Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Money, Success and You. Harness Your Mind to Achieve Prosperity, 1998 (Пълни авторски права)
- Превод отанглийски
- Петя Петрова, 2006 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,3 (× 27гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Джон Кехоу. Успехът и парите
Първо издание
Превод и редакция: Петя Петрова
Коректор: Женя Николова
Художествено оформление и дизайн на корица: Ивомир Димчев
Печатни коли 11
Печат и подвързия — „Инвестпрес“ АД — гр. София
Издателство „Феникс дизайн“, 2006 г.
ISBN-10: 954-8890-19-4
ISBN-13: 978-954-8890-19-9
История
- —Добавяне
16. Три печеливши стратегии
Да ръководиш — това е умението да вършиш нещата правилно; Да си ръководител — това е умението да вършиш правилните неща.
Първа стратегия
Започнете да мислите отзад напред
Всеки ден вашият живот трябва да изпълва със съдържание представата, която имате за живота си като цяло. Да започнете да мислите от отзад напред, означава: винаги да имате ясна представа за крайната си цел. Какво искате да ви се случи през следващите десет години? А през следващите двадесет и пет? Трябва ясно да осъзнаете какви са вашите финансови, духовни, бизнес цели, или целите, свързани със здравето ви. Трябва абсолютно точно да прецените целите си, да ги подредите и по този начин да изградите стратегия за постигането им.
Да започнете да мислите от отзад напред, означава да накарате въображението си да работи, като проследява всички стъпки, които трябва да направите, за да постигнете целите си, но превъртайки лентата от края към началото. Когато знаете къде и как отивате, то на всеки етап от пътуването ви към успеха ще се появят много отчетливи и ясни пътни указатели. Когато знаете какви са тези знаци, можете точно да прецените къде се намирате и как се справяте. Именно тук вашето въображение може да ви помогне. Да превъртите лентата отзад напред, да започнете от там, където искате да бъдете и да разгледате стъпките, които ще направите — това ще ви даде подробно описание, карта, към която да се придържате. Тогава в това, което трябва да направите, ще има по-малко загадки и изненади.
Запазете тази карта в съзнанието си. Това едновременно ще ви вдъхновява и ще ви напомня, защо вършите определени неща. С една дума — тази карта ще позволи да вървите по правилния път.
Втора стратегия
Подредете приоритетите си и ги спазвайте
Как мога да бъда по-ефективен за времето, с което разполагам? Това е въпросът, който всеки от нас трябва да си задава всеки ден. Времето и енергията ви са ограничени. Не можете да направите хиляда неща за един ден, въпреки че вероятно има хиляди неща, които е достойно да бъдат направени и могат да се окажат полезни. Трябва да вземете решение кои действия са по-важни от други и в какъв ред ще трябва да ги извършите.
Това означава да се организирате и разумно да използвате времето си. „Да организирам времето“ е погрешно употребяван израз. Вие не управлявате времето. То е постоянно; вие ръководите и организирате себе си, като при това инициирате и извършвате действия, които водят до резултати. Смисълът на работата се състои в това да получим изпълнението на определени неща чрез подреждане на приоритетите и спазването им. Подредете по важност нещата, които трябва да свършите. Раздробете предстоящата работа на по-малки части. Вижте ясно цялата картина. В макро и микро мащаб. Общият вид и всеки отделен детайл. Но не позволявайте на детайлите да ви погълнат. Ако изразходвате една или две седмици да проектирате една брошура, когато са ви отпуснати само няколко дни, можете да създадете страхотна брошура, но от гледна точка на макро мащаба, ще оползотворите ли времето си правилно? Друг начин да погледнете на това е да се запитате какво не сте направили, какво сте пропуснали, само защото сте използвали цялото си време за тази брошура? Уверете се, че отговорите ще ви допаднат.
Не бъдете евтини на брашното и скъпи на триците. Тази поговорка е много мъдра. Пропилявате три следобеда в обикаляне, за да намерите най-евтиния цветен ксерокс и да спестите 200 долара. Това е страхотно, но ако американското работно време струва повече от 15 долара на час, не смятате ли, че бихте могли до употребите тези три дена много по-добре? Използвайте времето си там, където ще получите най-добрите за вас резултати. Решението за това къде и как ще изразходвате времето си, трябва да се вземе, като си зададете въпроса — не за това, какво най-много ви харесва да вършите, а за това как най-ефективно ще използвате времето си. Как бихте могли да сте най-продуктивни днес? Тази седмица? Този месец? Задайте си тези въпроси и след това започнете съответните действия.
Трета стратегия
Планирайте работата, работете по план
Колко пъти сте чували треньор на професионален отбор да обяснява пред медиите загубите си по следния начин: „Не следвахме основният план на играта.“
Добре, но защо не са следвали плана си след като са искали да го направят? Защото е лесно да излезеш от пътя и да се отклониш от курса. От вълнение и напрежение по време на играта, при възникнали неочаквани обстоятелства, често се налага да вземате бързи, импулсивни решения. Така се увличате от действията, случващи се пред очите ви, че забравяте за първоначалния план и реагирате според събитията.
