Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
- Оригинално заглавие
- Le Mythe de l’Eternel Retour (Archétypes et Répétition), 1949 (Пълни авторски права)
- Превод отфренски
- , 1994 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5,8 (× 4гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Мирча Елиаде. Митът за вечното завръщане. Архетипове и повторение
Френска. Първо издание
Редактор: Цветан Старейшински
Художник: Петър Добрев
Технически редактор: Ренка Кръстанова
Коректор: Вирджиния Абаджиева
ИК „Христо Ботев“, София, 1994
ISBN: 954-44Л-214-1
Издателски №8893
Печатни коли 13. Формат 84/108/32
Предпечатна подготовка „Спектър-365“
Печат Дф „Балканпрес“, София
Превели от френски: Лидия Денкова, Галина Вълчинова
© Лидия Димитрова Денкова, превод, и послеслов, 1994
© Галина Иванова Вълчинова, превод, 1994
© ИК „Христо Ботев“, София, 1994
Преводът е осъществен по изданието:
Le Mythe de l’Eternel Retour. Archétypes et Répétition
par MIRCEA ELIADE. Gallimard, Paris, 1349.
Mircea Eliade.
Le Mythe de l’Eternel Retour
(nouvelle édition revue et augmentée)
Gallimard, Paris, 1969.
История
- —Добавяне
- —Корекция на маркер за бележка
- —Корекция от NomaD
Първа глава
Архетипи и повторение
Проблемът
В „примитивното“, или архаичното мислене предметите на външния свят, също както и самите човешки действия, нямат самостоятелна, вътрешно присъща ценност. Един камък ще бъде свещен поради факта, че формата му издава причастност към определен символ, или защото се възприема като йерофания, притежава мана, възпоменава някакъв митичен акт и т.н. Предметът се явява като възприемник на чужда сила, която го отличава от неговата среда и му придава смисъл и значение. Силата може да се състои в субстанцията или във формата на предмета и се предава по пътя на йерофанията или на ритуала. Тази скала ще стане свещена, защото самото и съществуване е вече йерофания: несломима, неуязвима, тя е онова, което човекът не е. Тя устоява на времето, реалността й става двойно по-голяма от дълготрайността; Така един от най-простите камъни бива въздигнат в „скъпоценен“, което ще рече пропит от магическа или религиозна сила, единствено благодарение на символичната му форма или на произхода му: „гръмотевичен камък“, за който се смята, че е паднал от небето; „перла“, защото идва от глъбините на океана. Камъкът става свещен, защото в него обитават душите на предците (Индия, Индонезия) или защото някога на него се е разигравал театърът на теофанията (както „Ветил“ (bethel), който е служел за легло на Яков, или защото е бил осветен от някакво жертвоприношение, клетва и т.н. (вж. „Трактат по история на религиите“, с. 191 и сл.)[1]
Нека сега минем към човешките действия, разбира се, към тези, които не са чисто автоматични; тяхното значение и ценност не са свързани с непосредствената им физическа даденост, а със свойството им да възпроизвеждат някакъв първоначален акт, да повтарят митичния първообраз. Храненето не е просто физиологично действие, то всеки път възобновява причастието. Бракосъчетанието и колективната оргия също отпращат към митични прототипове; повтарят ги, защото боговете, „предците“ или героите са ги осветили още от началото („отколе“, „в онова време“, ab origine).
И в най-дребните проявления на своето съзнателно поведение „примитивният“, архаичният човек не познава действие, което да не е било установено и преживяно преди това от някой друг, който друг обаче не е човек. Това, което прави, е било вече правено: Животът му е непрекъснато повторение на жестове, осветени в откриването им от други.
Съзнателното повторение на предустановени парадигматични жестове издава една първична онтология. Суровият продукт на Природата, както и обработеният от човешкото умение предмет намират своята реалност, своята идентичност само доколкото се отнасят към една трансцендентна реалност. Жестът придобива смисъл, или реалност изключително в степента, в която възстановява някакво изначално действие.
Да разберем по-добре структурата на тази архаична онтология ще ни помогнат няколко групи от факти, подбрани от различни култури. Ще ги групираме в няколко големи раздела:
1) елементи, чиято реалност е функция от повторението, от подражанието на един небесен архетип; 2) елементи, като градове, храмове, къщи, чиято реалност зависи от символизма на надземния Център, който ги уподобява на себе си и ги трансформира в „центрове на света“; и накрая 3) значими профанни ритуали и жестове, които реализират вложения в тях смисъл единствено поради това, че съзнателно повтарят действията, установени ab origine от богове, герои или предци.
С разглеждането на тези факти ще започне изучаването на изложената по-долу онтологическа концепция, чието изясняване си поставяме за цел по-нататък. А единствено фактите биха могли да я обосноват.