Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Победители на страха (2)
Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,7 (× 3гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
moosehead(2013)

Издание:

Максим Асенов

Бомба със закъснител

 

Втора книга от трилогията „Победители на страха“

 

Първо издание

 

Редактор: Божанка Константинова

Художник: Красимира Димчевска

Художествен редактор: Йова Чолакова

Технически редактор Иван Андреев

Коректор: Виолета Славчева

 

Код 11 9537312311/6257-9-83

 

Националност българска. Дадена за набор 7.XI.1982. Подписана за печат на 18.I.1983. Излязла от печат на 25.II.1983. Изд. коли 11,34. Печатни коли 12. Формат 32/84/108. Тираж 44 115. Усл. изд. коли 10,28. Цена 0,70 лв.

 

Държавно издателство „Отечество“, София, бул. „Г. Трайков“ 2а, 1983

ДП „Димитър Найденов“, В. Търново

История

  1. —Добавяне

Тринадесета глава
Страхът ли прави хората страшни

След скандалната случка Венци рязко се промени. Дръзките въпроси и двусмислените подмятания на непознатия бяха толкова обидни, че ако баща му беше наистина невинен, нямаше да млъкне и гузно да се свлече на стола. Значи мустакатият знаеше някаква тайна. Сигурно историята със заловения бандит и медала е измислена от баща му, за да прикрие някаква позорна постъпка в живота си. Но каква може да бъде тя?

Този въпрос мира не даваше на Венци. Той се затвори в себе си, стана още по-мълчалив, вглъбен и избухлив. Всъщност Венци знаеше много малко за миналото на баща си — от ироничните реплики на човека с мустаците само можеше да се досети, че не е никакъв герой, че има някакъв грях, но какъв точно, не разбра. На младия гимназист, който имаше необуздано въображение, и това му стигаше, за да види баща си в най-черни краски. Той не можеше и да предположи какви унижения и страдания беше преживял някога младият Боян Павлов. Иначе едва ли би се решил да бъде такъв строг съдник на своя родител, едва ли би го наричал в себе си позьор и лицемер. Момъкът се досещаше само за позора, но не и за драмата му. Що се отнася до загадката около медала за боева заслуга, който не веднъж беше виждал у дома с очите си, Венци й даде най-лесното и банално обяснение: „Откраднал го е от някой свой другар!“. Той не признаваше средните пътища и средните характери. За него хората се деляха на добри и лоши, на зли и великодушни, на смели и страхливи. Доскоро слагаше баща си в първата категория, искрено го обичаше и уважаваше, а сега изведнъж го видя смален, смъкнат от пиедестала, на който сам го беше издигнал.

И Венци като Силвия изпитваше ужас при мисълта, че може би някъде дълбоко в себе си носи скрити наследствени белези на страхливец и лицемер. Той отново си спомни за упрека на вуйчо си по повод рождения ден на Силвия. Ами ако вуйчо му се окаже прав? Господи — простена юношата, — нима човек е прокълнат да носи още в зародиша си пороците на своите пра-пра-прадеди?

Още същата вечер, когато се върна след злополучното заседание на другарския съд, Венци не се качи в апартамента, както правеше обикновено, а първо слезе в мазето, където се намираше личният му зоокът. Запали лампата и се спря пред клетката с маймуната, която се люлееше на примитивната си люлка и любопитно се взря в тъжното лице на гимназиста. Венци също я погледна и още по-тъжно се усмихна: нима наистина това е неговата пра-пра-баба, както твърди Дарвин в своите трудове? Юношата замахна с десницата си срещу маймуната, а тя скочи от люлката и побягна…

— Страхува се! — прошепна си Венци. — Значи страхът съпътствува човека още от най-древното му минало, отпреди милиони години, още преди да е слязъл от дърветата, преди да се е научил да ходи на два крака с изправен гръбнак.

После тръгна към заека, но още щом го съгледа, наплашеното животно се скри. Опита се да погали катеричката, но и тя побегна.

— И те се страхуват — горчива усмивка изкриви лицето на Венци. — Ами пепелянката? Дали и тя ще се уплаши?

И гимназистът застана пред стъкленицата, в която, свита на кравай, лениво лежеше половинметровата змия. Придаде на лицето си свиреп вид, изсъска през зъби и замахна с юмрук към змийската глава. Но странно! Пепелянката не побегна като другите животни. Тя мигновено се нагърчи, повдигна глава и със съскане се устреми към ръката му. Но, ударила се в стъклената преграда, падна на дъното, омаломощена и съскаща от безсилна злоба.