Същото е и в работата. Често самата тя се превръща в „стопиращото ви нещо, изправило се точно пред вас и точно сега“. Телефонни обаждания, крайни срокове, променящи се приоритети, аварийни ситуации, спешни случаи, нови възможности — всички те притежават свойството да ви отклонят встрани от първоначалния план.
Знаейки това, е важно винаги да имате обща представа за това, какво искате да свършите всяка седмица, всеки месец, всяка година, да планирате работата си и да работите по плана, стремейки се на практика да достигнете замисленото.
Със сигурност и като преди ще имате телефонни обаждания, крайни срокове и неочаквани събития, настойчиво стремящи се да привлекат вниманието ви, но ако следвате четирите стъпки по-долу, ще откриете, че лесно можете да се коригирате, когато са ви отклонили встрани и така да се придвижите бързо и успешно към целите си.
Първа стъпка
Направете списък
Напишете какво трябва да свършите тази седмица, какви телефонни обаждания, писма и действия ще ви придвижат напред към целите ви. С кого е необходимо да се срещнете? Какво трябва да направите? Каква нова информация бихте могли да получите, която да ви помогне? Какво можете да направите, за да създадете повече възможности? Какви стъпки биха направили тази работна седмица по-продуктивна и успешна? Правете всяка седмица такъв списък и това устремно ще ви приближава към целта.
Втора стъпка
Изпълнявайте набелязаното
Ако нещо може да бъде направено веднага — направете го! Какво още можете да направите днес? Направете го! И в този дух започнете едно след друго да изпълнявате това, което е в списъка. Както мъдро съветва руският мистик Гурджиев: „Не мислете за резултата, а действайте“. Нека действието бъде вашето средство за успех. Осъществете всичко, което е в списъка ви. Нека той бъде вашият най-голям приоритет.
Може да стане така, че възникналите през седмицата събития да ви накарат да прибавите нови задачи към списъка. Това е добре, прибавете ги, но никога — повтарям — никога, при никакви обстоятелства, не премахвайте която и да е точка от списъка (освен, ако не е завършена). Единственото време, когато можете да изтриете незавършена задача, е в края на седмицата, по време на проверката и анализа на нещата. Това е важно правило, което трябва да следвате безусловно, защото то създава във вас навика да следвате набелязания план.
Трета стъпка
Анализирайте действията си
Това, за съжаление е онази стъпка, която повечето хора пропускат в плановете си и така допускат груба грешка. Анализът на предходната седмицата е почти толкова важен, колкото и планирането на следващата. Всъщност, би трябвало да отделяте два пъти повече време за преглед на седмицата, отколкото за планирането й, защото по този начин изяснявате как в действителност се движи вашата работа. Плановете и добрите намерения са безполезни, освен ако не са последвани от ефективни действия.
При анализа на състоянието на нещата ще трябва да си зададете доста въпроси:
• Какво е изпълнено?
• Какво не е? Защо?
• Какъв напредък се наблюдава?
• Какво научих?
• Какво е необходимо да направя нататък?
• Какво не направих достатъчно добре? Защо?
• Как да бъда по-ефективен?
Преди да планирате работата за следващата седмица, прегледайте и анализирайте внимателно действията си през предишната. Помнете, анализът в много аспекти е по-важен дори от планирането. Отделете време и преди да продължите напред, разберете какво е свършено, какво не е и защо.
Четвърта стъпка
Направете нов списък
На основата на анализа и осмислянето на ситуацията, достигнати в процеса на трета стъпка, направете нов списък за следващата седмица.
Ако периодично се придържате към тези четири стъпки, ще се случат няколко неща. Първо, голяма част от работата ще е приключена, а това в повечето случаи е много важно. Второ, също толкова важно, ще откриете в себе си модели на поведение, за които дори не сте знаели, че съществуват. Ако анализирате списъка си седмица след седмица, внимателно и редовно, ще откриете, че систематично избягвате определени типове задачи. Осъзнаването на този факт ще ви разкрие доста неща. Опознаването като цяло на собственото ви поведение ще ви помогне да внесете онези вътрешни корекции, необходими, за да станете по-ефективен.
Помнете — да знаете какво да правите и действително да го правите са две различни неща. Няма нищо ново в това, което ви предлагам тук. Вие, може би, вече знаете голяма част от тази система. Но знаенето — това е само първата стъпка. Втората и по-важна стъпка, е наистина да го направите. Делата, а не думите, са тези, които предизвикват промените в нашия живот. Ако можете да приложите тези стратегии като конкретни действия — седмица след седмица, месец след месец — ще се придвижите доста напред по вашия път към достигането на големите успехи в живота.