Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Победители на страха (2)
Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,7 (× 3гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
moosehead(2013)

Издание:

Максим Асенов

Бомба със закъснител

 

Втора книга от трилогията „Победители на страха“

 

Първо издание

 

Редактор: Божанка Константинова

Художник: Красимира Димчевска

Художествен редактор: Йова Чолакова

Технически редактор Иван Андреев

Коректор: Виолета Славчева

 

Код 11 9537312311/6257-9-83

 

Националност българска. Дадена за набор 7.XI.1982. Подписана за печат на 18.I.1983. Излязла от печат на 25.II.1983. Изд. коли 11,34. Печатни коли 12. Формат 32/84/108. Тираж 44 115. Усл. изд. коли 10,28. Цена 0,70 лв.

 

Държавно издателство „Отечество“, София, бул. „Г. Трайков“ 2а, 1983

ДП „Димитър Найденов“, В. Търново

История

  1. —Добавяне

Двадесета глава
Страшното видение

А през това време Венци лежеше до катедрата и сънуваше чуден сън…

Той е петгодишно хлапе и е яхнал баща си, който тича по ливадите и нарочно пръхти като кон. Момчето го пришпорва с крака и вика:

— Дий, конче! Дий! Хайде, препускай! Препускай! Ама по-бързо! По-бързо!

Баща му засилва тичането и започва да хвърля къчове като истински кон, а Венци се залива от смях… Смехът му кънти така безгрижно и радостно, че минаващите хора се обръщат и ги гледат със завист. Две жени на възрастта на майка му се спират и дълго гледат след тях.

— Те това се казва баща! — вика едната. — Не е като моя проклетник, дето се е повлякъл по онази фуста…

— Как се смее само! — забелязват и другата. — Не съм чувала по-щастлив смях…

А смехът на Венци продължава да кънти безгрижен и радостен. И той пак пришпорва баща си и продължава да вика:

— Дий, конче! Дий!

Бащата продължава да тича и да хвърля къчове, а смехът на детето кънти и залива цялата околност.

И изведнъж чува гласа на майка си, който е пълен с укор:

— Видя ли какъв баща имаш, а ти си толкова жесток и несправедлив към него.

— Но, мамо, това беше отдавна — отвръща й вече порасналият Венци. — Или татко много се е променил, или аз съм станал друг.

Но преди да чуе отговора на майка си, Венци чу някакъв шум и се събуди. Чу стъпки в коридора и тих шепот. Отвори очи и се огледа все още под впечатлението на чудния сън.

„А! — стресна се той. — Къде се намирам? Не съм ли у нас?“ Съгледа катедрата и всичко му стана ясно. Спомни си за пътуването с влака, за скарването с баща си…

— Господи, та аз съм се успал! — ужаси се гимназистът. — Току-виж ме хванали както лежа в класната стая!

Понечи да стане, но зърна отворената си чанта.

— А! — сепна се той. — Защо е отворена? Сигурно някой е идвал? Ами сега? Да бягам… Първо трябва да затворя чантата си…

Той протегна ръка и напипа парите и шоколадите. Бръкна в джобовете си и също напипа банкноти. Откъде дойдоха тези пари у него? Та той не беше взел нито лев…

„Господи! Какво става? — запита се Венци. — Някой благодетел ли е решил да ме ощастливи, или аз насън като сомнамбул съм ходил до лавката и сам съм извършил този грабеж? Възможно ли е това? А защо не?“

Той беше слушал за сомнамбули, които ходели по ръба на покривите, без да падат. Защо тогава да няма сомнамбули, които да извършват кражби насън и после пак да си лягат, без да помнят какво са направили? И сомнамбулите, които вървят по покривите, не помнят, че са вървели. Може той да е от категорията на престъпните сомнамбули? Но защо досега не е правил такова нещо?

Венци тъкмо се канеше да стане и да побегне, когато през полуотворената врата надникна нечия мутра. Той отново затвори очи и се престори на заспал, но така, че всичко виждаше през ресниците на притворените си клепачи…

В класната стая влезе някакъв дребосък и в него позна своя приятел Петьо. В първия миг се зарадва и едва не извика:

— Петьо, ти ли си? Как ме изплаши!

