Метаданни
Данни
- Серия
- Бьорн Белтьо (3)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Lucifers Evangelium, 2009 (Пълни авторски права)
- Превод отнорвежки
- Росица Цветанова, 2010 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 4,5 (× 11гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Том Егеланд. Евангелието на Луцифер
Норвежка. Първо издание
ИК „Персей“, София, 2010
Редактор: Пламен Тотев
Коректор: Елена Спасова
Технически редактор: Йордан Янчев
ISBN: 978-954-830-862-5
История
- —Добавяне
X. Медният свитък
1.
Представям си го жаден и изтормозен, присвива очи на заслепяващата го светлина и си прави сянка с ръка. Вятърът е топъл и сух. Високо над него, едва видим на ясното небе, се рее сокол. Козарчето Мухамед ед Диб хвърля камък в пещерата, за да подплаши изгубила се в мрака коза.
Трясък от счупена делва…
Може би съвсем не се е казвал Мухамед ед Диб. Историите са многобройни.
В годините след като козарчето неочаквано счупва делвата в пещерата, са открити още много такива в забравените от Бога дупки и пещери около Кумран на Западния бряг. В делвите, запечатани за поколенията, се криели близо хиляда древни ръкописа. Някои написани на папирус, други на пергамент.
Текстовете от преди две хиляди години били съкровищници за изследователите. Писанията върху папирусите и животинските кожи, създавани в продължение на три хиляди години от юдейска секта, наречена есеи, едновременно потвърждават и хвърлят нова светлина върху произхода на Библията.
Много от ръкописите били от Стария завет. Някои свитъци съдържали коментари на Библията и религиозни възгледи. Археолозите, теолозите и останалите учени имали възможността да прочетат призиви и тълкувания, засягащи вярата, дисциплината и отношенията в обществото. Сборници с правила. Копие на Десетте Божи заповеди. Военният свитък Войната между синовете на Светлината и синовете на Мрака. Някои от писанията били апокрифни и не ги включили в библейския канон. Едно от тях била Книгата на Енох.
Сборникът от текстове, на който се натъква Мухамед ед Диб в онзи ден през 1947 г., е познат по целия свят с едно доста специално име.
— Свитъците от Мъртво море! — възкликна КК.
Опрял кокалчета върху заседателната маса, той се наведе към мен, сякаш му се искаше с поглед да натъпче цялата древна сбирка текстове в тялото ми.
— Можеш ли да си представиш нещо по-завладяващо, Бьорн? Хиляда древни текста! Откритието на Свитъците от Мъртво море само по себе си е главозамайващо. Световна сензация! И за вярващи, и за атеисти. За историците, археолозите, палеографите. Но на първо място за теолозите. Откритието събудило интереса към археологията и теологията, вдъхнало им нов живот. Освен това сбирката съдържа нещо навярно още по-впечатляващо от древни текстове върху папирус и кожа. Нещо необичайно. Чувал ли си някога за 3Q15?
— Звучи ми като робот от „Междузвездни войни“.
— Сред старите пергаменти и папируси, в третата пещера при Кумран, е било скрито нещо изключително специално.
КК извади някаква папка от едно чекмедже на бюрото си и с театрален жест постави на масата пред мен снимка.
— Странно как толкова малко хора са чували за 3Q15.
Мотивът приличаше на стара консерва, която някой е строшил с чук.
— Какво представлява това нещо? — попитах. — Старо желязо?
— 3Q15 показва, че това е петнадесетият ръкопис, намерен в трета пещера в Кумран. Откритието е било необикновено. Повечето текстове от Мъртво море са били написани върху папирус или пергамент. 3Q15 е метален. Бил е издялан в тънък слой листи от мед, примесена с един процент калай.
— Че за какво им е трябвало да пишат върху метал?
— Защото текстът е бил създаден, за да просъществува. Дълго. Папирусът и пергаментът могат да издържат стотици, може би хиляди години. Написаното върху метал обаче е предназначено за вечността.
— За вечността, ти… Какво е пишело в него?
— Тъй като металът е бил навит и корозирал, наложило се е да го разрежат, за да могат изобщо да го тълкуват. За разлика от много от останалите свитъци, текстът върху Медния свитък не е библейски, нито дори религиозен. Съдържа дълга редица описания къде могат да бъдат открити огромни съкровища. Двайсет и шест тона злато. Шейсет и пет тона сребро. Редки, скрити ръкописи. Скъпоценностите са описани в детайли. Чуй само… — Той се покашля и изрецитира по памет: „В руините на Хореба, в долината Ахор, под стълбите, които водят на изток, около четиридесет фута: има сребърен сандък, тежък седемнайсет таланта“[1]. Следват три гръцки букви, КЕН, все още загадъчни за учените. Текстът продължава така: „В гробницата в третата каменна секция има сто златни кюлчета. Деветстотин таланта са скрити в слоевете при горния отвор, в основата на големия водоем на двора след коридора от колони“[2].
— Открили ли са някое от тези съкровища?
— Някои смятат, че всички са измислени — че Медния свитък не е нищо повече от разбойническа история. Изследователите още не са постигнали съгласие по въпроса дали това е карта за съкровища или врели-некипели. Но защо, по дяволите, им е трябвало на древните шегаджии да пилеят толкова време, сили и ресурси за безсмислици и нелепости? Най-напред е трябвало да подготвят метала, да го валцоват на тънки листи, след което да издялат текст от 1500 думи милиметър по милиметър. Само за да подразнят бъдещите археолози?
— Бих им доставил това удоволствие.
