Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Мемоари/спомени
Жанр
Характеристика
Оценка
3,2 (× 10гласа)

Информация

Корекция и форматиране
devira(2013 г.)
Допълнителна корекция
Xesiona(2013 г.)

Издание

Георги Неделчев. Моят живот в Плейбой

Българска. Първо издание

ИК „Милениум“, София, 2008

Редактор: Димитър Златков

Коректор: Петя Свиленова

Технически редактор: Добромира Георгиева

Художник на корицата: Адриян Николов

ISBN: 978-954-340-097-3

История

  1. —Добавяне

Изводи от лято 2004

(статия от Playboy forum №30, септември 2004)

„Доколко прав е Гершуин, че the living is easy? Ето 10 бързи повода за размисъл.“

1. Всяка година през юни четем апокалиптични прогнози как този туристически сезон щял да бъде пълен провал. През август винаги се оказва точно обратното. Само на летище Бургас това лято кацнали 35% повече хора в сравнение с 2003-а. 80 на сто повече англичани, 60 на сто повече скандинавци. Догодина обаче пак ще има вайкане колко ще сме зле.

2. След мегаломанско[1] строителство, граничещо с волунтаризъм[2], Южното Черноморие нанесе силен ъперкът[3] на Северното. Ще видим колко ще просъществува този нокдаун[4]. Погледнат откъм морето вечер, Слънчев бряг вече доста заприлича на френската Ривиера. Няма майтап. Ама са настроили и „ебаси изродщините“.

3. На Златните това лято го закъсаха здраво. Насред сезона свалиха цените за българи наполовина. Ми така ще е — като преди това се бяха самозабравили, а и подцениха културната революция южно от Обзор. С интерес се чака филмът от сезон 2005 „Пясъците отвръщат на удара“. Усещам как ще обадя по един „ол инклузив“ и през юли, и през август…

4. В Созопол социализмът е победил трайно, дори завинаги. Хазайките са все така кисели, сякаш са им откраднали динята от коритото на чешмата. Или си им опоскал доматите от двора. Почти никакви мащабни инвестиции, трагично обслужване, допотопен ентъртейнмънт[5]. Понеже и така, и така си знаят — август всичко ще им е фул. Ама сами сме си виновни софиянците — Созопол, та Созопол. Айсиктир!

5. Климатът в София се установи трайно тропически. Абсолютно всеки облак, формирал се в Северното полукълбо, се чувства длъжен да се изтръска върху клетия град веднага след като прескочи Витоша. Само веднъж успяхме да им покажем на варненци какво значи да те навали до колене. Многу й гадну, нъл тъй?

6. Революция в туристическите артикули. Най-сетне някой стопли, че последното нещо, за което копнее курортистът, е сергийка с пепелници от лакирани рапанчета и екзотични раковини от незнайни океани и морета. Появиха се мили родни мъгове с надписи Bulgaria, Nessebar (може и с едно s) и пр. Сега луничави англичанки цяла есен ще отпиват чайче, въздишайки по всички мускули на спасителя от НСА, взети заедно. Или поне по един от тях (от мускулите, де).

7. Любим Мърфи закон на републиканската пътна мрежа: шосетата от София до морето се ремонтират най-усилено точно тогава, когато най-усилено се използват. Винаги съм подозирал — железниците и авиацията си цакат под масата, за което.

8. Броят на функциониращите басейни в София най-сетне стана адекватен на потребностите. За пръв път от много лета „Мария Луиза“ не прилича на китайски воден атракцион. Кеф ти вече не само „Макси“, ами и „Люлин бийч“, „Леда“, „Виктория“ и разни други водоеми с трудно произносими имена. На „Луиза“ сега се ходи предимно заради сръбската скара.

9. Джакпот се печели не с големи комбинации от по няколко бона, ами с най-обикновен фиш от лев и шейсет и пет. Те са си го казали отдавна хората — с малки суми, но редовно. Ето така се постига целогодишно лято.

10. Абе тази година изобщо имаше ли лято?

Бележки

[1] Мегаломания — 1. Заболяване, което се изразява в мания за величие в някаква област. 2. Прен. Прекомерно самочувствие, надменност. — Б.ел.кор.

[2] Волунтаризъм — 1. Учение, отреждащо първостепенна роля на божествената или човешката воля. 2. Прен. Пренебр. Направление в идеалистическата философия, което отрича обективната реалност и смята, че външния свят е рожба на нашето съзнание — Б.ел.кор.

[3] Ъперкът — класически удар от традиционен бокс, използван при близък бой. — Б.ел.кор.

[4] Нокдаун — Прен. Затруднено положение. — Б.ел.кор.

[5] Ентъртейнмънт — от англ. — забавление, развлечение. — Б.ел.кор.