Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Calotte et calotins, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Разни
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,3 (× 9гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
filthy(2012 г.)

Издание:

Лео Таксил. Свещеният вертеп

Второ издание

Преводач: Борис Мисирков

Редактор: Димитър Попиванов

Художник: Петър Добрев

Художествен редактор: Пенчо Мутафчиев

Технически редактори: Станка Милчева и Васил Ставрев

Коректор: Ани Байкушева

Дадена за набор: м. ноември 1980 г.

Подписана за печат: м. април 1981 г.

Излязла от печат: м. май 1981 г.

Печатни коли: 34,50

Издателски коли: 31,72

Формат: 60/84/16

Издателство на Отечествения Фронт — София, 1981 г.

ДП „Тодор Димитров“ — София, 1981 г.

История

  1. —Добавяне

Постижения на християнството

Нека читателят ми прости едно малко отклонение.

При всеки удобен случай клерикалите твърдят, че християнството било спомогнало за развитието на човечеството. Това твърдение противоречи на истината и се оборва много лесно.

Много векове преди да бъде изобретена тази религия, хората непрекъснато трупали нови знания. Развитието на науката напредвало с бързи крачки. Девет века след възникването на християнството човечеството потънало в мрака на невежеството, суеверието и варварството.

След смъртта на Бенедикт IV[1], сто двадесет и първия папа, приемник на Йоан IX, кралят на Англия Едгар[2] пише:

В Рим може да се видят само оргии, разврат, чревоугодие и блудство. Домовете на свещениците са се превърнали в домовете на позора, в свърталища на блудници и содомити. Там денонощно се танцува и свири. Песните, прославящи Бакхус[3], сладострастните танци и оргиите на Месалина[4] са заменили за тях литургиите и молитвите.

Корупцията на свещениците бързо обхванала всички слоеве на обществото; народът изнемогвал от бедност, докато църковните йерарси все повече затъвали в оргии и виждали пред себе си една-едничка цел — облагите.

Свети Йоан Хризостом[5] казва: „Цялото зло на този свят идва от олтара.“ Ще прибавим тук и думите на свети Йероним: „Никъде няма такива скотове, фарисеи[6] и отровители на народа, както сред свещениците и кралете.“

Бележки

[1] Бенедикт IV — папа (900–903 г.).

[2] Едгар — английски крал (959–975 г.).

[3] Бакхус — гр., Вакх, Дионисий — древноримски бог на растителността, покровител на лозарството и винарството. Празниците в негова чест се ознаменували с неописуем разврат (вакханалии).

[4] Месалина — съпруга на римския император Клавдий (41–54 г.), която била прочута с развратността си. Името й е станало символ на безсрамие и разпуснатост.

[5] Св. Йоан Хризостом — Йоан Златоуст (347–407 г.), константинополски патриарх, отец на църквата, бележит проповедник и богослов. Бичувал пороците на духовенството, жестоко преследвал еретиците, приканвал към аскетизъм и отказване от земните удоволствия.

[6] Фарисеи — представители на една древноеврейска религиозно-политическа секта, които обръщали много голямо внимание на външните прояви на благочестието. Станали са синоним на неискреността и лицемерието.