— Я-я-я! — учуди се Венци. — Изглежда, че змията не познава страха. Затова е такава жестока. А кой знае — замисли се той, — може би именно силният й страх, за който ние не се и досещаме, я прави страшна?

Гимназистът постоя известно време замислен, после махна с ръка и тръгна към изхода на мазето.

Качи се в апартамента безшумно и без да се обади на майка си и Ася, които бяха в кухнята, влезе направо в стаята си. Спря се пред библиотеката и заоглежда наредените книги по зоология, по психология, един том от Большая советская энциклопедия и пет-шест справочника и речника. Разтвори една от извадените книги, прелисти много страници, спря се някъде към края и се зачете:

„Страхът е най-старото и дълбоко заровено чувство в душата ни…“

В този миг в стаята безшумно влезе майка му. Приближи го тихо, на пръсти, и любопитно надникна през рамото му.

— Какво четеш? — усмихна се тя, повдигна луксозната подвързия и възкликна: — О-хо! „Речник по психология“!

— А! — сепна се Венци и мигновено затвори книгата. — Правя една справка…

Майка му отново се усмихна и ласкаво го погали по разрошената коса:

— Чети! Чети! Умничкият на мама!

Венци се отдръпна рязко. Не обичаше телешките нежности, които размекват волята на мъжа.

Огорчена от рязкото и внезапно отдръпване на сина си, Лена се насочи към гардероба. Разтвори крилата му, извади оттам плетивото си и тръгна да излиза. Но тъкмо беше отворила вратата и я настигна гласът на Венци:

— Мамо!

— Да! — спря се майка му и го погледна с черните си очи. — Какво има?

„Колко прилича на вуйчо! — Помисли си момчето. — Само че е по-хубава и по-дребна от него. И по-нежна…“

— Защо ме викаш? — отново попита майка му.

— Ти страхлива ли си? — Венци сякаш случайно беше задал въпроса и, почувствувал известно неудобство от дързостта си, наведе глава.

— Какво? — трепна Лена и се взря учудено в лицето му. — Защо питаш? Какво имаш пред вид?

Венци мълчеше. Чудеше се дали да продължи. Изглежда, куражът му беше стигнал само до тук. Доловила колебанията му, Лена се върна при него:

— Ти искаш да ми кажеш нещо, Венци?

— Да!

— Кажи, какво те вълнува?

— Изпитвала ли си някога голям, ама много голям страх? — преодоля неудобството си юношата и я погледна, право в очите. — Такъв страх, който да е парализирал цялата ти воля…

Майка му още се колебаеше какво да отговори или по-точно обмисляше отговора си, когато зад гърба им се чу възмутеният глас на Ася. Тя беше влязла незабелязано и бе чула въпроса на батко си.

— Как смееш да си помислиш такова нещо за мама? — В очите й проблеснаха унищожителни искрици на гняв и възмущение.

Ася беше по пижама, очевидно се бе приготвила да си ляга.

— Ася, ти какво търсиш тук? — ласкаво я смъмри майка й. Но момичето не обърна внимание на майчината забележка.

— Мама не е страхлива! — още по-войнствено продължи тя. — Нали мамо?

— Всеки изпитва някакъв страх от нещо — замислено отвърна майка й.

— Но ти не си страхлива! Не си! Не си! — настоятелно и с повишен тон завика Ася. — Аз зная, че не си. И татко не е страхлив. Когато си била малка, по-малка дори от мен, и са запалили бабината къща, ти си се хвърлила в пламъците, за да не ти изгори куклата!

— Откъде знаеш това? — усмихна се майка й.

— От баба. Тя всичко ми разказа, когато бях на село. И как вуйчо станал партизанин, и как дошли полицаите и запалили къщата ви. Тя така пламтяла, че цялото село се събрало да гледа. И всички жени наоколо пищели от страх и ужас, само ти не си плакала. Гледала си полицая намръщено, после си грабнала един камък, ударила си го по гърба и си избягала.

— Аз не говоря за тогава — забеляза Венци. — Това и аз зная.

— А за кога? — смръщено го погледна момичето.

— За по-късно, когато е пораснала…

— Ух, че си глупав! — разсмя се Ася и звънкият й смях изпълни стаята. — Щом като мъничка мама е била безстрашна, като е пораснала, е станала още по-смела. Нали, мамо?

