Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Calotte et calotins, 1882 (Пълни авторски права)
- Превод отруски
- Борис Мисирков, 1967 (Пълни авторски права)
- Форма
- Разни
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,3 (× 9гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- filthy(2012 г.)
Издание:
Лео Таксил. Свещеният вертеп
Второ издание
Преводач: Борис Мисирков
Редактор: Димитър Попиванов
Художник: Петър Добрев
Художествен редактор: Пенчо Мутафчиев
Технически редактори: Станка Милчева и Васил Ставрев
Коректор: Ани Байкушева
Дадена за набор: м. ноември 1980 г.
Подписана за печат: м. април 1981 г.
Излязла от печат: м. май 1981 г.
Печатни коли: 34,50
Издателски коли: 31,72
Формат: 60/84/16
Издателство на Отечествения Фронт — София, 1981 г.
ДП „Тодор Димитров“ — София, 1981 г.
История
- —Добавяне
Папата и благочестивите отци
И наистина, йезуитите, които в името на светото дело не се спирали пред никакви престъпления, доста често дискредитирали папството. Дипломатическата игра на Сикст V никак не се харесвала на синовете на Лойола. Те се опитвали да привлекат на своя страна племенника на Сикст и той предложил на светия отец да си вземе за духовник йезуит. Чичото отговорил на това с много строго нравоучение: той забранил на племенника си да има вземане-даване с тия долни мошеници и добавил: „За тях би било по-полезно те самите да се изповядат пред мен, а не да изслушват моята изповед.“ Но когато гневът му попреминал, той преценил, че за светия престол ще бъде много по-изгодно, ако се помъчи да надхитри йезуитите. Папата се вслушал в молбите на племенника си и дори се съгласил да присъства на едно богослужение на йезуитите.
Разказват, че след литургията, която била особено тържествена поради присъствието на папата, благочестивите отци го помолили да ги удостои с честта да посети тяхната обител. Но когато папата изявил желание да разгледа и подземията, в които се пазели съкровищата им, ръководителят на манастира тъжно отговорил: „Уви, подземията са празни; никога досега нашият орден не е бил толкова беден като днес, под властта на ваше светейшество.“ „А къде сте дянали богатствата, които натрупахте в Америка и Япония? — не се сдържал Сикст V. — Доста ви плащат и за вашите убийства. Сега виждам, че всички обвинения по ваш адрес не са никаква клевета: вие лицемерно криете своите престъпления, както и съкровищата си. В най-скоро време ще се занимая с вашето поведение и с касата ви. Ще се погрижа да ви направя най-примерни християни.“
Но въпреки силното си желание да обуздае черното войнство, светият отец не бил в състояние да осъществи своя замисъл. Той натоварил кардинал Алдобрандини да проучи всички оплаквания срещу йезуитите. Резултатът бил много интересен. Членовете на комисията заявили: „В Италия не намерихме нито един манастир, където монасите да не пиянстват, да не безделничат и да не се занимават със содомия и други гадости. След като посетихме сто двадесет и два мъжки и женски манастира в Австрия, открихме в мъжките манастири сто деветдесет и девет проститутки и петдесет и пет момченца и момиченца под дванадесет години; а в женските манастири четиристотин четиридесет и пет мъже, изпълняващи ролята на слуги и любовници.“
Що се касае до намиращите се във Франция манастири, положението в тях било признато за още по-скандално.
Моралистът Сикст енергично воювал и срещу излишния разкош в облеклото и бита, с което си спечелил особената омраза на търговците и женския пол.