Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Бьорн Белтьо (3)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
Lucifers Evangelium, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
4,5 (× 11гласа)

Информация

Сканиране и корекция
Еми(2014)
Форматиране
hrUssI(2014)

Издание:

Том Егеланд. Евангелието на Луцифер

Норвежка. Първо издание

ИК „Персей“, София, 2010

Редактор: Пламен Тотев

Коректор: Елена Спасова

Технически редактор: Йордан Янчев

ISBN: 978-954-830-862-5

История

  1. —Добавяне

XVI: Писмото (2)

Амстердам

30 август 2009

„Уважаеми Бьорн Белтьо,

Мой млади, решителни приятелю. Бих искал да те помоля за извинение. Сега, когато Силвана ми обясни как стоят нещата за теб, се надявам да получа разбирането и прошката ти. За мен вече е твърде късно. Когато Силвана ти предаде това писмо, аз ще бъда мъртъв.

Моля те, като мъж на мъж, да не виниш Силвана за двойната игра. Знам, че тя много те цени. Също както и аз. В теб откривам много от своите черти. Ще ти бъда признателен, ако би могъл да наглеждаш дъщеря ми. Сега, когато мен ме няма, тя е сама на този свят.

Отдадох живота си, за да разбера «Евангелието на Луцифер». Още откакто за пръв път докоснах ръкописа през 1970 г., текстът ме омагьоса. Това евангелие оформи живота ми. Ще ти доверя нещо: когато Карл Колинс ми се обади и съобщи, че сте открили Oûäh, аз се разплаках. Иначе никак не съм ревлив.

Чувствам една нужда — като последен, незначителен жест — да обясня, да поставя нещата в контекст. Може би се питаш каква е връзката между Oûäh и митовете за Сатаната? «Евангелието на Луцифер» крие в себе си всичките недоразумения и погрешни тълкувания, възникнали през вековете.

Когато ръкописът се появява след разрушаването на Втори храм през 70 г. от н.е., той е бил четен като магическо и еретично съчинение. Онези пасажи от текста, които не разбирали, били окачествявани като окултни. Онези, които са разбирали — написаните на акадски — били тълкувани погрешно. Свещениците и писарите четели обозначенията и алегориите сякаш са намеквали за паднали ангели, за войната между синовете на светлината и мрака, за прогонването на Луцифер от небето. Както може би се сещаш, ръкописът е пълен с алегории, намерили нов отзвук с развитието на християнството.

Всички митове за Луцифер, падащ като факла от небето, за Сатаната, за нефилимите, за ангелите и демоните — всичко произтича от срещата на човека с Oûäh и народа му. Същества, които до голяма степен са изглеждали като нас, но били толкова огромни, могъщи, мъдри и стари. Чудно ли е, че хората са ги приемали за богове?

По това време понятието ангел не било въведено — не и според християнската представа за тези полубожествени духове. Когато свещениците искали да почетат и придадат образ на Oûäh, като крилато божество, долетяло от небесата, те избрали символ, свързан за тях с най-красивата и величествена птица, която можели да си представят: пауна. Мелек Таус. Първият ангел.

Не е ли изключително характерно за човешката природа това, че ние, водени от свещеници и пророци, по-късно сме ги превърнали в дяволи и демони?

Според митологията Сатаната се е сдобил с една трета от небесните ангели в бунта си срещу Бог. Източникът са двеста астронавти, дошли при нас от небето, от космоса. Не сме ли се отнесли крайно несправедливо към тях, превръщайки ги в дяволи и демони? Дошли са, за да ни помогнат. Били са наши приятели. Учители. Посветили са ни в земеделието и изкуството да се изграждат държави, астрономията и математиката — всичко, от което се нуждае една цивилизация, за да се развива. Превърнали са ни от примитивни племенни номади в цивилизовани, мислещи хора. Оформили са човечеството. Научили са ни как да организираме една цивилизация.

А какво са получили в отплата? Направили сме ги зли. Възприели сме ги като заплаха. Като нещо опасно. Превърнали сме ги в демони. В помощници на злото. Разбрали сме ги по възможно най-ужасния начин. Не е ли типично за нас, хората, да виждаме най-лошото у другите?

Някой трябва да възстанови изгубената им чест. Заслужават го. Бьорн Белтьо, искам смирено да те призова: разкажи историята им. Окажи им честта и уважението, а и благодарността, която заслужават.

Това беше всичко, което имах да кажа, мой млади приятелю. Уморен съм. Това стига. Мир с теб.

Твой приятел: Джовани Нобиле

P. S. За първи път от четиридесет години насам без страх мога да подпиша писмо със собственото си име. Това е като да откриеш себе си.

P. S. 2 Не мисля, че дъщеря ми Силвана ще има нещо против да поддържате връзка.“