Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 1979 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,6 (× 5гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Господин Василев Свещаров
Биология за всички
Народност българска. Издание първо.
Формат 12×16
Държавно издателство „Земиздат“ — София
История
- —Добавяне
Микроби — индикатори
Беше 23 часа вечерта, когато огромният презокеански самолет „Джъмб-джет“, принадлежащ на японската въздухоплавателна, компания „Джапан еърлайнз“ плавно прилепи гигантското си туловище на осветената с прожектори писта №49 на Нюйоркското летище „Кенеди“. Уморените пътници се отправиха към гишетата за митническа проверка. След приключване на обикновените паспортни формалности пътниците бяха поканени да влязат в специално обособен бокс. Последен на редицата от пътници стоеше мургав, среден на ръст, елегантно облечен мъж. Докато пътническите чиновници преглеждаха багажа му, към него се приближи едър полицай, който покани пътника да го последва до съседното помещение.
— Господине, моля незабавно да предадете контрабандно пренасяния от вас наркотик. Имайте предвид, че ние разполагаме с най-точни данни, че имате в себе си значително количество от тази забранена „стока“.
Тъй като пътникът рязко протестира, полицаят го заведе до монтиран на стената уред, чиято стрелка при приближаването на елегантния пътник рязко се отклони. Понеже контрабандистът продължаваше упорито да отрича, че пренася в себе си наркотик, влезлите други двама полицаи му направиха обиск и откриха под широкия му колан специален пояс, натъпкан с близо 2 кг хероин.
Разказаният случай може да прозвучи странно за някои от нашите читатели, а други могат да си помислят, че електронниците отново са се проявили, конструирайки една от поредните си чудодейни „машинки“, способна да „подушва“ наркотиците по-добре дори и от специално обучените полицейски кучета.
В случая се касае обаче за нещо съвсем друго. В описания случай ролята на незаменими помощници на полицията в откриване на престъпната контрабанда с наркотици играят също живи същества, но стотици хиляди, дори милиарди пъти по-малки от дресираните кучета — микробите! Разбира се, не става дума за обикновените болестотворни микроорганизми или някои от полезните им събратя, а за специално подбрани бактерии, които в близост с наркотици се проявяват като истински „микроби-детективи“. След дългогодишни проучвания група учени-микробиолози са успели да открият особен вид бактерии, които, отглеждани на специална хранителна среда, имат свойството да фосфоресцират, когато са в близост с наркотични вещества. Интензивността на светенето на бактериите се контролира от специална фотоклетка. По този начин невидимите „детективи“ съвсем сигурно и точно могат да посочат наличието на контрабандиран наркотик. Няма съмнение, че тези микроскопични помощници заедно с класическите средства за откриване на наркотични вещества ще изиграят голяма роля в ликвидирането на престъпната контрабанда на станалата толкова модерна за нашия век отрова, която покосява живота на хиляди млади хора в много страни по света.
Интересно е да се знае, че още в зората на микробиологичната наука учените са дошли до извода, че микробите могат да станат ценни помощници на човека в откриването на нови лекарствени средства, полезни изкопаеми, „болести“ по хранителните продукти и т.н. През 1862 г. великият френски бактериолог Луи Пастьор си поставил за цел да открие защо виното и бирата в някои големи винарски и пивоварни центрове на Франция често изгубвали вкусовите си качества. Той доказал, че в „здравата“ бира трябва да се откриват само елипсовидните микроорганизми (дрождите), причинители на бирената ферментация. Когато бирата е „болна“, в нея се развиват в изобилие и други — пръчковидни — бактерии (главно оцетнокисели), които отделят голямо количество киселина и други вещества, в резултат на което се влошава качеството на пивото. По този начин Пастьор доказал, че наличието на пръчковидни бактерии в бирата и виното е сигурен показател за „заболяване“ на тези продукти и че производителите трябва да вземат съответни мерки за „оздравяването“ им.