Метаданни
Данни
- Серия
- Бьорн Белтьо (3)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Lucifers Evangelium, 2009 (Пълни авторски права)
- Превод отнорвежки
- Росица Цветанова, 2010 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 4,5 (× 11гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Том Егеланд. Евангелието на Луцифер
Норвежка. Първо издание
ИК „Персей“, София, 2010
Редактор: Пламен Тотев
Коректор: Елена Спасова
Технически редактор: Йордан Янчев
ISBN: 978-954-830-862-5
История
- —Добавяне
III. Подозрението
1.
Ал Хила
28-29 август 2009
— Идвам от среща с началника на охраната — каза КК. — Опасява се, че на разкопките е проникнал враг.
Току-що бе почукал на вратата ми. Четях в леглото, но веднага взех единствения си стол, обикновен, от най-евтините, и седнах наопаки, с гърди към облегалката. Използвах крайчето на самата обложка, за да си отбележа докъде бях стигнал и оставих романа на масата до леглото.
— Защо мисли така?
— Някой без правомощия се е опитал да тършува из деликатни файлове в компютърната система.
— Кой?
— Неизвестен.
— Мислех, че всички са проверени предварително.
— Не само това — за всеки един е гарантирано от доверен сътрудник, свързан с Проекта Луцифер.
— Как е било разкрито проникването в системата?
— Разделена е на различни нива на сигурност. Достъпът до тях зависи от степента на довереност и функцията на всеки от нас. Езиковедите не могат да отварят файловете на археолозите и обратно. Инженерите имат достъп до сведения, с които биолозите нямат нищо общо. Можеш да се логнеш в проекта със собственото си име и парола или като групов потребител с обща парола. Тогава получаваш достъп само до общи файлове — вътрешни списъци, информация за контакт и т.н. — но не и до секретните файлове. Само служителите на най-високо ниво на сигурност знаят какво всъщност търсим. За повечето работници тук е предостатъчно откриването на Вавилонската кула.
— Какво всъщност търсим?
КК продължи, сякаш не беше чул въпроса:
— Това, за което не сме информирали никого е, че щабът по сигурността проверява рутинно всички логвания и целия трафик в интранета. По този начин са открили, че някой, логнал се като групов потребител, системно се е опитвал да кракне най-високото ниво на сигурност с помощта на така наречената brute force attack…
— Което ще рече?
— Да изпробва всички възможни комбинации, докато открие паролата.
— Звучи ми невъзможно.
— Зависи от паролата. И техниката, с която разполагаш. Естествено, не са успели да разкрият кода, но щабът по сигурността докладва, че опитът за проникване в системата е направен с помощта на изключително високотехнологичен генератор за пароли. Притежава компютърната сила на космически кораб, до него водещите цивилни програми за кракване в света — EFF DES и COPACOBANA — изглеждат като Комодор 64. В рамките на 13 минути, когато са разкрили опита за проникване, машината е изпробвала няколко милиарда комбинации от знаци.
— От коя група е въпросният извършител?
— Учените.
— Колко са заподозрените?
— Някъде между 125 и 150.
— Някой конкретен заподозрян?
— Не. Тук става дума за всякакви — от археолози и историци до теолози и езиковеди… от различни държави… различни специалности…
— И един от тях е къртица.
— На практика не знаем. За съжаление обаче много факти намекват за това. Ако не беше кракерът, с малко повече добра воля можехме да си помислим, че въпросният е бил прекалено любопитен. Само че програмата, провела тази атака brute force, струва толкова много милиони — просто е очевидно, че въпросният работи за някого. Някой с огромни ресурси. Например разузнаваческа организация.
— Или пък някой дракулсънджеец, успял да проникне до разкопките.
— Или пък някой дракулсънджеец…
2.
Какво е животът, ако не дълга редица от случайности и съвпадения?
Много години след като приятелят ми Ескил напусна клиниката за нервноболни с помощта на отворена артерия, на мен ми стана ясно, че демонът, обладал тялото и душата му — Пазузу — бе същият, който тормозеше обсебеното момиченце от Екзорсиста — Реган. Никой, изгледал този филм на ужасите, не би могъл да прогони картините. Аз го гледах на видео, когато бях на 15. И досега не съм го забравил. На няколко пъти, докато се опитвах да го усмиря в очакване санитарите да дотърчат с химическата си утеха, долавях погледа на демона дълбоко в паникьосаните очи на Ескил. А и аз самият не бях съвсем здрав.
Казват, че самият страх е по-лош от това, което го предизвиква. Аз пък се боя от невидимите връзки на съществуванието, всички недоловими нишки на съдбата, в които се оплитаме, без да подозираме, че ги има. Като Пазузу. Дали Ескил бе гледал филма? Или чел книгата? Дали пък не беше съвпадение?
Ето от тук е произхождал Пазузу. От Месопотамия. Намирах се в родната му земя. На негова територия. Сякаш се изправяш срещу стар враг. Враг, чието отражение бях видял в погледа на моя приятел.
3.
Чувах разпалените гласове дори през стената и бръмченето на вентилаторите.
Клатех се на стола в главния щаб, вдигнал крака на масата за заседания, и разлиствах последния доклад от ръководството на разкопките. По обед, след като обядвахме и накратко ни осведомяваха какво е положението, аз с радост търсех убежище от задушливата пустинна жега в климатизирания щаб. Тъй като КК и останалите ръководители на екипи по това време инспектираха работата наоколо из съоръженията, аз обикновено се сдобивах с малко повече от половин час само за мен на прохладното течение на климатика.
Главният инженер се втурна в стаята, последван от струя горещина.
— Дявол да ме вземе, ти беше прав! — извика той и размаха доклада от инженерите и химиците, анализирали материала на каменните блокове, изграждащи основата.
— Бетон?
— Невероятно е! Материалът се състои от непознат досега вид цимент, пясък и каменен прах, пепел, чакъл, керамични парченца, стъкло, фибри, гипс, вар и други вещества, които още не сме успели да анализираме. — Тонът му загатваше, че му бе трудно да повярва на собствените си думи. — Сместа не напомня на никоя известна ни древна технология. Материалът е десет пъти по-здрав от съвременния супербетон.
Той остави на масата доклад, пълен с таблици, диаграми, понятия от сорта на мегапаскал и стойности от въглеродни изследвания за издръжливост на натиск и износване. Доста неразбираем, но резултатите бяха впечатлили експертите.
— Сместа се е превърнала в свръхздрав бетон, толкова силен — продължи главният инженер, — издръжлив и твърд, че надминава и най-добрия, най-скъп и най-модерен промишлен бетон, който се произвежда в света в наше време. Няма да намериш такъв дори в нефтените платформи и мостовите конструкции.
— И защо тогава кулата се е сринала?
— Само основата е била излята от този супербетон. Под, стени, покрив. Самата кула над нея е била издигната от най-преходния материал. — Главният инженер разгледа диаграмите си. — Съвършено необяснимо!