Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 1979 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,6 (× 5гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Господин Василев Свещаров
Биология за всички
Народност българска. Издание първо.
Формат 12×16
Държавно издателство „Земиздат“ — София
История
- —Добавяне
Живот във вряла вода
Това е още една загадка за учените. Открити са били синьо-зелени водорасли, които живеели и се размножавали във вода с температура 75°C, а един вид бактерии се чувствувал отлично при температура 91°C! За никого не е тайна, че вода с температура над 55°C вече представлява сериозна опасност, тъй като при нея белтъчните молекули се денатурират — претърпяват необратими изменения и престават да изпълняват присъщите си биохимични функции. За клетката това означава гибел.
Най-интересно било откритието, че активността на фотосинтезата при тези водорасли била най-висока не при 55°C, както би могло да се предполага, а при 75°! Как тези живи организми успяват да осъществят нормално функциониране на основните си жизнени системи при толкова висока температура? Някои учени предполагат, че в случая не се касае толкова до някаква особена стабилност на белтъците в клетките на тези организми, колкото до изключителната здравина на клетъчните им мембрани, способни да стабилизират белтъчните молекули при такава висока температура.
Прави впечатление, че приспособилите се към живот в условията на кипяща вода организми са от извънредно просто устроен тип, притежаващи плътна клетъчна мембрана без ясно обособено ядро. Те издържат на температура и над 75°C. След тях следват едноклетъчни организми с ядро, като някои водорасли и низши гъби, които са в състояние да се развиват в интервала между 55 и 60°C. По-сложно устроените организми не са в състояние да понесат температура по-висока от 45 до 50°C. Лесно може да се дойде до извода, че може би най-просто устроените и устойчивите на висока температура организми са и същевременно потомци на най-древните обитатели на нашата планета, когато в най-далечни геологични времена температурата на земната повърхност е била значително по-висока от съвременната.