Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Научен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,6 (× 5гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон(2012 г.)
Разпознаване и корекция
Ripcho(2012 г.)

Издание:

Господин Василев Свещаров

Биология за всички

Народност българска. Издание първо.

Формат 12×16

Държавно издателство „Земиздат“ — София

История

  1. —Добавяне

Индикаторни микроби, използувани в медицината и микробиологичната промишленост

През последните десетилетия учените широко използуват микробите като индикатори при определянето на витамини, витаминоподобни вещества, аминокиселини, антибиотици, токсини и отрови, биогенни стимулатори и пр. С тяхна помощ изследователите получават бърз и точен отговор, тъй като микробите притежават висока чувствителност и голяма специфичност. Микробен тест за определяне на витамини от групата B е използуван още през 1935 г.

Както е известно, антибиотиците са биологично активни вещества от микробен произход, които имат свойството избирателно да подтискат развитието и растежа на микроорганизмите — бактерии, микроскопични гъби, актиномицети, микроскопични водорасли и първаци. Микроорганизмите, образуващи антибиотици, играят особено важна роля във формирането на природните микробни съобщества и в борбата с болестотворните бактерии. Действието на антибиотиците е специфично. Всеки от тях има свой спектър на действие, като въздействува на един или повече видове чувствителни към него микроорганизми. По този признак те се разделят на антибиотици с ограничен и на антибиотици с широк спектър на действие.

Понякога микробиологичните методи са предпочитани за определянето на аминокиселини, витамини и други биологично активни вещества, даже и пред такива широко известни модерни и прецизни методи, като мас-слектрометрията, йонообменната хроматография и др. Това предпочитание не е просто каприз — микробиологичните методи не изискват сложна и скъпа апаратура, в много случаи са по-точни и могат да улавят незначителни количества от тези вещества. Например един от най-известните методи за определяне количеството на така ценния витамин B12 (цианкобаламин) и неговите производни е микробиологичният. Най-добрият индикаторен микроорганизъм е чревната бактерия Ешерихия коли, която в присъствие на различни концентрации от витамин B12 дава различни по големина зони на растеж, а колониите й са ярко червени (фиг. 9).

biologija_za_vsichki_f09_esherihia_koli.jpgФиг.9. Електронномикроскопска снимка на бактерията Ешерихия коли, заснета в момент на делене.

Микробите бяха едни от първите „космонавти“. Изследванията, проведени с помощта на изкуствени спътници на земята от СССР и САЩ, показаха, че около нашата планета има пояси от повишена радиация, силата на които постоянно се изменя. За да може да се прогнозира точно силата на тази радиация, преди изстрелването на управляеми от хора космически апарати учените използуваха „услугите“ на микроорганизми главно от вида Ешерихия коли, които сигурно регистрираха границите на опасната радиация и даваха „зелена улица“ на хората в Космоса.

Микробите са отлични показатели за санитарното състояние на околната среда и с тяхна помощ лесно и бързо се контролира чистотата на питейната вода, на хранителните продукти, на работните и учебните помещения, на жилищата и пр.

Хората все по-често започват да прибягват до „услугите“ на неизброимото множество полезни микроби, населяващи нашата планета. Няма съмнение, че в бъдеще тези невидими наши помощници в ролята на индикатори, детективи и разузнавачи ще допринесат твърде много за благото на цялото човечество (фиг. 10).

biologija_za_vsichki_f10_antibiograma.jpgФиг.10. Петриеви панички с хранителна среда за бактерии. В долния ред няма антибиотици и микробите са образували плътни колонии. Средата в горните панички е третирана с различни антибиотици, които са ограничили развитието на бактериите.