— Не винаги е така, моето момиче — ласкаво я погали тя.

— Така е, така е — настояваше на своето Ася, готова всеки миг да се разплаче. — Знам, че е така!

— Животът е сложен… — опита се да й обясни майка й.

— Знам, че е сложен — прекъсна я момичето, — но ти не си страхлива. И татко не е. Когато е бил войник, той е хванал жив диверсант. Това не е ли смелост, а? — И Ася се притисна до гърдите на майка си. — Нали това е смелост, мамо?

— Добре, добре! — Лена притисна нежното и лице, което цялото трепереше от възбуда, и топло я целуна по двете бузи. — А сега си лягай, че кое време стана. Утре пак ще се наложи да те викам по няколко пъти, докато се разсъниш, за да не закъснееш за училище.

— Ще си легна, само ако ми кажеш, че вие с татко сте смели, ама много смели… като… като Левски.

— Добре, добре — разсмя се майка й. — А сега си лягай!

И майката хвана за ръчичка момичето и го изведе от стаята.

„Странно! — помисли си Венци. — Защо се измъкна, без да ми отговори? Това се случва за първи път… Дали го направи нарочно, или Ася й попречи?“

Гимназистът погледна книгите, разхвърляни върху бюрото му, нареди ги грижливо и излезе от стаята.

В антрето едва не се сблъска с баща си, който току-що се връщаше от „Синигера“.

И двамата се погледнаха многозначително и изпитателно. Кръстосаха очи, както се кръстосват шпаги.

— Защо ме гледаш така? — троснато попита баща му.

— Защо да не те гледам? — дръзко му отвърна Венци. — Забранено ли е?

— Само мечките се гледат така, а аз не съм мечка — каза бащата.

Венци само го изгледа под вежди, без да му отговори. „Гузен е — помисли си той. — Затова се държи така…“

— Какво има? — показа разтревоженото си лице Лена.

Тя вече беше сложила Ася да спи и сега гледаше въпросително двамата мъже — младия и стария, които й се сториха настръхнали един срещу друг като петли.

Венци се усмихна загадъчно и горчиво и влезе в кухнята.

Майка му го изпрати с тревожен поглед. Тя смътно се досещаше, че нещо се е случило с него.

— Гладни ли сте? — нарочно силно извика Лена, за да я чуе не само мъжът й, но и синът й, който безцелно се мотаеше из кухнята.

— Аз не съм гладен! — отвърна Боян. — Бях в „Синигера“ и там хапнах.

— То си личи! — намръщи се Лена. — Напоследък много често взе да се отбиваш в ресторантите. Миналата вечер в „Лебеда“, тази — в „Синигера“ а утре кой знае къде можеш да отидеш, все ще се намери някое пернато заведение, което да те приюти.

— Пак ли морал ще ми четеш? — озъби й се бай Боян.

— Не става дума за морала, а за финансовите ни възможности — намуси се жена му. — Май забравяш, че имаме двама ученика, а заплатите ни не са кой знае колко големи.

Боян Павлов нищо не каза. Мълчаливо събу обувките, навлече старите си изтъркани от употреба чехли и влезе в спалнята.

— Венци, а ти ще вечеряш ли?

— Не съм гладен — отвърна й синът. — Ще си лягам, спи ми се!

— Добре. Аз съм ти оправила леглото — каза майка му и също се отправи към спалнята, където мъжът й вече обличаше горнището на пижамата си.

Стаята, в която спяха, не беше много голяма — спалнята и гардеробът я изпълваха така, че едва можеха да се разминат. Някои ги съветваха, че спалните били вече остарели, сега на мода били ъгловите легла, а едно ъглово легло щяло да придаде по-голям простор на стаята им. Но те нямаха достатъчно пари за подмяна на старите мебели. Мислеха да направят промени в подредбата и на другите стаи, но все ги отлагаха от година на година.

И двамата вече си бяха легнали, но от кухнята Венци забеляза, че прозорецът им още свети. След малко Лена натисна бутона и светлината угасна. Когато минаваше край стаята им, без да иска той чу тревожния шепот на майка си:

— Венци изглежда е научил нещо.

— Какво? — изсумтя баща му.

— За тебе… — плахо забеляза майка му. — За случката в клуба.

— Откъде знаеш? — прекъсна я той и отново се чу скърцане на пружина. Значи се беше обърнал към майка му.

