Метаданни
Данни
- Серия
- Драконче (1)
- Включено в книгата
- Година
- 1996 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5,5 (× 31гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Източник
- Човешката библиотека
Издание:
Да пробудиш драконче — повест, българска
Автор: Николай Теллалов
Предговори: Николай Светлев, Габриела Петрова, Нели Иванова, Славена Илийчева
Редактор: Николай Светлев
Коректори: Калин Ненов, Христина Димитрова
Корица и илюстрации: Николай Теллалов
Електронно оформление: Деница Белогушева, Петър Енчев, Калин Ненов
Трето хартиено издание — Фондация „Човешката библиотека“, 2009
ISBN 978-954-92241-3-9
Първо електронно издание — Фондация „Човешката библиотека“, 2010
(без ISBN)
Ако по-желаете да подкрепите автора — парично или с отзиви :), — заповядайте в сайта ни.
По-желали:
Юрий Илков
Стефан Василев
Станислава Димова
Славена Илийчева
Симеон Шопов
Светослав Александров
Николай Светлев
Нели Иванова
Мирослав Моравски
Мая Стойкова
Мария Гуглева
Маринела Тенева
Манол Дончев
Лора Бранева
Констанца Христова
Калин Ненов
Искра Христова
Желяна Пеева
Жасмина Ранкова
Димитър Стефанов
Димитър Петров
Димитър Панайотов
Дилян Благов
Даниела Попова
Даниела Петкова
Габриела Петрова
Вяра Крушкова
Владимир Венков
Виолета Кецкарова
Валентина Димова
Атанас П. Славов
Антон Попов
Анелия Стойкова
Ангел Петров
История
- —Добавяне
7
Пътуваха с трамвай към вкъщи.
Верена с неизтощимо любопитство надзърташе през прозореца. Радослав се бе изненадал, когато научи, че най я вълнуват хората и в известна степен остана разочарован от безразличието на момичето-змеица спрямо чудесата на неговия век — същите тези трамваи, например, самолетите (те предизвикаха бурния й смях), многоетажните сгради и всички предимства на цивилизацията, които специално й бе изтъкнал.
„Малко скучно зидате в твоята епоха — сви рамене змейската щерка и се помъчи да не обижда приятеля си. — Ами водопровод и канализация имахме си и в Плъскова, ала електричеството — това да, хубаво нещо е.“
Но съвременното градостроителство не слизаше от прицела на жлъчно-отровните й подигравки, особено когато момичето-змеица не беше в настроение. Очевидно Верена продължаваше да мисли изключително с категориите на своето време. Колкото и да четеше за сегашното военно дело, тя намираше за дразнеща липсата на действащи крепости — „пирготи“, както им казваше. Това явно оскърбяваше чувството й за уют и сигурност. Навярно затова толкова се радваше на присъствието на снажни момчета-часови пред чуждите посолства, а зърнеше ли конна полиция или даже гвардейци, направо се чувстваше щастлива.
И ето сега пак, въпреки че не бе мрачна, тя отново посочи колко тесни са столичните улици и как са задръстени с паркирани автомобили.
– Ама, миличко! Говориш все едно аз съм я строил Софията! — възмути се Радослав.
– Дичооо — проточи разочаровано-извинително тя. Това й бе хубавото, че, навярно водена от змейското си чувство за справедливост, винаги признаваше грешките си и отстъпваше. — Не го приемай лично, говоря така, изобщо… — обясни Верена, ала спря насред дума, привлечена от нещо странично. Радослав едва успя да проследи стремителния й поглед и видя как в навалицата пътници една мърлява ръка опипва нечия чужда дамска чанта…
Драконовото момиче вече стискаше джебчийката за китката.
– Сега ще те водя при стражниците — зловещо обеща тя на примрялата от ужас циганка, която само тихичко скимтеше и с треперещи устни гледаше ръката си, хваната сякаш в менгеме. — Нека ти отрежат на битоля кутрето, та да знаят всички, че си хонса!
Наоколо хората се усетиха и зашумяха. През тълпата панически се запровираха към вратите още няколко мургави жени и момичета. Възмутеното гражданство завика по тях, те се озъбваха. Изненадващо се намериха защитници на крадлите и скандалът взе да набира обороти.
– Веренче, зарежи… — прошепна Радослав, опитвайки да успокои топката. — Хич не обичам разправиите…
Ала странната му любима го дари с такъв поглед, че той почти си глътна езика.
Воплите стигнаха до ушите на ватмана и той свадливо закрещя по пътниците. Неколцина му отговориха. Лицето на Радослав се сгърчи от отвращение и досада.
Трамваят противно заскърца със спирачки и с трясък разтвори съскащи врати.
– Вънка се разправяйте! — завика ватманът.
Едни продължиха да спорят, други заблеяха:
– Айде не пречете на момчето да си кара спокойно работата! Ние бързаме!
Верена и Радослав слязоха. Момичето-змеица измъкна със себе си слабо съпротивляващата се жертва. Трамваят зло захлопна врати и зафуча по звънтящи релси. Верена се оглеждаше, но сякаш не забеляза дузината циганки, решени да отърват аверката си. Дичо с безпокойство видя сред тях трима мъже с нагли и заплашителни физиономии.
– Там — рече изведнъж Верена и посочи спряла в дъното на страничната пряка полицейска кола.
Сетне толкова свирепо изгледа отведнъж стъписаните приятелчета на крадлата, че бандата за секунди се разбяга. Спасяваха се като пилци от ястреб. А девойката-драконче повлече крадлата право към блюстителите на реда.
Това, което се случи после, потресе дъщерята на змея…
… защото накрая, след кратка разправия с полицаите, джебчийката си тръгна, подигравателно стрелкайки ги с очи. А Радослав и момичето с царска кръв едва се откопчиха от ченгетата, които на всяка цена желаеха да видят паспортите им.
Вървяха бавно към следващата спирка. Радослав изучаваше шестоъгълните плочки под краката си и утешаващо придържаше Верена за рамото. След няколко минути мълчание тя го попита, почти плачейки, защо стражниците са реагирали така.
– Нямахме свидетели, че онази наистина крадеше — обясни той с въздишка.
– _Свидетели_? Че за какво са те, след като им го казвам! Те трябва да ми вярват! Нито съм жигосана като лъжкиня, да не говорим, че съм с царско потекло… — замлъкна и печално се замисли.
Щом се прибраха вкъщи, тя отрони:
– Нима вече не вярват в твоя свят на честна дума…
Не му прозвуча като въпрос. Пък и не намери какво да й отговори.