Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 1979 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,6 (× 5гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Господин Василев Свещаров
Биология за всички
Народност българска. Издание първо.
Формат 12×16
Държавно издателство „Земиздат“ — София
История
- —Добавяне
Речник на непознатите думи
Геном — съвкупността от всички гени, локализирани в единичен хромозомен набор на даден организъм.
Метаболити — вещества, които се образуват в клетките, тъканите и органите на растенията и животните при междинната обмяна и които участвуват в процесите на асимилация и дисимилация. В медицината към метаболитите обикновено причисляват продуктите на вътрешноклетъчната обмяна, подлежащи на пълно разграждане и изхвърляне от организма.
Интерферон — белтъчно вещество, което се произвежда от всички клетки — от бактерийните до човешките. Ограничава, но не възпрепятствува напълно размножаването на вируси, бактерии и други паразити и спомага на организма да оздравее, преди още да са се образували антителата.
Тайго-подзолести почви — характерни за североизточните области на Азия.
Инокулация — вкарване на живи микроорганизми, инфекционен материал, серуми или други вещества в тъканите на растенията, животните или човека.
Комплементарно действие — взаимнодопълващо се действие. През 1953 г. Уотсън и Крик доказаха, че ДНК се състои от две комплементарни полинуклеотидни вериги.
Фертилен — способен да създава живо поколение. За яйца и семена — способни да се развиват.
Амфиплоиди — хибридни организми, в клетките на които са съчетани пълните диплоидни набори от хромозомите на два различни вида. Амфиплоид е например хибридния вид тритикале, получен при кръстосване на пшеница с ръж.
Консервативна болест — инфекциозна болест, чието лекуване е трудно и продължително. Често пъти предизвикващият ги агент е притаен в макрофагите (клетки от имунната система) и след време отново подновяват болестта. Медиците смятат за особено консервативни болестите, предизвикани от микоплазмите и Л-формите на бактериите, като някои пневмонии, остри възпалителни процеси в различни тъкани и органи, септичния ендокардит, менингитите, менингоенцефалитите, ревматизма и др.
Анафилактичен шок — състояние на организма, получено при вкарване на чужди за организма вещества и най-вече на такива с белтъчна природа.
Йонообменна хроматография — ефективен метод за разделяне на веществата. Основава се на принципа на конкурентността на разтворените вещества за място на прикрепяне към адсорбента. Дава възможност за количествено определяне съдържанието на различни вещества в определени обеми разтвор или газове.
Мас-спектрография — метод за изследване на веществата чрез определяне масата на йоните на изследваното вещество (или по-често отношението на масата на йоните към техния заряд) и на тяхното количество. Използува се разделянето на йоните на различни вещества под въздействието на електрически или магнитни полета във вакуум.