Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Allen Carr’s Easy Way To Stop Smoking, 1985 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- , 2007 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,7 (× 38гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Корекция
- pechkov(2012 г.)
Издание:
Алън Кар. Не пуша вече!
Второ издание
Преводачи: Красимира Христовска, Ирина Манушева
Редактори: Анета Мечева, Сирма Велева
Графичен дизайн: Красимира Деспотова
Коректор: Милена Александрова
Компютърна обработка: Кибеа
© Издателска къща „Кибеа“, 1998, 2007, 2009, 2010, 2012
© Красимира Христовска, Ирина Манушева, превод, 1998, 2007
© Красимира Деспотова, графичен дизайн, 1998, 2007, 2012
Издателска къща „Кибеа“
София 1000, П.К. 161
Тел.: (02) 9805063, (02) 9880169
office@kibea.net
Търговско представителство на „Кибеа“
София, ул. „Искърско шосе“ №19, тел. (02) 9737537
Център за книги и здраве „Кибеа“
София, ул. „Д-р Г. Вълкович“ №2А
Фирмена книжарница: тел. (02) 9880193
ISBN 954-474-134-8
Allen Carr
ALLEN CARR’S EASY WAY TO STOP SMOKING
Copyright © Allen Carr, 1985, 1991 All rights reserved
First published privately in 1985,
first published in Penguin Books, 1987
История
- —Добавяне
15. Самоналожено робство
Обикновено когато пушачите се опитват да откажат цигарите, основните им съображения са здравето, парите и клеймото, което им е поставило обществото. Част от зомбирането при този наркотик е, че човек се превръща в роб.
През миналия век човечеството упорито се е борило за отмяна на робството, а пушачът сам се обрича на робство за цял живот. Той изглежда забравя факта, че когато му е позволено да пуши, на него му се иска да е непушач. Повечето от цигарите, които изпушваме през живота си, не само че не ни доставят удоволствие, но дори не осъзнаваме, че ги пушим. Заблудата, че цигарата ни е приятна (например, първата цигара сутрин, цигарата след ядене и т.н.) се появява само след известен период на въздържание.
Цигарите стават безценни за нас единствено, когато се опитваме да ги намалим, когато се въздържаме да пушим, или когато обществото ни забранява да пушим (например, в църквата, болницата, супермаркета, в театъра и прочие).
Заклетите пушачи трябва да имат предвид, че тази тенденция ще се засилва. Днес им забраняват да пушат в метрото, утре тази забрана ще обхване всички обществени места.
Отдавна минаха дните, когато пушачът можеше да влезе в дома на приятел или непознат и да каже: „Имате ли нещо против да запаля?“ Днес при влизането си в чужд дом нещастният пушач отчаяно се оглежда за пепелници и се надява да види някой фас в тях. Ако няма пепелник, той обикновено се опитва да се въздържа, а ако не успее, моли за разрешение да запали, като много често получава следните отговори: „Запалете си, ако толкова ви се иска“ или „Предпочитам да не пушите. Миризмата се премахва толкова трудно“.
На клетия пушач, който и без това се чувства нещастен, му идва да потъне в земята.
Спомням си, че когато пушех, всяко отиване на църква за мен беше истинско мъчение. Дори на сватбата на собствената ми дъщеря, когато би трябвало да стоя там като горд баща, аз непрекъснато си мислех: „Ох, по-бързо да свършва, за да излезем и да му дръпна един фас“.
Полезно е да наблюдавате пушачите в подобни случаи. Те се скупчват заедно. Пакетът цигари не е само един. Наоколо се подават двайсетина пакета и разговорът е винаги един и същ.
— Пушите ли?
— Да, но нека да ви почерпя една от моите.
— После ще ги опитам.
Те си запалват и всмукват дълбоко дима, мислейки си: „Не сме ли щастливци? Получихме своята малка награда. А за бедните непушачи награда няма“.
Бедните непушачи нямат нужда от такава награда. Не сме създадени, за да се тровим системно цял живот. Най-трагичното е, че дори когато пуши, пушачът не постига душевния мир, увереността и спокойствието, на които непушачът се радва през целия си живот. Непушачът не стои в църквата изнервен дотам, че да му се иска да е умрял. Той спокойно се наслаждава на живота си.
Спомням си, че когато през зимата играех боулинг на закрито, често се измъквах под предлог, че ме е напънал мехура, само и само да си дръпна веднъж. Не, тук не става въпрос за някой четиринадесетгодишен ученик, а за експерт-счетоводител на четиридесет години. Каква трагедия. Дори когато отново се връщах към играта, не ми беше никак забавно. С нетърпение чаках да свърши, за да мога да пуша, макар да се предполагаше, че по този начин релаксирам и се забавлявам с любимото си хоби.
Според мен най-голямата радост на непушача е, че не робува на тютюна, че може да се наслаждава на живота си, вместо да прекара половината от него измъчван от желание да си запали цигара и после, след като я е запалил, да му се иска да не го е правил.
Когато са в дома или дори в компания на непушачи, пушачите трябва да имат предвид, че чувството им за някаква липса идва не от уверените в своите морални принципи непушачи, а от малкото чудовище в тях.