Венци спря и се заслуша в разговора между двамата със затаен дъх. Но, изглежда, майка му не бързаше с отговора си.

— Попитах те откъде знаеш? — започна да се ядосва баща му. — Кой ти каза?

— Никой! Просто се досещам.

— По какво?

— По държанието му. Зърнах ви в антрето как кръстосвахте погледи като шпаги, сякаш се готвехте да се дуелирате — предпазливо забеляза майката.

— Така ти се е сторило…

— Не ми се е сторило — изрази несъгласието си Лена. — Пък и преди да си дойдеш…

— Какво е станало преди да си дойда? — трепна баща му.

Венци усети, че недоизказаната мисъл го разтревожи.

— Ами… какво… — колебаеше се дали да отговори Лена. — Попита ме дали съм страхлива. И разни речници и енциклопедии беше разтворил, в които пише за страха.

— А ти какво, му каза? Че не си страхлива, нали? — не я изчака мъжът й. — В тази къща само аз съм страхливец… Само аз…

— Бояне!

— Какво Бояне?

— По-тихо!

— Няма по-тихо! — повиши тон баща му. — Зная, че не съм достоен за партизанската ви фамилия.

Венци потръпна. Долови болка в гласа на баща си. Очевидно се измъчваше. Страдаше.

— Бояне! — повтори майка му. — Как можеш да мислиш така?

Но, изглежда, баща му беше много ядосан, защото спалнята отново изскърца и се чу шум от стъпки из стаята. Беше станал и нервно се разхождаше. А може би искаше да излезе навън и да изпуши някоя цигара и сега търси кибрита си.

Венци бързо и безшумно се прибра в стаята си. Докато се събличаше, мислеше за разговора между родителите си. „Значи татко заради мама е преиначил случката с диверсантите — прошепна той. — Не е искал да бъде по-долу от нея…“

След като облече пижамата си, без да пали лампата, той се мушна под чаршафосаното одеяло и сложи ръцете си под главата.

Винаги, когато мислеше над някой заплетен въпрос, правеше така. И можеше с часове да лежи и да мисли, без да помръдне, вперил очи през прозореца в синята далечина. Понякога майка му го сварваше в това неподвижно положение и се стряскаше. Когато го видя за първи път да лежи така, тя уплашено извика.

— Венци!

Той дори и не помръдна. И това още повече я изплаши.

— Венци! — беше повторила майка му.

И чак тогава той се обади, но без да промени позата си:

— Какво има? Защо крещиш?

— Пу… Пу… — плюеше в пазвата си майка му. — Акъла ми изкара…

— Защо? — небрежно попита юношата.

— Помислих, че ти се е случило нещо.

— Много неща се случват в живота на човека — дълбокомислено забелязва гимназистът. — И добри, и лоши…

— Ох, аз за най-лошото си помислих.

— За какво? — усмихна се Венци. — Че съм умрял ли?

— Да! — пребледняла, отвърна майката.

— Че смъртта не е най-лошото, което може да сполети човека, мамо.

Тогава това бяха само фрази, които беше заучил от прочетените книги. Едва по-късно щеше да проумее истинския им смисъл. Но тогава сам си вярваше, че е най-нещастният човек на света. А това му усещане се пораждаше от някоя съвсем дребна несполука в училище, от забелязана несправедливост… И особено след като се завърна от рождения ден на Силвия. За този ден просто се ненавиждаше.

Лена — учителка по професия — търсеше и обикновено намираше най-верния път към сърцето и мислите на сина си. Освен вуйчо му тя му беше най-довереният душеприказчик.

Но от тази нощ Венци започна да се отчуждава и от нея. Струваше му се, че е най-самотният човек на света, като метеор, който лети из безкрайните пространства на вселената.

В това състояние единствено вуйчо му можеше да му бъде полезен. Единствено той би могъл да го разбере и да излекува раната, която беше зейнала в душата му. Но сега той се намираше на хиляди километри от техния град и щеше да се върне чак след една година. А през тази година, която имаше 365 дни или петстотин двадесет и пет хиляди и шестстотин минути, кой знае какви неща можеха да му се случат…

Изпаднал в душевна депресия, усамотил се като вълк-единак, Венци изведнъж си спомни за Силвия. Тя беше последната му надежда. Стана от леглото и както си беше по пижама, седна зад бюрото и започна да й пише писмо. Разказа й всичко, така, както си е.