Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Steve Jobs, 2011 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- , 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Биография
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5,1 (× 11гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Уолтър Айзъксън. Стив Джобс
Второ издание. СофтПрес ООД, 2012
Редактор: Росица Златанова
Коректор: Лилия Анастасова
Графично оформление: Александрина Иванова
Оформление на корицата: Радослав Донев
ISBN 978-954-685-999-0
Формат: 70/100/16
Печатни коли: 42
История
- —Добавяне
Перо идва на помощ
В края на 1986 г. Джобс изпраща оферта до рискови инвеститори, в която предлага 10% от NeXT за 3 милиона долара. Това означава, че цената на цялата компания възлиза на 30 милиона долара — цифра от света на фантазиите. До този момент в компанията са налети 7 милиона, а единственото, с което тя може да се похвали, е хубаво лого и лъскави офиси. Няма нито приходи, нито продукти и в близко бъдеще такива не се очакват. Нищо чудно, че инвеститорите играят „пас“.
Има обаче един каубой, който е силно впечатлен — Рос Перо, дребният, но енергичен тексасец, основател на компанията „Електрик Дата Системс“, която препродава на „Дженеръл Моторс“ за 2.4 милиарда долара. През ноември 1986 г. той случайно попада на документален филм със заглавие „Предприемачите“, в част от който става дума за Джобс и NeXT. Той се идентифицира с Джобс и хората около него до такава степен, че заявява: „Мога да довършвам изреченията им вместо тях.“
На следващия ден Перо се обажда на Джобс и му казва:
— Ако някога имаш нужда от инвеститор, обади ми се.
Джобс има отчаяна нужда от такъв, но много внимава да не го покаже. Изчаква една седмица, преди да му позвъни. Перо изпраща някои от анализаторите си да преценят състоянието на NeXT, но Джобс иска да разговаря директно с Перо. По-късно тексасецът споделя, че едно от нещата, за които най-много съжалява, е, че не е купил „Майкрософт“, или поне голяма част от акциите на компанията, когато младият Бил Гейтс го посещава в Далас през 1979 г. По времето, когато Перо се обажда на Джобс, „Майкрософт“ вече е оценена на 1 милиард долара. Перо е изпуснал шанса си да спечели огромно състояние и едновременно с това да се забавлява. Затова сега много внимава да не допусне отново същата грешка.
Офертата, която Джобс прави на Перо, е три пъти по-висока от предложената на инвеститорите няколко месеца по-рано. За 20 милиона долара Перо ще получи 16% от компанията, а Джобс ще вложи в нея още 5 милиона. Това означава, че компанията се оценява на около 126 милиона долара. Но за Перо парите не са най-важното. След срещата си с Джобс той заявява, че ще закупи акциите.
Аз избирам жокеите, а жокеите избират конете, които да яздят — казва той на Джобс. — Аз залагам на вас, момчета, така че вие му мислете какво ще правите.
Перо внася в NeXT нещо по-ценно от животоспасяващите 20 милиона долара. Той става енергичен говорител на компанията, когото всички медии цитират и в резултат на това тя се сдобива с известна благонадеждност.
— Когато говорим за новосъздадени компании, тази носи най-малък риск от всички компютърни фирми, които съм наблюдавал през последните 25 години — заявява той пред „Ню Йорк Таймс“. — Накарахме специалисти да огледат хардуера и те бяха зашеметени. Стив и екипът на NeXT са най-големите перфекционисти, които някога съм виждал.
Освен това Перо се движи сред най-висшите социални и бизнес среди и така допълва кръга от познанства на Джобс. Той завежда Джобс в Сан Франциско на официална вечеря в чест на краля на Испания Хуан Карлос I. Когато кралят пита Перо с кого би било интересно да се запознае, Перо веднага довежда Джобс. Двамата започват разговор, който Перо по-късно определя като „наелектризиращ“. Джобс оживено описва на краля следващото поколение компютри. В края на разговора Хуан Карлос написва нещо върху едно листче и го подава на Джобс.
— Какво стана? — пита Перо.
— Продадох му компютър — отвръща Джобс.
Наред с някои други, тази история се превръща в легенда. На един брифинг във Вашингтон Перо разказва съшита с бели конци приказка за един млад мъж:
„толкова беден, че не може да си позволи да учи в университет; нощем работи в гаража си, а хобито му е да си играе с компютърни чипове. Един ден баща му, който прилича на образ от портретите на Норман Рокуел, влиза при него и му казва: «Стив, или направи нещо, което можеш да продадеш, или си намери работа». Шейсет дена по-късно е създаден първият компютър «Епъл», който е поставен в дървена кутия, направена от баща му. И този млад мъж с гимназиално образование буквално промени света.“
Единственото вярно е, че бащата на Джобс прилича на образ от портретите на Норман Рокуел. А може би и последното изречение — това, че Джобс е променил света. Поне така вярва Перо. Също като Скъли, и той вижда в Джобс себе си.
— Стив е като мен — заявява Перо пред Дейвид Ремник, журналист от „Вашингтон Пост“. — И двамата имаме едни и същи странности. Ние сме духовни братя.