Фердинанд Липс
Конспирацията срещу златото (5) (Погледът на един частен швейцарски банкер зад кулисите на властта)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Die Gold-Verschwörung, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 2гласа)

Информация

Издание:

Фердинанд Липс. Конспирацията срещу златото

 

Издателство „Дилок“, 2006 г.

ISBN: 9549994597

История

  1. —Добавяне

Благодарности

Следните личности оказаха най-голямо влияние за възникването, съдържанието и философията на настоящата книга:

Д-р Д. Марк Бристоу, генерален директор на Randgold Resources Ltd. В качеството си на геолог, Марк Бристоу беше сътрудник при изграждането и разработването на Rangold Resources от компания за сондаж на златни находища в интегрирана компания за добив на злато. Той изигра важна роля в развитието на минното дело в Западна Африка, преди всичко в Мали. Научи ме на всичко, което знам за златодобива, и ме накара да разбера фундаменталната важност на минното дело за благосъстоянието на африканските страни, които притежават богати златни залежи.

Елизабет Б. Кариер, президент на Committee for Monetary Research and Education (CMRE), Шарлот, Северна Каролина, САЩ. Госпожа Кариер има огромната заслуга, че ме запозна с повечето хора, споменати тук. Нейното жизнено дело е CMRE. CMRE организира конференции, публикува повече от 50 монографии и научни студии на някои от най-брилянтните умове в икономиката и науката за парите и икономиката. Тези публикации ми помогнаха да разбера по-добре сферите на златото и икономиката.

Полковник Е. К. Харууд е създател на American Institute for Economic Research (AIER), Грейт Берингтън, Масачузетс, САЩ. За първи път го срещнах през 60-те години. От него научих основните и най-важни характеристики за раждането на инфлацията, опасностите от Кейнсианската революция[1] и социализма. Разнообразните му съчинения и особено една статия в Economic Education Bulletin („Keynes vs. Harwood: A Contribution to Current Debate“ от Ягдиш Мера, Vol. XXV, Nr. 11, ноември 1985 г.) са важна част от моята икономическа литература. На 21 януари 1980 г. Робърт М. Блайберг описа в една уводна статия на Barron’s как SEC (Securities and Exchange Commision, Контролният орган по ценните книжа на САЩ) обвини полковник Харууд, че е нарушил американските закони за ценните книжа. По този начин SEC се опита да предизвиква съдийско решение, за да ликвидира инвестициите на неговите клиенти. Ясно беше, че полковник Харуд бе посъветвал своите последователи да избягват книжните пари и да влагат спестяванията си в злато и златни мини. Без да се съгласява с точките на обвинението или пък да ги опровергава, през 1976 г. полковник Харуд подписа декларация, която ефективно го изключваше от инвестиционния бизнес, но същевременно отне на вложителите това, което ние днес бихме нарекли управление на капитала.

Джон Екстър, бивш главен банкер във Federal Reserve Bank of New York и банкер във First National Bank. В ранните си години като ръководител на отдела за Близкия Изток към Federal Reserve, той беше съветник на финансовия министър на Филипините и Цейлон. През 1950 г. стана първият губернатор на новосъздадената Централна банка на Цейлон (днес Шри Ланка). Той сподели директния си опит за икономическата ситуация на кризисните години от 30-те. Освен това от него научих редица неща за разрушителното въздействие на задлъжняването. Той създаде икономическия модел на „обърнатата пирамида“, в която златото е най-висшата форма на ликвидност.

Джоузеф Дж. Качиоти, философ и борсов посредник. Съдружник в брокерската фирма Ingalls & Snyder LLC, Ню Йорк. За мнозина той повече от 30 години е източник на знания за борсата, циклите и финансовите ситуации. Като голям приятел на Швейцария смята, че швейцарското правителство и Schweizarische Nationalbank (SNB) нямат право да продават швейцарското злато, като премълчават истината пред гражданите. Активите на определени големи банки, на Централната банка и на некомпетентни политици ще доведат до отслабване на швейцарския франк, така че репутацията на Швейцария като радетелка за свобода и независимост ще бъде сериозно накърнена и в крайна сметка тя ще изпадне в криза, а може би дори и в бедност.

Д-р Теодор Абт, професор към Eidgenössische Technische Hochschule (ETH), един от основателите на Forschungs-und Ausbildungszentrum für Tiefenpsyhologie[2] (по Карл Гюстав Юнг и Мари Луис фон Франц). Неговите разсъждения и знания затвърдиха убеждението ми за непроменливостта на човешката природа и за най-благородната задача, пред която човекът е изправен, независимо от епохата: да познае себе си и да еволюира, с което ще допринесе за света на хората. Ние отново трябва да се обърнем към непреходните ценности на религията и природата.

Джеймс Е. Едуард, Сиатъл, Вашингтон, САЩ, главен редактор на Zenger News Service. В книгата си Money изразява възгледа, че поради липсата на класически златен стандарт и процесът на създаване на жиралдните пари[3] (Fractional Reserve Banking), днешната банкова система не е нищо друго освен един икономически „фокус-бокус“. Банковите и политическите инсайдери го използват, за да предизвикат инфлация и по този изтънчен начин да източат милиарди долари от всички останали хора. В днешно време американският долар няма нито златно, нито сребърно покритие. Аз споделям мнението му, че съвременната система на хартиени пари е може би най-голямото престъпление в човешката история.

