Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Il Milione, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Мемоари/спомени
Жанр
Характеристика
Оценка
4,2 (× 5гласа)

Информация

Корекция
vasko_dikov(2011 г.)
Корекция
NomaD(2012 г.)

Издание:

Марко Поло. Милионът

Държавно издателство „Отечество“, 1986

Редактор: Лъчезар Мишев

Художествено оформление: Юли Минчев

Художествен редактор: Йова Чолакова

Технически редактор: Иван Андреев

Коректор: Елисавета Караминкова

Пътепис

Версия на съвременен италиански език и бележки от Джорджо Тромбета-Панигади

История

  1. —Добавяне

26. Град Камади

След като се спусне от планината, пред пътника се разтваря голяма равнина, в началото на която се намира град Камади[1]. Красива и плодородна, тази област някога е била многократно опустошавана от татарите. Наричат я Реобалес[2], тук горещината е душна и зреят фурми, фъстъци, райски плодове[3] и други плодове, които ние на Запад не сме виждали. Воловете в тази страна са големи и бели като сняг, косъмът, им е нисък, рогата къси, дебели и тъпи, а на гърба си имат гърбица, висока две педи. Тези животни са красиви за гледане. Когато трябва да ги товарят, те лягат като камилите, после стават и тръгват с огромни товари, защото са много силни.

Сред типичните за тези места животни са едрите като магарета овни — бели, красиви, с опашка, която тежи до тридесет ливри[4]. Месото им е много вкусно за ядене.

Градовете, селата и крепостите са защитени от високи земни насипи, които да ги пазят от скераните[5], разбойници, които кръстосват равнината нашир и надлъж и плячкосват каквото заварят. Те са способни чрез магия да превърнат седем дни в една дълга нощ, така че тъмнината всичко да покрие, и тогава тръгват из страната, която познават по-добре от всеки друг, като корсари. Те са около десет хиляди и от сабите им никой не може да убегне, ни човек, ни животно. Убиват старците, отвличат децата, за да ги продават като роби. Царят им се казва Ногодар и всички те са зли, безумни и жестоки хора.

Преминавайки през тази област, Марко Поло за малко не станал техен пленник; спасил се, като се укрил в крепостта Коносалми, докато много от неговите другари били пленени, някои убити, други продадени като роби.

Бележки

[1] Може би град Камадин в Южен Иран.

[2] Днешна Рудбар, персийска провинция на север от Бандар Абас.

[3] Банани.

[4] Близо 13–14 кг.

[5] Разбойници от монголски произход.