-добре съвместно с биофлавоноидите. Кверцетинът и пикногенолът са от изключително значение заради противовъзпалителните и имуностимулиращите си свойства. Обикновено се препоръчват по 300 мг кверцетин и 25 мг пикногенол три пъти на ден.

Коензим Q10

Възпаленията реагират добре на това хранително вещество, когато се приемат 50–100 мг два или три пъти дневно.

Храносмилателни ензими

Стомашните или панкреатичните ензими могат да бъдат полезни за храносмилането.

L-Глутамин

L-глутаминът подхранва и действа здравословно на лигавиците на тънките черва и е особено полезен за пациенти, които губят тегло. Необходими са около 3–10 г. И тъй като това е голямо количество, глутаминът трябва да се приема под лекарско наблюдение.

Магнезий

Хората, склонни към запек, често пъти страдат от липса на този елемент. Приемането на 200–300 мг магнезий два пъти дневно не само ще помогне на перисталтиката, но и ще попълни липсата при много от пациентите.

Омега-3 мастни киселини

Многобройни проучвания доказват, че рибеното масло има противовъзпалителен ефект. Могат да се приемат 100–2000 мг 2–3 пъти на ден с храната. Приемайте по-малка доза, ако се получава оригване или повдигане.

Ментово масло

Клиничните изследвания показват, че ментовото масло намалява спазмите на дебелото черво. Една капсула ментово масло може да се приема два или три пъти на ден за преодоляване на дискомфорта. Някои от пациентите може да изпитат парещо усещане в правото черво, което означава, че терапията трябва да се преустанови. Вместо това трябва да се приема чай от лайка.

Пробиотици

Преведено, името означава „даване на живот“ и се отнася за здравословните бактерии в храносмилателната ни система. Стотици изследвания показват че Lactobacillus acidophillus, Bifidobacterium bifidum и фруктоолигозахаридите подобряват здравословното състояние. Те са изключително важни след антибиотична терапия, вагинални гъбични инфекции и инфекции на отделителната система.

Семена от псилиум и житни трици

Тези продукти са полезни за преодоляване на запека, когато богатата на целулоза храна не помага. Житните трици трябва да се използват от хора, които не страдат от алергия към житото.

Дезинтоксикацията на червата и освобождаването от токсините е първата важна крачка за много хора с чревни неразположения. Докато това не се направи, няма да помогне нито една от хранителните добавки. Дезинтоксикацията се извършва по много начини. Бентонитът е подобна на глина субстанция, използвана като напитка, която извежда токсините от дебелото черво. Терапията на дебелото черво също елиминира натрупаните фекалии и възстановява функцията на тъканите и органите. Някои лекари поставят пациентите си на прочистващи диети, състоящи се от хипоалергични храни, докато организмът отново е в състояние да приеме някои храни на ротационен принцип. Пълното парентерално хранене, или храненето по венозен път се използва в екстремни случаи за успокояване на дебелото черво, преди да се изпробват други начини за прочистване. Това са отлични методи за лечение на претоварената храносмилателна система.

Намаляване на стреса

Слабите потрепвания в стомаха са индикатор на това какво мислите и чувствате. Големият нервен възел, известен като слънчев сплит, се намира в областта на стомаха. Когато нервите ни са опънати, пръв реагира той. Затова имаме и чревни реакции.

Най-добрият начин да се справим с психическите и емоционалните си проблеми е да открием източника им. Когато напрежението се свърже с яснотата на мисълта, налице се много техники, за да се преодолее този стрес. Това са медитацията, биологично обратната връзка, йогата, тай-чи, хипнозата и техниките за дишане. Не забравяйте да отделяте всеки ден време за нещата, които ви харесват, като градинарство, свирене на музикален инструмент, както и за качественото общуване с приятелите и семейството, което също е важно за доброто ни храносмилане и за цялостното ни здравословно състояние.

Какво да се избягва

Лош избор на храна

Храносмилателните проблеми често пъти са причинени от чувствителност към храна. Хората, страдащи от възпаление на червата, обикновено трябва да престанат да консумират жито и някои други зърнени храни, млечни продукти, захар и специфични въглехидрати. Лекарите, които отстраняват от диетата на пациентите си храните, към които са чувствителни, често пъти стават свидетели на бързо възстановяване.

Съществуват някои общи правила за това с какво не бива де се храним. Най-общо казано, трябва да намалим консумацията на преработени продукти, наситени мазнини, изкуствено оцветяване, ароматизиране и консерванти, радиационни продукти и растения; консервирани храни, храни, отглеждани с химически торове и на третирани с пестициди, на прегорели храни. Когато пациентът страда от запек, храните, от които трябва да се пази, включват зърнени храни богати на скорбяла, месо и млечни продукти.