Професор Антал Е. Фекете, Търговки университет в Нюфаундленд, Св. Йоан, Канада. Носител на отличието „International Currency Prize“ на Bank Lips AG, Цюрих, през 1996 г., получена за експозето му „Whither Gold“ (Накъде със златото?). Дълбоките му и актуални изследвания за съвременните валутни отношения, историческите основи за демонетаризирането на среброто, за биметализма, за бъдещето на парите без покритие, за златото и лихвите, както и предложенията му за подобряване на подсигурителната политика (хеджиране) на златодобивната индустрия бяха неоценими при създаването на настоящата книга.

Реджиналд Х. Хауи, Белмонд, Мериленд, САЩ, адвокат и финансов експерт, носител на отличието „International Currency Prize“ на Bank Lips AG, Цюрих, 1992 г., спечелено за студията му „The Golden Sextant“. Неговият уебсайт (www.goldsexstant.com) е нагледно обучение от висша класа за недостатъците на съвременната деструктивна финансова система. Голямата заслуга на г-н Хауи е, че хвърли светлина върху опасността да се въвеждат заместители на златото в световната банкова система. Обществеността му дължи благодарност за обвиненията срещу BIZ (Банка за Международни Плащания, Базел, Швейцария) и елита на международното банковото дело, които изобличи в конспиративни машинации и манипулация със златото.

Р. Брет Кебъл, адвокат и генерален директор на Western Areas Ltd., Йоханесбург, директор на множество други южноамерикански златодобивни компании. Без г-н Кебъл и поръчката на Western Areas Ltd. да напише сравнителна студия за пазара на златото през 70-те и 90-те години, настоящата книга нямаше да се появи на бял свят. Брет Кебъл е една от малкото водещи личности в златодобивната индустрия, които са наясно със златото като паричен еквивалент. Подкрепата и поощрението му да бъде написана тази книга бяха особено ценни.

Роджър А. Р. Кебъл, председател на Управителния съвет на Randgold, Йоханесбург. Роджър Кебъл организира акционерните размирици, които през 1994 г. събориха мудната йерархична структура на Rand Mines Ltd. На нейно място издигна радикално модернизирана обществена структура, която трябваше да революционизира цялата южноамериканска златодобивна индустрия. Неизчерпаемата му енергия спаси и удължи живота на няколко вече обречени на смърт южноафрикански златни мини. Въпреки ниската цена на златото, той успя да ги превърне в доходни предприятия и впоследствие да запази хилядите работни места. Роджър Кебъл бе движещата сила за развитието на Randgold Resources в Западна Африка, която от чисто експлоататорска компания той превърна в интегрирано златодобивно предприятие от световна класа. През 2000 г. златният гигант AngloGold се включи в мината Морила на Randgold в Мали. Когато се оттеглих от банковото дело, Роджер Кебъл ме насърчи да не изоставям интересите си към минното дело. От него получих ценна морална подкрепа за написването на книгата. Подобно на сина си Брет, и бащата Роджър разбира стойността на златото като паричен еквивалент.

Д-р Лоурънс М. Паркс, автор на книгата „What does Mr. Greenspan really thing?“ и директор на Foundation for the Advancement of Monetary Education (FAME), Ню Йорк. FAME е фондация, която чрез книги и статии се застъпва за реформа на световната валутна система, базирана на почтени мерки и стойности. Д-р Паркс е настойчив „сигнализатор“ за икономическите опасности, плод на настоящата система, която той нарича нашата „Fraudulent Monetary System“ (мошеническа финансова система). Задълбочените му знания го правят сериозен и почтен съветник, но и отличен и критичен издател на Gold Wars.

Не на последно място искам да спомена и Томас Хофменер от Раперсвил, Швейцария, чието участие го превърна в нещо като втори издател. Той много ми помогна за англоезичното издание (Gold Wars) по отношение на английския ми (който не е мой роден език). Хофменер наложи строг критерий по отношение на цитираните в книгата източници, а широката му култура и превъзходно чувство за хумор хвърлиха приятна светлина върху Gold Wars. Добрият му дух ми помогна да не се предам през трудните месеци на 2002 г., когато завършвах книгата. Особена благодарност изпитвам и към Винсент ЛоКаскио, авторът на книгата „Special Privilege: How the Monetary Elite Benefit at Your Expense“ (Особена привилегия: Как финансовият елит се облагодетелства за Ваша сметка), както и на Ричард Еспозито за цялостната преработка на завършения ръкопис.

Най-голямо влияние върху моето мислене обаче изигра германският икономист Вилхелм Рьопке. Срещнах го само веднъж, но книгите му силно повлияха жизнената ми философия. Заедно с Лудвиг Ерхард и Валтер Ойкен той е един от бащите на немското икономическо чудо. За тези мислители икономиката е здание, което хармонира с историята на човечеството и отношението му към Бога и природата. След като златният стандарт беше изоставен, Рьопке беше убеден, че ако не се сложи край на инфлационната политика от страна на правителствата и управляващата класа, в крайна сметка това ще доведе (с малки изключения) до погубване на човешката свобода.

Бележки

[1] Джон Мейнард Кейнс — британски математик и икономист, подкрепящ широката правителствена намеса в икономическия живот на страната чрез фискални и валутни действия — бел.прев.

[2] Изследователски и образователен център по дълбинна психология — бел.прев.

[3] Понятие за пари от счетоводното и банковото дело, но не за пари в брой (т.е. под формата на банкноти или монети), а като краткосрочнен падеж; водят началото си от безсрочните влогове. Днес тези счетоводни пари са равнозначни на електронните пари от кредитните карти и компютрите, които на практика означават безкасови плащания — бел.прев.