Но нещо го застави да замълчи. С върховни, усилия на волята се овладя и не извика. В съзнанието му проблесна догадката, че може би Петьо е напъхал парите и шоколадите в чантата и джобовете му. Но с каква цел?

„С каква цел? С каква цел? С каква цел?“ — като повредена грамофонна плоча започна да си повтаря наум Венци и не можа да намери никакъв отговор.

А Дребосъка, след като огледа внимателно стаята, бързо се приближи до него, клекна внимателно и започна да пъха в чантата и джобовете му нови банкноти. И дори мушна в чантата му едно найлоново пликче, пълно с монети. Те изглеждаха доста и може би тежаха повече от половин килограм. Петьо вършеше всичко това с разтреперани ръце, от които не беше махнал изтърканите си ръкавици.

И по ръкавиците, дето зърна, Венци се досети за нечистоплътните намерения на своя приятел. „Но защо прави всичко това? Защо иска да ме злепостави? Господи, какъв подлец!“ — помисли си Венци.

Ах, как му се искаше да скочи, да се хвърли върху него, да го стисне за гушата и да му изкрещи:

— Ах, ти, гадино мръсна! Казвай защо правиш това?!

Но пак се овладя. Само отвори очи, за да види по-добре израза на лицето му. И дали Дребосъка бе доловил погледа му, но също извърна очи. Погледите им се срещнаха. Само за секунда. Венци отново затвори клепачи и се престори на заспал. И за да бъде по-убедителен, леко захърка и като изломоти нещо неразбрано, уж сънува, се обърна на другата страна, с гръб към Петьо.

Дребосъка се беше разтреперал от уплаха и отскочи настрана. После бързо се отправи към вратата. Чак като излезе в коридора, отново надникна, за да види какво прави Венци. Но легналият ученик нарочно не помръдваше. Петьо постоя известно време разтреперан: „Но той ме погледна — с ужас мислеше момчето. — Нали видях очите му, те бяха отворени и пълни с учудване!“

Венци продължаваше да лежи и да похърква от време на време. Петьо съвсем се успокои и избяга. И добре, че избяга, защото само след две минути довтаса милиционерската кола.

Венци още се преструваше на заспал, когато в стаята влязоха двама милиционери, предвождани от майор Антонов.

— Но, другарю майор — обади се единият милиционер, — та той спи.

— Гимназист! — възкликна другият милиционер. — И чантата му до него.

Майор Антонов нищо не отвърна. Гледаше към ученика, който спеше, и мислеше за анонимното обаждане по телефона. Кой беше този, дето ги уведоми за извършената кражба? Лавката наистина бе разбита и ограбена. Но на него му направи впечатление уверението на анонимния доносник, че престъпникът все още се намира в училището. Защо настоя да побързат? И откъде знаеше, че крадецът е вътре, щом вратата на училището е била заключена? А ако го е видял през прозореца, когато влиза в стаята, защо крадецът ще спи? Или момчето сега се преструваше на заспало, или онзи „загрижен“ гражданин, както сам се нарече по телефона, е влязъл през отворения прозорец, видял го е, че спи, и после е избягал? Но защо ще влиза? Защо не пожела да си каже името?

Докато мислеше върху всичко това, майорът бавно пристъпи към заспалия гимназист, вгледа се внимателно в лицето му и леко го побутна с крак.

Венци се сепна, отвори очи и като видя милиционера, скочи на крака и понечи да побегне.

— Къде?

— Стой!

Милиционерите се изпречиха отпреде му.

Гимназистът ги гледаше с някакво учудване и недоумение и мигаше с още сънени очи:

— Успал съм се! — отрони той.

Откъм коридора долетяха шум и врява, последвани от охкания и вайкания, както обикновено става в такива случаи. Някой изпищя като на умряло.

„Вероятно е лавкаджийката — помисли си Венци. — Но другите кои са?“

Отекнаха стъпки на тичащи хора, издрънча настъпено стъкло и след малко в класната стая нахлу една група от учители и ученици.

— Стойте!

— Не се приближавайте!

Милиционерите с мъка спряха напиращото множество, жадно да види престъпника, който беше разбил и ограбил лавката на тяхното училище. Всички се заковаха на местата си, когато видяха в стаята, ограден от милиционерите, Венцислав Боянов.

