Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Calotte et calotins, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Разни
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,3 (× 9гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
filthy(2012 г.)

Издание:

Лео Таксил. Свещеният вертеп

Второ издание

Преводач: Борис Мисирков

Редактор: Димитър Попиванов

Художник: Петър Добрев

Художествен редактор: Пенчо Мутафчиев

Технически редактори: Станка Милчева и Васил Ставрев

Коректор: Ани Байкушева

Дадена за набор: м. ноември 1980 г.

Подписана за печат: м. април 1981 г.

Излязла от печат: м. май 1981 г.

Печатни коли: 34,50

Издателски коли: 31,72

Формат: 60/84/16

Издателство на Отечествения Фронт — София, 1981 г.

ДП „Тодор Димитров“ — София, 1981 г.

История

  1. —Добавяне

Несполуки на папата

Григорий XIII започнал да си търси нови съюзници. Той възстановил ордена „Св. Василий“, който само в Неаполитанското кралство обединявал петстотин манастира.

В Рим папата основал близо двадесет колежа, управлявани от черното войнство; той се стараел да разпространи йезуитската зараза по цял свят, включително и в Япония.

Освен това увенчаният с тиара миротворец не преставал да сее тайно семената на раздора между управниците на Европа, за да използва техните раздори в интерес на римската курия. Той убеждавал Хуан Австрийски[1] да се ожени за Мария Стюарт[2] и да свали кралицата-еретичка Елисавета, но преди всичко да обяви война на Холандия и по този начин да лиши принц Орански от възможността да помогне на Англия.

Хуан, който преди това се намирал в затруднено положение, започнал преговори с белгийците, но щом дошла дългоочакваната подкрепа от папата, нарушил сключения с протестантите договор. Но той не спечелил от това вероломство. Жителите на Брюксел грабнали оръжието, изгонили наместника на Филип II и провъзгласили за управител на Нидерландия принц Орански.

Но предприемчивият Григорий XIII трудно можел да бъде обезкуражен. По негово нареждане цели тълпи йезуити нахлули в Ирландия, за да вдигнат въстание срещу Елисавета.

„Негово светейшество — разказва историкът Лашатр — основал специален мисионерски орден, който трябвало да подготви въстание в Англия: бил организиран цял отряд, в състава на който влезли шестдесет и четирима йезуити по произход англичани, шотландци и ирландци, йезуитите се заклели да положат всички усилия, за да отнемат короната и живота на еретичната кралица Елисавета. Фанатиците тръгнали за Лондон с намерение да заслужат мъченически венец. Трима от тях, разобличени в заговор срещу живота на кралицата, били удушени, обезглавени и разкъсани на четири части. Папата наредил да ги канонизират, а на останалите живи заповядал да организират нов заговор, като действат по-предпазливо.“

Бележки

[1] Хуан Австрийски — наместник на Нидерландия (1577–1578 г.).

[2] Мария Стюарт — шотландска кралица (1542–1587 г.), претендентка за английския престол, която се опирала на подкрепата на испанските и английските католици и папството. Била хвърлена в затвора от кралица Елисавета и екзекутирана след 19 години.