Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Money, Success and You. Harness Your Mind to Achieve Prosperity, 1998 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Петя Петрова, 2006 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,3 (× 27гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Джон Кехоу. Успехът и парите
Първо издание
Превод и редакция: Петя Петрова
Коректор: Женя Николова
Художествено оформление и дизайн на корица: Ивомир Димчев
Печатни коли 11
Печат и подвързия — „Инвестпрес“ АД — гр. София
Издателство „Феникс дизайн“, 2006 г.
ISBN-10: 954-8890-19-4
ISBN-13: 978-954-8890-19-9
История
- —Добавяне
Част III
Баланс
30. Свободно време
По-добре да вървиш без посока и да се загубиш, отколкото въобще никога да не си вървял.
Когато изнасям лекция пред ръководителите и служителите на някоя корпорация, често изненадвам аудиторията с изказването си, че ключът към успеха е да работят по-малко, а не повече. И, ето какво разбирам под това.
Свободното време е толкова необходимо за успеха, колкото и работата. Точният баланс между двете ви позволява да работите ефективно и последователно. Никога не забравяйте това.
Днес, най-често срещаната грешка в типичните работни навици е не, че хората не работят достатъчно (те със сигурност работят), а това, че не си дават достатъчно време за почивка. В резултат на това страдат и те, и работата им.
Свободното време не е възнаграждение за добре свършената работа — свободното време е част от тази работа. Това е една важна разлика. Не можете да гресирате и налеете масло в автомобила в края на дълго пътуване — грес и масло са необходими по време на пътуването, за да се движи автомобила ви без проблеми.
Свободното време ви дава възможност да си отпочинете, да се отпуснете, да дадете почивка на мозъка си. Когато сте отпуснати, когато мозъкът ви е далеч от сметки и крайни срокове, вие давате възможност на творческите си идеи да излязат на повърхността и да напомнят за себе си.
Университетите от години използват този принцип. Наричат го творчески отпуск; професорският и преподавателски състав на всеки шест или седем години има право на платен творчески отпуск в рамките на един семестър. Те често продължават този отпуск и през следващия семестър, но вече без заплата. Насърчени са да използват свободното си време за научни занимания и пътешествия, но най-важното е да се откъснат от всекидневните си преподавателски задължения. Теоретично би трябвало след такъв отпуск преподавателят да се върне с възстановено здраве, пълен с енергия, бодър, а също и изпълнен с нови, градивни идеи, които биха обогатили университета и студентите. Трябва да кажа, че тази теория се потвърждава и от фактите.
Бърк Стинтсън, главен директор на отдела за реклама и информация към „AT&T“, твърдо вярва в подобна практика. От 1992 година насам около 1 500 служители от „AT&T“ са се възползвали от творчески отпуск. „Разбираме, че това е начин хората да се възстановят и да приложат нови навици, умения и идеи, връщайки се на работното си място.“
В Segal Company, консултантска фирма, намираща се в Манхатън, служителите си вземат платен едномесечен отпуск, ако са работили там десет години. Те получават два месеца след петнадесет години и четири след двадесет и пет години. Segal е една от първите компании, която предлага творчески отпуск на свои служители, лансирайки програмата още в началото на 1960-та година. Свободното време можело да се използва по различен начин: хоби — занимания, боядисване на къщата, образование, пътуване. „Програма на Segal Company започна поради две основни причини — казва Робърт Крински, председател и администратор на програмата за творчески отпуск във фирма Segal Company. Първо, да помогне на човек да придобие нов перспективен поглед върху своята работа и живот, което е много ценно. Второ, на сътрудници на фирмата да се предостави възможност да поемат нови за тях задължения.“
В Genentech, биотехнологична компания в южната част на Сан Франциско, служителите са на пълно работно време и като допълнение към техния регламентиран годишен отпуск имат право да получат и творчески отпуск с продължителност шест седмици, при пълно заплащане. „Програмата за творчески отпуск е една от няколкото награди, предоставени на нашите служители в знак на благодарност за постигнато високо ниво на интензивна работа и за отговорността, която се изисква в Genentech — казва Джуди Хайбор, председател на отдел «Човешки ресурси».“
„Високо ниво на интензивна работа.“ Звучи познато, нали? Изглежда, че това е нормално за днешната работна среда, но къде е баланса?
„Част от дейността на всяка компания е приемането на факта, че балансът е важен за живота на всеки човек — казва Франк Филипс, ръководител на пенсионния отдел и финансовото управление на фирма във Вашингтон. — Тук не поощряваме осемдесет часовата работна седмица. Всъщност дори мислим, че човек, който работи толкова много, не е много умен.“
Приели сме по принцип за истина, че упоритата работа е път към успеха. Упоритата работа без баланса на почивката почти винаги води до неуспех. Именно времето за почивка, редуващо се с работа ви позволява да се връщате към своите проекти отново и отново — освежени, енергични, бодри и ентусиазирани.
Сега, болшинството от работещите не се възползват от годишния си отпуск, а всъщност трябва усърдно да използват не само целия отпуск и уикендите, но дори и случайно появилите се тук-там свободни дни. Другото е небрежност и безразсъдство.
Интересно е да обърнем внимание на следното: много знаменити хора, постигнали успех, признават, че са направили своите големи пробиви и велики открития след като са намерили време за размисъл и преоценка на възгледите си. Не е трудно да се съгласим с това, защото когато сте в състояние на бездействие вашето подсъзнание /творчески ум/ работи интензивно. Много често в период на отпускане и бездействие ненадейно в главата ви идват блестящи и свежи идеи. Пол Бойър, Нобелов лауреат за 1997 година споделя, любувайки се на Лос Анджелис от своя дом: „Да се откъснеш от всичко — това много повече помага за раждане на новаторството, отколкото непрекъснатата съсредоточеност върху определен проект.“
Запомнете, че именно балансът между работата и почивката е единствено верният и пряк път, който ще ви доведе до успех. Отделете време тази вечер и помислете за десет начина за прекарване на уикенда. Какво обичате да правите? Какво ви доставя удоволствие? Възпитайте себе си да включвате дейностите, които ви допадат във вашата дневна програма.
А на онези, които мислят, че не могат да си позволят лукса да си дадат повече свободно време, мога само да кажа — вие не може да си позволите нищо. Ако искате да вършите една работа качествено и последователно, ден след ден, и всеки ден, трябва да си дадете и качествена почивка. Всичко друго би било глупаво за вас самите. А като резултат от това ще пострада работата ви.
Всички сме изпитвали върху себе си пълно изтощение в резултат на усилена работа. А има една мъдрост от Дзенбудизма, която гласи: „Лък, който винаги е изпънат, се чупи“. Това е факт, който често игнорираме, излагайки се на опасност. Дайте си достатъчно време за отдих и се наслаждавайте на почивката и любимите развлечения, не защото сте мързеливи, а защото желаете да постигнете успех.