Венци се обърна към тях. Зърна много познати лица и на първо място Минчо Пиронков, който го гледаше с ехидно злорадство, класната Емилия Донева — неподвижна и замръзнала, тя приличаше на изправена мумия с пребледнялото си от учудване, уплаха и тревога лице. След малко различи лицата на Боби, Живко и Петьо. „Петьо отново се е върнал — помисли си той и едва забележимо се усмихна. — Значи е уверен, че не съм го забелязал.“ И реши добре да изиграе ролята си…

Към Венци приближи майор Антонов и пред любопитните погледи на събраните хора строго запита:

— Ти ли разби лавката?

— Да, аз! — отвърна Венци.

И в същия миг дочу как Донева тихо изхлипа.

— И я ограби, нали? — продължи разпита си майорът.

— За какъв грабеж става дума? — повдигна недоумяващ поглед Венци.

— Как за какъв? — засече го Антонов. — От лавката са изчезнали всички пари и много стоки…

— Аз не съм извършил никакъв грабеж.

— А тогава защо си я разбил?

— Защото бях много гладен — отвърна ученикът. — Баща ми ме изгони от дома и дойдох да преспя тук. Но понеже не бях вечерял, счупих стъклото на лавката и си взех само пет шоколадчета и четири вафли, които веднага изядох. Дори оставих бележка, че ще ги платя. Не я ли намерихте?

— Не! Никаква бележка не открихме.

— Странно? — изненада се Венци. — Оставих я в лавката и я притиснах с едно шоколадче, за да не я отвее вятърът. Шоколадчетата и вафлите, които взех, струват осемдесет и шест стотинки. Ще ги дам още днес на лавкаджийката. И счупеното стъкло ще платя.

— Защо лъжеш, бе? — обади се Минчо Пиронков. — Искаш друг да натопиш, така ли?

— Не лъжа! Това е самата истина.

— Тихо! — скара се майор Антонов. — Значи отричаш да си извършил кражбата?

— Каквото бях извършил, аз го казах — отвърна Венци и като помисли малко, добави: — Та разсъдете сами, ако бях ограбил лавката, отдавна да съм офейкал и нямаше да ме сварите как спя…

ventsi_ima_problemi.png

Сред насъбраните хора отново настъпи оживление.

— Значи е спал? — изненада се някой.

— Да! Защото бях уморен — потвърди Венци. — Петьо, Живко и Боби могат да кажат защо съм се чувствувал уморен. Разпитайте ги.

— В милицията ще ги разпитаме! — прекъсна го Антонов. Поведението на момчето му хареса. Стори му се, че отнякъде го познава. Очите му гледаха открито и прямо. Пък и в думите му имаше логика. А държанието му не беше държание на престъпник. И все пак…

— Да го претърсим, другарю майор! — предложи по-ниският милиционер.

— Претърсете ме! — с готовност отвърна Венци, вперил очи в Петьо. — Ако откриете повече от пет стотинки у мен, съгласен съм да ме вкарате в затвора. Без съд и присъда! На бесилото ме окачете!

Чул тези думи, които изразяваха такава увереност, Дребосъка потрепери от уплаха: „Ами ако Венци е успял да укрие парите и предметите? Значи ме е забелязал и се е преструвал на заспал. Как ме гледа само!!!“

— Голям залък хапни, голяма дума не казвай! — злобно подхвърли Пиронков.

— А вие откъде сте толкова сигурен, че ще открият нещо у мен? — сряза го Венци.

— То си личи…

— Другарю майор — не можа да издържи Донева, — аз му вярвам. Това е Венцислав Боянов. Един от най-добрите ми ученици.

— Гражданко, много ви моля да не ми пречите! — строго я упрекна Антонов. — Тези показания ще дадете в милицията, когато ви повикаме.

После се обърна към милиционерите:

— Обискирайте го!

— Слушаме! — отдадоха чест униформените милиционери.

Единият от тях започна да претърсва дрехите на Венци, а другият бръкна в ученическата му чанта. И пред смаяните очи на насъбраните хора и двамата измъкнаха пълни шепи с банкноти, а от найлоновото пликче се разсипаха и започнаха да се търкалят по пода монети…

— А-а-а-а! — изреваха мнозина. — Пари!

Донева закри лицето си с ръце.