Лекарства

Прекомерното приемане на антибиотици е причина за много здравни проблеми, водещи началото си от храносмилателната система. Антибиотиците не правят разлика между добри и лоши бактерии, те унищожават бактериите и нарушават флората в червата, което води до увеличаване на гъбичните популации. Гъбичните инфекции се смятат за водещ фактор за много заболявания, включително и за възпаления на червата. Антибиотиците също могат да променят бактериалната структура. В този случай добрите бактерии започват да произвеждат токсини, увреждащи червата. Вследствие на това възникват редица заболявания, които нямат видима връзка с храносмилателната система, например синдром на хроничната умора и фибромиалгия. Нестероидните противовъзпалителни лекарства, кофеинът, никотинът и алкохолът са другите лекарства, които вредят на храносмилателната система.

Паразити

Паразитните инфекции също причиняват стомашно-чревни проблеми и са доста често срещани по света. Важно е да се вземат колкото е възможно повече предпазни мерки, за да се избегне контактът с тези микроби. Те включват миенето на ръцете след използване на тоалетна и да се избягва поръчването на салати в заведенията за обществено хранене. Всеки, който подозира, че е болен от паразитно заболяване, трябва да се консултира с лекар специалист в тази област. Изследването, известно като ендоскопия, е най-добрият метод за идентификация на паразити, които се прикрепват към стените на червата, защото тези паразити обикновено не се определят с рутинното изследване на изпражненията.

Неправилно сдъвкване на храната

Сдъвкването е първият стадий на храносмилането и определя колко хранителни вещества ще получим. Ако дъвченето не е бавно и задълбочено, слюнката не се смесва достатъчно с храната. Неправилното сдъвкване оставя частиците прекалено големи, за да могат да преминат свободно през хранопровода в стомаха. Когато недостатъчно добре сдъвканата храна попадне в стомаха, се секретира допълнително стомашна киселина, която е нужна за разграждането на големите частици храна. Това излага вътрешната лигавица на стомаха и червата на действието на стомашната киселина, която е изключително корозивна и с времето води до увреждания. Така храносмилателните проблеми могат да се влошат, причинявайки всичко — от нарушено храносмилане и киселини до язви.

Пиене на напитки с храната

Пиенето на напитки с храната трябва да се ограничава или да се избягва, тъй като течността разрежда стомашните сокове и прави разграждането на храната по-трудно. Непълно разградената храна причинява дразнене на чревната лигавица и може да доведе до язвени колити. Токсините от неправилно смляната храна могат да навлязат в кръвта и да активират имунния отговор. Пиенето по време на хранене също стимулира поглъщането на храната, която в противен случай ще бъде сдъвкана по-добре. Това е опасно и може да предизвика задавяне.

Хранене под напрежение

Хората не сдъвкват добре храната си, когато са нервни, напрегнати или бързат. Освен това храносмилателните ензими не се произвеждат добре от организма, защото стресът влияе също така и на ензимната продукция. Над 50% от хранителните вещества в храната могат да се загубят в състояние на стрес.

Хранене с трудносмилаема храна

Когато храната е трудна за смилане, организмът секретира в голямо количество стомашни сокове. Това високо киселинно състояние може да е вредно за тялото. Протеините трудно се разграждат, защото са изградени от свързани пептидни остатъци в дълга верига, която трябва да се разруши с помощта на стомашния сок, преди да се разгради и утилизира. Някои пептидни вериги се разрушават по-трудно от други. Тези, които са заобиколени от много мазнини, като пептидите в месото, са доста трудни за разрушаване, но не толкова, колкото тези в препържените или препечени храни, които са свързани от здрави молекулни връзки и са трудно разделими.

Преглед на леченията

Храносмилателните смущения може да се дължат на милиарди фактори. Затова е необходимо комплексното изследване, за да се разкрие причината за проблема.

Народите, хранещи се с високоцелулозна храна, рядко страдат от храносмилателни неразположения. Подправките облекчават храносмилането и храните, съдържащи микроорганизми, доставят на червата микроби, необходими за защита от инфекции.

Храната трябва да се приема в състояние, възможно най-близко до естественото, за да се избегне загубата на витамини и ензими и да се предотврати повреждането на клетъчната структура на храната.

Билките и естествените хранителни добавки често се използват за подсилване на храносмилането, лекар-специалист може да помогне при създаването на програма за вашето конкретно състояние.

Начините за отстраняване на отложените токсини, които взаимодействат с храносмилането, включват употребата на бентонит, чревна терапия, прочистващи диети и хранене по венозен път.

Тъй като нашите емоции и храносмилателните ни функции са тясно свързани, трябва да се ангажираме в дейности, предизвикващи успокоение, още със зараждането на емоционалното напрежение.

Вижте също: Алергии.