— Една подробност в Медния свитък обърква специалистите, най-вече лингвистите и палеографите. Безобразният език и ортографията. Езиковедите са изброили над трийсет правописни грешки. Защо? Писарите по онова време са били най-грамотните в обществото. Някои смятат, че текстът е бил преписан от чужденец, който не е владеел езика. Или пък е станало в бързината, точно преди да избухне юдейско-римската война от 66 г. от н.е. Впоследствие се е спекулирало да не би Медния свитък всъщност да сочи пътя към уникалните религиозни съкровища от Първия и Втория храм в Йерусалим. И в такъв случай не говорим за злато и сребро, скъпоценни камъни и единствени по рода си ръкописи, а за предмети като Кивота и плочките с Десетте Божи заповеди. Това, което никой не е проумял, е какво всъщност е представлявал Медния свитък. Нито историците. Нито археолозите. Нито теолозите. Нито палеографите. Затова пък моите предшественици в Проекта Луцифер са успели.
— Какво е той… всъщност?
— Натъкнали са се на нещо съвсем различно, скрито в описанията на всичките съкровища. Шифър. Код.
2.
— Медният свитък 3Q15 е бил намерен през 1952 г. — обясни КК, — но първите официални преводи се появяват едва през 60-те. Факт е, че нашите хора — американски и израелски археолози, езиковеди, палеографи и други експерти — изготвят временен превод още същата година. Важното в случая е, че са успели да дешифрират кода.
— И какво е посланието?
— Медния свитък изрежда шейсет и три подземни скривалища из територията, която днес наричаме Израел, където били скрити тонове златни и сребърни съкровища. Тайният код обаче издавал нещо съвсем различно, а именно къде може да се намери бронзов свитък. Есеите са направили Медния свитък, за да прикрият кодираните сведения за местонахождението на Бронзовия свитък.
— Който вие сте издирили?
— Да.
— И какво е съдържал той?
КК забави ход:
— Съдържаше само едно указание. За друга пещера. Зад фалшива стена в пещера в Кумран есеите скрили Сребърния свитък. И не само това: Сребърния свитък е съдържал знака трикветра и изображение на пауна Мелек Таус. Сега разбираш ли как откриваме взаимовръзки, когато другите виждат просто тотален хаос?
3.
— Бьорн, знаеш ли, че Бронзовия и Сребърния свитък никога не са били споменавани публично. За съществуването им знаят по-малко от сто души. Сега ти си един от тях.
Всичките тези ръкописи и метални свитъци започваха да ме объркват.
— Какъв вид информация се е съдържала в Сребърния свитък? — попитах. — Нов код? Нови указания?
— Сребърния свитък е епически и митологичен разказ. Езикът, акадски, определено е тромав и неправилен. Това си има и своето обяснение. За онзи, който е писал текста в Сребърния свитък, езикът на местните вавилонци не е бил майчин. Деликатно изразено. Научил го е в новата си родина с цената на огромни усилия. Искал е написаното от него да се чете и разбира след хиляди години. Именно заради Сребърния свитък през 1952-а бе основана нашата група — Проекта Луцифер.
В усмивката на КК прозираше известно лукавство. Осъзнах, че най-сетне бяхме започнали да се доближаваме до същината и отговора на мистериите в „Евангелието на Луцифер“.
— Сребърния свитък предизвика безумно оживление — продължи той. — Създадени бяха редица комисии — много от тях дори не подозираха защо съществуваха. Бяха назначени за решаването на прости задачи, но без да имат представа защо. Една доста известна секция, организирана като пряка последица от намирането на Сребърния свитък, все още е любима тема сред теоретиците на конспирацията по целия свят. Тази секция бе пряко подчинена на Проекта Луцифер. Те обаче не подозираха нищо. Мислеха си, че докладват на министъра на отбраната. Само дето и той нямаше представа за какво бе всичко това. За пред външния свят проектът бе оглавяван от доста неохотната и недоумяваща военновъздушна отбрана. Не проумяваха защо трябва да ръководят тази особено куриозна част от работата. Нямаше и нужда да знаят. Всичките тези подгрупи имаха за задача просто да събират информация за нас.
— През 1952-а? Наистина ли говорим за това, за което си мисля?
— За какво си мислиш, Бьорн? — Той примигна с лявото си око.
— Проектът Синя книга?
— Да — заяви КК и заразглежда безупречните си нокти.
— За едно и също нещо ли говорим? Изследванията на Военновъздушните сили на САЩ, за анализ на вероятността за съществуването на НЛО?
КК остави ноктите си на мира и вдигна очи към мен.
— Проектът Синя книга анализира 12 618 наблюдения на НЛО. Самолети. Балони. Кълбовидни мълнии. Метеорологични феномени. Официално проектът Синя книга бе започнат, за да проучи всички забелязани неидентифицирани летящи обекти, за които е било докладвано по него време. Комисията Синя книга трябваше (все още официално) да провери дали тези НЛО-та по какъвто и да било начин биха могли да заплашат САЩ. Това обаче бе просто фасада, заблуда. Свръхсекретната причина за целия проект бе откритието на Сребърния свитък.
Рим, май 1970
Край.
Не мога повече.
Не мога да дишам.
Ло-Ло мълчи. Плаши ме. Защо мълчи Ло-Ло?
Ло-Ло? — питам аз.
Шшшт — шепне Ло-Ло. Той хваща ръката ми. Стиска я лекичко.
Нямам сила да стисна неговата ръка.
Ло-Ло, ще умра ли?
Той не отговаря, стиска ръката ми.
Ло-Ло?
Приятелче — шепне Ло-Ло и ме гали по челото, — трябва да бъдеш силна. Заради мама. Заради татко. Заради мен.
Уморена съм.
Не заспивай.
Толкова съм уморена.