Метаданни
Данни
- Серия
- Ледоразбивачът (1)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Ледокол. Кто начал Вторую мировую войну? (Неофантастическая повесть-документ), 1994 (Пълни авторски права)
- Превод отруски
- , 1996 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
-
- Адолф Хитлер
- Втора световна война
- Йосиф Сталин
- Теория на конспирацията
- Условно-алтернативен сюжет
- Фашизъм — комунизъм — тоталитаризъм
- Шпионаж
- Оценка
- 5,2 (× 32гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване, корекция и форматиране
- divide(2011 г.)
Издание:
Виктор Суворов. Ледоразбивачът
Трето издание
Превод: Борис Мисирков, Надя Чекарлиева
Художник: Михаил Танев
Формат: 32/84/108
Печатни коли: 23
Издателство „Факел експрес“, 2001 г.
ISBN: 954-7772-10-1
История
- —Добавяне
4
Не само партийните босове съветизирали Естония, Литва и Латвия, Западна Украйна и Западна Белорусия, Бесарабия и Буковина, пръст в това имали и „съответните органи“. Зад гърба на „народните представители“ и на „слугите на народа“ НКВД „помага на въстаналите работници и селяни да укрепят властта на пролетариата“.
Първи прекосявали границите граничарите от НКВД. „Действайки на малки групи, те завземаха и удържаха мостовете, шосейните и железопътните възли“ (ВИЖ[1] 1970, №7, с. 85). През зимната война отряд граничари от НКВД тайно проникнал на територията на Финландия, извършил форсиран преход през тундрата и с внезапен удар завзел град Петсамо и пристанището му. Пет години по-късно във войната срещу Япония измежду граничарите били формирани „320 отряда за нападение с численост от 30 до 75 души всеки, въоръжени с картечници, автомати, винтовки и гранати. Отделни отряди наброяваха до 100–150 души“. „Подготовката се осъществяваше въз основа на предварително разработените и уточнени планове за внезапно нападение… Първостепенна роля в постигането на успеха трябваше да изиграе внезапността на действията“ (ВИЖ, 1965, №8, с. 12).
Но и във войната срещу Германия граничните войски на НКВД действали по същия начин. Там, където германските войски не преминали границата, съветските гранични войски по своя инициатива нарушили държавната граница: те били подготвени за това. Пример: на 25 юни 1941 година на румънската граница съветски граничарски катери стоварили десант в района на град Килия. Десантът завзел плацдарм, при което на десантниците оказали помощ с огън разузнавачите на НКВД, които още преди това се били дебаркирали на брега („Часовые советских границ“, с. 141).
Чудно нещо. Също толкова елитни и отлично тренирани граничари на НКВД в момента на нападението на Германия се намирали на граничните мостове, но не били готови за отблъскване на нападението и защита на мостовете и ги отстъпвали почти без бой. Когато трябвало да се завземе западната част на граничния мост, граничарите демонстрирали отлична подготовка, смелост и храброст. Когато трябвало да се отбранява източната част на моста, същите тези хора демонстрирали пълна неподготвеност — тях просто никой не ги бил обучавал на това и не им бил поставял отбранителни задачи.